(2V. v. d. D.) bekrachtiging van liet ontwerp een Icon. besluit uit te lokken, waarbij reglementaire bepalingen zouden worden vastgesteld ten opzichte van het hier bedoelde geval. Op grond van andere be zwaren heeft de minister evenwel eune redactie wijziging toegezegd. Mede werd gevraagd boe do commandant van troepen, dio ingekwartierd moeten worden, zal hebben te handelen wanneer de burgemeester weigerachtig is een gebouw aan te wijzen, waarop de minister antwoordde, dat de burgemeester door die weigering zou handelen in strijd met een stellig voorschrift der wet. SCHIEDAM, 11 December 1889. De gunstig bekende declamator, de heer ir. Rippe, van Rotterdam, trad gisteravond op voos de vereeuiging »Paulus", welker leden in groeten getale waren opgekomen, nog onder d»n indruk van liet vele goed» en schoore, dat zij een vorige maal van hem mochten hooien. Het progiomtna was ditmaal wederom rjjk aan afwisseling, een reeks ernstige en luimige voordrachten. De hoofdschotel: sl)e werkstaking" tan Fian50is Coppée, vertaald door J. L. Weitheun, werd rneesterljjk vei- tolkt en voldeed ons nog wèl zoo goed als viO'g'i-. Vooits dienen van de ernstige te warden vermeld: (>Twee broeders" van J. Theodoor van Rjjswjjck en ®De hond van Keizer Albiechi" inn J. Blankenaar, in Welke gedichten de heer R. zeer goed deed Uitkomen de vaderlyke rechtvaardigheid en de zelfopoffering der bloeders. Ook op het gebied van luim is de heer R. geen vieemdelingdit deed hg vooral uit komen in: nE-n huwelyk om gela" van Fre- denkus en »De eeislu en laatste hoed" van Bé van Meurstoch voldeed hy ons betei tn zyne ernstige vouidrachten, duor zjjne stern en stembuiging. Opgewekt en voldaan keet den de leden van nPauius" huiswaarts, met den weosch, nog dik wei f het voorrecht te zuilen mogen ge nieten, den man te hooien, die op zoo uit nemende wijze hen in keunis stelt met de schoone producten ouzer hedeodaagsche let terkunde. De minister van marine is voornemens, een maatregel te tietnondie van groot belang zal zjjn voor de scheepvaart en meuigeschip- breuk belooft te vooi komen. Ter veivaugmg van h<t kustlicht te Kjjkdum zal namelyk pabjj de beruchte Hauksgrondeu een lichtschip worden gelegd. Reeds is er een begin van Uttvoeiing, daar het reservelichtschip gereed woidl gemaakt «oor dit doel en binnen een raar maanden zal woiden gelegd. Dit vuuri-cnip daar ter plaatse zal met alleen etrandiugeu voorkomen in de nabijheid der Texelsche zeegatenmaar ook met liet licht schip op de Terschellinger bank een samenstel van lichten vormen, waaraan de scheepvaart sedert Jaren behoefte heeft om, zonder groote omwegen te maken ook veilig dat gedeelte der Noordzee te kuaoeu passeeren. jacht gebruikt worden, van een muilkorf moe ten zijn voorzien. Naar de N. B. Ol. verneemt, is de heer Van Bylandt, de Nederlandsche gerant te Londen, jn Den Haag aaugekornen, vergezeld vau een der grootste veemakelaars te Londen, ten einde met de regeeting iu overleg te treden over de nieuwe, door de Engelsche regeering genomen maatregelen ten opzichte van den invoer van vee uit Nederland, In een particulier schryven uit Curapao wordt gemeld, dat de gouverneur N. van den Brandhof zijn verlangen heeft te kennen gege ven om in het voorjaar te repairieereo. De commissaris des Kouings in Noord-Hol land heeft by circulaire aan de burgemeesters kennis gegeven, dat in gemeenten of in ge deelten van gemeenten, waarvoor een bevel schrift tot muilkorven der bonden is uitge vaardigd, ook de honden, terwjjl zjj op de Zondag jl. werd le Rottei dam een verga dering gehouden van typografen en aanver wante vakken, belegd door de afdeehng Rotterdam van den Nederlandschen typogra fenbond. liet doel der vergadering was mid delen te beramen om lan^s den meest ge leidelijken weg te komen tot verbetering van positie voor deo typograaf. Besloten werd een circulaire aan de patroons te zenden, waarin zou worden verzocht: 4. dat de patroons een vereeniging zulfoo vormen tot behartiging van de belangen van het vak; 2. eeuige verbooging van loon3. sameo- weiking om de kirder-exploitatie den kop in le diukken; 4, regeling van de verhouding tussclien boekdrukkerijen en boekhandelaars wat hun percentage betreft; 5, afschaffing van het boutenstelsel en G. demping van de nog steeds bestaande klove tusschen patroons en gezellen. Voorts zou een commissie benoemd worden om deze punten met de patroons te bespreken. Daar inen er niet in kon slagen een voldoend aantal personen te viuden, die lid van deze commissie wilden uitmaken, werd besloten dat het bestuur, dat deze vergaderug bad geleid, uit naam der vergadering deze taak op zich zuu nemen. De Uollandsche maatschappij der weten- Schappen te liaarlern heelt in hare laatste algemeene vergadering besloten, orn de twee jaren zeker bedrag uit hare middelen beschik baar te stellen ter bevorderng vau eeuig bij zonder vak van natuurwetenschap. In de algemeene veigSdermg van 4890 zal door directeuren een vooistel worden g«daau ten aai.zieu der natuurkunde. De commissie, be noemd om directeuren deswege van raad te dieneu, bestaat uit de leden G. II. D. Buys Ballot, J, Bosscha, C. H. C. Grmwis, E. van der Ven, J. D. van der Waals, H. A. Loieutz, D. J. Koiteweg en 11. Katneiliog Onnes. Zy zul 10 Febiuan haar advies vaststellen. Wjj vestigen hierop de aandacht van natuur kundigen, die eeoig expenmeuteel onderzoek, Uit gebrek aan hulpmiddelen, niet kunnen vooitzetteo, die eenige tegemoetkoming be hoeven om hun tyd aau eerie theoretische of cnlisuhe studie te besteden, of die mecnen, op undeie wijze met behulp van eeue gelde lijke ondersteuiiiug ten nutte der natuurkunde werkzaam te kunnen zyn. Men schryft aan de Maasbode: »0nder zoo velen weder een slachtoffer van Multatuli's werken. »Een jongeling van grooten huiz een adellijke geboorte promoveerde, ongeveer 15 jaren gele den, in de rechten, en bekleedde nu reeds eenige jaren een vrij aanzienlijke betrekking bij de rech terlijke macht. Een zijner kennissen gaf hem Multatuli's Ideeën ter lezing, en de noodlottige invloed, dien dit verderfelijk boek op den jongen rechtsgeleerde uitoefende, was van dien aard, dat hij als een waarschuwend voorbeeld in alle dagbladen verdient vermeld te worden. »Was hij voorheen een oppassend, ordelijk man, dio de algemeene achting zijner vaderstad genoot, na de kennismaking met de duivelachtige ideeen werd hij verkwistend en losbandig; was li ij voorheen »on trouw echtgenoot, het geluk van gade en kroost, na de lezing werd hij het ongeluk der zijnen, een liederlijke losbol, die zich aan velerlei uitspattingen overgaf. De vele schulden, die hij maakte, konden door zijn aan zienlijk vermogen niet betaald worden. Hij ver liet vrouw en kinderen, zag zich genoodzaakt uit zijn betrekking ontslag te nemen en zich naar den vreemde te begeven, waar verachting, armoede en ellende zijn deel zijn." Dit verhaal is niet alleen roerend, maar be paald phenomenaal, zegt het Vaderland. Verbeeld u iemand, dio vóór 45 jaren is ge promoveerd, vrouw en kinderen heeft en nog jongeling isdie reeds sinds jaren een vrij aan zienlijke betrekking bij de rechtorlijke macht bekleedt, en nog n!s jong rechtsgeleerde wordt gekenschetst; die het zoo ver heeft gebracht zonder ooit iets van Multatuli te hebben gelezen, en die door de onkole lezing der Ideeën van een toonbeeld van burgerdeugd en soliditeit, een doordraaier en losbol wordt Waarlijk, dio is eenig in zijn soort. Eón vraag dringt zich hier vanzelf op Waar heeft dio jongeling zijn opleiding ge noten 1 Zeker niet aan een inrichting van open baar onderwijs, want daar wordt men volgens do gangbare voorstelling der Maasbode reeds van der jeugd af met Multatulisme besmet, en in elk geval blijven de kweokelingen van 't open baar onderwijs niet tot 15 jaar na hun promo tie onkundig van een werk ais Multatuli's Ideeën. Op een inrichting van bijzonder onderwijs dus, waar men die geestesvruchten van duivelschen oorsprong aan de kweekelingen zorgvuldig ont houdt. Dan bowijst hot zeker niet voor de vor mende kracht van de opvoeding op die inrich tingen, als haar voortreffelijke producten zoo weinig bestand blijken tegen de ver leiding ais doze rampzalige jongeling 1 Te 's-Gravenhage zal in <Ikd loop der vol gende maand eene krediet-instelling in wer king tieden, die, onder den ra»m van sZuid- Iluliar.dsch Landbuuwcrediei", op dezelfde wjjze als de Noordhullaii(foelie zustervereni ging te Alkmaar, zich hoofdzakelijk ten doel stelt, kiediet te verleeueu aan landbouwers iu onze produce. De nieuwe onderneming geniet den steun van vele hooggeplaatste peisonen, terwyl in het maatschappelijk kapitaal o. a. woidt deel genomen door B. K, il. de groothei togin van Saken-Weimar. Hoe noodig het is, dat het politietoezicht op de Noordzee nog versterkt en uitgebreid woide, kau blyken uit hetgeen dezer dagen vooigevallen is met de bomschuit JPeironella en Johannavan de reeders G. en M. v. d. Toorn Jz., te Scheveoingcn, Tei wyl de schip per van genoemd vaartuig, A. v. d. Hatst, visscheode was, kwam eer, Engelsehman met zijn tiuwinel en vischte dwars door de vleet, waardoor ongeveer 40 netten van de schuit verloren gingen. De Eugelschmau vervolgde zyn weg, maar werd duur de bemanning van de schuit in het oog gehouden, met het doel zich over het gebeurde le wreken, daar toch in den regel de vervolging tegen zeeroof vau dieu aard, tegen Engelsche visschers inge steld, in het nadeel der Uollandsche visschers uilloopsn. De bemanning van de schuit wist eindelijk de Ijjn vau het trawlnet machtig te worden en hakte die af. Een ander geval van moedwillige vernieling van netten door Engelsche visschers is het volgende: Schipper J. den Ileyer, varende de Scheve- ningsche bomschuit Eeerlands Trouw, van den reeder P. den Duik, rapporteert, dat, terwyl hy op zyn laatste reis bjj mistig en donker weder aan het visschen was, een En gelsche visscher midden door zyn netten zeilde, hetgeen de bomschuit op een verlies van 36 netten te staan kwam. Daar de avond begon te valleu, was de Engelschman spoedig uit het gezicht. Den volgenden dag zag de beman ning op een belangrijken afstand de netten diyven en in de nabjjheid daarvan een Hol- landsch visschersvaarluig, dat bijjkbaar het voornemen had ze op te visschen. Het kostte Den Ileyer weinig moeite, toen hy by de net ten was, zijn IlolUudtcheu collega te over tuigen dat de nelteu aan de bomschuit toe behoorden. Engeland heeft voor het politietoezicht veer tien schepen in de vaart, waarvan vijf met stoomvermogen. Het zou zeker in het belang van de vaak zyn om aan het politietoezicht ook onzerzijds eenige uitbreiding te geven. Het verhaal dour het Vliegend blad mede gedeeld, als zou een man verklaard hebben de holsche machines vervaardigd te hebben, die- vei leden jaar op St.-Nicolaas-avond bij de heeren Jolles en Stork te Amsterdam bezorgd zijn, is, naar het Ilblad meldt, by ouderzoek bewezen te zijn onwaar en berust op een misplaatste grap. Het gevolg van de te Rotterdam ootjjdig: onder de metaalwerkers op touw gezette- werkstaking is, dat thans ongeveer 200 metaal werkers aldaar werkloos zyn. Naar aanleiding van de namens de Utrecht- sehe kiesvereeniging bjj den officier van justitie te Utrecht ingediende klacht in zake het bjj de jongste gemeenteraadsverkiezing valscheljjk namens die kiesvereeuiging verspreide strooi biljet (waardoor 31 stembriefjes werden inge vuld met den naam van den candidaat die in 'tjaar 4893 en 35 stembriefjes met den naam van hem die in 4801 moest aftseden, zoodat deze stemmen van onwaarde werdeu verklaard) zjjn reeds velschillende personen te Utrecht voor den commissaris van politie gehoord. Uit dat onderzoek is gebleken, dat men den per soon heeft ontdekt, die het bewuste biljet op- de Utrechtsche drukberjj heeft iateu drukken, ofschoon bjj zelf boekdiukkerspatronn ia en uitgever van een blad, dat tot het uiterste de hbeiaie candidaten bestreed, Het is dus te ver wachten, dat bedoelde persoon, beklaagd van liet bjj gelegenheid eener krachtens wetteljjk vooi schrift uitgeschreven verkiezing plegen eeuet' bedriegeljjke handeling, waardoor de* stem van een kiezer van onwaarde wordt of een ander dan de door dien kiezer bedoelde- persoon wordt aangewezen (art. 127), zal moe ten terechtstaan. Van 2 tot en met 7 Dec. werden ie 's-Hagn aan den postpakketdieust ter vei zending aan geboden 43,650 pakjes pp 4 Dec. alleen 5370 stuks) en gedurende dien tyd werden ontvangen 40.689 pakjes. Iu het geheel wer den hier dus enkel op hel postkantoor be handeld 24.339. Dat de dienst uitstekend is ingericht, hebben duizenden personen onder vonden, Vad Men naeldt aan de JV, JR. CAuitNieuwe- diep van 9 December: Tydens de woedende sneeuwstormen strandde hedenochtend omstreeks halfzeven op de Ra zende Bol de Engelsche stoomboot Earoon, kapitein Saunders, komende met 5709 balen katoen van Savant ah en bestemd naar Bre men. Nadat de stranding bjj het aanbreken' van den dag door de kustwacht van Kjjk- duin was gerapporteerd, vertrok de reddings boot, door Hercules gesleept, zoo spoedig mogeljjk van hier naar de strandiogsplaats, ondanks de hevige branding en de wilde gol ven, die het reddingswerk zeer bemoeilykten en voor de redders gevaarlijk maakten. Maar mannen, als ook nu weder op de riemen zaten, zien geen gevaar als het leven van schipbreukelingen op het spel staatdat hebben zij reeds zoo dikwijls overtuigend be wezen. En dus ging het dwars door de bran ding heen op het schip aan, dat vooi tduiend door huizenhoogs zeeën werd bestookt. Niet minder dan 25 menschen sloegen op hut schip alle bewegingen der redders gade, eo toen de boot met veel iuspanning in de nabyheid was- gebracht, was deze spoedig met 13 der schip breukelingen gevuld. Toen de geredden «an boord van de Hercules waren overgebracht, werd nogmaals en met evenwel succes de reis naar de Earoon ondernomen om de achterge blevenen te redden. Bjj het verlaten van zjjn schip werd kapitein Saunders door een val lend blok aan het hoofd verwond, twee der instappers van de reddingsboot bekwamen kwetsuren aan de handen. Omstreeks halfeea keerde de Herctilef met redders eo geredden in de haven terug- De. laatsten werden door tusschenkorost vau den Engelschen vice-consul spoedig onder dak gebracht en van het noodige voorzien.-

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2