,A°. 1889. Maandag 16 December. N°. 7397. Eerste Blad Kennisgev ng. TOEPASSIN&leTASBEIDSWET. KENNISGEVING. Drie-en- veert i gate Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. U ITGËYËR: JÉ QD Gezien het verzoek van J. O. BODES, om Adonnementspuijs, per kwartaal franco per post, door hot gebeelo Bijk Afzonderlijke nommers 185. - 2.50. - 0.10. BCBBAOi M AB XT, 8 12 4. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regel3 met inbegrip van eene Courantf i.iÓ Iedere gewone regel meer- 0.10» Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend."* s Buigemoester en Wethouders van Schiedora, In aanmerking nemende dat de Wet van 5 Mei 1880 (Staatsblad No. 48), houdende bepalin gen tot het tegengaan van overmntigen on ge vaarlijken arbeid van jeugdige personen en van vrouwen, op 1 Januarij a. s. in wei king treedt Vestigen de aandacht van belanghebbenden -doop art. 10 dier "Wet, o. a. voorschrijvende, dat liet hoofd of de bestuurder van een bin nen do gomeente uitgeoefend wordend bedrijf of van eene aldaar gevestigde onderne ming, indien daarin of daarvoor arbeid wordt verrigt in oene fabriek of eene werk plaats door een persoon beneden zestien jaren, verpligt is voor eiken zoodanigoti per soon op 1 Januarij a. s. in liet bezit te zijn van eene kaart, die daartoe tijdig van te voren moet worden aangevraagd bij den Burgemeester dier gemeente of bij een door dezen aan te wijzen persoon, onder opgave van den naam, den voornaam, den dagen de plaats van geboorte van dien jeug digen arbeider, en van den naam en de woonplaats van het hoofd des gezins waarbij of van het geslicht waarin deze inwoont. So. op art. 11 dier Wet, o. a. bepalende, dat het hoofd of de bestuurder van een bedrijf of van oene onderneming, waarin of waar voor een persoon benoden zestien jaren of eene vrouw arbeid verrigt in fabrieken en werkplaatsen, verpligt is te zorgen, dat in zijne fabriek of werkplaats, op eene plaats waar arbeid wordt verrigt, steeds op eene zigtbare wijze is opgehangen eene door hem onderieckende en door of van wege den Burgemeester gewaarmeikte lijst, vermel dende de namen en de voornamen van dien persoon of die vrouw en voor ieder in het bij/onder den aanvang en het einde van den werktijd, de werkuren en het etmaal be stemd lot wekoÜjkschen rustdag onder verpligting tevens van te zorgen dat een afschrift of uittreksel van do bij dat I'd vermelde lijst steeds op oene zigtbare wijze is opgehangen in elk arbeidsloknal, daartoe door of van wege den Minister, met de uit voering van deze Wet belast, aangewezen. En is hiervan afkondiging geschied, waar liet behoort, den 14n December 1889. Burgemeester at tVellmders voornoemd P. J. VAN DIJK. VAN MATENESSE. Do Secretaris, A. W, MULDER. Xnrigtlngen, welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken, vergunning tot oprlgtlng eener brood-, koek- en banketbakkerij in het pand aan de Boteralraat alhier, wyk E no. 121, kadaster sectie 13, no. 2781 Gelet op de artt. 6 en 7 der Wet van den 2den Junij 1875 Staatsblad no. 95); Doen te weten Dat voormeld verzoek met da bijlagen op de Secretarie der gemeenteister visie gelegd; dat op Vrijdag den BTen December a.m., des middags ten 12 wre, ten Raad- huize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van bet verzoek in te brengen en die mondeling of schiifielyk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de Secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mogten zyn ingekomen, kennis kan worden geuomen. En is biervan afkondiging geschied, waar het behoort, den lUeu December 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd P. J VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris A. W. MULDER. Schiedam 14 Decembei 1889. In het koitst van de dagen in duisieinis te moeten zitten, dal is geen prettig voor uitzicht. Vooral is dit vooruitzicht somber in Londen, waar de beide laatste maanden van het jaar, ten gevolge van den dikwjjls heerschenden mist, toch reeds zoo schaats met vriendeljjke zonnestralen zijn bedeeld. "Wie zich de roeesteilyke schildering van Dickens herinnert, air hg zoo'n echten nevel- dag in Londen schetst, behoeft geenszins den tocht naar de wereldstad te hebben onder nomen, om zich een denkbeeld ie kunnen vormen van het loodzware, het drukkende, het beangstigende zei Is, dat er ovei tiaar heeu sch|jnt te zweveu. Nu echter is het wat anders, dat haar bedreigt: gebiek Ban hci-t; want de stokers aau de groote Soulh-Loudon-Gaz- Coinpany hebben gedreigd hel wei k te staken, en zjjo er heden mede begonnen. Groote sensatie in Londen gas en nogmaals gas is voor de nevelachtige stad een waie wel daad, en vooral als December zoo zuinig met daglicht is, zitten tienduizenden by tienduizen den te peinzen over de vraag: wat zullen we branden? De heereu weik-aakeis te Londen mogen zich ditmaal eens met in ae sympathie der groote meuigte verheugenhet ougelyk is dan uok geheel aan hun kantzy hebben een arbeidsdag van acht uren, het ideaal zelfs van den vungsten socialist; ze ge nieten daarvoor eeu loondm gemiddeld drie gulden per hoofd bediaagt. Laten we nu aannemen, dat ze met den Zomlags- arbeid er by gerekend, twintig gulden 's weeks verdienenvoorwaar, met zulk een loon komt de wensch van Hendrik IV, dat teder burger ten minste 's Zondags eeu hoen in den pot mocht hebben, voor de Londensche stokers in vervul ling. Nu is de directie op het denkbeeld geko men, aan hare arbeiders een deel der winst uit te keeren; derhalve boven liet week-of dag loon nog een appeltje voor deu dorst toe. Maar toen zyn er ouder of buiten de stokers hoog wijze mannen opgestaan, en die hebben gezegd: dat aandeel in de winst is een valstrik, waarin de kapitalisten de werklieden willen lokken. Natuurlyk heeft de directie der gasmaat schappij enkele voorwaarden gesteld, waai aan zy moeten voldoen, die willen deelen in het vooirecht der percentage van de winst, en juist die toenadering tusschen werkgever en werkman, dat gemeenschappelijk belang wordt gevreesd door de groote arbeidersvereniging »de Uniou", eo deze heeft door haar woord voerders de stokers der maatschappij weten over te halen, om het aanbod der directie tot uttkeering van een zeker aandeel in de winst me® werkstaking ie beantwoorden. Dat eeu directie op den eisch, om dit aan bod aan haar arbeiders in te trekkeneen weigerend antwoord geeft, is volkomen ver klaarbaar. Ze heeft dengenen, die verlangden heen te gaan, hun loon uitbetaald; ze heelt een oproeping gedaan om nieuwe arbeiders te beko men, en ze heeft aanbiedingen genoeg ontvan gen maar de werkstakers maken zich gereed den topgang tot de terreinen aan de nieuwelin gen te betwisten, en zoo wacht der Londensche politie natuurlijk weer een zware taak. Maar ook de directie zit met sulop de terreinen zyn woningen voor de aankomende arbeiders m gereedheid gebracht; met het oog op mo- gelyke moeilijkheden zyn groote hoeveelheden mondvoorraad aanwezig, mei keukengereed schap tot bereiding van het voedsel. En waarlijk, men hoopt algemeen, dat de diiectie zal slagen in haar voornemen, om de zak-=>n gaande te houden. Wanneer men voor acht uren arbeid drie gulden betaalt, voor arbeid, die geen geestelyke voorbereiding noodig maakte, en men daarenboven den jjverigen werkman nog eeu evenredig aandeel in de wio»t verzekert, dan is de uiterste grens van toegevendheid bereikt, dan dient de oidelie- vemte maatschappij zulk een directie te steu nen, en twjjlelen we er geenszins aan, of de gionte massa zal ze aan haar z'ude hebben. Wat is de moraal van deze zaken? Er bestaan ongerechtigheden, dat is zekerze bestonden altyd, en in veel grooter male dan thans; de pdlegifien en audeie misbruiken zyn verdwenenmaar het publiek geweten wordt wakker, en menigeen wordt genoopt zich af te vragen: heb ik het loon, dal ik ontvang, verdiend En dnn komt er verbe tering, ook zuiider weikslaking. Oveiigeus levert de buitenweield weinig belangryks op. De komst vaa den afg-zetten keizei-plitlosoof van Uiaziliè in ons werelddeel wekt slechts weinig belangstelling. De man berust in zyn lot en gaat met zyn echtgenoot® naar Canne". Moest Daudet zyn boek over de Vorsten la Ballingschap" nog schrjjzen, hy zou er than# een hoofdatuk aan toe kunnen voegen over een vorst, die niets dan het goede heeft ge wild, en die het goede heeft betracht; mis schien zou het hoofdstuk over Don Pedro vart Brazilië het schoonste van het ovengen* sombere boek wezen. De Fraosche Kamer beraadslaagt nog sleede over de toelating der ledendoor groote werkkracht sebjjut ze zich ook al niet Uj onderscheiden; de gewone rumoeiigliedeo ontbreken niet, doch langzamerhand begint ze geconstitueerd te raken. De vooitreffelyk- heid der uitkomsten van het algemeen stem recht verschijnen bij deze gelegenheid in een zeer twijfelachtig licht. Onze Tweede Kamer is weer in haar bloeit tyd. Zy is aan de begrooting, en by du alge- meene beschouwingen wordt er gesproken over alles en nog wat. Door dien brybergis ze thans heenmaar of de dagen, die ons nog van 24 December scheiden, voldoende zullen zyn, om over elk hoofdstuk der begiooting een grondig debat te voeieo, valt te betwy- falen. De heer Dnmela Nteuwenhuis heeft veel en velerlei te berde gebracht, zelfs de droog making van de Zuiderzee eo de ontginning van al onze woeste gronden, en dat alles met een arbeidsdag van acht uren 1 Och, och 1 die normale arbeidsdagwat zal tneu met do zestien overige uren toch wel doen? De mi nister Mackay, die trouwens zooveel te beant woorden had, maakte zich eenvoudig van deze quaesue af met de hewenng, dat zulk een arbeidsdag te kort was. Men kan zich denken ideaal-mensebeo met ideale beginselen: sacht uren arbeid, acht uren slaap en acht uren veipoozing"; maar welke? Vraagden mannno van beteekeois eens, wat ze met hun vier oo twintig uren daags hebben gedaan, jarenlang hebtmu gedaan. Hun antwoord zal anders lui den, dan dat ze acht uren hebben gearbeid I Maar T is ook waar wy waren aan de algemeens beschouw mgen over de begrooting» De heer Schaapman, openhartig als altoos, spiak naai aanleiding van een vraag van dea heer Gleichman over hen, die »van 't houtje" zijn. Het debat liep over benoemingen, en ds heer Gleichman had de opmerkn g gewaagd# dat deze regeering by vomkomende gelegen heden vooral katholieken begunstigde. Het is wel jammer, dat zulk een debat woidt gevoerd ouder een volk als hel Nederlandsche, iu bet godsdienstige verdeeld als eenig volk tef wereld; maar aan wie de schuld? Bovendien# de regeering beeft de benoemingen in banden, en van benoemiogen tiet het volk de conss- qurntiën, de uitkomstende roerselen niet» Dat is by iedere regeermg, aan welke partjj ze haar oorsprong ontleent, hetzelfde.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1