A°. 1889. Zaterdag 21 December. N°. 7401. C rie-en-veertigste Jaargang. Binnenlandsche Berichten. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. U 1TGEVER: jTbD Bui ten I andsche Berichten. rrr.^SHUTa^ Abonnementsprijs, per kwartanl1.85. JVaneo per post, door het gehecle Ttijk- 2.50. Afzonderlijke nommers0.10. BDBBAU: HABK1, fi, 1 4. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10 Iedere gewone regel moer0.10. Dricmaae geplaatst wordt tegen tweesixax berekend. F It A S K R IJ K. Lord LyttoD, de Britsche gezant alhier, is ook door de influenza aangetast. De ziekte neemt, ten gevolge van den mist, nog niet bard af. In de Seine-prefectuur werd gistermorgen de directeur der departementale aangelegen heden Roux, door zijnen vroegeren secretaris Regat, met drie revolverschoten gedood. Regat werd terstond in hechtenis genomen en verklaarde dat h'y Roux gedood had om dat deze de schuld was van al zyne huiselijke ellende. Roux en Regat waren zeer nauw aan elkander verwant en de eerste heeft laatst genoemde zooveel in zijn vermogen was bevor- -derd. Men meent dat de mooi denaar aan eene zielsziekte Ijjdt, waarschyolyk vervolgings waanzin. De beer Andrieux, oud-prefect van politie en oud-afgevaardigde, is door de rechtbank te Parjjs tol drie maanden gevangenisstraf. 1500 <rs. boete en 5000 frs. schadevergoeding aan den heer Héligon, oud-maire van het 14e arrondissement alhier, veroordeeld, wegens lastering van dezen in de Petite République fratifaiie. De géiant van dit blad is terzelfder zake veroordeeld tot twee weken ge vangenis- atraf, 500 fis. boete en 1000 frs, schadever goeding. Het gezantschap van Guatemala spreekt zoo stellig mogeljjk hot bericht tegao, dat «eo opstand in die republiek zou zyn uitge broken en dat een oorlog tusschen Guatemala -en Salvador ophanden zou zyn, ENGELAND. Ia goed ingelichte kringen verzekert meu, dat lord Salisbury over de handelingen van .Serpa Pinto nadere inlichtingen ontvangen beeft, welke bewijzen dat het telegram van -19 November een onvolledig historisch licht verspreidt aangaande die handelingen. DVITSCHLAND, De keizer is licht verkouden en heeft het jilan om by Hummelshain (Altenburg) op de jacht te gaan, laten varen, O O 8 T E S E IJ K. De Kamer beeft aangenomen het wetsont werp betreffende het contingent. RUSLAND. Te Petersburg moet weder een samenzwe ring tegen het leven van den czaar zijn ont dekt, Eenigo officieren, verdacht tot een nihi listisch genootschap te behooren, zjjn gevangen genomen. ITALIË. De Kamer heeft de wetwaarbij de instel lingen van weldadigheid wat den gereorgani seerd, goedgekeurd met 196 legen 98 stemmen, «n de prorogatie van den wetteljjken koers 4er bankbiljetten met 208 tegen 184 stemmen. EGYPTE. De wetgevende vergadering nam Woensdag de nieuwe belasting aan, welke 150,000 zal bedragen en bestemd is voor de uitvoe ring van werken, welke thans in heerendienst verricht worden. Heerendiensten zouden nu geheel zyn afgeschaft. De belastingbetalenden hopen dat Frankrijk weldra de conversie zal goedkeuren, omdat de som, hiermede be spaard, voor deze belasting zou in de plaats komen, welke anders op 1 januari zou worden uitgeschreven. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Avondzitting van 18 December. In deze zitting werden de beraadslagingen over hoofdstuk "VIII (oorlog) voortgezet. De heer Van Löben Seis wees op de wen- scholijkheid van continuïteit in het legerbestuur en niet te zeer toegeven aan den geest van agitatie, die in de laatste tijden merkbaar is. Alleen vreest hij dat de bureaucratische geest den minister te machtig wordt en dringt hij aan op meer zelfstandigheidmeer afscheiding tusschen bevelvoering en administratieve macht. Hij dringt aan op spoedige benoeming van een bevelvoerder van het veldleger. De minister van oorlog verklaarde dat het werk der defensiewetten is opgehouden door de nauwkeurige voorbereiding en het voorafgaand overleg met zijne ambtgenooten. Dientengevolge zullen de wetten nu gereed zijn zoodra zij zijn departement zullen hebben verlaten. De punten door den heer De Beaufort besproken, stelt de minister uit tot bij de defensiewetten. Tegenover den heer Rooseboom betoogde de minister dat hij niet had stilgezeten dat een korps vrijwil ligers uitstokend is, maar daardoor geen vrijwil ligers aan het leger mogen onttrokken worden. Ten aanzien van verrassende aanvallen deelde hij 't gevoelen van den heer De Beaufort. De proefneming met brisante springmiddelen heeft moeten wachten op aanmaak van goede beton. "Voor eene behoorlijk inrichting der stelling Am sterdam wordt wezenlijk zorg gedragen. Benoeming nu reeds van een commandant van het veldleger ware ongewensclit met het oog op het diep ingrijpende dier bonoeming in de orga nisatie die geheel veranderd kan worden door aanneming der defensie-wetten, De heer Schepel betoogde dat z. i. alleen ver dediging aan de zeezijde mogelijk is en dan geen verplichte krijgsdienst noudig was. In elk geval wenschte hij bevordering van vrijwilligen dienst en vrijwillige oefening. De heer DomelaNieuwenhuis verklaarde tegen te zullen stemmen op grond van het hooge eind cijfer. Het verwonderde hem, dat de deskundigen vernietigend oordeelen over den minister en toch voor de begrooting zullen stemmen. Naar aanleiding van opmerkingen van den heer Rutgers zou de minister overwegen geen extra vergoeding toe te kennen aan officieren te Amsterdam die te Nieuwer-Amstel wonen, en beloofde hij allen bij uitzondering verlof te zullen geven aan officieren te Naarden om te Bussum te wonen. Nog kwam de heer Van der LoelT op tegen de wijziging van het contract met de firma De Beaumont wegens transformatie van geweren, daar zij dat contract zoo slecht had nageleefd. De minister verzekerde dat de wijziging het meest in het belang was van den staat. Het algemeen debat werd gesloten. De heer Seyffardt, die verhinderd was de ver gadering bij te wonen, had verklaard zijne amen dementen in te trekken. Bij do' artikelen drong de heer Domcla Nieu- wenhuis aan op uitbesteding van oorlngs-druk- werk. Op de vraag van den lieer Van Vlijmen ver klaart de minister geene herziening van de pen sioenwetten op het oogenblik te kunnen toezeggen. Aan den heer Van Kerkwijk verklaart de mi nister, dat do generaal-majoor, commandant der bereden artillerieop zijne aanvraag op non activiteit is gesteld. Eene motie van den heer Domeia Nieuwenhuis, om over te gaan tot geleidelijke opheffing der Pupillenschool, werd niet ondersteund. Diens beweren, dat het loon in de patroon- fabriek en andere weikplaatsen te Delft onbillijk zou wezen en vloeken, razen en tieren daar regel zou zijn, weid ten stelligste door den minister tegengesproken. Aan den heer W. Cremers zegt de minister dat het gebeurde te Arnhem met een artillerist eenig is en maatregelen genomen zijn om een niet te verwachten herhaling te voorkomen. Art. 58, toelagen aan geestelijken voor eero- dienst bij mihtaiien, werd op verzoek van den hoer Domela Nieuwenhuis in stemming gebracht. Het werd aangenomen met 64 tegen 5 stemmen. Door den heer Rooseboom was een amende ment voorgesteld, om den memoriepost voor het bouwen van een kazerne voor twee bataljons infanterie te Assen te doen vervallen. De minister achtte dien post noodigom t« kunnen onderhandelen over exercitieterreinen, De Kamer bleef niettemin vrij. Er zouden geen uit gaven geschieden zonder nadere raadpleging met de Kamer. Het amendement is verworpen met 33 tegen 25 stemmen. De vestingbegrooting is goedgekeurd en de oorlogsbegrouting aangenomen met 51 tegen 6 stemmen, die van de heeren Zijlker, de Meijier, Virulv Verbrugge, Domela Nieuwenhuis, Schepel en Heldt. Morgen Waterstaat". Zitting van 19 December. Heden werd de waterstaatsbegruoting be handeld. De heer Roëll vroeg eene wet die aan eene hoogera macht opdiaagt geschillen te beslis ser) tusschen het centiaal gezag en lagere besturen, over deu aaoleg van werken van openbaar out eu keurde het af dat de fabriek wetgeving geheel aan het bestuur van den minister van waterstaat is onttrokken. De heer Schaapman drorg aan op voort' gaande bevordering vao de Zondagsrust zoo» wel voor de postambtenaren als het personeel by de openbare middelen van vervoer. Ëtf zyn nog veel misbruiken af te schaffen, Da heer G. Bra etsen besprak eenige water* staatsbelangen, o. a. de verbetering der klein* rivieren; de heer Boreel het gevaar voor ge brek aan water in de groote steden. De heer Domela Nieuwenhuis wenschte, dat veel meer gelet werd op Zondagsrust &U vryen dag dan op Zondagsheiliging, die on* slechts den vervelenden Engelsehen Zondag zou geven, Hy klaagde wederom over den zwaren diensttijd van het spoorwegpersoneel, dal vaak zjjn nachtrust moet missen. Hij pleitte voor het overgaan der groote verkeer- middelen in staalshanden. Ook verbetering van het "lot der post- ee telegraafambtenaren werd nader door hem aanbevolen, Verdei1 beklaagde hy zich ernstig over schending van het brievengeheim en legde brieven aan zijn adres over, die hy in geschonden slaat te Parijs ontving. De heer Djjckmeester daukt voor de rege ling der zaak betreffende de Heerenwaar- densche Overlat-n. De heer Veegens dringt aan op wettelijke regeling der overzetveren. De heeren Haitogh en Heldt bevelen de zorg voor verzekering der werklieden teged ongelukken aan. De minister van waterstaat verklaart da regeling der administratieve rechtspraak id ernstige overweging met zyne ambtgenooted te willen nemen. Met behoedzaan beid wil hy de Zondagsrust uitbreiden. By eene sup- pletoire begrooling zal hy eene subsidie voor stellen voor het waterschap de Oude IJsal, De minister ontkende dat het brievengeheim in Nederland werd geschonden. De brievea vao deo beer Domela Nieuwenhuis kunned elders geopend zyn. In deze zitting is eed ontwerp betreffende de verzekering van ar* beiders fegen ongelukken te verwachten. Eed ontwerp van nieuwe Algemeene Vooi waarden van aanbesteding is gereed. Het algemeen debat is afgeloopeo. Morgen voortzetting. SCHIEDAM20 December 1889. Vele ouders en belangstellenden hadden gisteravond gehoor gegeven aan deuitnoodi- ging van de commissie voor de gymnastiek- school tot bijwoning van de openbare les, die voor het eerst onder leiding van den heer Chr. Kryger zou gegeven worden, in het ge bouw der xOlficieren-Vereenigmg". Het wag een lust te zien, met welk eene juistheid eu vlugheid de verschillende orde-oefeningen op en van de plaats (waaronder vrjj gecombi neerde) werden uitgevoerd. Ook de oefeuingeu

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1