lit! Ondom' zers 3o klasse. KAMERS DE GIST Per Teie<rnnif. OgEZONDEH. Geveilde ei wtocble mile goeden. KWEEKSCHOOL van 2 Branderijen. Gemengde Berichten. gevraagd ADVERTENT1ËN. DOROTHEA ELIZABETH VROOM, DOROTHEA ELIZABETH VROOM, C. II. VROOM. .Mej. G. C. VROOM. A. T. E. VROOM. J. J. VROOM. Mej. ÏI. W. VROOM en voon Hf Een vereeniging van groote industrieelen in het Snar-gebied heeft naar aanleiding van de beweging onder de arbeiders in de steenkolen mijnen bekendgemaakt, dat zij vnn het oprich ten van commission uit de arbeiders met welke de watgevers voortaan zouden moeten onder handelen over de loonen enz., niets wil weten. Door die instelling en door de daaiaen verbonden scheidsgerechten zou, volgens do vereeniging, slechts de sociani-dcmociatie in de hand worden gewerkt. Tegenover te tegemoetkomende houding door de regeering jegenb de aibeiders aange nomen, baart deze bekendmaking niet weinig opzien. Nauwelijks heeft het gerucht de ronde gedaan, 'dat de vorst van Monaco beloofd had, na dan eersten zelfmoord de bank te Monte Carlo te sluiten, of uit Parijs weet men reeds te berichten, dat een jonge Rus er zijn geheeie vermogen vevloren heeft en zelfmoord pleegde. De Royal Geographical Society is voornemens i 1 aan Stanley, bij zijne komstt te Londen, een schitterend onthaal te bereiden, Eene bijzondere commissie heeft zich belast met do aanstalten daartoe. Voorts Iaat de veieeniging Uvee zware gouden eerpenningen slaan, een voorStanley en een voor Eniin. De uitgevers Sampson Low Co. zullen al de brieven van Stanley, die op zijnen laatsten tocht betrekking hebben, in eene goedkoops uitgave verzamelen, en daai aan eene goede kaart toevoe gen. Jules Verne verklaart in een brief aan de Figaro, dat hij niet zooals onlangs door de bladen is bericht, aan Miss Bly, de jonge Amerikaansche, die een veis rondom de wereld doet, gezegd heeft, dat zulk een reis in 70 dagen een onmogelijkheid was. Hij heeft haar integendeel gezegd, dat do reis sinds do dagen van Phileas Fogg alweer aanmerkelijk korter is geworden en dat men haar binnen da zes weken zat kunnen Volbrengen, als do Trans-Aziatische spoorweg over Irkutsch voltooid zal zijn. Do Fransche sterrekundigen hebben eene zeer merkwaardige waarneming gedaanvnn 4 October •tot li December, dus 08 dagen achtereen, werd geen enkele vlek op de schijf der zon gezien. Eerst op den 12dcn dezer maand word nabij den westelijken rand weder eene kleine vlek waargenomen, doch deze is sedeit weder verdwenen en de dagvorstin is opnieuw zonder vlek. Dit is een zeer zeldzaam verschijnsol. Donderdag heeft te Rouaan eene geweldige ontploffing plaats gehad aanboord van bet schip Fergussonin eon der dokken gemeerd liggende. Het was geladen mot ongeveer 2000 ton petro. leum en is in de lucht gesprongen. Een matroos was als verkoold, verscheidene onderen zijn ge wond, waarvan twee zeer ernstig. De schade bedraagt ongeveer 800,000 frs, 1 Het zoo voorbeeldig snel wegruimen van de sneeuw uit de straten van Weenen, na de jongste insneeuwing dier stad, heeft niet minder dan f275,000 gekost. Bij Holyhead is de bark Tcnby Caslle op een klip festoeten en vei goan. Van de veertien man aan boord kwamen 11 om het leven. Bij een brand aan boord van het schip Dur ham in de haven van Port Costa (Califomié) is een hoeveelheid graan van 2400 tonnen (een ton is 1000 kilogram) veiloren gegaan. Het schip liet men op den wal en vol water hopen. Met de onderzeesche boot Pera moeten dezer dagen te Cadix opnieuw proeven genomen zijn, welke uitmuntend slaagden. Is het niet of eene stem ,uit Luilekkerland {tot ons komt, wanneer wij in de te Michigan ver schijnende Grondwet het volgende lezen »0ns (het1 Amerikaansch) Gouverraent te "Washington heeft millioen dollars,-waarvoor het geen gebruik heeft en die dus 'jtteloos in de brandkelders liggen, en het ontvangt nog aanhou dend meer dan noodig is. 't Komt ons voor dat een van de eerste plich ten van bet nieuwe Congres zal zijn om middelen te beramen, teneinde hieraan acn einde te maken. Het kan geschieden op tweeërlei manier: lo. vei meerdering van uitgaven, 2o. vermindering van inkomsten. Het eerste middel wordt nu be proefd pensioenen worden met kwistige hand aan oud-soldaten uitgemikt, een flinke oorlogsvloot wordt gebouwd; het schijnt niet te helpen; de vlood van goud en zilver blijft in 's Rijks schat kist steeds stijgen in plaats van dalen. Dus moot het tweede middel worden beproefd vermindering van inkomsten. Ook dit kan op twoeilrlel wijze geschieden lo. afschaffing onzer binnenlansche belasting2o. afschaffing onzer buiteniundsche belasting. Eerstgenoemde zijn de belastingen op sterken drank en tabak; laatstgenoemde zijn onze in voel rechten. Schaft men do invoerrechten af, dan wordt ons land overstioumd door in Europa vervaaidigda goederen, en onze fttbi leken moeten dun stilstaan onze fabrikanten on werklieden hebben dan niets meer te doen. Blijft dus als eenig middel over: afschaffing van de Rijksbelasting op slei ken drank on tabak. In het laatste jaar hebben deze belastingen bijna 131 rnilhoen dollars opgebiacht, tegen 124 mil- lioen in 1S88, 110 millioen in 1887, i 1 7 millioen in 1886, en 112l/a millioen in 1885. Schaft men de/e belasting af, dan houdt de overvloed van geld in de schntkist op. En dan kunnen die 131 millioen dollars, welke nu in 's Rijks schatkist vloeien, waar zo niet noodig zijn, worden opgebiacht als Staats-, county- en gemeentelijke belasting, ter vervanging van de nu betaald wordende directe belasting op de waarde van iemands bezittingen. Dit is de geheelo surplusquaestie eenvoudig voorgesteld." Sam Summers is een kleurling uit Kentuc ky, die wonderen verricht in de rekenkunde. Hij is 34 jaar oud en heeft nooit school ge gaan, ook kan hij lezen noch schrijven en kent het eene cijfer niet van het andore, en toch kan hij vlug en juist de moeilijkste ssomraen maken". Onder de vragen, die hij in den laatsten tijd te Shelbyville, in Kentucky, waar liij een openbare voorstelling van zijne kunst gaf, op loste, waren onder andere ook do volgende slloeveel goud kan voor doll. 792 aan pa piergeld worden gekocht, indien goud doll. 1.65 per dollar waard is V' »Ycrmenigvuldig 597,312 met 135/8." slndien een korrel tai we zeven korrels voort brengt, en deze het tweede jaar gezaaid wor den en iedor weer zeven kori els opbrengt, hoe veel bushels zal dan de opbrengst zijn in 12 jaar, indien er 1000 korrels in een pint gaan Zonder de minste moeite en na zicb slechts enkele minuten bedacht te hebben, gaf de kleurling op deze en dergelijke vragen het juiste antwoord. sinds het verschijnen van den almanak voor 1889 zijn overleden. De i Kroniek" loopt van 1 Juli 1888 tot 30 Juni 1889. Do Almanack de Gotha voor 1890 bevat de portretten van prinses Sophie van Pruisen, van haar gemaal den kroonprins van Griekenland, van den hertog van Ratibor, prins Ilohenlohe Schillingsfürst, stadhouder van Elzas-Lotharingen, en van Harrison, president der VereenigdeStaten, terwijl het koninklijk wapen van Saksen in goud en kleurendruk wordt Weergegeven. Het eerste gedeelte, dat de genealogie der vorsten van Europa van Europeeschen oorsprong behelst, was reeds afgedrukt toen de keizer van Brazilië ont troond werd. In bet Aanhangsel wordt trouwens van de omverwerping van den troon melding gemaakt en zijn de mannen van het voorloopig bewind genoemd. In het diplomatieke jaarboek komen onder het hoofd Nederland slechts zeer enkele fouten in de namen voor, zooals o. a. van den vice-president van een Raad -van State, die "Van Rennen wordt genoemd blijkbaar is groote zorg aan de samenstelling besteed. In de afdeeling uNecrologie" zijn de namen van tal van vorstelijke personen opgenomen, die ÖEHf HAAI», 21 December. Tweede Kamer. Despoorwegbegrooting ia aangenomen. By het hoofdstuk waterstaat is aangenomen de post vooi subsidie van laudbouwpi oefvelden. Door de nieuwe regeling der verzending van couranten en diukweiken ?ai de verzending vergemakkelijkt wordeu, terwyl de voorgeno men traktementsvei hooging de onbillijkheden by verval van emolumenten zullen doen ver vallen. Hoofdstuk waterstaat is aangenomen. Na politiek debet ts hoofdstuk koloniën verdaagd tot Maandag. Mijnheer de Redacteur, Toen Gij mij dezer dagen den brief van den heer C. J. Blommenda! toezondt, waarbij hij mijn bericht, dat De Schiedammer eene onderneming is van de firma J. van der Endt Zoon to Maassluis, woei sprak, hebt Gij, door aan mijn verlangen te voldoen, nl. om dien heer den slotzin van mijn bericht mede te deelen, hern do over tuiging gegeven, dat Uw berichtgever volkomen op de hoogte der zaak was en het voor hem dus maar geraden zou zijn, er verder over te zwijgen. Was inijn bericht dadelijk in zijn geheel opge nomen, dan zou de tegenspraak van don heer Blommandal zeker wel achterwege gebleven zijn. En nu He Schiedammer verschenen is, kunt Gij U er van overtuigen, dat mijne bewering juist was, daar vorm en uitvoering gebeel gelijk zijn aan die van de Wesllandsche Courant, welko door de firma J. van der Endt Zoon te Maas sluis wordt uitgegeven, hetgeen U uit bijgaand nummer van dat blad blijken kan. Ik zou het vrij wel overbodig geacht hebben, U mede te deelen wat mij betreffende de uitgave van üe Schiedammer ter oore kwam, ware het niet, dat in de circulaiie, die betrolfende de uitgave van dat blad is verspreid, onderteekend door don hoer C. J. Biommendul, werd gezegd »Ik heb mijn plan voor deze onderneming met de meest aanzienlijken onzer medeburgers be sproken, en mocht van mannen van allerlei richting woorden van onverdeelde sympathie hoeren." Dat de Maassluische Redactie, onbekend met de aanzienlijke Schiedammers, onnooze! genoeg is, zulk eene zinsnede neder te schrijven, laat zich begrijpen maar dut de meest aanzienlijken mijner stadgenooten een even bekrompen opvat ting van de journalistiek zouden hebben als ge noemde Redactie, dat meen ik veilig te kunnen tegenspreken. Hoogachtend, Uw berichtgever. Verkocht: 21 December. Notarissen Sohabke en Van den Berg te Rotterdam. Een branderij met gisttoods, open kolenplaats, weg on erve, staande in 's-Graveland, wijk B, no. 93e, Sroot 3 oren 57 centiaren, in veiling f 5200 en verkocht voor f 6200. Hed-n oveileed te Schiedam Mejuffrouw weduwe van den Heer P. A. R. BLOM- MENDAL, in den ouderdom vau 30 jaar, nalatende een Zoontje. Uit aller naam .- D. J. BLOMMENDAL. Vlaardingen, 10 Dec. '89. Heden ontvingen Wij het tieurig bericht dat te Schiedam is over laden, in den ouderdom van ruim 30 jaren, onze gehelde oudste Zuster, eerst wed. van den Heer C. L. POPPEL- BAUM en laatst wed. van den Heer P. A. R. BLOMMENDAL. Mej. H. J. VROOM. Amsterdam, 19 December 1889. Heden overleed, in den leeltyd van 55 jaar, na een smartelijk maai ge duldig lijden myne geliefde Echluenoote en der kinderen ziirgdiageridu Moeder, J. p, JIAAfllIBS-UAItTUti. Uit aller naam R. MAATHUIS. Schiedam, 20 December 1889, Op verzoek der overledene zullen geene uiterlijke tcekencn van ronw gedragen worden. Hun, die tpr verkrijging van dg akte tan BEWAARSCHOOLHOUUERES, den Cur sus, waarvan tiet echonlgeld f 10,per jaar bedraagt, wenschen te volgen, wordt verzocht zich daaitoe, vóór Januari a. s., aan te melden by uen Vooizitter der Commissie van Bestuur J. J. VORMER Aan de 2e OPENBARE ARMENSCHOOL alhier "(hoofd de Heer A. VV. Vaan drager) worden gevraagd i Jaarwedde f 500.—. SuilieUatiën op gezegeld p a p i e r en onder overlegging van de by de wet ver- eischte stukken, franco in te zenden aan deu BURGEMEESTER voor O Januari e. k. met ruim uitzicht, voor TWEE JONGELUI, h. b, b. h, h., nl. een Zitkamer met twee Slaapkamers. Prijsopgaven gevraagd met inbegrip van kost en bediening. Grieven onder letter W aan de Handels drukkerij van J. BOEMAN. By eene VENNOOTSCHAP (GISTHAN- DELAARS) te Schiedam kan geplaatst worden, direct of tegen Januari a. Adres met franco brieveu onder letters KK K aan het Bui eau der Schiedam- scbe Courant.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3