Gemengde Berichten. In 'il ten onrechteop den duur regalen zich de prijzen van het brood naar den prijs van het meel, en wederkeorig de prijs van het meel naar dien van het grann. De heer Mees becijfert nu wat de ver langde bescherming zou kosten aan do brood vor- bruikers. Gebruik makende van de gegevens, in den vorm van eenon belangrijken staat aan het «lot van zijn artikel medegedeeld, komt hij tot de slotsom, dat do invoering der voorgestelde inkomende rechten aan de bevolking zou kosten voor het tarwebrood ongeveer f 5,100,000, voor het roggebrood ongeveer f 2,300,000 en voor grutten enz. ongeveer f 535,000te zamen f 7,935,000. De bevolking van ons land stellende op 4'/a millioon zielen, zou ten gevolge van het inkomend recht nicer betaald worden f 1.75 per lioofiJ. Iien burgerhuishouden van G personen zou dan meer betalen f 10.50 's jaars, of circa 0 weken huur. Maar bovendien zou, gelijk de heer Mee# aantoont, het voorgestelde recht van f 2.40 por 100 kilo meel, ten gevolge hebben dat, in den eersten tijd, de verbruikers van brood aan de meol- molenaars, bij eenc consumptie van 900 millioon kilo, eeno som van f5,400,000 opbrachten. In het geheel derhalve zouden ue broodverbruikers jaarlijks moeten opbrengen aan den staat, de landbouwers en de meelmoienaars eene som van f'13,335,000, makende bijna f3.per hoofd, of voor een werkman, die een huishouden van 6 personen heeft, f18.'s jaars. Het tarwebrood zou 1 Vj cent, het roggebrood 1 cent per kilo duurder worden dun wanneer er geen inkomend recht was. De gegevens van den bovenvermelden staat brengen don schrijver verder tot de volgende cijfers: ten gevolge van de inkomende rechten zal per jaar meer worden worden betaalddooi de boeren voor zaaigraan f 407,000, door de eigenaars van weilanden en de veehouders f 840,000, door branders en brouwers f 802,000, en door do consumenten vun brood enz. (7,935,000 totaal f10,050,000. Dit zul genoten worden als volgt: door don staat als inkomend recht alleen pp tarwe, rogge en gerst f5,450,000 en dooi de landbouwers f 4,000,000. Wat nu die land- bouwors betreft, van dezen zijn, blijkens de statis tiek, slechts 00 pCt. boeren, die op hun eigen grond bouwen d. vv. z. degenen ten wier be hoeve men een inkomend recht op graan zou willen invoeren en dus zou ook van hpt ge noemde bedrag van f4,.6 millioen slechts f2-y; ruillioon terechtkomen bij degenen voor wie het bedoeld was. Terecht zegt de heer MeesDaar gelaten of de landeigenaars meer aanspraak op ondersteuning hebben dan zoovele anderen, die tegenspoed in hunne zaken of in hun fortuin gehad hebbon, zoo kan toch niemand goedkeuren, dat men hun jaarlijks een geschenk geeft van 2% of 4'/s millioen gulden, en dat men dit ge schenk luut betalen bij voorkeur door hendie zeiven dikwijls het noodigste missen. Toch zou dit het geval zijn. Want iedereen weet, dat in het huishouden van den werkman proportioneel veel meer brood gegeten wordt dan in het huis houden van den meer gegoede. En nu zou men juist brood gaan belasten, en dus eene progres sieve belasting in omgekeerde verhouding tot de draagkracht gaan invoeren U" Het argument van den heer Qahlmann dat de opbrengst der voorgestelde graanrechten «besteed zal worden tot vermindoring van den accijns op het zout, en zoo mogelijk tot gelioele afschaffing van den accijns op zeop" kan, naar mr. Mees doet opmerken, niet serieus zijn de afgeschafte belas tingen zouden vervangen worden door eene nieuwe schadelijke belnsting tp de mindere klasse, en bovendien zou het volk de uitkeering, die do grondeigenaars krijgen en die dus niet in de schatkist vloeit, in elk geval verliezen, en wel ten bate van hon, die bet in don regel veel ruimer hebben dan zij, die de belasting betalen. Do resultaten die het voorstel, lot wet verheven, hebben zou, vat do schrijver als volgt samen le. Tijdelijk zou eeno ondersteuning gegeven worden aan de huurders, maar blijvend aan de eigenaars van bouwgronden. 2e. Aan de moelmolenaars zou in do eerste jaren eene belangrijke som worden geschonken. 3c. Aan den staat zou een belangrijke inkomst verzekerd woi den. 4e. Al die uitkeeringen zouden voornamelijk opgebracht worden door de eigenaars van gronden, gebruikt voor veeteelt en zuivelbereiding. b. door de consumenten van brood, daar de prijs hiervan met 1 Va cent per kilo verhoogd zou worden. 5o. Die verhooging van don prijs van het brood zou werken als eene inkomstenbelasting, welke progressief zou zijn in verkeerde richting, door namelijk hooger te belasten naarmate inen minder inkomen had. Dit laatste is oogcnschijnlijk in strijd met wat de protectionniston willen, maar, zegt de heer Mees, tde tactiek, hier gebruikt, heeft men ook eldei toegepast, en schijnt te gelukken. Men bezorgt eerst bescherming aan eene talrijke klasse vnn menschen, de landbou wers en landeigenaars. En wanneer dit gelukt is, gaat men hot argument gebruiken, dat er geen reden is, waarom alleen da landbouw beschermd zou worden. Dit werd ook in een onbewaakt oogenblik onlangs door een anti-revolulionnair blad erkend", De hoer Mees heeft aan zijn opstel con naschrift toegevoegd, waarin hij, op grond van hem ver strekte inlichtingen, uiteenzet hoe in de bepalin gen van het voorstel betreffende het gedistilleerd en de gist ook eene vermomde premie ligt. Wij laten dat naschrift hier volgen: «Het vooistel goeft: slo. bij invoer van gedistilleerd van 50 pCt. steikte fl.50 per -100 kilo. s2o. het invoerrecht van gedistilleerd (behalve de accijns, die buitendien moot betaald worden) wordt verhoogd van f3.50 op f7 per 100 liter. v3o. op gist wordt een invoerrecht bepaald van f20 per '100 kilo. «Gedistilleerd en gist worden gemaakt uit mout, dat van gorst gemaakt wordt, vermengd met rogge of met maïs. Men kan stellen dat 100 kilo gerst tegen 95 kilo mout, en dat: 95 mout-f 82 K. 100 L. gedistïfl: TOMS c 18 K. gist. 100 k. gorst belast mot fO.OO p. 100 kilo f0.63" 82 k. roggo d fOOOp. s o to 0.49J 82 k. mai'3 f0.30p. o 0.24° «Dus kosten meer door het invoerrecht: 100 L. gcdistill., indien van gersten rogge f 1.12' v o oooo mafs 0.871 terwijl gist niet meer kost dan vroeger. «Als bij uitvoer- van gedistilleerd gegeven wordt fl.50 per 100 liter, dan ligt daarin een uitvoerpremie van (fl.50f 1.13) fÜ.37 of (fl.50—f0.87) f0.63 por 100 liter, sliet verhoogde invoerrecht op gist wordt door niets gemotiveerd. Al neomt men aan dat het invoerrecht op graan geheel drukt op de gist, dan zou het uitkomen op (18 kilor=: f 1.13, dus) 100 kilo f0 28, of (18 kilo f0 87, dus) 100 kilo f4.84, en niet op f20, zooals het wetsontwerp aanneemt. «Moutwijn tot jenever verliest slechts 1 pCt. zoodat dit geen noemenswaardig verschil maakt. «In het wetsontwerp art. 2 staat wel, dat de restitutie bij uitvoer alleen gegeven wordt bij uitvoer van gedistilleerd vervaardigd uit b u i- tenlandsch graan, maar uit de memorie van toelichting volgt, dat dit niet gecontroleerd zal worden. De branders zullen dus eenvoudig, zooals dat elders geschiedt, bewijzen van ingevoerd graan moeten krijgen, om die aan den fiscus te vertoonen bij uitvoer van gedistilleerd." Ook Eigen Hulp 1 I» een te Maastricht gehouden vergadering vao belanghebbenden is besloten lot de oprichting van een Liin- burgsch iandbouw-syudicaat, dat zich ten doel stelt het levereu vau eeiste quahteit kracht voeder en hulpmeststoffen, met garantie voor echtheid en gehalte, tegen de laagst mogelijke pryzen en tegen de minste kosten van ver voer. Het syndicaat zal eerstdaags in wer king treden. De ontzettende rattenplaag in Lincolnshire, dezer dagen vermeld, is waarschijnlijk een gevolg van het verminderen der wezels en der herme lijnen, die men in de laatste jaren weggevan gen heeft om de bevolking van h«t jachtveld te beschermen en om de kleine roofdieren naar Nieuw-Zeeland uitte voeren. De ratten, zoodoende van hun grootste vijanden bevrijd; hebben de overmacht gekregen. Ten vervolge op het dezer dagen medegedeelde betreffende het plan van den ingenieur Obenholzer om Rome door middel van een kanaal met de zee te verbinden wordt nog het volgende bericht De bedoeling is een negentien en een half kilometer lang kanaal te graven, hetwelk de Basilica St. Paul aanvangt en ongeveer bij 3Va kilometer van de monding van de Tiber en 300 meter van do sluizen van Ostia af in de zee uitmondt. liet bij de zee gelegen gedeelte kanaal zal een soort voorhaven vormen, en wal door 2 grondmuren, welke 400 M\ afetand van elkander in zee uitsteken, waar'usschen de- waterdiepte 11 meter zal bedragen. Op het einde van een der muren zal een lichttoren van 43 M. hoogte opgericht worden, waarvan het licht, volgens de berekeningen, op 17 mijlen afstand van de kust zal worden waargenomen. Bij St. Paul zal het kanaal op twee verschillende punten zeer breed worden gegraven, om het bewegen van schepen, laden en lossen van goederen te- vergemakkelijken, terwijl de eigenlijke haven eet» groot recht- hoekig bassin van 400 M. lengte, 600 M. breedte en 10 M. diepte vormen zal. Te Chicago is thans uitspraak gedaan in het geding wegens den moord op den ïerschen doctor Cronin, die, na het aan 't licht brengen van geldverduistoringen, door bestuurders van den geheimen bond »Gmn-na-Ga»l gepleegd, om het leven gebra ">t werd. De gezworenen hebben, na langdurige beraad slagingen, de voornaamste beklaagden schuldig verklaard en dientengevolge zijn tot levenslange gevangenisstraf veroordoeldO'Sullivan, hoofd eener voorname afdeeling van den »Clnr.-na-Gael, Conghlin, ambtenaar der geheime politie to Chicago (wien men indertijd het eerste onder zoek in deze zaak opdroeg, zonder te weten, dat hij Jid van den geheimen bond en mede plichtig aan den moord was), en Martin Burker een der voornaamste moordenaars. De beschul digde Kunze werd veroordeeld tot 3 jaren gevan genisstraf en John te Beggs evenals de anderen- een Ier van geboorte is vrijgesproken. Men heeft buitengewone politie-maatregeien moeten nemen tot bescherming van de gezwo renen. Er liepen namelijk geruchten omtrent be raamde moordaanslagen op leden der jury. Edison's nieuwste uitvinding is het phono- graphisch uurwei k, dat beter dan de koekoek- klokken elk kwartier met duidelijk hoorbare stem afroept. liet uurwerk staat namelijk met een- graphophoon in verband, en brengt dit toestel (dat de in den phonograef gesproken woorden teruggeeft) in beweging. Als wekker roept het den siapende hardop bij zijn naam en zegt hem- zoolang dat hij moet opstaan, totdat hij er ein delijk gevolg aan geeft. Als 't ei in den ketel gaar, of do biefstuk ge braden is, roept de klok dat ze uit het water en van het vuur gehaald moeten worden, en bij vergaderingen geeft zij het programma der sprekers aan. «Deze redenaar heeft nu een half' uur gesproken en moet voor den volgende plaats maken", roept de vernuftige graphophoon dan, en zoo zal voortaan ieder sprekor precies weten, wanneer het zijn tijd is uit te scheiden. In het dorp Bessendorf, in Silezic, zijn een 4 groot aantal oude heidensche graven ontdekt- Men vond een buitengewoon groot getal urnen. Elk graf bevatte eene groote iijkurn en 10 tot 20- deren smaak voor aardigheden. Verleden herfst nu, bij gelegenheid eener jachtpartij opzijn goed, bad hij den inval, na een wat al te weeldetigen maaltijd een spelevaart voor te slaan. Ik zelf bo boorde ondor degenen, dio er zich bepaald tegen vei klaarden, omdat het weer kond en de toestand der jnchtgenooten niet geheel was, zooals dat bij een spelevaait vereischte is. Doch wij werden overstemdeen aantal al te koene gasten, onder wie luitenant Von Biömitz, sloten zich bij den door wijn en overmoed verhitten gastheer aan. En nu geschiedde, wat men bijna vooruit had kunnen zien, de boot met het doldriest gezel schap kantelde, drio van de heoren redden zich door zwemmen, Liebau en de luitenant vonden den dood in het water." «En begrijp eens," voegde mevrouw Friesen er bij, ode beide lijken werden gevondon, de armen om eikaars hals geslagen. Gij kunt u voorsteilen, hoe daarover gesproken werd, daar de luitenant bekend stond als een der vurigste aanbidders van Eva, Men vertelde van een strijd tussciien beide ttiannen in het water, en dit zou de oorzaak van hun dood geworden zijn." Erich had de laatste bijzonderheden nauwelijks meer gehoord. Als een donderslag had hem da tijding getroffen, dat di vrouw, die ook hij eens hartstochtelijk bemind had, vrij was. Om harent wil had hij zijne plaats in het ieger, had hij er zijne rust in het vaderland aan gegeven en een jaar iang in den vreemde rondgedwaald. En dit te moeten hooren op een oogenblik, dat hij zich pas opnieuw verbonden had en eone nieuwe liefde, een nieuw leven in zijn verdord hart ontkiemd was! Hoe wroed speelde het noodlot met hem. Mevrouw Von Friesen merkte zijne aandoening niet zonder heimelijke voldoening op. Maar met fijnen vrouwelijken tact leidde zij nu het gesprek op een ander onderwerp, teneinde de opgewekte kiem wortel te laten schieten. Doch Erich werd afgetrokken en stil en nam alras afscheid, met de belofte zijn bezook spoedig te zullen hei halen. biet alle kracht drong hij de herinneringen, die hem bestormden, terug. Die vrouw bad immers het recht niet, nog invloed op zijn doen en laten uit te oefenen Weldra stond hij voor Margnretha's voogd, den predikant Frobenius, IV. Welnu, hoe staat het, Erich?" vroeg de barones vol belangstelling, toen deze tegen de schemering de woonkamer op het kasteel weder binnentrad. Erich streek de vingers door het donkere haar. »lk wcnschte." was zijn ongeduldige uitroep, »dat wij, Margaretha en ik, op een woest eiland waren geland. Dan bestonden voor ons geen neven en nichten, vrienden en verwanten, die met hun eïndolooze bezwaren en bedenkingen, hun angstig zorgen en passen bezig zijn het licht van onze gelukszon te onderscheppen. De duivel hale al die benauwde harten «Maar Erich 1" riep de barones en sloeg de bandon van schrik ineen. «Wat begint ge nu Wat heeft de oude, brave Frobenius u dan gedaan? Die kan u geen reden tot zulke onredelijke ver- weuschingen hebben gegeven." «Volgens uwe meening misschien nietgoede tante," riep Ericliterwijl hij met afgemeten schreden door de kamer stapte. «Hij heelt mijne veiklaring zeer koel opgenomen en scheen in 't geheel niet gediend met de eer, die zijne nicht - Te i .mot he phoundi dienst, staat is omdat stemgol overgeb de mar naarnm worden door mijn aanzoek wordt aangedaan, zoonis gij en neef Koert de goedheid hadden te erkennen. Integendeelhij vond goedhet te betwijfelen of ik wel in staat zou zijn een meisje als Mar garetha gelukkig te maken. Hij meende geheet in den geest vnn zijn overleden zwager te lian- delonzoo zei hijwanneer hij ten minste- zorgde dat diens dochter voor een overijlden stap bewaard bleef. Onze betrekking was nog zoo nieuw, zoo snel opgekomen, had noodig nog beproefd te worden. Aisof de liefde een kasplant is. die eerst na zorgvuldige, kunstmatige kwee king rijpten niet als een frissche nutuurbloem zich ongemerkt ontplooit en zich eensklaps irr- vollen bloei vertoont 1 Om kort te gaan, mijnheer de vcogd verlangt, dat Margaretha den rouwtijd,. een geheel jaar, zal wachten, voor met mij naar het altaar te gaan." «Maar lieve Enchhee'.t de man dan niet volkomen geiijk bracht de barones in om hem te kalmeeren. «Ook om Margaretha's wil dient- gij u in deze voorwaarde te schikken." Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 6