Binnenlandsche Berichten. dezer te Rio de Janeiro eene contra-revoluti- onnaire beweging in monarchalen zin is uit gebarsten, waar eeu aantal soldaten en vele iieden uit het volk deel aan nameo, die by troepen door de straten iiepeo. De regeering liet eeoige regimenten uitrukken, dienaern- atige botsingen den opstand ondaruiuktou. Vele peronen zyn gevaogengenoraeo. Don Pedro heeft met zgn gezin Lissabon verlaten, naar men beweert niet vrjj willig, maar op verzoek van de regeering, die in zijn aanwezigheid gevaar zag. B U L O A B IJ De Senaat heeft het ontslag van Floresco als voorzitter met 50 tegen 42, dat der vice- presidenten met 48 t«gen 12 stemmen aan genomen. Tot voorzitter is daarop gekozen Kretzulesco met 52 tegen 36 stemmen. AMERIKA. Particuliere-berichten uit Montevideo over Galveston bevestigen,, dat- er in de jongste dagen ongeregeldheden en opstanden in Bra zilië hebben plaats gehad. Er wordt bijge voegd dat de toestand van het voorloopig be wind hachelijk is. Ook de wetgevende macht van den staat Noord-Dakota heeft thans eene wet aange nomen, waarbjj de verkoop van sterke dran ken wordt verboden. Dit is dus, met Maine, Kansas, Nebraska, Jowa en Zuid-Dakota, de zesde verbods-staat der Unie, JAPAN. Graaf Amagata, minister van binneo- landsche zaken, is tot president-minister benoemd. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Avondzitting van 23 December. Bg het vooitgezet debat werd een amen dement, om geen 1000 gutden toe te staan als subsidie van een tweeden stoomvaartdienst op de Boven-Suriname, aangenomen met 42 tegen 38 stemmen. Een amendement om geen f300 toe te staan voor de verdubbeling der toelage van den militairen apotheker, werd aangenomen ii et 42 tegen 40 stemmen. De toelage van f 1000 voor een veearts is aangenomen met 46 tegen 37 stemmen. Een amendement om den post voor onder houd van gebouwen niet met f 20.000 te ver- hoogen is aangenomen met 44 tegen 43 stemmen. Eene vermindering vao f600 vooreen klerk werd door den minister overgenomen. De geheele begiooting voor Suriname is aangenomen. Hoofdstuk Koloniën werd aangenomen met 53 tegen 33 stemmen. Tegen stemden alleen liberale leden en de heer Domela Nieuwen- huis, terwijl 5 liberalen, de heeren Tak van Poortvliet, Roëll, Bool, Smidt en Royaards van den Ham voorstemden. Hoofdstuk XI Onvoorziene uitgaven) is goed gekeurd. Vervolgens kwamen aan de orde de ontwer pen om aan Vlissmgen. Edam, Hoorn, Pur- merend en Alkmaar alsnog te vergunnen plaatselijke belastingen te heffen jn 8tryd met de regels der gemeentewet. De heffing vao eene belasting op het gemaal voor Vlissingeo weid toegestaan. Ten aanzien van de heffing der wik- en weegloonen m de Noordhollaodsche gemeen ten opperde de heer Visser van Hazers- woude bedenking, ODtkende de heer Van der Kaay de noodzakelijkheid van wettelijke goed keuring dezer heffing, terwijl de heer Goe man Bergesius die wettelyka goedkeuring verdedigde. Door vier leden der commissie vao rap porteurs was voorgesteld, om voor de vier ge noemde gemeenten het wik- en weegloon van 70 cents terug te brengen tot 60 cents per 100 kilogram. Dit amendement is voor oovor El am be treft roet 38 tegen 31 en voor zoover Hoorn aaogaat met 38 tegen 32 stemmen verworpen, waarna de commissie gelijkluidend amende ment voor Purmerend en Alkmaar introk. De 4 wetsontwerpen betreffende de wik- en weegloonen zijn daarop onveranderd goud- gekeurd. De wet op de middelen is zonder hoof- delyke stemming aangenomen, nadat de heer Domela Nipuwanhuis oog het woord govraagd had orn het financieel beleid van den minister ter sprake te brengen, wat de voorzitter meende by de middelenwet niet te kunnen toelaten, waarop de heer Nieuwenhuis onder protest van het woord afzag. Vervolgens is na korte discussie het wets ontwerp, houdende machtiging op den gouver neur-generaal om tydelyk de kustvaartin Ned. Indië, ten behoeve van het vervoer van suiker riet, toe te staan aan schepen onder vreemde vlag, aangenomen. De Kamer is tot nadere byeenroepiug gescheiden. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Voorloopig verslag over de Indische begroo ting voor 1890. Uitvoerig werd in alle afdeelingen het staat kundig beleid vun den minister van koloniën besproken, en door een groot aantal leden afge keurd. Van een man als deze minister was men gerechtigd veel te verwachten en vooral, dat hij zijne vele woorden van vroeger tot daden zou maken. Ten vorigen jare beriep de minister zich op den korten tijd, die verloopen was, sedert hij het bewind had aanvaard. Toen legde de volks vertegenwoordiging zich daarbij neder en ver beidde belangstellend hetgeen eene niet ver verwijderde toekomst, naar men grond had te verwachten, aanbrengen zou. Sedert is een jaar verstreken en waar zijn thans, vroeg men, de vruchten van 's ministers werkzaamheid 7 Wel heeft de minister in zijne memorie van antwoord goschreven: sdat hij zich nooit als hervormer van Indië heeft aangekondigd", maar men achtte die verklaring in strijd èn met 's ministers houding als lid der Tweede Kamer èn met het programma van 1 Mei 1888, Een niet minder ernstige grief tegen den minister bestond in de wijze, waarop hij zijn eigenaardige godsdienstige begrippen bij zijn regeeringsbeleid in woord en schrift gelden doet. 's Ministers opvatting werd gevraagd omtrent de verhouding tot het Indische bestuur, inzon derheid tot den gouverneur-generaal. Ziet deze geheel door 's ministers oogen of wijdt de minister genoegzame aandacht aan do zelfstandige ad viezen van den landvoogd Onderscheidene leden lieten zich over 's minis ters staatkundig beleid niet uit. Door enkelen werd het verdedigd. Velen waren echter tegen 's ministers opium-politiek. Ook ten aanzien van de financieele staatkunde des ministers was het woord tot dusver niet door de daad gevolgd en bij velen had het bevreem ding verwekt, dat de ingediende begrooting met een nadeelig saldo van f12,375,389 sloot. Vooral was liet voor vision eèn bezwaar, dat men in de wijdloopige beschouwingen van den minister omtrent zijne financieele politiek vruchteloos de kern voor een practisch regeeringsprogram had gezocht. Vrij algemeen was dan ook het verlangen om van den minister een duidelijk, van noodeiooze uitweidingen ontdaan overzicht te ontvangen zijner naaste plannen. Ten aanzien van den toestand in Atjeh en de regeeringsplannen dienaangaande, werd door zeer velen de vrees geuit, dat deze minister van. koloniën, om der wille van het woord pacificatie de feiten over het hoofd ziet. Men vcreenigda zich gaarne met het standpunt, dat de minister thans beweert in te nemendat de leiding der militaire en politieke zaken van Atjeh in Indië en vooia! in Atjeh zelve moet worden bepaald, 's Ministers antwoord aan den heer Cremer, betreffende de scheepvaart-regeling had onder scheidene leden onboviedigd gelaten. Gevraagd werd hoe het thans met de beti-beri staat en of de raadgevingen van prof. Pekelharing wel trouw worden nageleefd. Ook vroeg men of de ondernemingen in Deli en elders op de Oostkust van Sumatia genoegzaam werden beschermd. Inzonderheid kwam ter sprake 's ministers brief van den 14n Juni 11,, betreffende de aangelegen heden der Protestantsche kerk in Indie. De inhoud van dien brief had over het algemeen een zeer ongunstigen indruk gemaakt, Eenigo leden zagen in dien brief geen reden om den minister hard te vallenterwijl een lid betwijfelde of deze zaak eigenlijk wel bij de Kamer behoort, aan gezien die brief tegen 's ministers bedoeling openbaar is gemaakt. SCHIEDAM, 37 December 1880. De kinderen vao de verschillende Zondags scholen alhier hebben ook ditmaal weder het geboortefeest van den besten kindervriend opgewekt en prettig gevierd, en geen wonder, want de kersfboom bevatte voor allen een geschenk, terwyl de kleinen bovendien ruim schoots op versnaperingen werden onthaald. Uit Amsterdam komt de droeve tyding dat Neerlands gevierde dichter J. J. L. ten Kate gisteroamiddag te i uur zacht en kalm is overleden. In den Haagschen kout van de Frov. Oron. Ct. wordt medegedeeld, dat bij den minister Dyserinck het voornemen zou bestaan, zyne portefeuille neer te leggen. De ^Koninklijke Vlaamsche Academie" heeft tot buitenlandsch erelid gekozen dr. Fruin, hoogleeraar te Leiden. i Uit de buurtschap Leuvenum bg Ermeio wordt aan de Zw, Ot. gemeld, dat op een eigenhandig schrijven van Prinses Wilhelmina hare gewezen min, Evertje van der Zande, met hare twee oudste kinderen, op den 2Jen Kerstdag op het konioklyk lustslot is ont boden om H. IC, H. te komen bezoeken. Blijkens particulier bericht uit Hamburg za! de »Hamburg-Amerik. Packetfahrt-Actien- Gesellschaft" eemge van hare op New-York varende stoomschepen, nainelyk die hoofdza kelijk tusschendeks-passagiers en goederen vervoeren, in het volgende jaar ook te Rot- teidarn doen binnenloopen. (N. K. Ot.) Alle IIi)lland3che kajuitspassagiers van de gezonken stoomboot Leerdam hebben geza menlijk een schryven aan de Ned. Am. Stoomv. maatschappij gericht, waarin zy allen lof aan kapitein Brumsma toebrengen voor diens kalm en flink optreden bij de zeeramp, waaraan zy zoowel hunne redding als die vao alle opvarenden danken. Uit nadere berichten omtrent het vergaan van de Frins Willem 1 blijkt, dat van de bemanning der tweede sloep, binnengekomen te Treport, twee personen zyn verdronken, nl. de tweede kos Eogelcher en de matroos Edelenbos. Het Ned. schip Thorlecke F, geladen met gouvernementskufüe, is te Menado gestrand. Het volk 13 gered. Het schip is afgekeurd, de lading is vei kocht voor 4200 p. st. Het Eng. stoomschip Laura Fellvan Huil naar Einden, is in de Noordzee gezonken. De bemanning is gered. De Engelsche stoomboot Winsloe, kapt. Par- kinston, van Rotterdam naar Londen bestemd, is in de Noordzee lek gesprongen en kreeg zooveel water binneD, dat, niettegenstaande alle pom pen werden aangezet, de vuren werden uit- gebluscht. Daai na dreef het schip achter zgn anker tegen de ribben van den Hinder, waar het door de equipage werd vei laten, die onder levensgevaar by sty va koelte en hooge zee van het wiak werd afgehaald door de bla- zer6chuit Zeven Gebroeders van Gueree, schip per YVoutei Lakker, en te Helvoetsluis aan wal werd gebracht. Alleen de 2e stuurman is verdronken. Door visschersliedea met blazers en hoog- sarsen is de Wieuioe vlot en ten anker go- bracht in het Bokkeogat, en verder onder bystand van de steepbooleo Gier en Voor uitgang naar Hellevoetsluis gesleept. Het stoomschip is in ontredderden toestand, heelt het roer verloren en meer andere schade be- loopan. Uit Goedereede wordt ons omtrent deze schipbreuk nog gemeldIn den vroegen mor gen van 25 dezer werden ten NNW. vao Goeree in zee vuurpijlen waargenomen. Daarop zyn de in de haven aldaar liggende blazer schippers, vermoedende dat er een ongeval gebeurd was, met hunne vaartuigen te onge- veer halfzeven vertrokken naar de plaats, waar diesemeu gezien waren. Zy bemerkten by het aanbreken van den dag, dat er op de ribben van den Hinder een stoomschip was gestrand, hetgeen later bleek te zyn de- Winsloe, kapt. Parkinson, van Rotterdam en bestemd naar Londen. Het schip te bereiken was zeer' moeiljjk p evenwel gelukte zulks na herhaalde vergeef- scbe pogingen aan den blazerschipper Wou ter Lokker, doch ook slechts een oogenblik, van welken tyd echter de aan boord zjjnde equipage gebruik maakte om over tb sprin gen. Dat zulks aan zeer veel bezwaar onder hevig was, bleek ten duidelijkste, doordat de zee herhaaldelijk over het vaartuig heensloeg. Na de redding der uit 17 man bestaande- equipage werd door schipper Lokker de terug tocht naar de Goereesche haven weder aan vaard en allen aldaar behouden aan wat gebracht, van waar zy nog denzelfden dag de> reis naar Rotterdam vervolgden. Behalve schipper Lokker waren nog de volgende manschappen aan boord M. Lokker» C. Lokker, A. van Huizen en J. van Dam. De z, g. influenza heeft te Amsterdam de bemanningen der oorlogsschepen aangetast,- alsmede de mariniers. Ook op de kweekschool* voor zeevaart te Leiden is meer dan een derde» der jongens lijdende. Verschillende studenten zgn er aangetast- Te Dordt komt de griep voor onder de> pontonniers en te Ste'yl (Limburg) onder de bewoners van het missiehuis. Naar het Utr. Dagblad verneemt, is het bericht omtrent het schieten van een militair op z'yu meisje te Amsterdam op den Dam het gevolg van een misverstand en bljjkt het. onjuist te zyn. Naar men zegt, zgn de twee Duitschers, die heel uit Portugal zyn gehaalden bier gevangen zitten onder verdenking den diefstal by de firma- Berger te Veolo gepleegd te hebben, met de daders. Het kind van den veldwachter te Zand- voort, dat den 26n November jl. door eene» dollen hood werd gebeten eo onder behan deling is gesteld geweest van den heer Pasteur j te Parjjs, is, na aldaar ruim drie weken ver pleegd te zyn, genezen teruggekomen. By onderzoek is gebleken, dat het kind, welks lykje in de Van der Duynstraat ter 's-Hage is gevonden gedood was, doordat het hart met een scherp werktuig was doorboord- Men zoekt nog steeds naar den dader vao- dien gruwelijken kindermoord. (Fad.) Te Renkum werden in de vorige week door de politie uit Heteren drie kinderen gebracht, twee jongens en een meisje, van dertien-, twaalf-en achtjarigen leeftijd.VolgenB- het verhaal, dat deze kinderen van hun weder- varen gaven, kwamen zy uit Purmerend 8» waren door hun moeder weggezonden om een- tante te Nijmegen te bezoeken. Daar de moe- der meende, dat de afstand tusschen beide plaatsen slechts vyf uur bedroeg, aanvaardde» zy de voetreis en kwamen te Amsterdam aan.. Een heer aldaar, die naar Nijmpgen vertrokr liet hen uit medelyden, op zijn kosten der ,-j reis per trein voortzetten, zoodat zij behouden-

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2