Zaterdag Maart. A' 1890. N 7448. KENNISGEVING. ier-en-veertig.'ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. U ITGEVER: J ~0Dft. Binnenlandsche Berichten. CO II Ml Ibonnkhbntsphijs per kwartaal Xtanco per post, door het geheels Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85". - 2.50. - 0.10. RDBBAD: 'iSlttl'W, H, 1 Advbrtgntigprijs: ran 1-—10 gewone regels met inbegrip van eene Oourantf 1,10 Iedere gewone regel meer0.10. DtuEHAM, geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. jarlgüngen, welke gevaar, schade of blader kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam» Gelet op art. 8 der Wet van den 2den Juny 1875 Staatsblad no. 95) Geven keunis aan de ingezetenen, dat de navolgende vergunningen z\jn verleend lo, aan G. M. HAM eo zyne regtver- krjjgendnn tot uitbreiding zijner branderty aan de Jïïrankelandiche laan alhier, wijk A no 9225 en 9226, kadaster sectie F no, 1271, 1272 en 1273, door plaatsing daarin van eso stoomketel van 28 M* verwarmsogs- oppervlak 2o. aan J. HOUTMAN en zijne regtver- krügendee tot uitbreiding zijnerbranderij aan de Nieuwe Saven alhier, wijk G no. 185, leedester sectie E ao. 1850 en 851, o. a. door iilaatsingdaarin 'van een stoomïreifktdlg' van 2 paardekracht met ketel vao 5 M' verwarmirigsoppervlaken 3o. aan I. ENGERING S.Jz. en zijne regt- verkri gen >m tot oprlgtlng eener mine. raal.waterfabrlek in het pand aan de Weit Molemtraat alhier, wyk A no. 3162, kadaster sectie C no. 1048. Schiedam, 27 February 1890. ~BurgetHee.iter en Wethouders voornoemd, P. i. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretarie, A. W. MULDER. DUITS CHLAND. Bij rescript van den rijkskanselier weigert deze toestemming te verleeoen aan de Duit* ©he koloniale vereenigingin Zuid-West-Afrika tot verkoop vac het grootste deel barer be- Zittingen aan een Hoilandsch-Engelsch con sortium. De weigering berust op staathuis houdkundige en politieke grondeo. De officieuse bladen bevestigen het bericht, dat verst Bismarck, naar aanleiding van den Uitslag der verkiezingen, voornemens is zyn ontslag te nemen als president-minister is Pruisen en er zelfs over beeft gedacht dat ook als rijkskanselier te doen. Voorloopig eeft Von Bismarck echter het nemen van «ene beslissing uitgesteld. leze mededeeling heeft te Berlyn in politieke kringen groeten indruk gemaakt, omdat men op een dergetyk besluit niet voorbereid was. et is echter de vraag, of da rijkskanselier "lil voornemen werkelijk ten uitvoer zal breDgen. Heg is nu uitgemaakt, dat de internationale «beids conferentie omstreeks de helft van Hurt te Bèrljja aal bijeenkomen. Officieus wordt thans bevestigd dot Emin Pacha svoor da Duitsche belangen in Oost- Afrika" gewoonen zal worden, maar zonder groote veroveringstochten naar Wadelai of in het gebied oostelijk van het Tanganika-meer te ondernemen.Voor Emio Pacha zou er dichter by de kust een voldoend arbeidsveld te vinden zyn. Hij geniet thans een bevredigende gezond heid en schynt niet ongenegen in Duitschen dienst te treden. FE Al EBIf K. Ia do Kamer heeft de heer Ferry den minister Tirard geïnterpelleerd eer de entre pots, door de regeering erkend, welke warrant» geven voor goederen welke daarin uiet'neer gelegd zyn. De minister zeiile, dat het publiek iu zyn eigen belang behoorde toe te zien. dat de goederen werkelijk aanwezig zyn hy gaf den beer Feny in overweging een wetsvoorstel betreffende de algemeens entrepots in te die nen, hetgeen de heer Feriy toezegde. Hat incident washiermeaa gesloten. In den Senaat zyn de beraadslagingen over de drukperswet zonder belangrijk voorval voortgezet. De minister Spulier ontving gisteren dan Duit&chen gezant van Munster en gaf hem mondeling kennis, dat Frankrijk in beginsel aannam de confereutia te Berlyn te zuilen bywonen. Een geschil dreigt tusscheu da regeering en de maatschappij die de concessie had voor den aanmaak en verkoop van lucifers, en wel over den meerderen voorraad die op 1 Januari 1)., den dag der overneming, aanwezig was boveo de by het contract toegestane 35 mil liard lucifers. Be staat moet dieu voorraad overnemen, maar volgens da uitlegging van het contract door den minister, voor het meerdere aanwezige 600,000 fis. per milliard lucifers van de te betalen som aftrekken. Nu blijken er 12 milliard lucifers boven de toe gestane 35 milliard aanwezig te zijn, zoodat de minister Rouvier bet door den staat ver schuldigde bedrag met de som van f 7.200,000 frs. wenscht te verminderen. De maatschappij is officieel met deze vor dering in kennis gesteld, maar zy heeft nog niet geantwoord. Ia gevat van weigering zal de quaestie aan den Raad van State worden onderworpen. ENGELAND, In antwoord aao Bryce heeft Fergusson in het Lagerhuis de meest geruststellende inlich tingen over deo toestand op Kreta gegeven. Naar ven New-York wordt geseind, wordt er io vele Amerikaanscho kringen betwijfeld, of Chicago de voorgenomen wereldtentoon stelling wel kan houden zonder fiuancieele ■taatshulp, waartegen eventueel in het Congres hevig verzet bestaan zou. Chicago zouds des noods stadseigeodommeo voor de dekking der kosten eener wereldtentoonstelling willen ver- psliden, maar de constitutie van Illinois ver oorlooft dit niet. Intusschen vergaderden te "Washington de commissieleden der aldaar te houden Noord-, Midden- en Zuidamerikaansche tentoonstel ling in 1892, waarmee een groot internatio naal Golumbus-feest zoude gepaard gaan, waartoe alle landen zouden genoodigd worden benevens de koning van Iialië. de koningin van Spanje en alle andere hoofden van Euro- péi'sche staten, die Noord-Amerika in 1892 mochten bezoeken, Ue plannen van het comité werden in een by het Cmgres ingediend vetsontwerp uitgewerkt; zjj omvatten: ten eerste da uitbreiding ian het bestaande volks museum tut eene blyvende tentoonstelling van alle historische en imdere voorwerpen, die de geheele Nieuwe "Wereld betreffen of de ontdekkingen van Columbus illustreerenten tweede het leggen van eene prachtige brug over den Potomac, als gedenkteeken vao de grondvesting der Vereemgde Siaten; en ter de onthulling 'ar> een fraai Colunu bus- monument te Washington, op 12 October 1892 door den Amerikaanschen staatspre sident. Aan de Daily New» wordt uit S-mlin ge seind dat Pasiisch, president der Skuptchtina voor zekere teeiiere onderhandelingen naar St.-Petersburg ging, een langdurige conferen tie met den czaar gehad heeft, waarin deze z'yne bijzondere tevredenheid uitdrukte overServië's tegenwoordig beleid, hetwelk op Ruslands steun rekenen kan. Pasitsch's zending wordt te Belgrado gewichtig geoordeeld; zy staat in verband met de aanstaande reis van den vorst van Montenegro naar St.-Peteisburg. De gevangenneming van den politie prefect van Belgrado baart groot opzien. Hy was koning Milan's gunBteiing; hy wordt beschul digd van verduisteringen, machtmisbruik, geècbriftsverv&laching en mishandelen van gevangeoen. i- OOSTENRIJK. In de begrootings-commissia heeft dr.Herbst de intrekking gevraagd van alle ministerieels besluiten en van alle uitzonderingswetten welke te VVeenen tot onderdrukking van de Bocialiaten worden toegepast. Giaaf Tastte antwoordde dat zoolang de Rijksraad zich niet onomwonden verklaard heeft over de wetten tegen de anaichisten, de uitzonderingsmaat regelen niet zullen worden ingetrokken. ITALIË. Een ■Groenboek" met bescheideo omtrent de bezetting van Keren en Asmara is rond gedeeld. Uit een dépêche van 25 Juli des vorigen jaare blyktdat het Italiaanscb Aethiopisch tractaat Italië's rechten op Keren - en Asmara erkent. CHINA. Da jeugdige keizer is zjjne regeering be gonnen met het invoeren van administratieve hervormingen Overbodige ambtenaarsplaatsed worden afgeschaft; de ambtenaren worden aangeschreven geregelder op hunne bureau's werkzaam te zijo, en de politie der hoofdstad scherper toe te zien op de handhaving def orde, op speelhuizen en opiumkitten enz. enz. Een en a--der maakt een zeer goeden indruk. TWEEDE KAMER DER STATEN-GEN ERA AL De heer Roëll heeft eene reeks amends' rsanten op de aanhangige pensioen-ontwerpen voorgesteld. Hy gaat daarby van de grondgedachte uit, dat belanghebbenden, door de betaling van bijdragen voor hunne pensioenen, zekere rech ten op pensioen erlangen. Er kunnen hieruit derhalve rechtsgeschillen ontstaan. Aan de belanghebbenden moet dus eene rechterlijke uitspraak worden verzekerd ook in da materie der pensioenen, naar da bedoeling van art. 154 der groBwët, dat" over rechtsgeschillen in 't algemeen geldt. De voorgedragen amendementen sluiten zich goeddeels aan het thans reeds feitel'yk in 2wang zijnde aan, dat echter imperatief ge steld, gelegitimeerd en, naar'tschynt, in zyne gevolgen verbeterd wordt. De militaire pensioenen vallen hierbuiten* omdat deze niet aan de orde zyn en omdat gelijkvormige behandeliog van deze ook niet ia overeen te brengen met art. 60, 2e lid, 20 zinsnede der grondwet. Het hoofdhegir.se! der amendementen be rust op de behandeling van de pensioeC^ aanvragen door den minister van financiën, die eene gemotiveerde beschikking neemt, waarop beroep by den Kooing, die, waar noodig, de afdeeling van den Raad van State hoort. SCHIEDAM28 Februari 1890. Morgen herdenkt onze stadgenoot Martina» Timmermans den dag, waarop hg 50 jaar ge leden by de firma H. Lindeman Gz. alhier in dienst trad. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaalddat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in.het hoofdkiesdistrict Goes, ter vervanging van den heer De Savornin Lobman zal plaats hebben op Dinsdag 18 Maart e.k.en dat. heistemming, is die noodig, zat geschiede» op Dinsdag 1 April daaraan volgende. Naar wij vernemen, is in eene Woensdag avond gehouden vergadering vao de liberale party in de Tweede Kamer besloten, de re geering te interpelieeren over de wijzigingen in bet Kabinet

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1