Binnenlandsche Berichten. van den heer Tirsrd vielen niet bijzonder in üen smaak en werden meermalen doorinde- redevaUmc:en en ironische commentaren afge broken. Het was vrü woelig toen hij sprak, pe Kamér heeftdoor de aanneming der motie, eigenlijk haar afkeer voor ministerieele Crisissen willen te kenoen geven. Een telegram uit CotoDoo van den 3o dezer meldt, dat da Fraosche commandant Ter- rillon de Dahomeysche troepen opnieuw ten noorden van Cotonon heeft geslagen. 800 hunner zjjn teruggedreven, met verlies van 400 dooden en gewonden. De Fraoschen hadden een verlies van 3 gekwetsten, tHHLINII, In het Lagerhuis bracht Smith het rapport der Parneil-coromissie ter sprake. Hij.zeide dat zyne motie dienaangaande het natuurlijke gevolg is van de rechterlijke instructie en dat de uitspraak van het Hof hem vrij rechtvaar dig toeschijnt, zoowel jegens Parnell c. s. als jegens de Times. Spreker dfeelde in de aan den dag gelegde voldoening, toen men vernam dat de Iersche afgevaardigden werden vrijge sproken van de tegen hen ingebrachte be schuldigingen; doch tevens wenscht hij dat gr gerechtigheid gedaan worde aan hen, die gemeend hadden de bedoelde beschuldigingen te moeten uiten. Spreker ontkende dat het gaanemen van Gladstone's amendement tot de gevolgtrekking zou mogen leiden, dat al de beschuldigingen als ongegrond erkend waren. Dit betoog werd door Gladstone wederlegd piet de verklaring, dat de in zijn amendement neergelegde blaam enkel tegeo de valsche beschuldigingen gericht was. Welsprekend weidde hij uit over hetgeen Parnell onder die betichtingen moet geleden hebben. Glad stone's redevoering, die door de oppositie zeer Werd toegejuicht, duurde bijna twee uren. Het debat zou gisteren worden voortgezet. Volgens de Morning News van Chicago tracht een syndicaat vao Europeasche ban kiers, onder leiding van de Rothschild's, de zaak der wereldtentoonstelling in jiapden te krijgen. Naar aan da Londecsehe editie van de New Tori Herald gemeld wordt, trachten «enige voorname vrienden van de vegers in Noord-Amerika de Oklahama-districten te ver werven voor het Amerikaansche negerras, om aldaar een uitsluitend door negers bevolkten staat in het leven te roepen. LUXEMBURG. Het groothertogdom beeft eene uiitnoodi- giog ontvangen om aan de conferentie te Berlijn deel te nemen. De heer Brasseur, afge vaardigde van het mijudistrict Escb, zal waar schijnlijk ais vertegenwoordiger worden be noemd. De heer Brasseur moest ook dezelfde zending vervullen op de conferentie te Bern, 8 P A N 3 E. De raadkamer van het hof van cassatie heeft termen gevonden om tegec graaf Beno- jïiar, beschuldigd van als gezant te Berlijn haro toevertrouwde geheimen verklapt te heb ben en voort te zgo gegaan met het uitoefe nen zijner functie, nadat de regeering hem aangeschreven had de zaken van het gezant schap aan een ander over te dragen, de ver- volgiog voort te zetten* TWEEDE KAMEl* OERSTATEN-GENERAAL, Zitting van 4 Maart. De nieuwe commies-griffier werd beëedigd en trad in functie. De behandeling der pensioenwetten is voort gezet. De quaestie of werklieden bij 's rijks werven gis ambtenaren tot pensioen gerechtigd zijn te beschouwen, werd uit het debat verwijderd, aangezien deze bij het voorstel omtrent de geém- jdöieerden op do werven is te behandelen. Een amendement van de meerderheid der commissie van rapporteurs om gewezen burger lijke ambtenaren na tienjarigen dienst uitsluitend op 65-jarigen leeftijd vrecht op pensioen toe te kennen, derhalve niet ingeval van later gebleken invaliditeitzooals het regeeringsvoorstel wilde, werd verworpen met 40 tegen 30 stemmen. Een voorstel van den heer Van Bylandt om voor de pensioenberekening der consuls in de tropen r'k jaar voor twee jaar te doen gelden evenols voor do marine-officieren en voor sommige consuls op eenige andere plaatsen acht maanden voor een vol jaar te berekenenwerd met 37 tegen 32 stemmen verworpen. Donderdagna de pauze, is aan de orde het opmaken der nominatie voor een raadsheer in den Hoogen Raad. Na de pensioenwetten volgen: do interpellatie van den heer A. van Dedem, het voorstel-Reekers omtrent den wonderkuile* bet voorstel Goeman Borgesius omtrent de hePbg eener inkomstenbelasting. Bij de pensioenwetten is aangenomen met-60 tegen 13 stemmen het amendementom vroegere militaire diensten van ministers in aanmerking te nemen voor pensioenberekening. "Verworpen met 53 tegen 20 stemmen werden de gunstige uitzonderingsregelen voor de steno grafen. Zeer uitvoerig werd gedebatteerd over het pensioenrecht bij ontslag op eigen verzoek of wegens wangedrag. Een amendement van den heer Goeman Bor gesius, om het pensioenrecht te handhaven bij ontslag op eigen verzoek, werd verworpen met 49 tegen 22 stemmen. Artikel 8 werd aangenomen. Morgen voortzetting. eenkomst zal plaats hebben, tot het wel slagen waarvan vele gewaardeerde Schiedain- eche klachten zullen samenwerken. JPenaloenwetten. De heeren Gleiehtnan, Huber, Van Kerkwijk Heemskerk en Walter hebben bij amendementen voorgesteld aan een pensioenraad voor de bur gerlijke ambtenaren samengesteld uit vijf leden en een secretaris, allen door den Koning te benoemen en onbezoldigd, op te diagen boton derzoek van de aanvragen om pensioen en het uitbrengen van advies daarover. De Raatk,?al bevoegd zijn om van de departementen Van algemeen bestuur d6 vereischte inlichtingen te vragenwederkeerig geeft hij de vereischte inlichtingen aan de departementen. Oïflcleele Medeöeellngen. Bij kon. besluit zijn, met ingang vaa 1 April a. s., benoemd: lo. tot inspecteur vau het lager onderwijs in de tweede inspectie, J. C. Fabius, lid van de Tweede Kamer der Staleu-Ganeraal; 2o, tot inspecteur van bet lager onderwijs in de derde inspectie, A. G, baron Sloettot Oldhuis, schoolopziener m het district Zwolle. SCHIEDAM, 5 Haart 1880. >Vrede op aarde" is de titel van het zinrijk verhaal, waardoor onze stadgenoot de heer W. Brouwer de leden der Schiedamsche volksvoorlezingen in hunne laatste gewone bijeenkomst gisteravond boeide. Daarin wordt geschetst, hoezeer een ongemotiveerde veete een langdurige verwijdering tusscheo de leden van hetzelfde gezin teweegbrengen, en welke noodlottige gevolgen zjj na zich sleepeo kanhet scherpe conti ast tusschen de heer lijke Kerstklaukeo, in bet kerkgebouw weer galmende, en de treurige werkelijkheid iu het rampzalig gezin. Doch ten slotte wordt deze wrok, na twaalf jaar te hebben bestaan, door een gelukkig toeval uit den weg ge ruimd, daar op treffende wjjze de onschuld aan 't licht komt van degene, wie hoofdzake lijk de haat gold. Het tweede gedeelte van den avond werd gewijd aan letterkundige en muzikale bijdra gen, welwillend toegezegd door een tweetal leden der sSchiedacnscbeReciteer- vereeoiging" en door den heer B„ welke heeren hun hoor ders veel genoegen verschaften. Voorts werd door deo voorzitter medege deeld, dat op 19 dezer een buitengewone by- ïo de handelsbedienden-vereeniging »Mer- curius" te Rotterdam trad gisteravond op de heer W. F. Tak van Schiedamdie tot on derwerp zijner lezing gekozen had>de graan rechten". Spr. herinnert aan de programma's der anti- revolutionnairen en katholieken bij de verkiezin gen in '88, welke aanlokkelijke beloften voor het protectionisme inhielden en in meer dan éen kiesdistrict de zegepraal dei clericala candidaten tot gevolg hebben gehad. Ook bij andere gelegen heden is er door die part'jen in dezelfde richting gewerkt en zijn or toezeggingen in dien zin aan de landbouwende bevolking gedaan, liet sedert opgetreden ministerie heeft aan degenen, die gehoopt hadden dia beloften te zul len zien verwezenlijken, reeds meer dan éene teleurstelling berokkend, niet alleen door het stilzitten, maar bepaaldelijk door uitlatingen van sommige der ministers. Voor de protectionisten was het daarom eene soort van troost, toen het hekend werd dat de heer Bahlmann, die zich vermoedelijk moer gebonden achtte aan de ver kiezingsbeloften, van zijn grondwettig recht van initiatief gebruik gemaakt had door een wets voorstel in te dienen, volgens hetwelk van de onderscheidene graansoorten verschillende rechten bij invoer geheven zullen worden. Spr. bestrijdt in de eersto plaats eenige histo rische betooggronden, door den heer Bahlmann als grondslag voor zijn voorstel aangevoerd. Uit die bestrijding blijkt, dat reeds door de groote Neaerlandsche staatslieden der 47e en 18e eeuw het verderfelijke van graanrechten en de druk dien zij oefenen op da minst gegoeden ten bate van de welgestelden werd ingezien en aangetoond op dezelfde gronden als door de staathuishoud kundigen der 49e eeuw worden aangevoerd. Do bewering van den heer Bahlmann is eene histo rische onwaarheid; maar zelfs indien dit niet zoo ware, dan diende de geschiedenis, de spiegel van het verleden, ons te waarschuwen tegen belastingen, op den invoer van voedingsmiddelen.' Ook deze stelling staaft spr. met voorbeelden, aan de fiscale geschiedenis van NedaHnnd e.' het buitenland ontleend. Diezelfde les geeft de ervaring van onzen tijd; in den Duitseben Rijks dag hebben nog kort geleden sprekers van alle richtingen eikend dat de invoerrechten den land bouwer niet, en slechts den landeigenaar tot zekere hoogte gebaat hebben De onjuistheid der bewering dat een invoer recht den broodprijs niet verhoogen zou, staaft spr. met cijfers, aan jaarrekeningen der Haagscbe broodfabriek ontleenduit welke blijkt dat de winst dier onderneming telken jare geheel door eene graanbelasting, als thans voorgesteld wordt, verslonden zou zijn. Zou zij dan hare broodprijzen niet moeten yerhoogen? Met'de Rotterdamscbe broodbakkerij is dit mede het geval. De heer Bahl mann heeft zich beroepen op het gezegde van den minister Mackay, dat de accijns te Vlissingen het brood aldaar niet duurder maakt d->n te Mid delburg, doch dit beweren is door mr. E. Fok ker en door de Arnhemsche Ct. met goede redenen ontzenuwd. Maken dan de graanrechte, zooals de heer Bahlmann beweert, de arbeidsloonen boogerï Da menigte Duitsche landverhuizers, die men overal in de wereld aantreft, bijzonder ook te Rotter dam, bewijzen wel zeer overtuigend hoeveel be ter de Duitsche arbeider het elders heeft dan in zijn eigen land! Men lacht.) Da statistiek der zelfmoorden, die der loonen, in verband tot do prijzen der eerste levensbe hoefte', leggen hetzelfde ongunstige getuigenis ten opzichte van de maatschappelijke toestanden in het rechtenheffende Dnitschland af. Is het dan geoorloofd eene zoo gevaarlijke proef, in eenen tijd als wij beleven, te wagen en te gelijk den arbeidenden stand, in rnil voor duurder brood, niet 8nders te geven dan eene voorspiegeling eener afschaffing van den zeep-accijns, welke de heer Bahlmann wel beloofd, maar in zijn wets voorstel zelf met geen woord vervuld heeft. Niet den landbouw, alleen den graanbouw wil de heer Bahlmann te gemoet komende bezitter van weiland, de veefokker en zuivelbereider worden door zijn voorstel niet gebaat, maar geschaad," Niet echter de pachter, alleen de eigenaar zal door graanrechten winst genieten, en datinder. daad dis zekerheid bestaat, blijkt uit hetgeen dr. Kuyper nog dezer dagen in De Heraut schreef over de onbarmhartige wijze waarop landeige naars geen onderscheid wordt er gemaakt tusschen christelijk-historische of andere hun nen pachters het vel over de ooren halen. Dat de inkomsten uit goederen in de doode hand, dank zij de graanrechten, stijgen zullen, verklaart genoegzaam dat die rechten bij de clericalen sympathie ontmoeten, maar is die sympathie ook christelijk te noemen Stijfselfabrikantcn zullen door het voorstel— Bahlmann nadeel ondervinden, en wel in onge lijke verhouding naarmate van de door hen verwelkt wordende grondstof. Ook de stoombles- kerijen in Twentede graanpeilerijende mouterijen en andere takken van nijverheid worden door liet voorstel rechtstreeks bedreigd, waarbij zich allerlei verrassende verschijnselen, van bevoorrechting van den buitenlandschen producent boven den binnenlandschen het tegendeel dus van hetgeen het voorstel bedoelt voordoen, "Jet de meel-molenaars heeft de lieer B. liet beter voor, maar of juist deze indus trieeten dit het meest noodig hebben of verdienen, meent spr. te mogen betwijfelen. Omtrent de branderijen deelt spr.als man van liet vak bijzonderheden mede, waarbij hij zich ook van aanhalingen uit de bekende brochure van derr heer Mees bedienten welke hem telkens den heer Bahlmann op onjuistheden m zijne bereke ningen en gevolgtrekkingen doen betrappen. De zelfde critiek o. a.door den heer Bahlmann inr do Twoede Kamer in Nov. 4886 tegenover detr minister Bloem uitgeoefendtoen hij verzekerde dat diens plannen geheel in het voordeel der distillateurs en tot nadeel der branders waren, diezelfde critiek is van toepassing op het voorstal van den hoer Bahlmann, wiens beeltenis werd zijn voorstel wet men zeker als blijk van blijvende vereering spoedig zou aantreffen in do- schilderijenverzamf llngen van de vermogende, en dank zij zijn voorste! nog vermogender geworden distillateurs. (.Ven '.acht.) Welke zonderlinge verwachtingen aan het voorstel-Bablmann worden vastgeknoopt, toont, spr. aan uit de Standaard, in welk blad in éenen adem van dat voorstel verwacht wordt: bevoor deeling van den graanbouwer zonder belemme ring van den invoer; stijging van den graanprijs zonder duurder brood; winst voor de schatkist zonder verlies voor den importeur; eene aaneen schakeling van tegenstrijdiga verlangens met één woord, die den knapsten wettenmaker wan hopig moet maken. De waarheid is dat het- voorstel, indien het wet werd wat echter de voorstelier zelf niet meer verwacht niet an ders strekken kan dan tot tijdelijke bevoordee ling van enkelen, en tot diep ingrijpende, blij vende en verderfelijke schade van de groote meer derheid, en dat de woordvoerder der sociaal democraten in de Tweede Kamer met goeden grond heeft kunnen zeggen, dat het een goede tijd is voor het sterker worden zijner partij, waarin zulk een voorstel gedaan wordt. Spr. herinnert ook de groote belemmeringen die de tianrito-handel ondervinden zal, van welke concurreerende havens, als Antwerpen, niet zul len nalaten gebruik te maken. Eene profetie, onlangs door den Duitschen professor Wilckens gedaan omtrent de sMassen- Production", welke van Amerika te wachten zou zijn, heeft spr. aanleiding gegeven soort gelijke voorspellingen van vroegor tijden eens na' te gaan. De ervaring, hoe dikwijls zulke «pro- feten" gefaald hebben, geeft hew vertrouwen, dat ook Wilckens het niet bij het rechte eind gehad zal hebben. Dit volgt reeds hieruit, dat' deze geleerde zijne voorspelling grondt op den in Amerika gedreven wordenden roofbouw. Moet nu deze «roofbouw" niet de kiem van zijnen ondergang in zich zelf dragen, vooral indien maf let op de snel wassende bevolking der Nieuwe' Wereld! Spr. herinnert ten slotte aan de verkiezingen^ woc vol wei did dan een tnei beg en drai I g«g ond een dinj staa terv mag It lees' Scht hen. bij t fiek acht door zou wist Tege achtt ljjk vryhi ïC gebie püch dn X) R 's pau ïevet verwi heid geestt ook »N het E bevoej te bes der t heden ciet v da in de oen d' dat ht toch s Roomt regeer ïDa de ani de we katholi

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2