Gemengde Berichten culiere woningen «uilen ook gehuurd kunnen worden voor huisvesting van krijgsvolk, gezon den ter handhaving dor openbare orde. Door de heeren De Geer van Jutphaas en Veegens werd bestreden, dat regelen omtrent voorbereiding van leverantie van paarden in vredestijd buiten de wet om zullen worden vast gesteld, Dit achtten zij in strijd met de grond wet, terwijl zij de regeling zelf bezwarend, ondoelmatig en onbillijk achten. s De heer Rooseboom bestreed het grondwettig bezwaar. Na verdediging van den maatregel door de heeren Rooseboom, Schirmnelpenninck van der Oyo en Van Wassenaer is op voorstel van den heer Seret de behandeling aangehouden tot Dinsdag. SCHIEDAM 15 Maart 1880. Het adres aan de Tweede Kamer tegen den persoonleken dienstplicht, door presidenten en -gedelegeerden der- R,-k, kiesvereenigingen jn Noord Biobant ontworpen eu in de verschil lende deze week gehouden vergaderingen goedgekeurd, luidt als volgt: De ondergeteekenden, presidenten derRoorosch- katholieke kiesvereenigingen in Noord-Brabant gehoord hunne vereenigingenin aanmerking gemende dat de rechterzijde dor Volksvertegenwoordi ging bestaat uit een vereeniging der Roomscb- katholieko, anti-revolutionnaire en conservatieve partijen dat die vereeniging gesloten is ommet behoud van ieders zelfstandigheidte trachten datgene te verkrijgen, wat door die partijen wenschelijk Wordt geacht; dat hieruitnoodzakelijk voortvloeit, wil genoemd bondgenootschap in stand blijven, alle partijen moeten trachten datgene te vermijden, wat tot ver breking dier samenwerking zou aanleiding geven dat het van algemeene bekendheid isdat het overgroot gedeelte des Nederlandschen volks van andere politieke richting, waaronder geheel de R,-k. bevolking, de invoering van aigemeenen of persoonlijken dienstplicht ais een der grootste ram pen beschouwtdie hef zoude kunnen treffen dat de R,-k. bevolking voor niemand onder doet in liefde en gehechtheid voor Koning en vaderlandmaar naar eigen oordeeldaarin versterkt door het gezag van deskundigenver meent welke meening tot nu toe door geen enkele steekhoudende redeneering is ontzenuwd, dat door de invoering van een dier stelsels een bijna ondragelijke lost der bevolking zoude worden opgelegd en het hoogste goed der burgeren, de vrijheid namelijkonnoodig zoude worden ver kracht; dat bij het bekend verschil van gevoelen om trent deze aangelegenheid, bij de R.-k. en a.-r. partijen bet behandelen van een wetsontwerp dat een dier stelsels zoude bevatteniu pleats van tot verder samenwerken der partijen, zoude leiden tot verbittering en verbreking van het bondgenootschap dat bij dezen stond van zaken het ministerie der rechterzijde, als zijnde uit alle fractién dier partij samengesteld, moet trachten het bondge nootschap, waardoor de zege van 8 Maart 1888 is bevochten zoo lang mogelijk te bestendigen uiten eerbiedig maar dringend den wensch dat het de hoogo regeering moge behagen, zulk een wetsontwerp niet in te dienen. 't Welk doende enz. De kath. kipsver. vao het district Waalwyk heeft reeds haar oordeel over den persoonlijken dienstplicht uitgesproken. In eene te Nieuw- Ituik gehouden vergauering kwam het ont worpen adres ter tafel. Volgens een verslag in De Tijd wordt daarin aan de regeering verzocht een wetsontwerp, dut persoonlijken of algecneenen dienstplicht voorstelt, niet by de wetgevende macht in te dienen. Eene zeer levendige eD langdurige bespreking ont spon zich naar aanleiding van de overwegingen vao dit verzoek. Bleek hierbjj eenerzjjds dat uien ook in het district waarlijk grooteo prijs bljjft stellen op een voortdurend samengaan jmei de andere fractiën der aati-liberale party tfan den anderen kant bleef men, zegt bet verslag aan De Tijd gezonden, niet in gebreke, duidelyk te doen uitkomen, dat men desnoods niet aarzelen zou, aan het behoud der plaats vervanging (zjj het ook in anderen vorm, vooral met opruiming der zoogenaamde >ron- selaars") het bestaande politieke bondgenoot schap ten offer te brengen, de gevolgen hiervan voor rekening latende van de anti-revolution- naireo, die in deze zaak zoo weinig blyk geven van inschikkelijkheid eo politieke» zin. De conclusie van het adres werd ten slotte by acclamatie aangenomen. De katholieke kiesvereenigingen te Helmond en Tilburg hebben een besluit in denzellden zin genomen. Naar men verneemt, zijn aan Hollandsche ingenieurs aanzoeken gedaan door een Brazi- liaansch consortium, om de kanalisatie der Rio Grande tot stand te brengen, waarvoor de regeeriog aan dat consortium concessie heeft verleend. Het museum van kunstnijverheid op het Paviljoen te Haarlem is op het oogeoblik voor de bezoekers byzouder aantrekkelijk ge maakt; de tentoonstelling van oude waaiers mag zeer goed geslaagd heeten. Onder de verzameling, ongeveer 100 stuks, worden zeer fraaie exemplaren aangetroffen; de eigenaardige en kleurige verzameling, door de directie van het museum in de Alva-zaal ter opluistering ingezonden, draagt geheel het Spaaosche karakter. Door den heer Visser vao Hazerswoude werden met de meeste welwillendheid fraaie planten in bruikleen afgestaan, die deze inte ressante tentoonstelling den noodigen luister bijzetten. In de rotonde van het museum zijn tevens studiëü op allerlei gebied van leerlingen der teekenscbool ten toon gesteld, 's Zondags is de toegaog vrij. De regelingscommissie voor de door den aigemeenen Nederlandschen wielrydersbond uitgeschreven baao wedstrijden op de wiejer- baau te Nymegeo, welke gehouden worden 26 Mei a. s. (2e Pinksterdag)eea nationale voorjaarswedstryd en 15, 16 en 17 Augustus d.a. v. de groote nationale en internationale wedstrijden om de kampioenschappen van bet vasteland en Nederland, bestaat uit de heeren D. ter Haar, te Kuik, voorzitter; J. J. van Breda Beausar, te Loon op Zandt; J. C. Bui kens, te Leiden; C, J. de Lang Evertsen, te De Steeg; A. L. Couvée, te Delft en H. P. Loggere Jr., te Amsterdam, leden. Tusschen het ryk en de gemeente Warrnen- huizeu (N.-H.) zyn sedert geruimeo tjjd on derhandelingen gevoerd over het in de kerk der Ned. herv. gemeente aldaar aanwezige schilderwerk van den beroemden Nederland schen schilder Jan van Schoor). De uitslag van deze onderhandelingen is, dat het ryk op zjjne kosten het schilderwerk zal laten afnemen, onder kosteioozen afstand door het kerkbestuur, om het te plaatsen in het Ryks-museum te Amsterdam, terwylhet ryk, eveneens op zyne kosten, het daardoor ontbloote deel vau het koor weder in goeden staat zal opleveren. Het schilderwerk bestaat uit 4 groote en 5 kleine vakken. De groote vakken stellen voor: het eerste: »de vernietiging van Pharao's leger in de Roode Zee, na den doortocht der Israëlieten"; het tweede: jde samenkomst vao Abttnelech en Abraham" (uitwisseling van zilveren penningen); het derde: >de aanbidding van het gouden kalf door de Is raëlieten «n de woestijn en de vei breking der steenen tafelen door Mozes"het vierde: »de manna-regen in de woestyn en Mozes op den berg". De vjjf kleinere vakken stellen het laatste oordeel voor. De kosten va 8 afneming en restauratie, plaatsing in bet museum en herstelling van het koor worden op f25.000 f30.000 ge schat. ÏJit eeoe statistieke opgave in Eigen Baard blykt, dat de briefkaarten het menigvuldigst gebruikt worden in Nederland. By ons toch worden slechts 2.4 maal zooveel brieven als kaarten verzonden. In Denemarken daaren tegen worden 27.5 maal zooveel brieven als kaarten geschreven. Een koe heeft Maandag heel wat drukte te Groningen gemaakt. De N. Fr. Qr. Ct. meldt daarvanPas was het beest op de markt verkocht en zou door een dryver naar liet station geleid worden, toen het losraakte en met geweld door de mensohenmassa heen drong. Om het dier te houden en te keeren werden pogiogen genoeg aangewend, doch zy hadden geen ander gevolg, dan dat het al razender werd, alles vertredende wat het in den weg stond. Een poiitie-agent sloeg de koe met den sabel voor den kop, zoodat een ga pende wonde ontstond en de agent onder den voet geraakte. De razende koe had ook hier voor geen ontzag; zy liep over deü agent heen, nam een kind op deu horen», wierp het op de straat en rende zoo naar de voormalige Botermgepoo'rt. Toen het plantsoen in. Daar beklom het dolle dier den hoogen heuvel, maar ook de daar waaiende frissche wind vermocht niet het tot bedaardheid te brengen. Onderscheiden personen werden door het beest omvergeioopen, waarvan de een zich belangrijk aan de hand en een ander zich aan het hoofd erwondde. Ondertusschen naderde het middaguur, waarop de verschillende scholen gewoon zyn een heirleger vau kinderen op straat te zen den. Men vreesde het ergste, wanneer het dier ae kinderen mocht overvallendaarom spoed den er zich politie-agenten naar de verschillende scholen in het noordelyk deel der stad om den onderwijzers te vei zoeken de kinderen niet naar huis te laten gaan. Er werd naar de kazerne gezonden om goede schutters, en weldra mocht het aan den sergeaut Theyasen en den korpoi aal Meeuwes gelukken het woe dende beest neer te vellen, doch niet, dan nadat hel een viertal kogels in den kop had gekregen. Zelfs toen richtte het zich nog weder op, zoodat eerst een vyfds kogel het voorgoed deed vallen. Met een mes werd het eindelijk afgemaakt. Men schrjjft uit Renkum: Als een voorbeeld, hoe gehecht soms dieren aan hun eigenaars of stallen zijn, kan bet vol gende worden gemeld Woensdag werd een hit van den heer S. te dezer plaatse van diens steenfabriek te Rand wijk naar een stal alhier overgebracht. Het beest was met deze verwisseling niet ingenomen, want bet ontvluchtte naar den Rijn, waar het op de gereedliggende veerpont ongevraagd plaats nam, naar de overzijde der rivier werd vervoerd en zich daarna rechtstreeks naar de steenfabriek begaf. Donderdag werd hij nogmaals naar deze plaats gebracht, maar wist zich opnieuw los te werken en te ontvluchten. In vliegende vaart vervolgde de hit zijn weg langs eenige wegen, langs den "Veerweg, sprong regelrecht in den snetvlietenden stroom en bereikte al zwemmende de overzijde van den Rijn. Aan den stal gekomen, werden de daar aanwezige bewoners door gehinnik van zijn aankomst verwittigd, waarna het trouwe dier in zijn oud verblijf weder plaatsing vond. Te Tilburg hebbeD zich twee gevallen vao slaapziekte voorgedaan, waarbij de lydende personen 3 en 5 dagen slapende bleveD. Na hun ontwaken vei klaarden zy zich niet ver kwikt te gevoeieo, maar volgens hunne ge dachte slechts eenige uren te hebben ge slapen. Prof. H. Wefers Bettink heeft het middel van dr, Weissmann tegen beroerten onder zocht. Iu zyn daaiover gegeven verslag in het V. D. deelt hy mede, dat dr. Weisstnano zalf aan eene beroerte is gestorven. Het middel bestaat uit een aftreksel van arnica-bloemen met spiritus en rood gekleurd door eeu weinig alkannawortel. In kleine hoeveelheden is heft onschadelijk, maar om beroeiten te voorkomen langs den weg der huid, is, zegt de heer W, B., eene methode, waarvan de eer aan den nieuwen tijd toekomt. Het middel kanvoor een zesde of een achtste van den prjjsiade apotheek gekocht worden. In het boekje worden eenige wenken gege ven, om zich te hoeden voor hersenoverspan- ning, buitensporigheden, kommer en zorg op, zij da te zetten, lucht, zonneschijn, regelmatige levenswijze, gepast dieet, voldoende beweging, afgewisseld door rust te genieten enz, Ais men dit alles doet en doen kan met name het ter zy zetten van zorg en kommer dan zal ook zonder de druppels, zegt de heer Wefers Bettink, de zenuwlijder wel voor uitgang bespeuren. Hij waarschuwt dan ook tegen Weissmann's beroerte-water. De bevolking der proviocie Friesland, die van jaar tot jaar steeds toenam, is in 1889' verminderd van 339.030 tot 337.509 zielen, hoofdzakelijk het gevolg van het groot getal landverhuizingen, bjjoa 2000. Er werden ga- boren 9755, er stierven 6023(17.85 op 009 inwoners) personen. Er vestigden zich iu de provincie 18.401 personen, terwijl uit de pro vincie vertrokken 23.654. Bijna alle gemeenten hadden deel in de vermindering. Onder de weinige uitzonderingen behoort Leeuwarden, wiens bevolking over de 30.000 steeg. Het boek, waarin Stanley de lotgevallen van zijne laatste reis verhaalt, zal binnenkort ver schijnen, in twee boekdeelcn, en den titel dragen The darhest Africa «Somberst Afrika, en het opzoeken, het ontzetten en den terugkeer va» Eroin-Pacha, gouveineur van Equatoria". Uit gaven in verschillende talen worden gelijktijdig gereedgemaakt in Engeland, de Vereenigde Staten, Frankrijk, Duitschland, Spanje, Italië en Zwe ten- Dezer dagen had te Roms eene verkooping plaats, waarbij de nalatenschap van een over leden handelaar in oudheden werd verkocht- Een oude, grijze markies kocht een sterke» zwaren wandelstok met zeer eigenaardig gevorm- den knop. Nauwelijks had hij het voorwerp betaald eit was het in zijne handen, of hij schroefde haastig" den knop af en haalde uit eene holte een prach- tigen halsband van paarlen, verscheidene ringe» met edelgesteenten en andere kostbaarhodon. De verkooper wilde den verkoop ongeldig ver klaren, maar dit gelukte niet, want de oude heer liet aan twee officieren der karabiniers, die toevallig aanwezig waren, een document zien/? dat ook in den stok aanwezig was en op zij naam luidde, waaruit overtuigend bleek, dat hi, eenmaal de eigenaar van den stok was geweest, "Veertig jaren geleden had men hem, toen hij eene reis door Sicilië deed, zijn reisgoed, waar onder ook zijn stok, ontroofd. Geen der vele- latere bezitters van het voorwerp had ooit ver moed, welke kostbaarheden het verborg en de bestolene dacht wel hot allerminst, dat het hem gegund zou zijn, na verloop van zoovele jaren- zijn eigendom weder in handen te krijgen. Voor het gerechtshof van Witebsk (Russisch Polen) is thans een proces aanhangig tegen- zeven Joden, die beschuldigd zijn, een man ver moord te hebben om het geld eener voor hem genomen levensverzekering 50,000 roebel machtig te worden. Het gerechtsgebouw moetdoor soldaten bewaakt worden, met het oog op de opgewondenheid van het publiek. Een der Duilscbe doctoren, Brehme, die Eoiin Pacha behandelden, deelt thans, nu hij genezen is, mede dat hij door zijnen val twee ribben ge broken, de heup ontwricht, en een ernstige sche-- delbreuk bekomen heeft, maar van dit nllf» gelukkig goed hersteld is.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 6