A0. 1890. Woensdag 26 Maart. N°. 7465 BEKENDMAKING. "Vier-en-veertigste Jaargang. mi Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. U IT GEVER: J. ODÉ. 3EXIAC: IIABKT, B, 121, Buitenlandsche Berichten. 1. DENEMARKEN. ierdam dS52S5EE6iS Abonnementsprijs, per kwartaal 'franco per post, door het geheele Bijk Afionderlijke nommers j 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Couranti.io Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Burgemeester van Schiedam, Gezien de wet van den 30 December 1887 'Staatsblad no. 255) betreffende onderstand (onrtors leuning) aan mindere geëmployeerden, jaste werklieden on bedienden, op daggeld wer. zaam bij inrigtingen van 's Rijks zeeraagtenop 'b Rijks werkvaartuigenniet vallemio in de termen van art. 2 der wet van 24 Junij 1854 (iStaatsblad no. 92) Gelet op art. van het Koninklijk Besluit van den 10 Januarij 1888 Staatsblad no. 3), houdende bepalingen nopens de betaalbaarstelling der bij eerstgenoemde wet toegekende ondersteu ningen Maakt bekend dat de attestation de vita tot ontvangst van bedoelde ondersteuningen, in het bBgin van ieder kwartaal, op de werkdagen van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, Ier Secretarie der gemeente verkrijgbaar zullen zijn. Schiedam, den 25 Maart 1890. De Burgemeester voornoemd P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. D D 1 I S G II L 1 N D. Volgent de Politische Nadhriehten vordert de arbeid der conferentie over het arbeiders vraagstuk m die mate, dat reeds op 29 Maart hare sluiting verwacht wordt. Alle drie de commissiën kwamen reeds tot de beteekenia- volle besluiten, dat de arbeid in de mijnen alleen verricht mag worden door personen fcoven 14 jaren; dat arbeid van vrouwen in het algemeen in onderaardsche mijnen niet mag worden toegelaten, dat de arbeid van kindereu in de fabrieken behoort te zyn van •den overeenkomstig de wet geëiodigden school tijd; dat nachtarbeid van kinderen onder 14 jaren moet worden verbodendat io het algemeen kinderen niet langer dao 6 uren dagelyke, met tusschenruimten van minstens */i uur, aan het werk mogen worden gehou- deu; dat in ongezoode, gevaarlijke bedrijven kinderarbeid geheel moet worden uitgesloten. Voorts is de noodzakelijkheid van Zondags rust van alle kanten toegegaveu, apaaide gevallen uitgezonderd, waarbij het te doen is oid de continuïteit der productie, en ook uit gezonderd die bedrijven, waarin slechts op bepaalde tijden des jaars gewerkt kan worden. Eveowel zullen ook in al zulke gevallen de werklieden minstens eiken tweeden Zondag moeten vrijhebben. Volgens de National Zeitg, neemt de inter nationale arbeids-cai' ferentie een gunstig ver loop. De afgevaardigden zijn zeer tevreden eo hebben hunne voldoening uitgedrukt over de inschikkelijkheid vau Duitschland dat den geest de verhandelingen leidt. Tot dusver is in de conferentie geen eukele wanklank ver nomen. De rijkskanselier Von Caprivi di neerde Zaterdag ten huize van vorst en vor stin Bismarck in de Wilhelmsttasse. De National Zeitung meldt dat in de arbeids-conferentie zullen voorgesteld worden een groot aantal eenparig opgemaakte be sluiten, welke wel is waar niemand binden, doch van welke men vertrouwt dat zy metter tijd in de wetgeving der groote industrieels landen opgenomen zullen worden. In ieder geval zullen die besluiten, naar in-deregee- ringskringen gezegd wordt, epoedig en zonder op andere staten te wachten, worden aan genomen als grondslag voor bet wetsontwerp voor de bescherming der arbeiders, dat aao den Duitschen Rijksdag ingediend en naar men hoopt vervolgens door de andere regeeringen tot voorbeeld genomen zal worden. Verscheidene bladen maakten Zaterdag van den verjaardag van wylen keizer Wilhelm I gebruik tot het leveren van beschouwingen op het punt van dankbaarheid. Zoo zegt by v. de Böreeneeitung»Men zal het begrijpen, dat wy juist in deze dagen herinnerd worden aan de bewijzen der dankbaarheid door den ouden keizer Wilhelm I aan den dag gelegd jegens den tb'aus uit zjjne functigo ontslagen staatsman die voortaan hertog van Lauen- burg zal heeten". Het blad brengt daarbjj in herinnering, hoe destyds nijd en intrige samen werkten om den te groot geworden kanselier ten val te brengeD, en hoe die pogingen steeds afstuitten op het diep gevoel van dankbaarheid, waardoor de oude keizer zijnen ijzeren kan selier, die zoo verstandig en vol tact rekening wist te houden met gegeven omstandigheden, zulk een gewichtigeo io vloed op zyne besluiten gaf. «Door dat menschelyk edel gevoel der dankbaarheid heeft de oude keizer inniger onze harten gewonnen dan alleen door de van onze voorvaderen overgeërfde trouw jegens den vorst des lands het geval had kunnen zyn." Deze uitingen van de Börsenzeitung zyn eenigszins het kenmerk der gevoelens, waarmede in zekere kringen de verwijdering van Bismarck wordt beschouwd. Het feest der Orde vau den Adelaar heeft Zondag te Berlyn op de gebruikelijke wyze plaats gehad. Er zyn twaalf ridders geïnstal leerd. Daarop volgde eene godsdienstoefening in de slotkapel, waaraan de keizerin-weduwe Frederik onder geleide van den prins van Wales deelnam. Ten 1 ure was er gala-dioer ten bove, waarbjj de prins van Wales de keizerin, en de keizer prinses Frederik Karei geleidde. Tegenover den prins van Wales zat de rijkskanselier Caprivi. Verder waren er aanwezig ridders der Orde van den Zwarten Adelaar, alle gezanten en ministers. De keizer bracht een toost uit op de ridders, de ge zanten, Caprivi en de generanis. De prins van Wales heeft Zondag met zyn zoon by graaf Herbert von Bismarck gesou peerd. De Muncheoer bladen melden dat prins Bismarck den prins-regent van Beieren voor diens waardeerend eigenhandig schrijven zyn warmsten dank heeft doen toekomen. In de Weimarische Zeitung is het volgende telegram van keizer Wilhelm aan een bijzon der aan hem gehecht persoon opgenomen >Myu besten dank voor uw vrienddyken brief. Ik heb inderdaad bittere ervaringen opgedaan en zeer smartelijke uren doorleefd. Het is mjj zoo droef te moede als hadde ik andermaal mynen grootvader verlorenDat is echter door God eenmaal aldus over my be schikt, en dus heb ik het te dragen al moest k er onder te gronde gaan. My is.de post van een officier der wacht op het schip van staat toevertrouwdde koers blyft onveranderd en het commando is nu weder: »Met volle kracht vooruit!"" e S U 1 I N B. Het Hoogerhuis heeft, na eene uitvoerige rede van lord Salisbury en een antwoord van den heer Herschell, zonder stemming de motie- Salisbury in zake het rapport der Parnell- ecquête-commissie aangenomen. In het-Lagerhuis vroeg Cremer of de regee- ring bericht ontvangen heeft van den wensch van keizer Wilhelm, dat de arbeidsconferentia te Berlijn zich bezig zou houden met de be perking der krijgstoerustingen, en of de Engel- sche regeering hierover de meening der bevriende regeeringen niet vragen zou. Minis ter Smith antwoordde dat hierover geen mede- deeling ontvangen is, en het vaststaat dat geene regeering daaromtrent een voorstel kan doen. De minister FergussoD zeide dat de regee ring per telegraaf bericht ontvangen heeft dat de beide Kamers van New-Foundland ver klaard hebb»n te protesteeren tegen den aan genomen modus vivendi met Fraokryk in de zaak der visscheryen. Dezelfde minister deelde mede, dat eene overeenkomst betreffende de grensregeling tusschen Thibet en Sikkim door de Engelsche en Chineesche gevolmachtigden ondertee kend is. Naar de Times uit Durban verneemt, ver klaarde Kruger in zyne jongste redevoering te Klerksdorp. dat de nieuwe grondwet aan alle tweejarige ingezetenen het stemrecht geven zal, benevens verkiesbaarheid voor den Volksraad na tweejarige uitoefening van het stemrecht. F It A N E R IJ K. De. Agenee Havas is gemachtigd, de ge ruchten tegen te spreken, welke io omloop zyn gebiacht in zake het niet verschynen van den Franschen afgevaardigde ter arbeids- conferentie te Berlyn Delahaye op sommige feesten. Zijne afwezigheid is het gevolg van een sterfgeval in zyne familie; ophelderingen in dien zin zyn ook aan de Duitsche regee ring verstrekt. Hetzelfde agentschap logenstraft het gerucht, dat er sprake zon zyn versterkingen naar iiahomey te zenden met het transportschip Ome. Bedoelde bodem ligt te Toulon in reparatie. By de Zondag te Toulouse plaats gehad hebbende herstemmingen ter verkiezing vaB twee afgevaardigden zijn in het eerste district de heer Leygues er- in het tweede de heer Calvinhac, beiden republikeinen, gekozen. Da Kamer heeft een voorstel tot het hef fen van een recht op de fabricatie van rozjjneo urgent verklaard. De commissie, belast met hst instellen vau een onderzoek naar den stand van zaken by het Panama-kanaal, heeft den 19a Maart hare geregelde zittingen hervat, en hoopt in de tweede helft van April haar verslag to kunnen uitbrengen. ITALIË. Uit Rome wordt gemeld, dat de minister- presideot Crispi, zoodra hy het ontslag van den heer Von Bismarck had vernomen, hem een uitvoerig telegram heeft gezonden, waarin hij zyn diep leedwezen uitdrukt over diens heengaan en de beste wesschen koestert dat de nieuwe kanselier moge bezield zijn mot dezelfde beginselen in zyne betrekkingen met de vreemde mogendheden en in bet bijzonder met Italië, waarmede Duitschland vereenigd is, niet alleen door gelijkheid van belangen, maar door de banden van vriendschap, welke bestaan tusschen de beide vorsten en de beide volken, geroepen om dezelfde zending te ver vullen. De Kamer van afgevaardigden heeft met groote meerderheid het voorstel aangenomen der commissie, belast met een ooderzoek ten aanzien der feiten betreffende den socialisli- schen afgevaardigde Costa, en strekkende om zyne gevraagde gevangenneming goed te keu ren. In den loop der discussie vroeg de minister- president Crispi de verwerping eener motie om de tenuitvoerlegging van het vonnis te schorseD. Deze motie werd met 187 tegen 104 Stemmen verworpen. Naar aanleiding eener mededeeltng van deh minister van oorlog over .het bezigen van poiitiseerende socialistische werklieden in de staatswerkplaatsenstelde graaf Holstain- Ledreborg in de Folkething eene motie voor, waarin afgekeurd werd dat de slaat als werk gever op de staatkundige overtuiging der arbeiders eenen druk uitoefent. Deze motte werd met 61 tegen 19 stemmen aangenomen. SPANJE. De heer Labra heeft in de Kamer aan de regeering gevraagd, of zij gezind is stappen te doen, om de besluiten der Berlijnsche con ferentie betreffende de Congo door Engeland te doen eerbiedigen. De minister van buiteo- landsche zaken heeft geantwoord, dat zoo eene der mogendheden daartoe het initiatief mocht nemen, Spanje het zal ondersteunen-

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1