Binnenlandsche Berichten. dat Engeland en Noord-Atnerika dezer dagen hunne eischen in zake den Delagoa-baai- spoorweg herhaald hebben. Kaar uit Borne aan de Standard gemeld wordt, verzet de paus zich met kracht tegen het voorstel eenerVaticaansche party, dat de volgeode paus terstond Da zjjne verkiezing Bome zal verlaten. Uit Shanghai wordt aan de Standard gemeld dat eenige scherpziende Chineesche staatslie den, geheime intriges van Rusland in Thibet duchtende, niet alleen de openstelling van Thibet voor den Engelschen handel begunstig- den maar ook een ingrijpend Chineescb Engelsch verbond. F K A N K IJ K. Een telegram uit Athene aan de Temps meldt, dat de Grieksche regeering als blijk van vredelievende gezindheid aan de Porte heeft kennis gegeven, dat de manoeuvres die pan de Turksche grenzen zouden worden ge houden, niet zullen doorgaan. OOSTENRIJK. Naar aanleiding van het regeerings-jubilë van keizer Frans Jozef za! de spaarbank van Praag 300 000 florijnen beschikbaar stellen voor een blinden-asyldat den naam des keizers ja! dragen. Er zjjn meer dan 5000 blinden in Bohemen. Blykens te Weenen ontvangen mededee- litigen heeft keizer Wilhelm verklaard, dat in de innig vriendschappelijke betrekkingen van Duit8chland tot Oostenryk-Hongarye door de verwisseling van rijkskanselier geen de minste verandering wordt gebracht. De nauwe aan sluiting aan Oostenrijk zal voortdurend de grondslag blijven van de Duitsche politiek, die aan de gaslotun verdragen natuurlijk zal vasthouden. SPANJE. Generaal Debar, een dergenen die de mo narchie in Spanje hebben hersteld, heefteen beroep op alle officieren gedaan ter bescher ming hunner bedreigde rechten. B U L G A R IJ E. De majoor Panitxa is begonnen da bekente nis te doen, dat liy voornemens was den ba- staanden staat van zaken in Bulgarije omver te werpen. Stamboulofï is voor eenige dagen naar de provincie vnr trokken. Bjj zyne tei ugkomst zal da ministerraad een besluit nemen over het Sarvhch-Bulgaarsch incident, dat waarschijn lijk op minnelijke wijze uit den weg geruimd zal worden. De Bnlgaarsche gemachtigde te Belgrado zou naar elders overgeplaatst worden. AMERIKA. Het Huis van afgevaardigden der Unie heeft een voorstel aangenomen, waardoor de wereld tentoonstelling te Chicago wordt uitgesteld tot Mei 1893. Het verzet tegen het vestigen van het land- verhuizersdepot op Bedloe's-eiland neemt toe, voornamelijk omdat op dit eiland Barthoidi's vrijheidsbeeld staat. De commissie uit het Congres begunstigt thans Eliis eiland, maar stelt tovens voor, de beslissing aan te houden tot nader onderzoek. President Harrison heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hjj een ieder waarschuwt tegen het vangen van robben en het dooden van andere bontdieren in Alaska en de Behring-7ee. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zriting van 26 Maart De minister van financiën kwam aan het woord om zijn oordeel te zeggen over de belasting voorstellen der vijf leden. Hi; zou eene inkomsten belasting het allerlaatst wenschen; men over schatte te veel den druk voor den kleinen man. Verlichting van den minderen en middenstand verwacht hij veeleer van herziening der personeele belasting, waarin nog te velen ten volle zijn aangeslagen. Voorts is hij voor vermindering van den zoutaccijns. De patentbelasting wil hij niet loslatenom haar te kunnen reserveeren voor de gemeenten. De inkomsten worden voldoende getroffen doordc personeele belastingde accijnzen en het successierecht. In beginsel is de minister voor een belasting op het roerend vermogen, al wordt dat reeds gedeeltelijk getroffen. Hij behoudt zich evenwel den vorm van belasting des kapitaals in portefeuille voor. De heer Schaepmnn nam akte van deze bereid verklaring en hoopte dat de minister eenigen voortgang zou maken net zijne voorstellen. De heer Van Houten, het stilzitten des ministers van financiën afkeurendemeende dat de druk van de laagste klasso niet op de middelste, maar op do hoogste klasse moest overgebracht worden en wilde thans het verschil tusschen de liberalen, eensdeels dat de inkomstenbelasting door het rijk anderdeels het personeel door de gemeenten moet worden geheven of omgekeerd, ter zijde stellen. Dit ofTer aan zijne overtuiging, dat het rijk alleen moet heffen een progressieve belasting naar uiter- lijkon staat en successiebelastingbrengende wenschte hij door bestrijding der voorstellen geen stilstand op belastinggebied. Zijns inziens was de fout der liberalen dat zij steeds een inkomsten belasting voor hst rijk vroegen. De heor Keuchenius word als lid toegelaten en beücdigd. De heer Hart» bestreed nader de voorstellen ovenals de lieer Domela Nieuwenhuisdie bleef ontkennen dat zij iets beteekenden voor den min deren man. Hij zou voor art. 1 stemmen, omdat hij dit artikel als een motie beschouwde. De hoeren Rutgers en lluber repliceerden. Laatst genoemde vroeg wat de minister zou doen voor verbetoring der geroeente-fmancién. De heer Smeenge acht vermindering der accijn zen van groot gewicht Morgen voortzetting. Officieels Berichten. Bjj kon. besluit is benoemd tot rechter in de arr.-techlbank te Rotterdam mr. J. E. Yiruly Verbrugge, thans rechter in de arr.- rechtbauk te Alkmaar. y SCHIEDAM, 27 Maart 1890. De minister van biunenl. zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maan den Juni en Juli e. k. aan's rijks veeartsenij school te Utrecht gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het natuurkundig exashen voor aanstaande veeaitsen, bedoeld in art. 12 der wet «an 8 Juni 1874. De dag van aanvang zal nader worden bekendge maakt, Zij, die tot dat examen wenschen te worden toegelaten, behooren zich schriftelijk vóór 1 Mei e. k. aan te meiden by den directeur van gemelde school. Gedurende het aanstaande Paasei)feest kan aao de Israëlietische militairen, die die dagen by hunne buiten het garnizoen wonende ouders of betrekkingen wenschen door te brengen, verlof verleend worden van 3 tot en met 13 April, Aan hen, wier familieleden ia hua garnizoen wonen, kan gedurende die feest dagen vr'ysielling van dienst verleend wordeD. Tut lid der Provinciale Staten van Drente ia te Assen gekozen de heer H. Nijeuhuis, te Gieten (lib.), met 477 van da 930 stemmen. Het lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal 'de heer Buol, die door ongesteldheid geruimen t|jd verhinderd was aan da, wet gevende werkzaamheden deel te nemen, was gisteren weder in de Kamer tegenwoordig. Een groot aantal inwoners van Suriname, o, a. de voorzitter der Koloniale Staten D. Juda, de ondervoorzitter van dat lichaam Cateau van Ro3evelt, en andere leden van de Koloniale Staten, vao bet bof van justitie, giondeigeoaars, kooplieden, particulieien enz., heeft het volgende adres aan Z. M. den Koning gericht, onderteekend: »In de vergadering van de Eerste Kamer der Staten-Generaal van 30 Januari j). verklaarde de minister van koloniën, naar aanleiding van eene vraag van een der leden dier hooge vergadering, over het lot der voorstellen door den oud-gouver neur van Suriname, mr. Smidt, ingediend, tot op beuring der kolonie, dat die voorstellen niet hebben de goedkeuring van eenige ingezetenen van Suri name, en men dit voornamelijk toeschrijft aan den tegenstand der Koloniale Staten of aan vooringe nomenheid van sommigen tegen den oud-gouver neur Smidt; dat de herinnering, welke de heer Smidt bij enkelen heeft achtergelaten, hen afkeerig maakte van eene zaak te ondersteunen, met zoo veel ijver, in het belang der kolonie, door hem verricht. »De minister van koloniën is in gebreke ge- bloven, tot staving dezer beweringen iets aan te voeren want hoe van dit alles zou gebleken zijn uit eene rede, eenigen tijd geleden door een lid der Koloniale Staten gehouden, welke rede tot de hier bedoelde zaak niet in het minste verband stond, de oplossing dezer vraag gaat de krachten van onder- geteekenden te boven. J Daar echter, waar men eenigen ingezetenen, daar, waar men den Kolonialen Staten niet meer of minder ten laste legt, dan dat zij, uit vooringe nomenheid tegen den oud-gouverneur Smidt, de plannen, door dezen staatsman bewerkt, tot op beuring der kolonie tegengaan, had gewis de mi nister van koloniën niet mogen nalaten de bewijzen hiervoor aan to voeren. «Verschil van inzicht omtrent hetgeen tot het welzijn der kolonie behoort te worden gedaan, is zeker bestaanbaar zonder vooringenomenheid tegen bepaalde personen. «Maar met den plicht en de natuurlijke roe ping van een ieder die het wel meent met de kolonie, is het zeker niet bestaanbaar, dat uit vooringenomenheid tegen een bewindsman als der oud-gouverneur Smidt, de pogingen door hem aangewend tot opb«uring van dit gewest, zouden worden tegengestaan. «Mochten sommige der ondergeteekenden, toen de voorstellen bier bekend werden, van particu liere zijde er over hebben hooren spreken, zoo als in den aard der zaak ligt, door den een met zeer veel lof, door don ander met minder inge nomenheid, in het laatste geval echter wat de bijzondere regeling betreft, dit staat evenwel vast, dat aan de zijde van de ingezetenen tegen de voorstellen in beginsel van geen tegenstand gehoord werd, terwijl nergens blijkt dat in den boezem der Koloniale Staten een oordeel daarover werd uitgesproken. «Algemeen wordt dankbaar erkend dat het streven eene krachtige poging bevat in het belang van Suriname, eene poging, die tot wederopbouw van deze zoo schoone, zoo mild in velerlei opzicht door dc natuur gezegende land streek kan leiden, eene poging, waarvan in eik geval het gevolg zal zijn, dat, bij meerdere be kendheid met dit rijke gewest, ook het vertrou wen zal terugkecren, dat in het moederland een maal in de thans zoo weinig bekende kolonie gesteld werd, en door welk vertrouwen hetNe- derlandsch kapitaal, do Nederlandsche onderne mingsgeest, dienstbaar gemaakt aan de materi- eele ontwikkeling van Suriname, duizendvoudigen interest afwierp niet alleen, maar Neerlands aan zien en beteekenisals koloniale mogendheid, Neer lands eigen welvaart in niet geringe mate heeft bevorderd. «Het is om hiervan te doen blijken, dat onder geteekenden, ingezetenen dezer kolonie, gemeend hebben zich met allen eerbied tot Uwe Majesteit te mogen wenden." De K. v. K. te Enschede heeft een adres aan de Tweede Kamer ingediend tegen het ontwei p van mr. M. Bahlmauu tot heffing van graanrechten. Anu het slot daarvan zegt zy«Ons handelsstelsel heeft ten gevolge ge had een geiegdde en gezonde ontwikkeling vao den handel eu de nijverheid ia Nederland, en mogen wjj dankbaar zjjo, dat de eerste schoouscbynende gevolgen van het ingrjjpen in den natuui lijken economischen toestand bij onze naboten ons met hebben verblind. Dit kunstige gebouw dreigt toch ineeu te stoiten, teu gevolge der hoogst onrechtvaardige ver deeling van de voorduelen en de nadeelen daarvan, en het bl'ykt, dat da last, geladea op de schouders van het miostvermoge&da deel der bevolking, te zwaar is voor ajjot krachten. Tusschen twee Turen. In een slotartikel onder dit opschrift, zet jj8 Standaard uiteen, onder welke voorwaarden op verdere samenwerking met de katholieken kaa worden gerekend. Voorop stelt zij, dat in kerkelijke, militaire en electorale quaesties het verschil van opvatting met de katholieken ioo groot is, dat aan samenwerking met hen niet te denken is, maar veeleer een samenwerking met elementen der liberale partij mogelijk zsj blijken. Terloops noemt zij ook nog het financial en koloniaal terrein, waarop onderscheidene ar. tikelen van haar program zijn aan te geven, dit haar Roomsche medeburgers volstrekt niet beame^ veeleer bestrijden, terwijl het op sociaal terrein anders had kunnen zijn, maar do Roomschen ten slotte zich er toe bepalen de voorslagen te volgen, die na veel tegenstribbelen van gematigd liberale i' zijde geformuleerd zijn. Hier zoo kunnen worden bijgevoegd, dat tea opzichte der financieele quaestie het verschii van opvatting in de laatste dagen zeer bijzonder ij geaccentueerd. Eenerzijds een streven om het woord van De Standaard waar te maken, dat het slapend kapitaal niet langer vrij mag uitgaan, gesteund door dr. Schaepman, anderzijds het onverzettelijkst conservatisme. En watdekolonia!» vraagstukken betreft, zoo De Standaard tot de overtuiging is gekomen, dat samenwerking met de Roomschen ook daar niet gemakkelijk is, dais j is het te bejammeren, dat zij samenwerking mat de liberalen mede roekeloos afwijst door zich té verslingeten aan Keuchenianusch fanatisme. Heeft zij intusschen ingezian wat zij in 1888 reeds bad kunnen inzien dat op de gewich* tigste punten eenstemmigheid met de katholieken niet bestaat, zij heeft toch een program voor de toekomst. Handhaving, zoo mogelijk uitbreiding der winst op 't terrein van 't lager onderwijs behaald splitsing der meervoudige kiesdistricten, verbanning der theologische faculteiten; hand having van de eere der religie in Nederlanden in de koloniën, alsmede handhaving van de majes teit van 't gezag. Maar ook op de meeste punten moet de Roomscho partij haar denkbeelden beier formuleerendan zal het mogeb'jk zijn met ees wel omlijnd program naar de stembus van 1891 op te trekken. Lukt dit niet, dan zal de anti- revolutionnaire partij hebben te overleggen, of tij eenvoudig zelfstandig zal optrekken, dan wel andere verbintenissen aangaan. Maar in geen geval weer een vierjarige periode van samen werking tegengaan, zonder dat men weet, wat in die vier jaren zal worden afgewerkt. Heeft de ondervinding haar dus geleerd, dais de liberalen gelijk hebben gehad op de onvrucht baarheid der monstercoalitie vooruit te wijzen' wat zij, naar beterschap strevende, zich voorstel5 t' van de volgende vier jaren is voor een politie! 'j program toch al zeer mager. Intusschen weten de liberale kiezers, wat de stembusinzet zal zijn. Un homme averti en vaut deux. (Vad.) Onlangs werd bericht, dat de heer Colette, inspecteur, chef vao het technisch beheer der rijkstelegraaf, vergezeld van den heer Van- Eek, directeur van het rjjksteleeraafkantoor te Amsterdam, naar Londen zouden vertrekken om met de gemachtigden der Engelsche re geering in overleg te treden nopens de over name door Nederland van de helft der kabels tusschen Zandvoort en de Engelsche kust, m, a. w. om Nederland in het medebezit van de Anglo-Nederlandsche telegraafkabels te brengen. De bovengenoemde Nederlandsche en de Engelsche gemachtigden hebben thans naar JDe Stoompost verneemt de grondslagen* vastgesteld, waarop hunne regeeringen kunnen onderhandelen om het geweuschte resultaat te verkrijgen. Komt Nederland in het medebe/it van de. kabels, dan zal onze regeering met deEogelschS' hebben te zorgen voor het onderhoud en de-. eventueele vernieuwing of vermeerdering van^ij de kabels, maar zal tevens de helit der ont-

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2