ZeeljjiinieE. Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. V issche rij. 0 He uiteei Bevle ie ha toesp Da geen wensi de gr besch de be zedelij waarc Al scl heden krege zyn, heerst hange regee) Nat ten sl zaakki hij Gc «homie Met voerin Gorst dank .confer uitkon bevred bijeenl iWan kinder onttrol huiseii dankbi was, De volgen, diens i eenige was de •uiteen. Men vermopdt dat deze vnqr werpen afkom stig *gn vao den indertijd gepleegden grooten juweeleudiefetal op bet traject Londen Berl'yn. By den burgemeester van Nieuwe-Schans heeft zich aangemeld en vrijwillig in arrest begeven: A. Katotsky, oud 24 jaren, Rus van geboorte, die 2Va jaar geledon als korporaal bg het 8e reg. infanterie te Deventer is ge deserteerd. Deze persoon heeft in dien tyd een leven vol afwisseling geleid, In 1887 in het bezit gekomen van een niet onaanzienlijk fortuin, besloot hij, op aaoiaden vao vrienden, den militairen dienst vaarwel te zeggen en te deser- teereD. Hg doorreisde b'yna al de staten van Europa, bezocht de badplaatsen, bracht een zomer door te Rome, was later, naarmate zyn vermogen verminderde, achtereenvolgens kof- ftehuishouder, kellner, clown in een paarden spel, vrachtrijder eoz„ totdat hij in geheel haveloozen toestand verkeerde en besloot zich vrg willig als deserteur aan te geven. Van Nieuwe-Schans is hg naar Groningen en van daar, onder militair geleide, naar Leeu warden overgebracht, teneinde aldaar, wegens desertie in tijd van vrede, voor een krijgsraad te worden terechtgesteld. Het landgoed zHeimerstein" bg Reoen, waaronder de zoo bekende Grebbeberg en de Koningstafel, eenmaal de geliefde verblijf plaats van Frederik v. d, Pfalz, in het geheel groot 150 HA., komt in Juni onder den hamer. De man, te Apeldoorn, die van z'yn kame raad by een twist een steek met een beitel ontving, is dienzelfden dag nog overiedeo. De justitie uit Zutfen heeft de lijkschou wing met confrontatie van den verinoedelg- ken dader en getuigen doen houden, waarna laatstgenoemde in hechtenis genomen en ge boeid van Apeldoorn naar Zutfen overge bracht werd. De huraemeester van Heteren, de heer G. M. Ramondt, ontving dezer dagen een blief, woordelijk van den volgenden inhoud Aan den heer burger moester. Mijnheer burger meester woes zoo goed mijn geld zit onder de familie en kan ik niet krijgen of ik moet trouwen en een knap boeren meisje en roomscb ben ik van gods diens en mijn heer dit heeft mijn vader zoo gedaan en mijn heer gij zult mij en do burger meester van nijmegen een groot plezier mij te helpen aan een meisje tn aan een roomsch meisje dit is een bericht van X die woont onder nijmegen iaat dan u agent maar eens een boer op zoeken en zijn dogter voor mij en laat hij die maar eens aan huis verzoeken bij hem en mijnheer ik X ben een boeren zoon en ruim tien duisent guldén en kunt gij burger roeester van nijmegen over mij spreken en mijnbeer het liefst andera tot niemand spreken over mij en mijn heer wees zoo goed u ben hier goed bekend onder do boeren en mijn heer dit zeg maar tot de boeren ik weet een goeden per soon voor u en heeft ruim tien duisent gulden en mijn heer gij zult mij en den burger meester van nijmegen een groot ple zier mij te helpen aan een boeren meisje mij Xen sti' ik Xwoon onder hatert bij nijmegen. Gegadigden bunnen zich in persoon of per gefiaukeerdeo brief vervoegen bg den burge meester van Heteren. Utrecht. De groote fancy-fair, alhier te houden ten voordeele van het gasthuis voor arme ooglijders, is bepaald op 16. 17, 18 en IQ April a. s. Zij zal gehouden worden ia de zalen van T.voli. Zij belooft zeer belangrijk te zyn; voor aile artikelen zijn vaste pryzen gesteld. Men zal er vao alles vindeo, dank zg de algeineene medewerking, niet alleen van verschillende plaatsen in Nederland, maar ook uit Engeland, Amerika, Italië, Duttsch- laud, Turkije enz. Beroemde schilders diagen o. n. het hunne by. De reeds vroeger ver melde verzameling mechanieke poppen over treft alles wat men tot dusver zag; hand werken, kinderspeelgoed van de nieuwste vinding uit Parys, Neuter berg, Itahë en elders; Fransche en Ameiikaanscheconfituren, kinder goed, kleeren voor behoeftigeo, bloemen en wat dies meer zy. "Vooral de kinderen zullen er zich vermaken met een waai zegster, een vischkom (het is uog een geheim hoe de inrichting daarvan is); er zullen ook loten a fl verkrijgbaar x'gn. Kortom, deze faocy-fair zal alle vrueger gehoudeoe in uitgebreidheid en belangrijkheid overtreffen. Zoo da spoorwegmaatschappijen goedkoope retourbiljetten voor deze tancy-tair uitgeven, zal het aantal bezoekers uit andeie plaatsen zeker eveo gioot zyn als bg de bekendepop- pententooustelling. De National Zeitung vei baalt eene anekdote betreffende de toevallige kennismaking van Von Bismarck met den tegenwoordigen kanselier v. Caprivi. Zij had in 1878 plaats in een trein, waarmede eerstgenoemde van Friedrichsruhe naar Berlijn terugkeerde. Aan der tusschenstations stapte v, Caprivi in den trein en deed zich den kanselier voorstellen, met vvien hij in een leven dig gesprok gewikkeld werd, In den avond van dienzelfden dag zeida Bismarck tot iemand uit zijne omgeving'Ik heb er meer dan eens over gedacht wie eenmaal misschien mijn opvolger wezen zou. Heden heb ik hem gezien". Bij gelegenheid van het 50-jarig jubilé van de invoering van postzegels in het koninkrijk Prui sen zal don 4den Mei te Maagdenburg een inter nationale tentoonstelling van postzegels en wat daarmede in verband staat, geopend worden. De hoogste prijs, welken nog ooit een stuk gronds te Berlijn opbracht, werd dezer dagen betaald voor een terrein in de 'Grosse Friedrich- strasse", op den hoek van de «Mohrenstrasse". Dit stuk gronds van 8Vs vierkante roede werd verkocht voor 450,000 mark. Een Berlijnsch koopman, die buiten in een der voorsteden woont, liet bij ongeluk, terwijl hij iets uit zijn brandkast kreeg, de deur daarvan dichtvallen, terwijl de sleutels er in lagen. Hij verkeerde in groote verlegenheid. Er was daar, in de voorstad, geen slotenmaker die var stand had van zulke ingewikkelde sloten en een paar menschen, die hij per telegraaf uit Beriijn ontbood, keerden onverrichterzake terug. Daar hoorda hij, dat er in de voorstad toevallig een deskundige gelogeerd was, die hem misschien helpen kon. Deze kwam en maakte met gemak de brandkast open. Maar hij vroeg 30 mark voor zijne moeite. «Dertig mark I" riep de zeer zuinige koopman, 'dat is veel te veel voor zulk een kleine moeite, 'tls ongehoord!...." Bom!daar ging de kast weer dicht en de man stapte naar de deur, om heen te gaan. 'Och blijf nog," zei de koopman, 'wij zullen het wel eens wor den." De man ging nu nogmaals aan het wei k; hij had spoedig de kast weer open, maar nu kostte het 50 mark en de koopman moest die som wel betalen, wilde hij niet opnieuw de deur van zijn schatkamer diebtgeworpon zien. In Frankrijk worden tegenwoordig proeven genomen om zwaluwen af te richten tot het overbrengen van tijdingen. De zwaluw vliegt hooger en sneller dan de duif, waardoor zij niet zoo licht een prooi der roofvogels wordt. Deze proeven schijnen goed te slagen, en de regeering is voornemens op den Mont Valérien bij Parijs een zwaluwen-station op te richten. Het overbrengen van berichten door zwaluwen is van zeer oude dagteekening, In zijne 'Bildor aus dein altrtiinischen Leben" deelt H. W. Stoll daaromtrent het volgende mede: «Een eigen aardig middel om zijnen vrienden op de snelste wijze een overwinning me le le deelen, werd door Caecinna Volaterranus uitgedacht. Toe.n hij uit Griekenland naar Rome trok, Wfear een vierspan van hem aan de wedrennen zou deelnemen, nam hij van een zijner vrienden een zwaluw mede. Hij bond den vogelomdat hij bij den wedstrijd tot de 'Blauwen" behoorde, eon blauw bandje om den halsen toen zijn wagenmenner de over winning behaalde en dc gouden kroon ontving gaf Caecinna onder luid gejubel der toeschouwers de zwaluw hare vrijheid, die alzoo hel bericht der overwinning naar hare woonplaats overbracht. Een hoogst belangrijke internationale ten toonstelling zal in den loop van den zomer in Crystal Palace te Londen worden gehouden, Zij zal omvatten alles, wat betrekking heeft op hot mijnwezen en de metallurgie, en als zoodanig in aanscbouwelijken vorm te zien geven: machi nerieën voor ontginning van goud- en zilver-aderen, diamanten en andere kostbare steenen, ijzer- en andere ertsen, de fabricage van ijzer, staal, lood, tin, koper en het ontginnen van steenkolen mijnen, benevens de petroleum- en zout-industrie bovendien een zooveel mogelijk volledig overzicht van de veiligheidsmaatregelen in de mijnen en gegevens omtrent den maatschappelijken en zede- lijken toestand der mijnwerkers. Behalve uit het, in Engeland onmisbare aantal Parlementsleden, bestaat het bestuur der tentoonstelling uit 20 heeren, die op ingenieurs- en tnijnurbeid- gebied een uitstekenden naam hebben. Aan vrijwillige bijdragen voor een waarborgfonds is reeds een vrij aanzienlijk bedrag ontvangen, hetgeen niet te verwonderen is, waar het eene onderneming geldt, welke zoovele Engelsche belangen van nabij betreft. Naar de Engelsche bladen berichten, zal in de maand Mei te Leeds eene tentoonstelling ge houden worden van modellen on plannen van arbeiderswoningen en van hetgeen verder de wonings-hygitlna betreft. "Vlekken van allerlei aard worden door het wrijven met bocnenwater verwijderd. Men kookt droge witte boonenzonder ze te zoutenin water opverhouding van water en boonen ver andert de sterkte van het kooksel. Zijn de boonen week gekooktdan giet men het water af en laat het afkoelen. Met dit aftreksel wrijft men over de vlekken, of wel men waseht de stof er geheel mede, zonder gebruik te maken van zeep. Inktvlekken die niet ai te oud zijn, vet-, rooden- wijn- en andere vlokken in wit of gekleurd goed verdwijnen er mede zonder dat de stof er onder lijdt. Natuurlijk kan men de witte boonen nog in de keuken gebruiken, als men ze, nog warm zijnde zout of even in warmgezouten water opzet. Zijdenwollen en katoenen stoffenzwart of gekleurd, worden als nieuw wanneer men ze in lauw boonenwater waseht. Een half kilo boonen is voldoende voor vier liter water zonder zeep. Nadat men de stof gewusschen heeft, spoelt men ze twe maal in lauw water na, wringt ze een weinig uit, Iaat ze drogen en strijkt ze, als ze nog klam ia, uan de binnenzijde op. In de Indische bladen leest men«Omtrent de zoo geunge Java-thee wordt ons bet volgende opgemerkt 'Thee met geringe verhouding aan tannine is zwakke thee en, zooals bekend, bestaat de groote superioriteit van Indische thee boven de Chineesche juist in het grootere gehalte van tannine. «De groote fout, bij het zetten van thee dikwijls begaan, is, dat man te veel thee ir> den trekpot doet en, hetgeen n»g erger is, dat men de thee te lang laat trekken, waardoor zij, in plaats van fijn aroraaüschen, een bitteien smaak krijgt. «Van de meeste Indische theeën is een theelepel vol genoeg voor twee kopjes. «Indien de trekpot vooraf goed warm gemaakt wordt, voordat men de thee er in doet en er goed kokend wat, r op geschonken wordt, is vijf of uiterlijk zeven minuten de langste tijd van trekken. »Wil men de gezette thee bewaren voor men ze drinkt, dan moet zij in een pot, die ook eerst goed verwarmd is, afge$chonken worden. 'Niets heeft de Indische thee meer in diskre diet gebracht dan het onverschillig omgaan «at het heerlijk product en het zetten over te laten aan onbekwame handen. 'Het water voor het zetten van thee moet koud 1 op het vuur gezet, on zoodra hut kookt, opga- schonken worden, apint juist door water le ge. bruiken dat lang gekookt heeft, waardoor het koolzuur geheel aan het water onttrokken is, wordt dc thee onsmakelijk. «Ten slotte zij nog opgemerkt, dat menigeen in de veronderstelling verkeert, dat alleen ver- sche thee smakelijk is, terwijl juist bij oude ovorjarige thee de fijne geurige eigenschappen zich ontwikkeld hebben, evenals bij wijn, koffie enz. De lmndel in aardappelen in de Hoekscha Waard, Overflakkeo en Voorne en Putten be paalde zich in den laatsten tijd uitsluitend tot de puikste soorten. In de Hoekscha Waard werd een enkel partijtje verkocht voor f3, terwijl in Flakkee voor het allerpuikste f 2.50 besteed werd. Mindere soorten waren onverkoopbaar. Door de Friesche maatschappij van landbouw zijn proeven genomen met het gebruik van ge droogde spoeling als krachtvoeder, daartoe door de Ned. gist- en spiritusfabriek te Delft aan geboden. Voor melkkoeien werd deze vordering toegepast op 11 beesten, waarvan 5, op de gewone wijze gevoed, per week 299.4 Kg. melk gaven, waaruit 10.4 Kg, boter werd gekarnd (of 1 kilo boter van 29 kilo melk), terwijl de zes andere 351.8 Kg. melk gaven met 11.45 Kg. boter (of 1 kilo boter van 30.7 kilo melk)! Nu werd aan de laatste zes koeien per dag 1.2 Kg. gedroogde spoeling in water gegeven, waardoor hun melkproductie steeg tot 360 Kg. melk met 11,27 Kg. boter (dus 2 kilo boter van 32 kilo melk). De 5 andere beesten kregen per dag 1 Kg. lijnkoek en gaven per week 297.8 Kg. melk met 10.05 Kg. boter (dus 1 kilo boter van 28 kilo melk). Bij voedering met spoeling werd dus een weinig meer melk gewonnen, doch de lijnkoek gaf aan de melk meer botergehalte. Da hoedanig heid der melk, door spoeling-voedering verkregen, was uitmuntend. De spoeling voldeed ook zeer goed bij de kalveren. Als een bijzonderheid uit de dieienwereld' kan van Naaldwijk worden gemeld, dat by den landbouwer A, Meurs een kalf geboren is vao hoogst zeldzame gedaante. Over den kop boog zich de ruggegraat links om en trof men op zy vao den kop drie paoten san, ter wijl men d-n vierden wieder goed ontwikkelden poot vond achter den kop in den nek. 't In- weudige gedeelte lag geheel open, zuodat de ingewanden zichtbaar waren en alleen kop eu pnoten waren met de gewone huid be- dt-kt. Het dier leefde by de geboorte, doch stierf kort daarop. VLAARDlNGEN. Er arriveerden deze week slechts 3 loggers, aanbrengende van 15 tot 34 ton zoutevisch en 1 ton leng. Deze partijtjes werden in publieke veiling tot de volgende prij zen opgeruimd: zoutevisch f30.25, lengf25. bot f45.kibbelen (10.50, keelen en lippen f33.schelvisch f7, alles per ton. KRAL1NGSCHE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 91 zalmen, die voor f 1.10 tot 1.50 per Vs kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 69 elften, dia f2 tot 3 per stuk opgebrachton. Op Maandag 31 dezer begint de afslag van zalm en elft des ochtends le 8 uren. GOTHENBURG, 28 Maart. AangekomenQuintus, k. Boeijing, v. Schiedam. ELSENEUR, 2G Maart. GepasseerdElisa, k. Autheansen, v. Wiudau n. Schiedam. Omt moem de aar den bii op Juli af aan klassen warmte die dit Audient deereni streven zhen, i Naar arbeids- img

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 10