Ktrtmem Binnenlandsche Berichten. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. 0 n d e r w ij s. ïlech-tzaken. landverhuizers en het staats-kruitmagazyn aldaar te doen verwijderen. AMERIKA. Volgens de New York Pott zouden de Zuid- amerikaansche gemachtigden op het Ameri- kaautche Statencongres aan de Amerikaansche regeering hebbic. medegedeeld dat de regee- riogen huuner staten geneigd zijn het vrij handelstelsel in te voeren tusscheD Noord-en Zuid Amerikaalsook tusschen alle Zuid- amerikaansche Staten onderlingeen plan waarmede de regeering der Unie reeds zou ingestemd hebben. Dit plan zou de instelling eener internationale rechtbank ter beslechting tan geschillen tusschen de Staten medebren gen. De bladen geven twijfel te kennen omtrent de uitvoerbaarheid van het plan, waarvan het gevolg zou kunnen zijn, dat de Noordameri- kaan-che markt overstelpt werd met Euro- peesche goederen over Zuid-Ainerika aange voerd. SCHIEDAM, 29 Maart 1880. Dijkgraaf en hoogheemraden van Schieland hebben bij de Tweede Kamer het volgend adres ingezonden Geven met verschuldigden eerbied te kennen dijkgraaf en hoogheemraden van Schieland, dat zij kennis genomen hebben van het nader gewijzigd wetsontwerp ter vaststelling van bepa lingen betreflendo 's rijks waterstaatswerken dat hun daaruit blijkt, dat de regeering in art, 1 n°. 4 voorstelt aan den Koning de bevoegdheid te verleenen, bij algemeenen maatregel van in wendig bestuur (uizoo met voorbijgang der artt, 188 en 190 der grondwet), bepalingen vast te stellen en door straffen te handhaven, betreffende het afleiden van water uit, e;i het afvoeren van water in openbare wateren onder beheer van het rijk, en in de territoriale wateren dat uit die bevoegdheid voortvloeit de macht om voor langoren of korteren tijd het af- en aan voeren van water te verbieden of te beperken dat zij hierdoor de belangen van het hoog heemraadschap van Schieland en van de daar onder ressorteerende polders ernstig bedreigd achten, daar het voor een waterschap een levens voorwaarde is, binnen de grenzen door de wet of de provinciale verordeningen gesteld, vrijelijk don waterstand op zijnen boezem en alles wat daarmede in verband staat te kunnen regelen, en dat zelfs eene tijdelijke belemmering daarin, onberekenbare schade zoude toebrengen dat immers, wordt plotseling verboden water |n te laten, de landerijen moeten verdrogen, ter wijl door het verbod om het overtollige water te loozcn deze zullen overstroomen, eene ramp in geen jaren te herstellen, en waartegen steeds inet gruote geldelijke opofferingen, door het maken en in wei king houden van kostbare bemalings werktuigen (die alsdan doelloos zouden zijn) gewaakt wordt dat het hun mogelijk voorkomt dat voor enkele deelen des lands eene bepaling als de onder- werpelijke noodzakelijk kan zijn, doch dat zij op grond van het bovenstaande meenen te mogen beweren, dat althans zeker voor de provinciën Noora- en Zuid-Holland, Zeeland en een gedeelte van Utrecht (tijdon van oorlog uitgezonderd), bet rijksbelang nimmer het toebrengen van zoo groot nadeel kan eischen dat in het bijzonder voor Schieland, waarvan de polders nagenoeg uitsluitend op de rivieren de Maas en den Hollandechen IJsel water afvoeren of daaruit inlaten, de noodzakelijkheid om, zij bet ook voor korten tijd dit te kunnen verbieden, moet worden ontkend dat zij daarom meenen verplicht te zijn zoo veel in hun vermogen is te waken, dat het voor hun hoogheemraadschap sinds eeuwen bestaande recht om vrijelijk water in en uit te laten, onge- sohonden bewaard blijve. Redenen waarom zij uwe vergadering eerbiedig verzoeken bet daarheen te willen leiden, dat de in art. 1 sub 4 van het bedoelde wetsontwerp voorkomende bepaling nooit van toepassing kan worden vertelaard op watoi schappen, die steeds vrij en onbelemmerd op zee, rivier of kanalen water hebben geloosd of daaruit ingelaten. Blijkens by don minister van buiten), zaken van den consul-generaal te Athene ontvangen inededeeling, zal voortaan een additioneel recht van 7 en 10 pCt. boven het douanetarief, respectievelijk in de havens van Patras en Nsxos vau alle vreemde goederen geheven worden. De Nederl. codsu! te Buenos-Ayres, de heer L. van Riet, schrijft uit Buenos-Ayres dd. 21 Febr. jl,in de Staatscourant van gisteren het volgende onder het opschrift«Landver huizing naar Argentinië" Werd in vroegere dezerzydsche verslagen ten opzichte vao emigratie naar deze republiek in 'talgemeen gunstig geadviseerd, thans moet bericht worden dat de goede kansen voor landverhuizers hier in den laatsten tyd aao- merkeljjk zyn verminderd. Dit is in de eerste plaats een gevolg van de buitengewone toename der immigratie, welke voor 1889 het nog nooit bereikte cyfer van 280 000 landverhuizers aanwijsten in de tweede plaats van de iinancieeie crisis, waarin Argentinië met een goudagio van ver over de 200 pCt. zich sedert «enigen tyd bevindt. Woidt eenerzyds uithoofde der crisis op elk gebied minder ondernomen, anderzijds staan meer werkki achten dan voorheen ter beschikking. Er is dus thans minder vraag naar en meer aanbod van arbeiders, eene omstandigheid, die uit den aard der zaak des te nadeeliger voor den weikman is, omdat de daggelden met te gelyk met de hoogere goudpiemie gestegen zyn. Weid in verband met de groote depreciatie van het papieren geld, het leven hier zeer veel duuider, de loonen bleven op dezelfde hoogte staao. Voor ambachtslieden zij hier in 't Uyzooder opgeuieikt, dat als een gevolg der crisis de lust tot bouwen zeer is afgeuomen. Wonin gen, waarmede eenmaal een begin was ge maakt, worden voltooid, maar tot nieuwe werken wordt slechts op bescheideo schaal overgegaan. Voor zeer flinke timmerlieden is op dit cogenblik nog wel vïaag, maar het daggeld bedraagt, naar den tegenwoordigen geldkoers berekeDÜ, niet meer dau I 3 a f 3 50, een loon, dat slechts aau ongehuwde lieden, of aau hen, die een klem huisgezin vormen, gelegenheid tot sparen biedt. Aan ambachtslieden met een groot huis gezin, boofdzakeiyk bestaande uit kleine kin deren, wordt met bet oog op het bovenstaande bepaaldelijk afgeraden hierueeu te emigreeren, al bezitteu zy ook eeuige geringe middelen. Het vinden eeuer woning is voor hen alhier uiiei8t moeilijk, en de veidiensteu zyn slechts even toereikend voor levensonderhoud. Deze zeilde raad moet aan landbouwers worden gegeven. Eigenaars van koloniën kie zen tegenwoordig toch slechts huisgezioneo, waarvan zij kunnen voorzien dat de hun voor aankoop van land, huis, levensmiddelen enz. verleende kredieten binnen betrekkelijk korten tijd zullen worden afbetaald. En dit is niet te verwachten van familiën die, zooais er hier vele uit Nederland aankomen, behalve uit mau en vrouw, bestaan uit een groot aantal kleine kinderen, en waar dus alleen het hoofd des hutsgeztos zich aau de bebouwing van den bodem kan wydec. Voor landbouwende immigranten doet de hier heerschende crisis zich des te meer ge voelen, omdat een aantal bezitters van koloniën thaos in fioaocieele moeilijkheden schynen te verkeeren, waardoor de goede gang van het bedrijf belemmei d wordt. Nieuwe ondernemin- geu worden dientengevolge Ook in veel mindere mate begonnen dan vroeger, zoudat bij den grooten toevloed van immigranten ook in het algemeen voor landbouwers de plaatsing moei lijker en onvoordeeliger is geworden. Zijn de vooruitzichten voor ambachtslieden en landbouwers op dit oogenblik dus minder gunstig, evenzeer is dit het geval voor land verhuizers uit andere standen der maatschappij. Voor knappe architecten en ingenieurs, hier anders zeer gezocht, zyn goede betrekkingen nu moeilijk te vinden, en jonge kooplieden kunnen maanden wachten alvorens zy op een kantoor geplaatst worden. Op het vinden van passend werk onmiddel lijk na aankomst mag trouweos in 't algemeen niemand rekenen, behalve bekwame dienst boden, die ook goed betaald worden (eene keukenmeid verdient van f40 tot f60 per maand, eene tweeda meid van f25 tot f40). Met 't oog op de omstandigheid, dat in 'tafgeloopeo jaar zeer vele slechie elementen uit Europa alhier aankwamen, worde ten slotte nog opgemerkt, dat zy, die door eigen schuld in 'toude vaderland slechts armoede kenden, ook in dit nieuwe gr en bestaan vinden, tenzjj zy zich geheel en al verbeteren, liet Vaderi. verneemt, dat Dotneia Nieu- wenhuis is afgetreden als lid van den cen- tralen raad der sociaal-democratische party. Donderdag werd door een dienstbode te Dordrecht by de politie aangifte gedaan dat haar een koralen beurs met zilveren knipje en eeuig geld bevattende ontstolen was.Van dien diefstal verdacht zy een werkvrouwwelke deze week enkele dagen had gewet kt in het huis barer meesteres en ook haar kamertje had schoongemaakt. Ofschoon gezegde vrouw by de politie gunstig bekendstaat, stelde deze een onderzoek indat al spoedig deed uit komen dat de vrouw totaai onschuldig was, en de meid het geheele verhaal van deD dief stal slechts had verzonnenom zoodoende voor hare moeder verborgen te houden dat zy het knipje reeds in Januari verloren had. Er is thans tegen haar proces-verbaal opgemaakt wegens het doen van aangifte van een feit dat zy wist dat niet beeft plaats gehadtegen welk ini3dryf de tegenwoordige strafwet een gevangenisstraf van ten hoogste een jaar bedreigt. {D. O.) Door de politie te Dordrecht is gisteren proces-verhaal opgemaakt tegen een persoon, woonachtig te Schiedam, wegens het invoeren binnen deze gemeente van 16 stukken ge rookt paardenvleesch, zonder dat deze invoer vergezeld was van een bewjjs, dat het vleesch door een gediplomeerd veearts voor de con sumptie volkomen goed bevonden was. Het vle#<ch, waarop beslag werd gelegd, ia naar het vleeschkeurlokaal aldaar over gebracht. De rechtbank te Neufchateau (België) heeft gisteren den heer Alfred Allard, wegens het door onvoorzichtigheid op de jacht veroorzaken van den dood van den heer Bergmann, veroordeeld tot 10U0 frs, boete en 150,000 frs. schadeloos stelling aan de nagelaten betrekkingen. Blijkens een uitspraak van het hoogste gerechts hof in Pruisen hebben de onderwijzers het recht de kinderen lichamelijk te straffen. Slechts zijn verboden zoodanige kastijdingenwelke het leven of de gezondheid van een kind in gevaar brengen. Zelfs heeft een onderwijzer het recht een leerling van een andere klasse dan de zijne zoowel op school als op straat een lichamelijke kastijding toe te dienen. De geestolijke, die de kinderen tot de eerste communie of tot de prolestantsche geloofsbelijdenis voorbereidtheeft gelijk recht. De congregatie der inquisitie heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij aan de geestelijkheid ver boden wordt den kerkelijken zegen te geven aan de dooden, wier overschot verbrand word. Voorts is den bisschoppen opgedragen bekend te maken, dat de doodenverbranding onvoorwaardelijk door de kerk wordt afgekeurd. Te Trient zat een monument voor Dante verrijzen. Het denkbeeld ontstond toen verleden jaar te Bozen het standbeeld van Waltber van de Vogelweide onthuld werd. Do burgerij tan Trient heeft 25.000 gulden bijeengebracht, terwijl de gemeenteraad 10.000 gulden gaf en kosteloo, het benoodigde terrein afstond. Het life internationale congres tegen be misbruik van sterke dranken zal van 3—5 tembar a. s. te Christiania worden gehoud»^ onder leiding van prof. Forel to Zurich. Secretaris-generaal van het congres is de heer G. E. Benzen te Christiania, Te Tokio, in Japan, hebben weer een pan, geweldige branden gewoed, waarbij 2547 huizen zijn in de asch goiogd, twee personen zijn orage. komen en een aantal andere zwaar zijn gekwetit Te rekenen van 1 April a. s. bestaat er beid tot verzending, uitsluitend door middelde Duitsche pakketbooten, den 18den April en vet. volgens om da vier weken van Brindisi vertrek kende, van aangeteekenda brieven tnetaangegevej geldswaarde naar Shanghai (China), Het maximum der aan te geven waarde ii bepaald op 10.000 frank. Behalve het porf ea het gewone aanteekenrecht is als recht van ver. zekering verschuldigd 17'/s cent voor elke honderd gulden of gedeelte van honderd gulden aangegovet waarde. Nadere inlichtingen zijn op de postkantoren te verkrijgen. In overweging is de aanleg van een kabel vau San Francisco over Honolulu (Hawaï; en Tutuil» naar Nieuw-Zeekind, waardoor de laatste mazen voltooid worden van het telegraafnet, dat alsdan do gelieele wereld omspant. De kosten worden op 10 millioen dollars geschat. Naar het U. D. van prof. dr. II. E. Moltzer vernoemt, is het de uitdrukkelijke wensch vat dien hoogleeraar, dat de dag van Zondag 3( Maart, waarop het 25 jaar geleden zal zijn dat hij het professoraat aanvaardde, geheel opgemerkt voorbijga. Aan de universiteit te Amsterdam is bevor derd tot doctor in de geneeskunde mej. M. C, du Saar, geboren te Franeker, op proefschrift; Mellmlremmende werking van den muurjinhod lij jonge zuigelingen. Dit is aan deze universiteit de eerete bevor dering van eene dame tot doctor. Het bestuur van den schoolraad voor 4 scholen met den bijbel heeft aan de besture dier scholen een rondschrijven verzonden, bevel tonde de uitnoodiging tot aansluiting aan de schoolraadopdat gemeenschappelijk gewert worde tot den bloei der «christelijke" scholet Daar van het besluit, dat de schoolbesturi in dezen zullen nemen, het al of niet definiiis optreden van den schoolraad zal afhangen, word] verzocht het antwoord vóór 1 Juli a. s. in t zenden aan den secretaris. Het Openbaar Ministerie bij de rechtbank! 's-Ilage vorderde tegen Jort, een 41-jnrigenNoei 4 jaren, wegens diefstal van een beduiden bedrag, ten nadeele van een logeergast in ee voornaam hotel in Den Haag. Ned. llerv. Kerk. Beroepen: te Souburg ds. D.II.Teljer,t Hellevoetsluis; te Maassluis ds. D. van PopUg te Papendrecht; te Niewerker a/d, li«i (toez.) ds. P. Bonger, te Eemnes-Buiten; Yeere ds. J. van Dijk, te Buurse. Bedankt: voor Besoijen door ds. G. F. F Deeleman, te Tricht; voor Rouveen door d* II. C. 0. Ulfcrs, te Zelhemvoor Bruchffl j c. a. door ds. IJ. Bootsma, te Zoetertneer. In de Dinsdagavond 15 April en Woenvdl 16 April te Amsterdam te houden vergaderii# van moderne theologen zullen de navolgetó vraagpunten wordan ingeleid en besproken: >.i -t

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 6