aid n, kennisgeving! A". 1890. Maandag 7 April. N°. 7473- .ging Eerste Blad. KENNISGEVING. ier- en-vertig.ste Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. Jagt en Visscherij. Binneiilaiulsclie Berichten UITGEVER: J. ODÉ. BIIKEA C: MARKT, B, 124. i. ra. en Zondag gebet 'lende, wordt, in de niddel Lingen «leren det in erg ot' t welk ig ook 1.15, ranco eer en dam, rs, te e/jen mede Dit nummer bestaat uit drie bladen. lorlgttngeB welke gevsar, schade ot binder kunnen veroorzaken. Gelet op Art. 8 der wet van den 2en Junij 1875 (Staatsblad no. 05) Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden vergunning is verleend aan de firma KRANEN Co. tot uitbreiding harer branderijen aan den Noordvestsingel alhier, wyk B, no. 93fir en h, kadaster sectie F, no, 1130 en 1131 (thans sectie H, no. 109 en 110); door in plaats van de bestaande ma chine en ketel te stellen een werktuig van hoogstens 12 p.kr. met ketel van hoogstens 12 M3. Schiedam, 3 April 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIIK VAN MATENESSE. Do Secretaris, A. W. MULDER. De Burgemeester van Schiedam Gezien de circulaire van den Heer Commissaris des Rollings in deze provincie van den Oden Maart jl. A, No. 303, (4de afd.) Proxi. blad, No. 20; Brengt ter kennis van do ingezetenen, dat ter Secretaiie der Gomeente kosteloos verkrijgbaar zijn blanco aanvragen ter bekoming van JAGT- en VISCHACTEN voor het aanstaande seizoen 1890/91, en dat zij, die bij den aanvang van het nieuwe seizuen in het bezit van hunne acten wenschen te zijn, die aanvragen, behoorlijk ingevuld, tijdig, nooveel mogelijk vóór den 15den April aanstaande, •ter Secretarie moeten terugbezorgen. Schiedam, den 5n Aptil 1890. De Burgemeester van Schiedam P, J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Schiedam, 5 April 1890. 't Is geen wonder, dat ons gansche wereld deel het oog gericht houdt op het Duitsche rijk, welks keizer groote plannen schijnt te koesteren. De arbeids-conferentiedie op zijn initiatief in het leven werd geroepen, heeft hare taak geëindigdwelke resultaten zij zal opleveren, ligt nog in het duister. De keizer echter houdt het oog op de sociale vraag stukken gevestigd; dit blijkt uit den inhoud der Duilsehe bladen. Tot Bismarcks aftreding "werd de Norddeutsche Allgemeine Zeitung door hem gebezigd tot het openbaarmaken van hetgeen li ij noodig achtte. Achter dit blad kwamen nog eenigc andere op den achter- _gronddie uit de tweede hand insgelijks berichten van ofticiecle zyde ontvingen, en de politiek van de regeering in de hand moesten werken. Met Bismarcks aftreden heeft de Norddeutschc ook hare schuldigkeit gedaan ook zjj kan heengaan. Doch het ontbreekt haar niet aan een jongere zuster. De Eeichs Anxeiger, het officieele blad, bevatte tot voor eenige dagen niet anders dan officieele mede- deeiingen, en wat zij verder gaf, was weer geven wat andere bladen over de zaken van den dag te lezen boden. Dit is nu veranderd. De Eeichs Anxeiger heeft een andere bestem ming verkregen: reeds bevatte ze een reeks artikelen over sociale politiek. Zeer velen zullen het met die artikelen niet eens zijn. Ze schijnen echter de denkwijze van den keizer weer te geven.Wat deze meent, is niet minder dan ditslechts de staat kan de maatschappelijke kwalen helen. De kroon is in de eerste plaats geroepen, deze taak te vervullen, en alle partijen, die naar hetzelfde dool streven, moeten zich daartoe om de kroon scharen. »De keizer," zoo lezen we ergens, »acht zich geroepen om den noodlijdenden en zwakken te hulp te komen, en we weten het immers hij zal «verpletteren", wie zijn bedoelingen tegenwerken. Bismarck is gegaan de keizer heeft de handen vrij." De staatkundige vraagstukken moeten wijken voor de sociale. De staatkundige partijen hebben afgedaaner moet een nieuwe partijvorming plaats hebbenaan de eene zyde een groote sociaal-monarchale party, aan de andere zijde de dissindenten, de ketters, die niet gelooven aan de geneeskracht, van den alinaclitigen staat. De tallooze partijen, die natuurlijk ont staan uit de verscheidenheid van het moderne men, moeten onder een grooten hoed wor den gevangen. Dat is veel. Alle partjjen, de revolutionnaire uitgezon derd, streven naar een vergelijk der maat schappelijke tegenstellingen, naar een ver zoening der strijdige belangen. Alleen zijn zy het niet eens over de middelen om het doel te bereiken. De Deutsche Eeichs Anxeiger predikt thans het staats-sociolisme. De sociaal-democraten willen van dezen staat niet weten, omdat zij een eigen ideaal hebben van den staat der toekomst. Tegenover hen, maar ook tegenover het staats-socialisme, staan allen, die afkeerig zijn van den dwang, die van de vrije ontwikkeling der maatschap pelijke toestanden alleen heil verwachten. Zijn zij misschien bestemd om «verplet terd" te worden? Men ziet, de taak, die de keizer zich voor stelt te volvoeren, is een reuzenwerk. Doch hij schijnt meer te willen. Vooreerst de hij- eenroeping van een internationaal congres, dat de onzijdigheid van België heter zal regelen, dan tot hiertoe het geval is geweest Het gerucht is in België met groote inge nomenheid begroet. De Eéfonnc, een demo cratisch orgaan, dat te Brussel verschyr.t, heeft het plan aanstonds behandeld, en er nog andere aan verbonden, die, mochten ze verwezenlijkt worden, de week, waarin er voor het eerst melding van werd gemaakt, tot een der merkwaardigste onzer eeuw zouden stempelen. Dit plan komt hierop neder. Wat reeds Karei de Stoute droomde, zou werkelijkheid worden, Luxemburg zou met België ver- cenigd worden. Elzas en Lotharingen zouden een onzijdigen staat uitmaken, met den hertog van Nassau aan het hoofdwaarschijnlijk wel als vergoe ding voor Luxemburg. En dat onzijdige België met dat onzijdige Elzas-Lotliaringen zouden met de Nederlanden een bond vormen van onzijdige staten; dat zou worden, wat Karei de Stoute had gewenscht; 't zou een bond zijn met een bevolking van 12 millioen zielen, die een legermacht van 700,000 man op de berny zouden kunnen brengen Dan zou er verder gedacht kunnen worden aan een alge- meene ontwapening, en millioenen en nog maals millioenen, die thans aan legers en krijgsbenoodigdheden worden ten koste ge legd, konden een meer vreedzame en zeker meer productieve bestemming erlangen. Ook Fransche bladen geven onverholen hun instemming met plannen van dezen aard te kennen. En terwijl zoo deze jonge keizer de handen aan den ploeg slaat, komen er uit Rusland berichten van verblijdenden aard. De dame, die de stoutheid heeft gehad, den keizer den bekenden brief te schrijven, en die deswege gevangen was genomen, is op uitdrnkkelijken last van Zijn Majesteit in vrijheid gesteld, die dus getoond heeft een eigen wil te bezit ten en dien. tegen zijn raadgevers in, door te zetten. Meer nog, de keizer met zijn echt- genoote bezochten onverwachts de militaire gevangenis te Petersburg. Alle gevangenen werden door hein gehoord en meer dan de helft door hem ontslagen. Zulke tijdingen maken een indruk, niet ongelijk aan een zoele lentelucht na harren wintertijd. Zou de eene Majesteit het voorbeeld van de andere willen volgen? Wie zal zeggen, of dan het einde van de negentiende eeuw niet een geheel ander zou wezen, dan velen hebben voorspeld. SCHIEDAM, 5 April 1800. Het verslag over 1889 van de «Ned. Gist en Spii itusfabriek" te Delft achten wij belang rijk genoeg voor onze stad, om er nog eens op terug te komen. De exploitatie gaf een winst van f255.000. Verminderd met intrest, reparaties en de normale rente van 5"/. over 't nandeclen- kapitaal van f400.000, blijft een netto winst van f168.000. De fabriek verwerkte 17 millioen K. (J. graan; een gewone branderij, 5 dagen per week stokende, verwerkt 194.480 K. G. D« gistfabriek werkte dus voor 87 branderijen en won dus per branderij (geen afschrijving rekenend) netto flöOO. Intusschen is in dit cijfer begrepen, wat ze als graanhandelaar, mouter, gbthamlelaar en rectificateur heeft verdiend. Bekend is, dat de winst van dö laatste 2 bedrijven in 1889 eerder negatief dan positief is geweest. Schat men die van graanhandelaar op f3 en van mouter op f2 per last, dan zal men wel niet ver van de waarheid zijn en komt men tot een winst bedrag uit dien hoofde van f400 per bran derij. Blijft dus over f1500. Een vergelijking van dit bedrag met de winst in onze branderijen behaald (zie o. a, het verslag onzer Kamer van koophandel en fabrieken bladz 4 en 5) zal wel niet bevre digend voor ons zijn en tot de slotsom moeten- leiden, dat de Dslftsche fabriek ons werkelijk beven 't hoofd is gegroeid. En nog steeds streeft ze naar hooger. In 1880 verwerkte ze 5, in 1885 10, verleden jaar '17 millioen K. G,; thans kan ze 20 verwerken. En de directie heeft groote plannen tot «intensieve" technische verbeteringen (spoelingdrogerij;, vergrooting mouterij enz.), waarvoor ze een vergrooting van het kapitaal met f400.000 verlangt. Men ziet, dat het devies op de woning van den stichter der gistfabriek «Rust roest" geen ijdele klank is, dat hij een geduchte mede dinger is en dat het voor Schiedam dringend noodig zal zijn, zich tot de tanden te wape nen, wil het niet geheel verdrongen worden. Voor ernstige bezorgdheid bestaat alle reden; voor moedeloosheid o. i. geen. Er is veel ver keerds gedaan en veel goeds verzuimd. Maar er zijn ook hoopgevende verschijnselen. De wijziging van 1886 in de wet op het gedis tilleerd heeft ons grootere vrijheid gegeven in de keuze der grondstoffen. Het aantal bran derijen is sterk afgenomen en zal, daar de marktprijs gedaald is tot de nfbmakwaarde, nog meer afnemen, indien ten mim-te het gedwongen beperken der werkzaamheden tot liet verledene blijft belmoren. Gelukkig ziet men vrij algemeen in, dat dit beperken een groote fout is geweest en bestaat er nu idle kans, dat over eenige jaren al de dan nog bestaande branderijen met volle kracht zullen kunnen werken. Maar vooral meene men! niet, dat zoodanige economische vooruitgang alleen het pleit te onzen voordeele beslechten zal. Integendeel, het is slechts den der vele ver beteringen, die ons in staat zullen stellen, het hoofd te bieden aan de mededingers als de Delftsche fabriek. Indien deze op den duur of goedkooper £>f beter weten te produceeren dan wy, dan is ons vonnis geveld. Het is co nu li t. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per postdoor het geheele Ryk Afzonderlijke Hommers ƒ185. - 2.50. 0.10. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantj 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Diuemam. geplaatst wordt tegen TWEEMaai, berekend. BURGEMEESTER EN "WETHOUDERS VAN SCHIE DAM

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1