Binnenlaiidsche Berichten. (sr. n. ot.) Koloniën. Armenzorg. R. e eh. tz a k e n. V issche rij. Kerknieuws. Beu 0 n d e r w i] s. '^4 pe) die door het lot was aangewezen den czaar te vermoorden, heeft rich door kolendamp in zijne kamer verstikt. In een brief zette h'y" zijne beweegredenen uiteen en wees hij zijne mede-samenzweerders aan.' Yele per sonen zyn daarop reeds in hechtenis ge nomen. O 0 8 T E N K IJ K. Volgens gerucht is in het ministerie Szapary, wegens gesehii over de organisatie der recht banken, eene nieuwe crisis ontstaan. ITALIË. Het blad Capitan .Fracassa spreekt be slist tegen, dat in het Kabinet oneenigheden zouden zijn ontstaan. SPANJE. Generaal Salvedo is in arrest gesteld, omdat hij in het blad Pais zijn brief van instemming met de bekende circulaire van generaal Da ban heeft openbaargemaakt. In den Senaat is de beraadslaging over do zaak van Daban voortgezet. L)e heer Martinez Cainpos heeft de regeering opnieuw aangevallen. 8 B E Y 1 E. De verontrustende geruchten, volgens welke de diplomatieke betrekkingen met Bulgarije aigebroken zouden zijn, missen allen grond. SCHIEDAM, 5 April 1800. De Hangsclie correspondent der Prov. ffron. Ci. sehrijtt het volgende betreffende de spoor weg-contracten door de regeering ter goed keuring aan de Tweede Kamer onderworpen? »De vijf rapporteurs zijn reeds eenmaal te zamen geweest, en het verslag over de spoorwegzaak zal zoodanigen omvang verkrij gen als nog nooit eenig rapport vertoond heeft; 'De heer Tak van Poortvliet moet de voorname leider en tevens de groote opposant zijn. Zijne medewerking waarborgt echter een belangrijk, zaakkundig rapport, dat, bij zijne verschijning over twee, drie weken, vermoedelijk heehvat pennen in beweging brengen zal. Van zijn kant heett de minister van water staat welwillend en gemoedelijk man als hij isniets verzuimd om het gemeen overleg te bevorderendoor herhaaldelijk met de rappor teurs samen te komen en te beproeven hen voor zijne opvatting te winnen. Komt' de gewichtige overeenkomst »im schonen Monat Mai", als salie Knospen sprangen", in behan deling dun springt ook het Kabinet, wanneer de Tweede Kamer het aangeboden contract verwerpt, want het ministerie schijnt vast besloten, daarbij de Kabinets-quaestie te stel len. Of minister Havelaar mèt de spoorweg wet, of geen van beiden. De voorname grief -schijnt te zijn, dat de Rijnspoorweg te duur betaald zou worden; en daar de rekenmees ters liet uiterste beproefd hebben en overtuigd «zjjn van liet tegendeelis er geen wijziging mogelijk: se'est a prendre ou a laisser". De aandeelhouders in de Rijnspoorweg-maat schappij verkceren eenigszins in zenuwachti- gen toestand, gelijk het gemoedeljken rente niers betaamt. Of echter de Kamer, wanneer 4e regecring het »te zijn of niet te zijn" uit spreekt, het laatste zal gedoogen? De Mei maand zal het leeren." Het hoofdbestuur der «Maatschappij tot Nut tan 't Algemeen" heeft ter kennis van de departementen gebrachtdatter vervanging van de heeren dr. J. Zeeman te Amsterdam 0n prof. mr. H. L. Drucker te Leiden, die op 1 Juli a.s. als hoofdbestuurders moeten aftre den door de commissie vermeld in art. 45 der wetzijn opgemaakt de volgende dubbel tallen: vacature Zeeman: de heeren G.J.M. Dijk mans te Amsterdam en mr. A. F. K. Hnr- Jogh te Amsterdam; vacature Drucker: de heeren prof. dr. "W. Koster te Hilversum en dr. F. Deihez te Dordrecht. Naar aanleiding van verschillende adressen tot afschaffing der kermis en ook twee adres sen tot beperking daarvan, heeft de gemeente raad van Haarlem besloten, aan alle adressan ten te berichten, dat men de kermis niet wilde afschaffen, maar dat de raad bereid was maat regelen in overweging te nemen om tot be perking te komen. De heer Wouter Hutschenruyter is, naar wij vernemen, benoemd tot tweeden orkest directeur bij het orkest van het Amstevdam- sche concert-gebouw, onder den heer Kes. Naar men verneemt, hebben al de werk lieden van de door den brand grootendeels vernielde fabriek »De Maas" van de directie toezegging gekregen, dat hun het volle week loon deze week zal worden uitbetaald. Een gedeelte der werklieden, zooals de kopergieters en modelmakers, mochten Don derdag de werkzaamheden hervatten. Door schipper Corn. Pronk, van de Sche- veningsche bomschuit Adriana, is met het schrobnet opgevischt: de brug, het hek en de verschansing van de Adder, het oorlogs vaartuig, dat in het begin van Juli 1882 aldaar is verongelukt. Mcppel. Door de liberale kiesvereeniging alhier is tot candidaat voor de Staten in dit gewest, voor de herstemming op a. s. Dinsdag, gekozen de heer mr. Menno Olden- huis Gratama, te Hoogeveen. Het adres van de R.-k. kiesvereeniging «Recht en Orde" te Amsterdam, in zake do proportioneele verkiezingen voor gemeente raden, werd niet voor ondersteuning vatbaar geacht. Uit Vlodrop (grensstation) wordt ons'ge meld; Pruisen heeft den uitvoer van steenkolen verboden; dientengevolge zijn 40 ledige wagens van den Grand Central Beige, voor Gladbach bestemd, tot verder vervoer dooi de Pruisische maatschappij geweigerd. {N. Jt. Ci.) In den loop der volgende maand zal in het Rijnsch Westfaalsch Nederlandseh verkeer een nieuw verlaagd tarief worden ingevoerd voor het vervoer van goederen vanDuitsch- land naar de Nederlandsche havenstations en omgekeerd. Blijkens het jaarverslag der Kon. Pakket vaart-Maatschappij zijn thans dertien nieuwe schepen in aanbouw, welke alle op Neder landsche werven worden gebouwd. Naar men verneemt, zijn aangaande den kapitein van Heutz, die onlangs in Atjeh werd gewond, bij de familie te Breda zeer geruststellende berichten ontvangen. Bij het graven van het kanaal flerne DortmundEinden zijn 8000 grondwerkers noodig. Gaarne worden daar Nederlandsche werklieden verwacht. De werkzaamheden be- giunen eerstdaags. (Ar. ff. Cl.) De bekende Belgische schilder Frans Courtenswiens Hollandsch boschgezicht «La pluie d'or" op de Parijsche tentoonstel ling de gouden medaille verwierf, bevindt zich sedert eenigen tijd woüer te Vogelen zang om schetsen naar de natuur te nemen. (HM.) De bekende schilderij van Frans Hals uit de verzameling-Hoosman te Haarlem, een paar jongens voorstellende, die een stuk geld heb ben gevonden, is voor ons land verloren. Na door erflat ng in handen van jhr.P. N. Quarlas van Uffordt overgegaan te zijn, werd zij het eigendom van den kunsthandelaar J. E. Goed hart, die haar voor f43 500 overdeed aan den kunsthandelaar H. Koekkoek jr, te Londen. Het doei: heeft reeds eene vaste bestemming, het wordt opgenomen in de verzameling van een Engelsch vereerder onzer oud-vaderland- sche schilderschool. Uhl Woensdagnamiddag is in het Zuider-Buiten- Spaarne te Haarlem de 08-jarige schipper F. Kool van zijn vaartuig gevallen en verdron ken. Het ongeluk had plaats in tegenwoordig heid van zijne dochter en zijn schoonzoon, die hem in de diepte zagen wegzinken, zonder dat zij hulp konden bijbrengen, door de sterke strooming aldaar. Batavia, 26 Febrnari. Blijkens het verslag der voornaamste gebeur tenissen in bet gouvernement Atjeh en Onder- hoorigheden, ioopende van 4 tot 16 Febr.werd Toekoo Bantah hoeloebalang der XIII Moekims Oieh Karangtoen hij zich in den morgen van den 5n Febr. naar de IV Moekims Ateuh buiten de linie wilde begeven, door volk uit de verster king Toengkoeb beschoten. Met zijn volk dat hij naar aanleiding daarvan verzamelde, verdreef hij zijne aanranders en begaf hij zich vervolgens naar Lam Sabang achter Toengkoeb, van waar hij Tengkoe di Tiroe, wiens volk de versterking Toengkoeb bezet houdtter verantwoording op riep. Tengkoe di Tiroe gaf aan die oproeping gehoor en heeft Toekoe Bantah genoegdoening moeten verschaffen. Deze gebeurtenis heeft ten gevolge gehad dat eertige versterkingen in do IV Moekims Ateuh en in de III Moekims Lam- rabo door Time's volk zijn moeten worden ontruimd. Omtrent eene concessie verleend aan de firma De Lange Co. om op Poeloe Way een kolen station op te richten en te exploiteeran, meldt de Java-Bode het volgende Van hoeveel gewicht die zaak door de regeering wordt beschouwd blijkt daaruit, dat zij bereid is op het eiland eens bezetting te leggen van 75 man, zoodra met den aanleg een begin is gemaakt. Reeds vroeger werd er in dit blad op gewezen, welk eene toe komst voor Way met zijn schoone haven en vruchtbaren grond kan zijn weggelegd, wanneer eenmaal de schepen op hun reis van Europa naar Oost-Azié daar dezallde gelegenheden voor het innemen van kolen en mondvoorraad en voor reparation zullen vinden als thans te Singapore. Duitschland, Rusland-en Frankrijk zullen zonder twijfel-voor hunne oorlogsschepen liever gebruik maken van eene Hoilandsche dan van eene En- gelsche haven, en er is geen reden, waarom Way ook niet eene stapelplaats zou worden voor den handel, to meer indien na de ontginning van de Otubiiiënvclden de kolen er tegen lagen prijs zullen zijn te vinden. Daar het innemen van kolen daar aan een steiger veel gemakkelijker en vlug ger kan geschiede» dan op de tee van Oleh-leh, zal de Indische regeering zeker de eerste zijn, die - van het nieuwe station na zijne oprichting zal gebruik maken. Wie weet of op den duur Poeloe - Way, dat ook uitstekend geschikt is voor een gezondheids-etablissement, niet de schoonste vrucht zal blijken te zijn van onzen «orlog met Atjeh. Prof. J, W. Gunning herdacht Donderdag zijn 25-jarig hoogleeraarsambt in scheikunde en toxi cologie aan de universiteit te Amsterdam. Van verschillende zijden mocht bij blijken van belang stelling ontvangen een aantal oud-leBrlingen in do pharmacio boden hun leermeester een bronzen beeld aan, »De Overwinning" van Batbedienne. Van de vereeniging voor phnrmaeie zLuctor et Emergo", waarvan de heer Gunning eere- voorziiter-isontving hij een bronzen Minerva ten geschenke; voorts vele hloemgesciienken, Blijkens het verslag over den toestand van het lager onderwijs te Rottei dam waren oplJon.jl. op de openbare scholen 16 210 kinderen en op de bijzondere scholen 11 414 totaal 27 024, tegen 26 587 in 't vorige jaar, derhalve 1037 meer. Kosteloos onderwijs werd genoten door 10479 kindeien of 601 meer dan't vorig jaar. liet onderwijzend hulppersoneel bedraagt 1097 personen. Voor de onderwijzers- examens art. 56a hebben zich in Zuid Holland 112 mannelijke en 92 vrouwe lijke candidate» aangemeld. Donderdagavond is prof. dr. P. de Boer, hoogleeranr in de botanie aan de universilette Groningen, na een langdurig lijden, doch nog onverwachts op 49-jarigen leeftijd overleden. De pogingen, te Bolnes aangewend voor de stichting van eene school met den bijbel, zijn niet met den gewenschten uitslag bekroond, zoa dat men het plan heeft opgegeven. Men deelt nan do N. Jl. Cl. mede: In een klein stadje in Zuid-Rolland bestaat m het laatst van de maand Maart voor ou f wier kinderen in de termen vallen van met i I April de openbate school te kunnen bezoeken gelegenheid hiervan ter secretarie kennis t» geven. Dezer dagen kwamen daar een paar kt tliolieke ouders hunne kinderen aangeven, die reeds de Roomsche bijzondere school bezocht hadden, doch daar, volgens het oordeel der oudere zoo slecht vooruitgingen tevens verzochten zij dat hunne kinderen gratis zouden worden op. genomen. Dit "*<!rd toegestaan. Een paar dagen echter (altijd vóór den la April) kwamen die ouders terug, kennis gevend», dat zij van de toestemmming geen gebruik zouden maken, omdat hun pastoor hun partinent had verboden. Te Darneveld is op de ledenvergadering van de vereeniging tot oprichting en instandhouding van scholen met den bijbel besloten, het subsidie voor bijzondere scholen niet aan te vragen, al» zijnde deze aanvrage in strijd met hal beginsel, dat de ouders, en niet de staat, rnooten zorgen voor de opvoeding hunner kinderen. Volgens het verslag van de Martha-vereeni ging te Rotterdam, zijn over 1889 door de ledea de navolgende goederen vervaardigd en naard» weesinrichting te Neerbosch gezonden, als: 84- boezelaars, 42 zwarte merinosrokken, 7 jongens- borstrokken,- 6 jongens-onderbroeken, 71 kielen (wollen stol), 84 boeze roenen, 42 paar wollen kousen, 6 mantels, 1 jaquet, 100 moltondekens, 25 wollen dekens, 92 lakens, 72 kussensloopen, 36 banddoeken, 280 zakdoeken (rood) 69 zak doeken (wit), 4 hals doeken, 2 kinderhemden et» 6 wollen dassen, te zamen 118 stuks. De ontvangsten bedroegen f1228,08, de uit gaven f 1225,94, saldo f3.14l/s- Onder de uitga ven komt voor een bedrag van f407, die aan den directeur der weesinrichting te Neerboscb voor genoemd gesticht is ter hand gesteld. De arrond.-reehtbank te 's-Gravenhage heeft- gisteren uitspraak gedaan in de verleden week boliandcl.de zaak van den Noor "Yort, beklaagd van hotel-diefstal. Daar het ten laste gelegde niet is bewezen, heeft de rechtbank beklaagde vrijgesproken en zijne onmiddellijke invrijheid stelling gelast. Voorts weiden o. a. door dezelfde rechtbank veroordeeld de persoon, die in valsche qualiteit bij ingezetenen te 's-Hago Nieuwjaar wenschte- en geld ontving, tot 7 dagen gevangenisstraf, en de slachtersjongen, die moedwillig een kalf mishandelde, tot betalingeener geldboete van f10» Woensdag jl. heeft da rechtbank te Utrecht uitspraak gedaan in zake de bekende kerkquaes- tie te Voorthuizen (gemeente Barneveld). Het ketkeraadsarchief en de diaconale bezit tingen zijn toegewezen aan de Ned. herv. ge meente te Voorthuizen. rut eer Voor het hof te 's-Bosch is Donderdag in hooger beroep behandeld de zaak tegen J. W. Dols, lid der Prov. Staten van Limbnrg, beschuldigd vair meineed bij de aangifte van successie. De eisck strekt tot een gevangenisstraf van 18 maanden. Uitspraak over 14 dagen. KRAL1NGSCHE VEER. De beide laatste da- gen werden ter mmkt alhier aangevoerd 105 zal men, die voor 11.80 tot 2.30 per '/a kilo werden ver kocht, en aangevoerd 1694 elften, die f 1.40 tot 2 per stuk opbrachten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Tuil ds. J. de K»t Angefino;. te Dei! c. a. te Oud-Alblas ds. L. Okken Uz.r te Spijk te Garnwerd c, a. ds. J. J. A. Valetonr te Tenboer. Bedankt: voor Kamerik door ds. J. Gr Dekking, te Jaarsveld c. a.voor Gaastmcer c. a. door ds. W. II. Snclhlage, te Achlum voor Rotterdam door dr. J. II. Gunning J. Hz,, to Goudavoor Veen door ds. W. J. Gesel-' schap, te Amsterdam, De vereeniging tot verspreiding van stichte-- lijke blaadjes zal baiealgemeene of jaarvergade ring houden op Dinsdag 15 April, te Arasterdam, Aan de orde zal o. a. zijn: benoeming van vier leden in het hoofdbestuur, voor de gewone vacatures, in plaats van de aftredende !ieerett< dr. H. P. Berluge, dr. A. A. van Olterloo, J. D. Tilanus en H. Vrendenberg Cz., en benoeming van een lid in het hoofdbestuur in een buiten gewone vacature, ontstaan door het niet aan nemen van zijne benoeming ten vorigen jaro doof" den heer F. Haverschmidt. i 1 4 hec per I 4 A R 131, H> wort uit qua!, a 11 Hand Te waret door in pi weini boude Wint< ter n bande te pli boone op f9 afnem houdei Groen geveih erwter - aangel SKAG And 2 "A Buiti Porti Rush

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 6