1 Gemengtie Berichten. no. 46. een spoormand, van denzelfde le leer lingen-prijs J. Nieberg, Schoen- cn LaarzenmakerNo. 47. een paar dames-molières, 2e leerlingen-prijs W. van Doursen, no. 48. een paar kinderschoentjes, 2e leerlingen-prys Jan van der Most. Behangers. No. 49. een kamerschut, 'ie leerlingen-prijs D. van Meurs. Huitschildert, No. 50. Een teekening par ketvloer, le leerlingen-prijs Jan van der Most, «o, 51. een pilaster met marmeren tegel versiering, 2e prijs Theod. Rovers, no. 53. plafonddécoratie, 2e prijs J. A. Meijer, no. 54 inlegwerk van denzelfde, 2e prijs, no. 59. inlegwerk 3e prijs G. van Meurs Gz., no. 60, Tegelversiering, 3e prijs L. de Vogel, no. 64. eikenhout, 2e prijs Joh. Plooij J/.., no. 65, wit marnier van denzelfde, 2e prijs, no. 67. een tafeltje (inlegwerk), van denzelfde, le prijs cn f5, no. 68. een dito dito van den- zelfde, le prijs en f5, no. 73. Eikenhout, le prijs Jan de Vos, no. 74, Marmer, 1e prijs en f5, prijs van de Redactie der Schie- damsche Courant van denzelfde, no. 76. marmer, 2e prijs N. J. Marks, no. 77. eiken hout van denzelfde, 2e prijs, no. 82. tegel- hesehildering, le leerlingen-prijs C. Plooij, no. 84. vijf aquarellen (vogels), van denzelfde, le leerlingen-prijs, no. 87, tegelwerk4e leerlingen-prijs Jan Tulleman. typografen. No. 90. Een programma muziekuitvoering, 2e prijs G. L. Moerman. Beoefenaars van Pcnnekunst. No. 91. Drie diplomo's, 3e prijs J. Koorengevel. Oraveurs. No. 93. Een Houtgravure met afdruk, le leerlingen-prijs W. de Goederen, Boekbinders cn Kartonwerkers. No. 94. een grootboek le prijs S. J. A. Boekhout, no. 95. een grootboek, 2e prijs C. Hommel, no. 96. een kantoordoos met indeelingen van denzelfde, 2e prijs. Machinerieën. No. '100. Landmachiue, 2e prijs R. Ritmeester, no. "101. fabriekstoom- maclune, 2e leerlingen-prijs H. A. M. Koe- lants J.Jz., no. 102. stoommachine met ketel, le leerlingen-prijs A. W. van tien Berg, no. 103. boot-stoommachine, le prijs P. K. Prins, no. 104. Een lubricator zelfsmeering voor stoom-cylinders, 2e prijs D. C. Ingelse. Teekeningen. No. 107. plan van een villa en voorgevel woonhuis, aanmoedigings-diploma J, Bos. Leerlingen van den heer C. Gips Az. no. 108a. Achilles, P. M. Sneijders de Vogel, b. fragment arm, van denzelfde, f. Pruimen- tak, van denzelfde, le leerlingen-prijs g. Eikeltak, 2e leerlingen-prijs M. P. Feltzer. Afdeeling Burgeravondschool. j. Socrates, 2e leerlingen-prijs J. Plooij. Ledersnijwerk. No. 109. Proeven van leder- önjjwerk, 2e leerlingen-prijs R. Drektraan. ElcctncMeit. No. Ui. Groote Rhumkorf, kleine dito, dito dito, electrische rotatib- machine, geheel open electrische schel, elec- trisch hek, electrische motor, electrische roos voor dames, electrische heerenspeld op das, drie electrische lampjes, een electrisch lampje (klein), twee magneten, flesch element, twee accumulatorseen Geislersche buis diploma van het bestuur G. Scbiebaan. No. 113. Canapé-tafeltje (blad van post zegels), !e prijs G, Schiebaan. Bloemisten. No. 1l5, Een bloemenmand met bloemen, le prijs C. B. van Vooren. No, 116, Een krans, le prijs denzelfde. 8. Vrouweiyke fraaie Mandwerken. No. 1. Eet» pronkhanddoek, borduursel, le prijs mej. Th. Broekhals. No. 3. Een tafelloo- per, macramé, 2e prys mej.dewed, H.Mak. Nó. 4. Een canapé-kussen, geknoopte guipure, 2e prijs mej. H. Mak. No, 7. Een theeblad kleedje, le prijs mej, M. Ry'nten. No. 8. Een courantendrager, lederen bloemen, 2e prijs mej. W. van Waas. No. 9. F en anti maeasser, geknoopte guipure, 1 e prijs mevr. Kimmijser— Boogaard. No. 13. Een werkmand, schilderwerk op fluweel, le prijs mej, E. Visser en f10, prijs van de redactie der Sehiedamsche Courant. No. 15. Een nachtzak, 2e prijs mej. A. Stolk. No. 16. Een thee- bludkleedjc, 3e prijs jongejuffr, M. B. v. Beckum. No. 17. Een nachtzak (Holbeinwerk),: le prijs mej. M. v. d. Sman. No. 18. Een tafellooper-macramé, 1e prijs mej. J, Berke laar. Particuliere Inzendingen ter opluistering. Eervolle vermelding door de sSehiedamsche Kunstvereeniging". No. 2. Huiskamer- en slaapkamer-inrich ting. Draaiende theetafel. Firma R. Schnabel. No. 5. Een dubbel draaihek met pilasters. Geëxposeerd geweest op de tentoonstelling te 's-Hage in 1888, buiten mededinging. No. 6. Een cirkel-draaihek met twee zijvakken. Bekroond te Antwerpen in 1885 met de gouden medaille. No. 7. Een bloemenstan- daard. Bekroond door de maatschappij "tot bevordering van bouwkunst te Amsterdam. No. 8. Een vuurscherm. No. 9. Verschillend gesmeden en gedreven ijzeren voorwerpen. No. 10. Vier tuinstoelen en twee dicht slaande tuintafels, G. J. Vincent Sc Co. No. 12. Diverse fantaisie-mandenwerk. Diverse wandbekleeding. Japansche broderie. Diverse serre-stoelen en tuinmeubelen. Mevr. W. Broekhals-Volkert. Zondag 11. werd het in de haven alhier gezonken vaartuig, genaamd »Ebeuhaezer", door de Bergingmaatschappij gelicht en leeg- gapompt, zoodat de uit rogge bestaande lading er uitgehaald kan worden, waardoor het lek boven water kwam. By Zr. Ms. besluit is, met ingang van 20 April 1890, benoemd tot griflier bij het kan tongerecht te Zieriksee jhr. mr. W. A de Jonge, thans substituut-ofticier van justitie by de arrondissements-rechtbank te Rotterdam. De minister van financiën heeft te kennen gegeven, dat het de bedoeling der wet niet is, dat de ontvangers by de beschrijving voor de personeele belasting nieuwe bewonerstiv&n perceelen tot het wagen van schatting en telling moeten uitnoodigen. Elke aangifte van een nieuwen bewoner van een perceel moet op zich zelve beoordeeld worden, en wel door de commissie, ingesteld bij art. 31 der wet. Deze commissie moet eventueel den belastingschuldige uitnoodigen tot de vereischte inlichtingen. Nochtans zijn de ontvangers en hunne gemachtigden ver plicht bij de beschrijving de inlichtingen nopens de toepassing der wet te geven, welke de belastingschuldigen voor eene juiste aan gifte mochten vragen. De nieuwe consul-generaal voorAmoy, de heer Hamel, is Zaterdag jl. naar zijne be stemmingsplaats vertrokken. Op 15 Nov. II. is met Duitschland eene verklaring uitgewisseld nopens de dezer- en generziids te nemen maatregelen tot het tegengaan van den zg. handel in vrouwen en meisjes. Vermits daarby aan het rijk geldelijke verplichtingen worden opgelegd, is die ver klaring, op grond van de 2e al. van art. 59 der grondwet, aan de goedkeuring der Staten- Generaal onderworpen. De maatregelen, waarvan in die verklaring spiake is, zijn intusschen uitdrukkelijk be perkt binnen de grenzen der bij de wet aan de justitie en politie toegekende bevoegdheid. In art. 1 is bepaald, dat de bewuste per sonen zooveel mogelijk aan een verhoor worden onderworpen, teneinde te doen blijken van waar zij komen en wie haar heeft doen be sluiten het land te verlaten. In artt. 2 en 3 is het voorbehoud gemaakt, dat de wettelijke grenzen niet zullen mogen worden overschreden, waar van het verleenen van hulp sprake is. De briefwisseling tusseben de overheden der beide landen betrekkelijk de terugzending zal niet langs den omslnchtigen diplo- matieken weg, maar zooveel mogelijk recht streeks worden gevoerd. Ingeval de kosten, veroorzaakt door het onderhoud en de terugzending van die vrouwen en meisjes tot aan de grens niet kunnen worden terugbetaald door die vrouwen en meisjes zeiven, noch door hare echtge- nooten, ouders of voogden, zullen zij gedragen worden door den staat, die de terugzending heeft bewerkstelligd. Be Tijd geeft een recept, hoe de Delftsche zetel voor de meerderheid is te behouden. Het komt hierop neer: neem een anti- revolutknnair, maar geen katholiek, want voor Loosduinen hebben we al een katholiek en Delft is een zeer onzeker district. Neem echter niet den-eersten den besten, maar laten de nnti-revolutionnairen met de katho lieken overleg plegen over den meest aan- nemelyken man. Vorder van hem geen prin- cipieele verklaringen, die hem in strijd zou den kunnen brengen met partij-leiders, pro grams of antecedenten. Niet bijv. in het algemeen gevorderd, dat een anti-revolutionnaire condidaat zich in beginsel, d. i. altijd en onder alle omstan digheden, zal verklaren tegen persoonlijken dienstplicht. Het moet voldoende zijn, indien de candidaat als eerlijk man aan het bestuur der katholieke kiesvereeniging verklaart, dat by, om redenen van practiseh staatsbeleid, omdat hij meent dat andere hervormingen moeten voorafgaan, of om welke redenen ook, niet zal medewerken om in deze en in de volgende vierjarige periode van wetgeving de quaestie bij de Staten-Generaal aanhangig te maken en, mocht dit zijns ondanks ge schieden, zijn stem tegen de invoering van persoonlijken dienstplicht, nu en in de ge geven omstandigheden, zal uitbrengen. Dat noemen we eerst sgerneen overleg". (De lezer legge niet bij vergissing den nadruk op het eerste dier twee woorden.) (Föd.) De vereeniging voor gezondheidskolonies voor kinderen te Rotterdam zal dit jaar 4 kolonies uitzenden naar Oost-Voorne en Ulven- hout. De beeldhouwer Bart van Hove te Amster dam heeft een buste van Prinses "Wilhelmina en basreliëf ontworpen, die door de firma Fr. Buiïa en Zonen aldaar in den handel is gebracht en door sprekende gelijkenis uit munt. Volgens Be lijd is de heer v. Hove thans bezig aan een borstbeeld van de Koningin. Zooals men zich herinneren zal, werd op Oudejaarsavond van het vorig jaar in het gehucht Koekange, gem. De Wijk, een vree- selijk drama afgespeeld. Eenigen tijd te voren was aldaar eene boerderij afgebrand, waarbij een knecht in de vlammen omkwam. Men verdacht zekeren G. Kalter, aldaar, dien brand te hebben gesticht, doch de justitie vond geen reden hem te vervolgen. De boerenknechts te Koekange dachten er ech ter anders over, zij waren op Oudejaarsavond ter kerk geweest en wachtten toen genoem den Kalter op. En deze werd door hen zoodanig mishandeld, dat hij weldra bezweek. De justitie deed een streng onderzoek, en Donderdag jl. kwam deze z, ak bij de recht bank te Assen in behandeling. Vier boerenknechts, uit Koekange stonden terecht als medeplichtig aan den moord op dien man, die, nog met den dood woi stelende, verklaard had onschuldig te zijn aan de brandstichting, waarvan men hem betichtte. Het O. M., waargenomen door den subst,- offisier van justitie mr. W. C. A. Schoften, eischte voor ieder hunner l!/s jaar gevange nisstraf. Zaterdagmorgen omstreeks 7 uur streek te Utrecht een roofvogel in de Choorstraat neder en pakte een kleinen hond op, waarmede hji naar den Domtoren vloog. Te Friezenveen zijn Vrijdagmiddag zeven tien huizen in asch gelegd. By de uitgevers Van Mastrigt en Verhoe ven, te Arnhem, is het eerste nommer ver schenen van een weekblad, genaamd: Katholieke School (voorheen Ons Becht), VHnge. De zoogenaamde Arehipehvjjk werd Zaterdagochtend vóór 9 uur geheel jn opschudding gebracht door een droevige ge beurtenis, die waarschijnlijk aan twee jas dige menschen het leven zal kosten. Er, huzaar, daar in garnizoen, militair oppassi had liefde opgevat voor een meisje in dienst bij een officier in de Batjanstraat, terwijl dat meisje - reeds verkeering had. De huzaar, wetende haar te kunnen spreken in den ochtend, wanneer zij buitenshuis bezig was werkzaamheden te verrichten, begaf zich even half 9 naar de Batjanstraat, sprak haar aan en vroeg haar om haar portret, dat zjj wei- gerde. Na korte woordenwisseling haalde nu de huzaar een revolver voor den dagen loste tot 3 k 4 maal toe h bout poi'tant schoten op het ongelukkige meisje, dat oogen- blikkeüjk neerzonk. Onmiddellijk daarna richtte de man het moordend wapen tegen zich zelf en viel dood neer, zoodat toen de wijkagent Scheft op het hooren der schoten toesnelde, hij slechts het lijk van den dader vond, dat later per brancard naar het militair hospitaal is over gebracht. Het andere slachtoffer werd met de meeste zorg in het huis waar zij diende binnengedragen en verpleegd. Het eerst werd geneeskundige hulp verleend door Dr. Steyn Parvé, terwijl ook later nog andere hulp verscheen. Men vreest echter vóórhaar behoud: een kogel moet in de borst onder 't hart zijn terechtgekomen, terwijl twee andere rechterzij en dij getroffen hebber. Het wapen was een model-revolver met 6 schoten. Een nader bericht luidt: De dader had in de kazerne kwartier arrest, teneinde voor den krijgsraad terecht gesteld te worden ter zake van insubordinatie jegens den korporaal, dien hij onlangs met zijn meisje ontmoette en daarom deswege- geslagen had. Hy heeft, na zich met het pistool gewapend te hebben, uit de cavalerie- kazerne weten te ontsnappen en heeft toen gevolg gegeven aan zijn misdadig voornemen. De verwonde dienstbode is per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. Een der scho ten moet tot in de maagstreek zijn doorge drongen. Hoewel, zoo luidden de laatste be richten, haar toestand zeer ernstig is, was zij Zaterdagnamiddag nog in leven. I Zoetermeer. Op 22 Maart II. was onder deze gemeente op den rails van den Neder!,. Rijnspoorweg gelegd, met het doel den trein- te laten derailleeren, een 30-tal straatklinkers,- benevens een bijl ter lengte van een halven meter en ter dikte van ongeveer 25 a 30 cM, Gelukkig konden deze voorwerpen nog bijtijds door de wegwerkers der Rijnspoorweg maatschappij verwijderd worden, daar anders- de ramp niet te overzien ware geweest, Woensdag 11. is het den brigadier der rijks- veldwacht P. Baggerman te Zegwaard, na een scherp onderzoek door hem ingesteldr gelukt de schuldigen te ontdekken; zij zijn G. van der H., oud 21 jaar, van Zegwaard,, en J. van der B, oud 17 jaren, van Oude- Wetering. Van het gebeurde is onmiddellijk proces-verbaal opgemaakt; terwijl de eerste beschuldigde blijft ontkennen, heeft de tweede reeds volledige bekentenis afgelegd. De jachtopzichter Monnier, die te Brussel terecht- i heeft jnsuk werd vrijgi Mom gewc To aanz word soort 70 zes li niann verdit De hoe d tri eel zonde onder eene kracht on vo, stad t te voc Ten ti en 1 We dezen plat pr redene aan t» om ee tegens' gold 1 zyn do kracht» van gi

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2