gedrukt, aanhoudend toe, en de politie schijnt machteloos om het tegen te gaan. Deze stuk ken worden door onbekende handen in de brievenbussen van particuliere huizen gedaan en vaak gevonden op den vloer der kerken, in spoorwegrijtuigen, op de tafels der kof fiehuizen. Het zijn geene opruiende stukken, daar ze eenvoudig pleiten voor de afschaffing der autocratische macht van den czaur en de invoering eener grondwettige regeering in Rusland. De autoriteiten behandelen de beweging echter alsof het eene revolution- naire was en de politie arresteert niet alleen de verspreiders der vlugschriften, maar ook hen, die er toevalpg een in hun bezit hebben. Te Odessa is een waar schrikbewind be gonnen. Sedert de naam van Alexander II als de patroon der hervorming in Rusland werd ingeroepen, belooft zelfs deze verboden te zullen worden. Het verkoopen van zijn por- tpet, met het opschriftsbevrijder der lijf eigenen", is strafbaar geworden, en dit jaar zijn voor het eerst ook de jaarlijksehe feesten en de godsdienstoefeningen ter eere dier af schaffing verboden. Een ander teeken van den reactionnairen geest der Russische regee- ring is, dat het gebruik van den Gregoriaan- gchen kalender in Polen verboden is. De drukkers van almanakken hebben aanzeg ging ontvangen, dat hunne kalenders en almanakken voor 1891 alleen volgens den ouden stijl moeten worden ingericht. De hoogoschool en de landbouw-academie te Moskou zijn ten gevolge der rustversto ringen gesloten. De verspreiding van een nieuw boek van TolstoiDe Kreutzer- Sontae, die, naar het schijnt, tot de rustver storingen aanleiding gaf, is verboden. SPANJE. In den Senaat heeft generaal Daban eene heftige rede tegen den minister-president Sagnsta gehouden. Hij voegde hem toe dat hij (Sagasta) zich de pronunciamentos ten nutte heeft gemaakt, zonder zijn leven te wagen. Als militair, vervolgde de spreker, zou ik de bevelen gevolgd hebben van den minister van oorlog, die mij een arrest heeft opgelegd, maar als senator heb ik alleen te buigen voor den wil van den Senaat. Ten slotte zeide hij, dat Sagasta het land misleidt en 's lands instellingen in gevaar brengt. De ministers van oorlog en van justitie verdedigden vervolgens den maatregel tegen gene, val Daban. - In v en onderhoud met den redacteur van het blad Pais verklaarde generaal Salvedo dat Spanje behoefte heeft aan nieuwe mannen en eene volledige politieke reorganisatie. PORTUGAL. Het officieele blad maakt een besluit der regeering bekend, waarbij een afzonderlijk ministerie van openbaar onderwijs in het Jsvec wordt geroepen oin zich uitsluitend inet dien tak van openbaren dieust bezig te houden. Dè heer Arroyo is tot minister van dat depar tement benoemd. De heer Julio Yilhena is benoemd tot minister van koloniën, ter ver vanging van den heer Arroyo. Het officieele blad behelst verder een be- eluit, waarbij de vrijheid van drukpers wordt gewaarborgd en een besluit betreflende de rechterlijke hervorming en het recht van vereeniging en vergadering. De organen der oppositie kanten zich heftig tegen dc decreten der regeering, die zij als een staatsgreep brandmerken. S E R Y I E. Bij de verkiezingen voor het hof van cassa tie zijn zes radicalen, vier liberalen en vier progressisten gekozen. ZUIB-AMKRIKA. Te Lima bestaat groote opgewondenheid ten gevolge der verkiezing van den president. De regeering heeft een besluit uitgevaardigd waarbjj alle openbare staatkundige betoo gingen verboden worden. Generaal Nicolas Pierolas, de oud-dictator, is gevangengeno men, beschuldigd van toeleg om eene omwen teling te doen plaats hebben. Tusschen de regeering en den electoralen raad bestaat groote oneenigheid omdat de raad gehoor zaamheid geweigerd heeft aan het bevel van de regeering om een lid toe te laten, dat door den prefect onwettiglijk benoemd is. De maire, diens adjunct en drie leden van den raad zijn gevangengenomen. Er hebben echter geen wanordelijkheden plaats gehad. Maandag werd er een Engelsch eskader verwacht. Binnenlandsclie Berichten. SCHIEDAM, 8 April 1800. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Donderdag den 'lOn dezer niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 5 dezer bedroeg btj de Nederlandsche Bank f 11,091,684.69 en bij de betaalmeesters - T,300,383.61 Vs Te zamen f 1'2,392,068.00 Vs Bij koninklijk besluit is 's Konings com missaris in Noord-Brabant gemachtigd tot het buitengewoon bijeenroepen van de Sta ten dier provincie op 47 April e. k., om dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid der Eerste Kamer van de Staten- Generaal, in de plaats van wijlen den heer H. M. Smits. Blijkens bericht van den gezant der Fran- sche republiek, is, met het oog op de voort durende woelingen in Dahomey, het gedeelte der slavenkust tusschen de grens van de Duitsche en Fransche bezittingen der Popos en de oostelijke grens der Fransche bezittin gen van Porto Novo, met ingang van 4 tlezer," in staat van blokkade gesteld. St.-Ct Door II. K. II. mevrouw de groothertogin van Saksen is aan 's rijks prentenkabinet te Amsterdam geschonken eene belangrijke verzameling gravuren in aquatinte, alsmede eene lithographie door Madou, te zamen 44 stuks in zeer groot folio. Deze prenten stellen voor: vier gezichten te Brussel en te Antwerpen; de veldslagen te Quatre-Bras en te Waterloodeu intocht van Z. M. Willem I, Koning der Nederlanden, te Brussel, enz. Door dit zeer belangrijke geschenk is in de verzameling historie-prenten, in gemeld kabinet aanwezig, eene leemte verdwenen, die wegens de buitengewone zeldzaamheid der prenten zeer moeilijk aan te vullen was. De heer J. W. Muntz, bij kon. besluit be noemd tot consul der Nederlanden te Odessa, is in die hoedanigheid door de Russische regeering erkend. Tot hoofdingeland van Schieland in het 3e district is gekozen de heer G. W. Lans te Kapelle a/d IJsel, in plaats van den heer mr. D P. Kiey. Het hoofdbestuur van den »Oranjebond" heeft besloten. nooit ofte nimmer steun te verleenen aan candidaat-Kamerleden, die tot de invoering van den persoonlijken dienst plicht zouden medewerken". Een proeve van professorale logica gaf de hoogleeraar Fabius toen hij Donderdagavond optrad in de anti-revolutionnaire kiesvereeni- ging te Oud-Beierland. Hij beweerde dat de liberalen tegen allen vooruitgang waren, en tot die conclusie kwam hij door de volgende redeneeringsDe liberalen zijn de aanhangers van de beginselen der Fransche revolutie, en Rousseau had eenmaal betoogd dat de mensch tot den natuurstaat moest terug- keeren. Daar nu Rousseau de man is geweest die de groote revolutie heeft veroorzaakt, moeten de liberalen zijn stelling onderschreven, ergo zij zijn de waarlijk reactionnairen". Zou nu waarlijk de heer Fabius zelf eenige kracht aan dat betoog toekennen Dan weet hij toch bedroefd -weinig van de geschiedenis. De bewering dat éen man de revolutie heeft veroorzaakt, moest niet kunnen uitgesproken worden door een man, die het hoogleeraars- ambt bekleedt, terwijl bovendien de eeuw sedert de revolutie verstreken dag aan dag de stelling weerspreekt, dat de liberalen willen terugkeeren tot hetgeen geweest is. Naar wij vernemen, bestaat bij de Amster- damsche Bank het voornemen, over 4889 een dividend van 8 pCt. uit te keeren. {N. li. Ct) Volgens bij de familie hier te lande ontvan gen bericht is de luit. ter zee 2e kl. jhr. W, F. van Spengler aan zijne te Atjeh bekomen wonden overleden. De locnaltrein, die te acht uur 's avonds van Leeuwarden vertrekt, heeft 11. Zondag aan de wachtpost Jorwerd een reiziger de beenen afgereden. Per zelfden trein is de gekwetste naar Sneek doorgezonden, waar om geneeskundige hulp was getelegrapheerd. Door eene onbekende ooi-zaak is op den Koninklijken Locaalspoorweg, en wel tusschen Heerde en Hattem, een wagen in brand ge raakt. Bij aankomst te Heerde bleek de lading, uit 8 kalveren bestaande, te zijn omgekomen. Men schrijft uit GeertruidenbergDenlOn dezer zal de raderstoomboot »Stad Geertrui denberg" haar taak hervatten. Van oudsher was deze boot de trots en glorie onzer veste; immers meer dan iets anders hield zij in den vreemde en buiten onze wallen de eer der stad opdaarom heeft het velen onzer onaangenaam in de ooren geklonken, toen kwaadsprekende tongen be weerden, dat de boot wel nooit meer in de vaart zou komen. Intusschen is die laster gelogenstraftde boot keerde terug en neemt met versche kracht haar taak weer op. Die nu en dan een reisje meemaakt, en acht geeft op de drukke passage op de tusschenstations en een vergelijking maakt met vele andere booten, zal dan ook moeten erkennen, dat de recderij niet over gebrek aan passagiers heeft te klagen. Een paar dagen geleden had in Den Haag een jongen liet ongeluk zoodanig te vallen, dat de stok, dien hij in de hand droeg, hem in het oog drong, hetgeen ten gevolge had dat hij eenige uren later overleed. Naar het gerucht meldt, heeft zich een notaris in het arrondissement Roermond van zijn standplaats verwijderd met achterlating van een aanzienlijk deficit; men spreekt zelfs van f 200.000. Zondagavond heeft nabij Apeldoorn een groote heidebrand gewoed, beginnende op Hoog Ruurlo, welke van 6 tot 11 uur duurde en bij de Asseltsche heide in zijn loop is ge stuit, zoodat een oppervlakte van 4 uur gaans is verbrand. Het ontstaan van den brand wordt toegeschreven aan het ontsteken van een Paaschvuur. Nabij Tolen is Maandagavond een man van de stoomtram gevallen. Een been en een voet werden verbrijzeld. Te Beerta is een kind overleden, nadat het vier etmalen aaneen geslapen had. Van een bruiloft te Engen huiswaarts keerende is een 20-jarig meisje, Johanna Maria Kokkeler, woonachtig te Denekamp, bij het passeeren van de Vecht te Brand- licht, van den vonder gevallen en ongelukkig verdronken. Uit Appelscha meldt men: Terwijl de vader en moeder naar het veld waren om. te werken, is jl. Zaterdag oen kind van 7 jaar voorover in een vuurpot gevallen. Na hevige pijnen doorgestaan te hebben, is het aan de bekomen brandwonden overleden. Den Haag, De dienstbode, op wie alhier jl. Saterdag door een huzaar een moordaan slag werd gepleegd, is nog in leven. Twee kogels zijn reeds uit het lichaam verwijderd, zonder dat deze operatie voor haar ge vaarlijke gevolgen gehad heelt. Er bestaat nog kans op haar behoud. Gemengde Berichten. In Duitsrhlami en Oostenrijk heerscht een» groote spanning onder het werkvolk, vooral onder de metselaars. Te Keulen hebben de metselaars, die bezig waren aan het nieuwe paleis van justitie, het vierk neergelegd, evenals te Weenen. München telt ongeveer duizend werkstakende timrnerge- zellen, LiibBck een groot aantal werkstakende havenwerkers. Aan de Silezische grenzen zijn het de werklieden der gasfabrieken, die gaan «striken", in Hildeshoim de timmerlieden, in Dortmund de mijnwerkers, in Grüneberg de timmerlieden. Alien vragen verhooging van loon en vei korting van den arbeidsdag. Er zijn valsche Fransche bankbiljetten van 50- fr. van het nieuwe type in omloop. De teekening is zeer zuiver, zoodat zij daaraan niet te herken nen zijn. Maar het papier is iets dikker dan van- de echte biljetten. In de serie cijfers rechts en links is ook eene font. De cijfers kloppen namelijk, niet met elkaar overeenkomstig de verhouding, waarvan de bank den sleutel heeft. Tentoonstelling van Kun*tn>]verlicld en Vrouwelijke fraaie Handwerken. IL Een tweede bezoek aan deze tentoonstelling maakt het eerst mogelijk, alles eens meer op zijn gemak te beschouwen, en stelt ons in staat de inzendingen wat meer gedetailleerd i te bespreken. Den catalogus volgende, is eerst- het vak der beeldhouwers aan de beurt. Druk kan men juist niet zeggen, dat hat vertegenwoordigd is, want er is slechts éen inzending op dat gebiedgelukkig dat wij er dadelijk kunnen bijvoegen, dat dit éene voor werp, een pilasterkapiteel (renaissance!, van A. Kok, ten minste een gelukkig geslaagd mag heeten. Met vaste hand zijn de voluten en bladvormen in de steen gehouwen; zeer goed is het ensemble en het karakter daarin- bewaard gebleven, hoewel iets meer kleur in het modelé den bladvorm wat minder eentonig had gemaakt. "Van het ivoor- en kunstdraaien heeft G, Schiebaan verscheidene proeven ingeleverd; in het bijzonder noemen wij het breibakje, dat een fijn gedraaid kunststukje is; ook de servetring is een welgeslaagde proeve; heb medaillon zou fraai zijn zonder de versiering, die er op is aangebracht. De broches ragen wij liever niet daarbijdat wordt knutselwerk zonder eenigen schoonen vorm. In hetzelfde kistje bevinden zich ook een paar manchet- knoopen vau paarlemoer; deze zijn met hun bescheiden versiering werkelijk zeer fraai. Onder de meubelen zijn eenige kastjes en tafeltjes van M. P, Feltzer op kleine schaal, welke zeer goed zijn vervaardigd en waarvan de versiering met intarsia, uit verschillende' houtsoorten samengesteld, zeer goed gekozen is. Het dames-schrijfbureau van den leerling L. Cappetti maakt uitwendig een zeer goeden indrukalleen zijn de pooten te schraalhet leeuwenkopje, dat er pn haut relief op aan gebracht is, is zeer verdienstelijk, wanneer dit ook door den inzender vervaardigd is; van binnen moet men evenwel niet te nauw zieu, want daar laat de constructie veel te wenschen over. Het steenhouwersvak is goed vertegen woordigd. De cartouche van P. van den Berg j is zeer goed van vorm en flink gehaktjam- Tir-T 1 -ig»»V

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2