1 J IDE n, ÊT er, orten )am. iroef; A". 1890. Vrijdag 11 April. IN0. 7476. urine iteit, ilo. orten lam. e u 111 e t o n. De Influenza. ier-en-v© ertigste Jaargang. uitgêverTT odé. Buitenlaiidsclie Berichten. Binnenlandsche Berichten. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. GDURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers ƒ1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: 91 A K KT, K, 184. Advertentieprijs: van 110 gawona regels met inbegrip van eene Courant1.10J Iedere gewone regel meer0.10. Driemam, geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. mding f rasche gd een van de vraagt zonstraat, DUITSCHLAND. Het Emin-pacha-eomité te Berlijn heeft gisteren het volgende telegram uit Zanzibar ontvangen»Wij ontvingen een brief van Peters, gedagteekend uit Kamassia ten westen tan het Baringomeer den 16n Januari. Hij, alsook Tiedemann, verkeerde in goeden welstand. Brief van Peters aan u volgt". Volgens een bericht uit Bern aan de Vosoi- sche Zeitung, kan men de afschaffing van het passtelsel aan de Fransche grenzen van den Elzas, dat ingevoerd is ten gevolge van het voorval met Schnaebele, te gemoet zien. Naar aanleiding der Kabinetsorder, waarin de keizer beperking der weelde onder het officieren-korps verlangt, hebben reeds onder scheidene officieren van het garde-korps hun ontslag gevraagd, omdat zij zich niet aan der gelijke beperkingen willen onderwerpen. Völgens het Tageblatt zal de conferentie tusschen Caprivi, Kalnocky en Crispi in den aanstaanden zomer, vermoedelijk op Oosten- rijksch grondgebied worden gehouden. ENGELAND. De koningin zal op hare reis naar Duitsch- land een strikt incognito bewaren. Uit Tifiis wordt aan de Standard gemeld, dat de Russische regeering eenen ingenieur belast heeft met het onderzoek, of het moge lijk is eene tunnel te maken door het Kauka- sus-gebergtetusschen Tifiis en Europeesch Rusland. f Uit Cannes wordt aan de Times gemeld dat het aldaar vertoevende lid van het Emin-comi- té, Sir William Maekinnon, tevens president der «East Africa Company", nadrukkelijk de voorstelling logenstraft, door pater Scliyndel gegeven, volgens welke de Stanley-expeditie hoofdzakelijk uitgerust zou zijn om zich mees ter te maken van Emin's provincie en van zijn voorraad ivoor. Toen het Emin-comité de ex peditie uitzond, had de sultan van Zanzibar de concession aan de «British East-Africa Com pany nog niet vereend. Stanley zal Maekin non te Cannes ontmoeten en aldaar eenigen tjjd blijven. Lord Reayde aftredende gouverneur van Bombay (onze voormalige landgenoot, in ons land bekend als baron Mackay van Ophemert), is door koningin Victoria be noemd tot commandeur in de orde van de Ster van Indié, eene zeer groote onder scheiding. F E A N K R IJ K. In een manifest, gericht aan alle socialis tische comïté's in Frankrijk en geteekend door de socialistische Kamer-afgevaardigden en gemeenteraadsleden te Parijs, worden alle werklieden in Frankrijk opgeroepen om op den ln Mei op vreedzame wijze de aan den arbeidersstand onmisbare hervormingen te eischen. SPANJE. In den Senaat is de beraadslaging over de zaak van generaal Daban voortgezet. De oppositie heeft besloten de discussie nog niet te eindigen. El Liberal meldt uit Lissabon, dat de Portugeesohe regeering besloten heeft de vrijmetselaarsloges en de republikeinsche ver- eenigingen of clubs te ontbinden. PORTUGAL. Het dagblad El Bio verklaart dat de jongste besluiten der regeering (omtrent de regeling der drukpersvrijheid en van het recht van vereeniging en vergadering) eene schending der constitutie zijn. Twee liberale bladen zijn Dinsdag in beslag genomen. AMERIKA. Eene dépêche uit Lima behelst, dat Piero- las zijne candidatuur voor het presidentschap van Peru heeft ingetrokken. EERSTE KAMER DER STATEN-G ENER AAL. Avondzitting van 8 April. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van de heeren Nijsïr.gh en van Alphen, nieuwbe noemde leden der Kamer voor Drente en Zuid-Holland. Gesteld in handen eener com missie, welke, na onderzoek, voorstelt ge noemde heeren toe te laten, waartoe wordt besloten. De heeren Nijsingh en Van Alphen leggen in handen des voorzitters de eeden af en nemen plaats. Mededeeling, wordt gedaan van eene mis sive van mevrouv de wed, H, Smits, hou dende kennisgeving van het overlijden van den heer H. M. Smits, in leven lid der Kamer. - LU voorzitter wijdt eenige woorden van hulde aan de nagedachtenis van den heer Smits, die, nog niet lang lid dezer Kamer, door een smartelijk lijden geruimen tijd verhinderd was de vergaderingen bij te wonen, waardoor hij in de Kamer veel min der ten nutte van het algemeen kon werk zaam zijn. Het schrijven is bereids met een brief van rouwbeklag beantwoord. Mededeeling wordt gedaan o. a. van de opdracht aan het lid der Tweede Kamer mr. Reekers, om het door de Kamer aangenomen wetsvoorstel, betreffende de zeevisscherijen, in de Eeiste Kamer te verdedigen van inge komen stukken en de laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen. Deze laatste worden verzonden naar de afdeelingen. Vervolgens wordt overgegaan tot het trek ken der afdeelingen, waarna de vergadering wordt gescheiden. SCHIEDAM, 10 April 1890. Hedenmiddag ten 12 ure werd door bur gemeester en wethouders ten raadhuize alhier aanbesteed: het leveren en stellen van een stoomketel voor het stoomgemaal aan de Broersvest. Ingekomen waren de volgende inschrijving- biljetten, Hardy Dispos Philippastte Tilburg f1700; Herms. Ellens Oving Jr. te Rotter dam f 1999; Andreas Jacs. Jacobs, firma W. H, Jacobs te Haarlem f2144, en G. J. Vineent Co. alhier f3205. (Volgens later bericht van deze firma was dit beding abusief inge vuld en moest dit zijn f2205.) De toewijzing is nog aangehouden. De Schiedamsehe ICunstvereeniging heeft baren stadgeriooten zeker veel genoegen ge daan met hare tentoonstellingbehalve heden- en Zondagavond, ook nog Vrijdag- ea Zaterdagavond open te stellen. Door de Schiedamsehe Kunstvereeniging is aan L. van den Toorn voor zijn inzending van een kurken veranda ter tentoonstelling van kunstnijverheid een bestuursprijs toe gekend, bestaande uit een diploma en f 15. In de lijst der bekroning van de tentoon stelling van kunstnijverheid hebben wij een paar namen onjuist vermeld, doordien ze ook zoo in den catalogus stondennl. onder da koperslagers Ilerm. Fonsmoet zijn Herm, Tons, en onder de huisschilders Jan Tuile man moet zyn Jan Tulleuers. Van de timmerlieden werd aan Adolf van der Kleij Jr. niet een Ie leerlingen-prijs toegekend zooals bij het voorwerp vermeld was maar een 2e prijs (als zijnde hij geen leerling). De door de Schiedamsehe Kunstvereeniging toegekende eervolle vermeldingen zijn aan de genoemde firma's toegekend voor hare in- door B. Schrikt niet. G. L! Het ligt niet in mijn plan, U «en beschrijving te geven van die geheimzinnige, vreemde dame; ik zal niet tiachten hare oorzaken op te sporen, nog minder beproeven U een genees wijze aan de hand te doen. Een spotvogel zeide: 'Weet gij, waarom zoo weinig patiënten aan de influenza overlijden 1" En toen ieder het antwoord schuldig bleef, gaf hij zelf het volgende:vOmdat |«en enkel geneeskundige er iets van weet". Zonder nu met die woorden in te stemmen, durf ik toch wal beweren, dat ik er evenveel van weet, j*!t Gij allen, en dat onze kennis op dit punt te «men wel niet veel van nul zal verschillen. Neen, ik roep eenige oogenblikken Uw aandacht in voor de gevolgen der influenza, zoonis mijnheer Jansen d* idei vonden heeft. Laat ik dus maar dadelijk dien meneer aan U voorstellen. De persoonsbeschrijving kan wel achterwege blijven. Of Go hem U voorstolt niet of zonder bakkebaarden, groot of klein van gestalte, met een innemend of terugstootend gelaat, dat doet er niets toe. Alleen dient Gij te wetpn, dat meneer Jansen gehuwd is en twee kinderen, twee meisjes bezit, een van 7 en een van 5 jaar. Hij bewoont met zijn gezin een aardig, vroolijk huisje, dat door zijn vrouw en dat is er een uit duizenden terdege in orde gehouden wordt. Meneer Jansen klerk op een groot kantoor, doet daar zijn werk stipt en geniet daardoor, behalve een tamelijk goed traktement, de achting van zijn patroon. Steeds v.as Jansen met zijn toestand tevreden geweest; elke maand ontving hij zijn geld, en met een blij gelaat gaf hij zijn vrouw huishoud geld. Er bleef dan nog wat over; soms werd dat geheel, maar meestal slechts gedeeltelijk geborgen er waren zoo nu en dan wat bijzondere uitgaven, die het gewone huishoudgeld niet bestrijden kon, en daarover wei d dan gesproken op dien eersten dag der nieuwe maand. Meteen weiden dan nieuwe inkocpen bepmld, die den volgenden betaaldag konden worden afgedaan, zoodat de geheele stad het gezin van Jansen kende als eeilijke, flinke betaleis. Maar die gemoedsstemming van Jansen liep groot gevaar. Een zijner collega's, de heer Van Dijken, verdiende evenveel als Jansen, had een gezin met vier kinderen, en deed veel meer uit gaven dun Jansen. Van Dijken was lid der socië teit, lid van een muziekgezelschap het eerste dwong hem tot verteringen, het laatste gaf minstens tweemaal per winter gelegenheid met een geheet gezin er heen te gaan, natuui lijk zeer fijn gekleed. En wat werd er op zoo'n avond niet al verleerd I En kwam nu eens kijken bij Van Dijken aan huis! Wat een artikeltjes van smaak en van weel de, die Jansen alleen in de winkels had zien staan I 't Was onbegrijpelijk I Wiens schuld zou dat toch wel wezen 7 Jansen kon zich geheel en al vrij spreken. Hij rookte zeer weinig, gebruikte alleen op Zon-, feest- en verjaardagen een nvoordemid- dugje", was zuinig op zijne kleuren en ging hoogst zelden alleen uit. De kleeien van vrouw en kinde ren verslonden toch ook zooveel niet. Wel mocht ieder zo op eiken dag der week en op elk uur van den dag bekijken, maar niemand wist, hoe moeder met schaar en naald van het eene soms het andere maakte, en zoo druk was het nog nooit geweest, dat er een naaister over den vloer geweest was, of dat er nieuw goed de deur was uitgegaan. Een wandeling in voor- en najaar langs de winkels bracht juffrouw Jansen op de hoogte van den nieuwen smaak, wat betreft mantels, hoeden e» japonnen, en ieder roemde wat haar hand- voortbracht. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1