Gemengde Berichten. P B T E LEO R A T¥. 0 n d e r w i| s. drecht, waar de Rotterdamsche wielrjjders- yereeniging haar te gemoet kwam en tot Rotterdam begeleidde. Laatstgenoemde ver- eeniging bood der Brusselsche in het »Hdtel Beygraaff" een déjeuner aan, waar het aan hartelijke toespraken en wenschen voor den bloei van beide vereenigingen niet ontbrak. Tot ongeveer 5 uur bleef men nog gezellig bijeen, bezichtigde eenige bezienswaardigheden van de staden begaf zich toen per wiel naar Den Haag. Tilburg wordt dezer dagen een jong huis houden rijker dat met een dozijn kinderen begint. Papa, een weduwnaar, heeft er 7, en mama, een weduwe, heeft er 5. Zij zijn in ondertrouw opgenomen. Een collecteur der Staatsloterij in een der noordelijke provinciën heeft op een heel lot de f20,000 getrokken. Hij had dat lot aan een ander verkocht, doch deze kwam later terug en verzocht hem het lot tegen twintig twintigste loten te ruilen. De collecteur voldeed hieraan, en een paar dagen later viel op het door hem teruggenomen lot de f20,000. Een oppassend landbouwerszoon,W, F. ge naamd, Maandagavond per tram van Bergen- op-Zoom naar Tolen terugkeerendeheeft terwijl hij naar zijn afwaaienden hoed wilde grijpen, het evenwicht verloren en is van de in vollen gang zijnde tram gevallen. Beide beenen werden hem door den laatsten perso nenwagen verbrijzeld. Naar Tolen vervoerd zjjnde, zijn Dinsdagnacht beide beenen beneden de knie geamputeerd. De toestand van den ongelukkige is naar omstandigheden redelijk. Dinsdag te 8 uur is te Sneek op het em placement van den spoorweg de treinuit Leeuwarden komende, gederailleerd, gelukkig zonder ernstige gevolgen. Door welke oorzaak weet men niet, liep de trein op verkeerde rails. Machinist en stoker bleven op hun post en door hun krachtig werken met de Wes- ■tinghouse-rem werd grooter ongeluk voorko men. Locomotief en tender zitten tot de assen der raderen in den grond. Men is dadeljjk begonnen ze uit te graven, terwijl de dienst sleclits weinig vertraging heeft ondervonden Terwijl eenige jongens in de buurtschap de Hurene te Wierden zich vermaakten met een paaschvuurtje te branden, stiet een hunner zijn zusje voorover in het vuur, met het nood lottig gevolg, dat het meisje, na lievige pijnen te hebben doorstaai aan de bekomen won den is overleden. Te - enlo is Vrijdag jl. de practizijn J. "W. W., uit Tilburg, aangehouden en naar Roer mond overgebracht. Den 9n Maart jl. had hij als directeur eencr schuld-invorderings- raaatschappij te Utrecht een brief verzonden aan zijn klerk, met eene aangegeven gelds waarde van f460. Bij ontvangst van den brief bevatte deze niets anders dan een stukje wit papier. De enveloppe was op zijde open gesneden en met een' op twee zijden gegomd stukje papier kunstmatig dichtgemaakt. Het gewicht van den brief kwam tamelijk goed overeen met het daarop vermelde van het postkantoor te Utrecht. Bij onderzoek Week, dat, indien het opge geven geldswaardig papier daarin was ge weest, de brief 10 gram zwaarder had moeten zijn. Niettemin reclameerde afzender zijn aan gegeven geld bij deu minister terug. De justitie heeft daarin aanleiding gevonden om W, in hechtenis te nemen. Twee kinderen van een baahwachter te Os werden Zondag door hun moeder uitgezonden om centen die ze, een boodschap doende, ver-' loren hadden, weer te vinden. Dinsdagavond waren de kleinen nog niet teruggekeerd. Alle nasporingen van de politie, gesteund door talrijke burgers, bietven in den ganschen om trek vruchteloos. Men vreest dat de kleinen, 5 en 6 jaren oud, niet thuis durven komen uit angst voor straf. Amsterdam. De werkstaking der kolen- werkers alhier duurt voort. Er liggen thans drie kolenbooton aan de Handelskadede jFrcd Snowdon, ühip Chass en Zingari. Aan de beide eerste is sedert Maandag echter met vijftig man gewerkt, terwijl Dins dag ook de derde met twintig man van buiten is begonnen te lossen. Politieme 'h belet den werkstakers de los sing te belemmeren. Nijmegen. Te dezer stede is ook een coöperatieve bouwvereeniging onder het devies »Eigen Haard" tot stand gekomenwaarvan het doei is, gezonde, doelmatige woningen te stichten, om die vervolgens aan de leden in huur of eigendom af te staan. Bij het bestaan van vele vunzige en ongezonde krotten in gangen en sloppen alhier is op het gebied der verbetering van arbeiderswoningen nog zeer veel te doen en mag de poging dezer vereeni- ging daarom ook met geneegen begroet wor den. De contributie voor het lidmaatschap der vereeniging bedraagt f 1 per week. Door 1573 vaderlandlievende vrouwen te Bielefeld (Westfulen)is aan vorst Bismarck een kunstig uitgevoerd adres van den volgen don inhoud verzonden: »Men zegt van ons, dat wij geen politiek ver staan, en dat is waar, maar wij zijn er innig van overtuigd, dat gij jarenlang in Dmtschlaml den vrede bewaard hebt en daardoor ons onze mannen en vaders, onze zoons en broeders hebt doen behouden. Wij spreken u daarvoor onzen innigen dank uit en bidden van God, dat Hij u, den beschermer van het geluk onzer familiën, den avond van uw welbesteed leven zoo geluk kig mogelijk doe zijn." Ook dit jaar hebben de sgetrouwen in Jover" er voor gezorgd, dat Bismarck op zijn verjaardag kievitseieren had. Den vorigen dag hadden zij er reeds 101 naar Friedriebsruhe gezonden. Van de weikstakende metselaars te Weeaen is gisteren door 3000 de arbeid hervat. De politie heeft twee vergaderingen verboden. De rust werd gisteravond niet verstoord. De openbare pleinen zijn bezet door verscheidene bataljons infanterie. Patrouilles cavalerie rijden allerwegen rond. Vanwege de politie is eene verordening uit gevaardigd, waarbij gelast wordt de restauraties en koffiehuizen in de wijken, waar de rust ver stoord is geworden, ten 9 ure te stuiten. In de voorstad Neulerchenfeld (Oostenrijk) hebben wanordelijkheden plaats gehad, veroor zaakt door de werklooze arbeiders. Daar de samenscholingen niet uiteengingen, werd door de politie met de blanke sabel er op in gehou wen. Bij het aanvangen van den schafttijd, toen de werklieden hunne weikplaatsen verlieten, na men de groepen manifesteerenden nog tui. Twee drank-inrichtingen werden geplunderd en de alcohol aangestoken, waardoor brand omstond. Twee politie-posten werden vernield. De orde kon eerst worden hersteld na de aankomst van - de militaire macht. Er werden 37 personen gearresteerd. Behalve verscheidene burgerlijke, personen, werden ook 10 poiitie-agenten gewond. De berichten nopens de werkstakingen te Chi cago luiden ernstig; tengevolge van de staking- onder de timmerlieden zijn duizenden stukadoors en metselaars werkloos. De beweging breidt zicb uit buiten Chiragoafdeelingun van de vereeni ging van timmerlieden over geheel Indiana sluiten zich er bij aan. De Amerikuansche arbeiders bond steunt de' werkstakers, die eenen arbeids dag van 8 uren en een loen van 40 dollar-centen per uur eischen. Do werkgevers verklaren deze eiscben onmogelijk te kunnen inwilligen en liever den geheelen zomer zonder werk te willen blij ven. Een langdurige strijd is waarschijnlijk. Tentoonstelling van Kunstnyverheld enVrouweiyke fraaie Handwerken. 1IL Ons derde bezoek wijdden wij aan de af- deeling vrouwelijke fraaie handwerken. Welk een aangenaam geheel is er gevormd van die talrijke inzendingen, welke de dames zoo be reidwillig hebben vervaardigd en ingezonden om het doel der Schiedamsche Kunstvereeni- ging bevorderlijk te zijn. Welk een aantrek kelijkheid levert die reeks van fraaie voor werpen op, die met elkander wedijveren in kleurenpracht. Het isEhret die Frauen, sie flechtea und webeu Himmlische Rosen ins irdische Lebcn" wordt ook hier weder bewaarheid, en gaarne brengen we den Schiedamschen dames hulde voor hare krachtige medewerking aan het goede doel. Achttien voorwerpen werden ingezonden ter bekroningen daarvan verkreeg een werkmand van mej, E. Visser een eersten prijs en een prijs der redactie van dit blad. Met olieverf op fluweel geschilderd, zijn de versieringen goed gekozen en knap en met veel smaak uitgevoerd. Een pronklianddoek van mej. Th. Broeklials verwierf ook een eersten prijszeer geestig is dan ook de teeke- ning in het borduursel uitgedrukt, terwijl de kleuren aardig zijn toegepast. De anti macassar in geknoopte guipure van mevr. Kimmijser-Boogaard is ook uitstekend ver vaardigd en verdient ten volle den toegekenden eersten prijs, evenals de tafellooper (macramé) van mej. J. Berkelaar. Twee tweede prijzen werden nog toegekend aan een tafellooper (macramé) van mej. de Wed. H. Mak en èen canapé-kussem van geknoopte guipure van mej. II. Mak; heide goed vervaardigd, munt het laatste uit door fraai patroon en mooie kleurenharmonie. Nog eene inzending was er ter bekroning ingezonden, en wel een photographielijstje van rnej. P. van der Zwet hoewel de kleur van den fond niet gelukkig is gekozen, is het toch een goed streven, dè motieven ter versiering in de natuur te zoeken Wij kunnen dit streven den dames zeer aan bevelen, daarliet tot iets meer oorspronkelijks zal leidenlevert het niet dadelijk schoone resultaten, de natuur leent er zich zoo goed voor, dat men na langdurig zoeken wel zal vinden en dan tot sclioonere oplossingen zal komen dan onze naburen de Duitschers, die ons zooveel aan de hand doen. Mochten de Hollandsche dames er ook eens naar streven, iets nationaals op dit gebied te leverenhet Hollandsche karakter leent er zich zoo goed toe. Ook onder de inzendingen ter opluistering vindt men er zeer fraaie. Om ze alle te noemen, zou wel wat ver voerentoch stippen wjj gaarne aan, wat ons het schoonst onder het sch'öone voorkomt. Als fraaie kleurenharmonie bevielen ons bijzonderno. 162, een canapé kussen, no. 97, een tabouretje, waarvan de kleuren goed met de teekening (in Japan- schen geest) overeenstemmen, no. 123, een tabouret met appliqué, waarvan ook de com positie zeer fraai is, no. 149, een portret standaard, welke hoogst deftig is, en no. 87, 'een met prismatine op zijde geschilderd vuur scherm. Zeer fraai is ook detoetsenleggerno.100, waarop een satz uit ïElsa's Traum" is ge borduurd eenvoudig maar deftig no. 98, met den enkelen waaier in den hoek als eenige ver siering; het sleutelmandje no. '119 is aller liefst, terwjjl de velums no. 166 en 167 ook van fijnen smaak getuigen. No. 169 is zeer fraai van compositie en kleur, alleen de franje bevalt ons er minder aan. De pop no. 132 is alleraardigst en fraai gekleed. No. 159, een portretljjstje, is aardig van compositieook is de versiering geheel toepasselijk gemaakt voor het doel van het voorwerpdit is een goed streven en verdient bijzondere aanbe veling. Op het gebied van guipure, macramé en kantwerk merkten wij in het bijzonder op no. 126, een antimacassar, waarvan de kleu ren met bijzonder fynen smaak zijn gekozen; no. 40 een guipure wiegenkleed eu no. 106 een antimacassar van guipure zijn zeer goed bewerkt en de keuze der patronen zeer geluk kig. Ook no. 44, een antimacassar van macrao»!, is zeer goed van teekening en bewerking. Nos. 38 en 65, twee zakdoeken, zijn door een magnifieke kant omzoomd. Aardige inzendingen hoewel een weinig buiten dames-handwerken omzijn de met postzegels versierde schotels no, 85; de tee kening en de keuze der postzegels is zoo goed in overeenstemming met het karakter der porselein-versieringdat men er zich gemak kelijk in bedriegen zou. No. 57 stelt een spiegel voor, waaromheen een tak van bloe men geheel saamgesteld uit schelpjesis gelegd; zeer goed heeft de vervaardigster de bloemen uit de schelpjes weten saani te stellen. Van schilderen op glas zijn er ook enkele producten, waarvan ons no. 36 liet best ge slaagde voorkomt; aardig en flink zijn de violen er op gepenseeld, hoewel ons het schil deren op glas, evenmin als het chrystoleum- schilderen, als een gelukkig procédé voor komt. Een aardige inzending is ook no. 171, een blaadje, waarop een ster uit verschillende postzegels saamgesteld isde kleuren zijn zeer aardig toegepast. Een aquarel no. 161 is een zeer handige kopie, terwijl ook no. 28 een aardige proeve van bekwaamheid is om met het penseel om te gaan. Wij eindigen de beschouwing over doze afdeeling der tentoonstelling niet, dan na de dames geluk te hebben gewenscht met de goede figuur, welke zij met hare inzendingen maken. DKÜÏ HAAG, 10 April. Eerste Kamer. Gekozen tot voorzitters der centrale sectieu de heeren jhr. mi*. D. van Akerlaken, mr, J. G. de Bruijn, jhr. mr.F. J. J. van Eysinga, mr. J. Kappeyne van de Coppello en I. D, Fransen van de Putte. Aangenomen zijn enkele kleine ontwerpen. Morgen zijn aan de orde andere o. a. die betreflende consu laatrechten. Gisteren zijn te "s-Iluge de examens ter ver krijging eener akte voor het lager onderwijs aangevangen. Op 1 September e. k. kunnen bij de rijke kweekscholen voor onderwijzers te 's-Uertogen- bosch, Haarlem, Middelburg, Deventer, Groningen en Maastricht kweekelingen geplaatst worden. Zij moeten zelf in de kosten van huisvesting en verpleging voorzien. Onderwijs, boeken en leermiddelen worden hun van rijkswege koste loos verstrekt. Zij, die voor plaatsing in aanmerking willen komen, moeten zich tóor 15 Mei e. k. aanmelden bij den directeur der kweekschool die zij Wen schen te bezoeken. Zij leggen daarbij overlo. hunne geboorte-akte 2o. de verklaring van een geneesheer, waaruit blijkt, dat zij met goed gevolg of meer dan eens de inenting der koepokkeu hebben ondeigaan, of aan do natuurlijke kinder pokken (vaiioiae) geleden hebben3o, een of meer getuigschriften, waaronder, zoo zij bij eene school van lager onderwijs behulpzaam zijn geweest,een getuigschrift van het hoofd dier school. Zij moeten op 1 September a. s. hun 15do jaar ingetreden zijn en hun 17de jaar nog niet hebben volbracht. Voor het programma van het toelatings examen wordt verwezen naar de 51.-62. v. m 26/27 Januari 1890, No. 22. Van den tijd en de plaats voor genoemd examen zal tijdig aan de adspiranteu kennis worden gegeven.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3