P0Lj[TiË Maandag 14 April. Eerste Blad. ~RÊNNISGEYING. A". 1890. N°. 7478. ier-'en-veert i g s t e Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Binneiilandsclie Berichten, Ls fi UITGEVER: J. ODÉ. Pit nummer bestaat uit drie bladen. Wijziging van den legger der wegen en voetpaden. Aon het Commissariaat z'yn als op strnat gevonden aangegeven: een onderstuk van een oorbel (zwarte steen met goud), een witte vrouwenzak, inhoudende o. a, eene portemonnaie met een dubbeltje, een muil korf, eeu knipmefije, een zilveren rand van een horlogekast, een paar zwarte kousen, een blauw vrouwenjak en een zilveren horloge. Schiedam, 12 April 1890. Voor eenigen tijd kwamen te New-York bijeen afgevaardigden van alle Amerikaansehe staten. De groote repub.'sk ontving de gasten op waardige wijze, leidde hen door een groot deel der staten rond en gaf feesten te hun ner eere; voor het oyerige hoorde men niet veel van de bijeenkomst en de handelingen. Thans echter is er een belangrijk rapport over een niet minder belangrijk onderwerp ver schenen; het geldt namelijk de beslechting van geschillen door arbinjrs of scheidsrech ters. Bij het rapport wordt voorgesteld alle geschillen, die Amerikaansehe staten onder elkander mochten hebben, op de genoemde wijze te beeindigen. Men zou zoo viagen: als dit in Amerika mogelijk iswaarom dan ook niet in Europa, die groote kazerne, waaraan miliiarden bij inilliarden worden ten koste gelegd De commissie heeft voorgesteld, dat den scheidsrechter voldoende zal zijn, als de oneenige staten zulks goedvinden. Noord- Amerika, dat is de groote republiek der Ver- eenigde tstatenlmd gaarne de bepaling opgenomen gezien, dat de scheidsrechter een Amerikaansehe staat zou moeten zijn; maar het heeft dien eisch laten vallen, liet is dus mogelijk, dat de beslissing van geschillen tusseheii de staten van Amerika wordt opge dragen nan een der Europeeschu staten, inits deze niet bij het geschil betrokken is. Het denkbeeld, dat het in Amerika boter is tot den boom, is in ons werelddeel weinig ver spreid De volgende mededeeling is wel ge schikt, die gunstige gedachte te temperen. Dat de toestaud der landbouwers in de meest bevolkte staten der Unie niet gunstiger is dan in de Europeesche landen, wordt opnieuw be wezen door de rapporten van de schatters voor de belastingen in verschillende staten. In den staat New-York hebben een aantal boeren ver klaard dat zij, ua betaling van alle onkosten op het bedrijf', niet genoeg overhielden orn de ren te der op hun eigendom rustende hypotheken te voldoen. Duizenden hoeven gaan dan ook geregeld in handen der hypotheekhouders over. Uit Pennsylvanië en Illinois, ja zelfs ook reeds uit Kansas en Colorado, komen soort gelijke berichten. In Pennsylvanië zijn in de eerste drie maanden van dit jaar, in het rijke en vruchtbare Berks-County, zestien van de vroeger meest welvarende pachters bankroet gegaan. In Lancaster-County, beroemd om zijn weeldcrigon tarwebouw, is 't evenzoo gesteld. Om in dezen op den duur onhoudbaren toestand zooveel mogelijk verandering te bren gen, worden er overal landbouwers-vereeni- gingen opgericht. Als oorzaken van het kwaad worden genoemdoverproductie, speculatie zucht, het ontstaan van monopoliën en trusts, het stijgen der arbeidsloonen en der productie middelen bij dalende prijzen van liet product, en de hooge tarieven der spoorwegen. Dit alles werkt samen jnerkt de N.- Y. llan- .delszcUung op maar het ergste is ons beschermende tarief, dat ten doel heet te hebben, onze landbouwers tegen de concur rentie van het buitenland te steunen, maar juist het' tegenovergestelde teweegbrengt. De bewering van den bewerker der rnaan- delijksche landbouwstatistiek te Washington, in zijn bericht over Maart jl., dat het be schermende tarief geen schuld kan hebben aan den achteruitgang der landbouwers, want dat in Engeland, het land van den vrijen handel, de toestand hunner beroepsgenooten nog veel ongunstiger is, die bewering houdt ""geen steek. Want de verhoudingen zijn in Engeland geheel anders dan bij ons. De overgroote meerderheid der Amerikaan sehe boeren bez.t den bebouwd woidenden grond in eigendom, of zij krijgen dien tot betrekkelijk lage prijzen in pacht. De over groote meerderheid der l-ngelsche landbou wers zijn pachters van groote grondbezitters, die zooveel van hen trachten te halen, als zij kunnen. Vóór al het andere moet, wil men verbetering in den toestand der Amerikaan sehe landbouwers brengen, het beschermende tarief, dat trusts en monopoliën in liet leven roept en bevoordeelt, afgeschaft worden; moet eene gezonde spoorwegwetgeving, met vast gestelde tarieven, worden ingevoerd, en moet de speculatiezucht tegengegaan worden. Dat zijn de ergste en gevaarlijkste vijanden van den boer, en de meer en meer in aantal en omvang toenemende farmers-alliances moeten zich voorloopig geen ander doel voor oogen stellen, dan deze drie euvelen te bestrijden. Weenen is Dinsdag het tooneel van oproer geweest. Een troep werkstakende metselaars kwam op een vlakte tusschen twee der voor steden bijeen, misschien had de rust der Paaselulagen de lieden opgewonden gemaakt de troep groeide steeds aan, en werd vermeer derd met het schuim der voorsteden; de politie kon de menigte niet bedwingen, ëgen den avond was het een formeel oproer, ver gezeld van brandstichtingdoch de cavalerie, waar is ze anders in vredestijd voor, dan om oproer te dempen? de cavalerie ver scheen nietde keizer namelijk zou tegen acht uur nnar München vertrekken en men wilde hem de onaangename tijding hesparen, dat een aantal zijner onderdanen de oproervaan hadden opgestoken. Toen de keizer verttokken was, verscheen dan eindelijk de cavalerie, die het terrein spoedig schoonveegde. 't Is zeer te be twijfelen, of keizer Frans Jozef met zulk een bewijs van eerbied voor zijn persoon gediend zal zijn, te ineer nu de zaak door de anti- semiten is aangestookt. In Duitscliland is men zeer begeerig te weten, welke voorstellen aan den rijksdag zullen worden ter behandeling gegeven. En zijn er, die hopen op een verscherpte socia listenwet. Anderen beweren dat de staat, door eenige der sociaal-democratische wen- schcn in zijn programma op te nemeu, door wettelijke bepalingen aan de grieven der arbeiders ook wel te gemoet zal komen, en dat derhalve alle aanleiding tot de revolutie aan de arbeiders ontnomen wordt. Doch alle redeneeringen van dezen aard blijven rede- neeringen. Wat de keizerlijke regeering doen zal, is nog niet hekend, Doch wat in een der Duitsche bondsstaten gebeurt, mag eeu belangrijken wenk voor de sociaal-demo craten genoemd worden, 't Is namelijk het volgende Omdat de meeste leden de sociaal-democra tie voorstaan, heett de Saksische minister van biiirienlandsche zaken aan vier militaire vereenigingen in de voorsteden van Chemnitz gelast, het koninklijk wapen van hare vaan dels te verwijderen, eventueele geschenken van den koning daarvoor terug te geven en zich van het voeren van geweren en van reveilles op 's keizers en 's konings verjaar dag te onthouden, kortom alle eerbewijzen en voorrechten ontnomen. Voorts zijn zij uitgesloten van liet onder 's konings bescher ming staande verbond der Saksische militaire vereenigingen. Men hoopt dat deze maat regel er toe zal medewerken om de massa der kiezers voor het re volutionnair, het koning schap vijandig karakter der sociaal-democratie de oogen te openen. SCHIEDAM, 12 April 1800. Hedenmiddag ruim halftsvee bracht de centrale commissie ter bevordering van wed strijden voor handwerkslieden een langdurig bezoek aan de tentoonstelling van kunstnijver heid en vrouwelijke fiaaiehandwerken, met het doel om aan de beste inzendingen haar oere- dipioma toe te kennen. De commissie narn in de beide afdeelingen der tentoonstelling verschillende voorwerpen met de meeste nauwkeurigheid in oogenschouw, onderhield zicli met het comité en enkele leden van het dames-comité der tentoonstelling, den eers- voor/.ittcr en de ecre-voorzitster der jury en verscheidene jury-leden, en vertrok te 5.2ü weder naar 's-Ilage. De toekenning van het eere-diploma zal later worden medegedeeld. Bij de Donderdag jl. te Amsterdam cIgot het departement van koloniën gehouden aan besteding was voor perceel 31, 32, 33 en 34 1>a GOURAIT. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco pei kistdoor het gelieele Rijk AfzomlerlijkdMiommei-s 1.85. - 2.50. - 0.10. 8 U It E A V M A II It T, K 13 4. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. BuROElIEESTER EN WETHOUDERS VAN Schiedam, Gezien het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie van den- jl.B. no, 332 (isto Afd.) G. S. no. 47 Gelet op Art. 3. al. 8 van het regloment op de wegen en voetpaden in dit Gewest; Brengen ter openbare kennis, dat Heeron Gede buteerde Staten voornoemd, bij hun boven aan- ehaald besluit in de omschrijving van den Dslfl'iijjdselien Maasdijk voorkomende op den" legger der wogen en voetpaden dezer gemeente, onder volgnummer 15,wijziging hebben ge- bragt, waardoor de hieronder aangeduide kolom men voortaan het volgende zullen bevatten Solars 3. Aanwijzing van Soort en Klasse: SoortKlinkerstraatweg en een gekoohucht voet pad. iDit voetpad ligt op den noordelijken berm van den dijk.) KI*'" le. Kolom 5. Lengte en gemiddeld* breedte Ungte-. 1900 M. Breedte5 Meter, waarvan de baan, ter breedte van 3 80 M. is bestraat. Kolom 7. Naam der eigenaren aan den weg, het voet pad of de kunstwerken ia» den dijk: gehoefslaagden: tan den straatweg: de Gemeente "Vlanrdingen. tan de Uitwateringssluis het Hoogheemraadschap van Delfland. Kolom 8 Aanwijzing wie met het onderhoud is belast van den straatwegde Gemeente Vlaardingen. van het voetpad de Gemeente Schiedam. tan de uitwateringssluis: liet Hoogheemraadschap van Delfland. Kolom 9. Naam van lien, die liet beheer daarover voeren tan den straatweghet Gemeentebestuur van Vlaar dingen. ra» het voetpadhet Gemeentebestuur van Schie dam. Vtn de uitwateringssluisDijkgraaf en Hoogheem raden van Delfland, en Kolom 10. Vermelding der bewijzen en beschei den omtrent den eigendom, het onderhoud of het beheer: Ret onderhoud en het helleer van den straatweg b»rust op het besluit van den Raad der ge meente Vlaardingen van den 8en February 1884, door Gedeputeetde Staten goedgekeurd bij hun besluit van '19 Febiuarjj -1884, No. 24. liet onderhoud van het voetpad berust op het Koninklijk besluit vau 28 Augustus 1821 No. 105. Voorts herinneren zij dat, ingevolge hetzelfde artikel van gezegd reglement, alle belanghebben den bevoegd zijn oin, binnen vier weken na de dagteekening dezer aankondiging, tegen genoemde beslissing van Heeren Gedeputeerde Staten voor noemd, bij Z. M. den Koning in hooger beroep te komen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 12n April "1890. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris, A. W. MULDER. fes/

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1