Gemengde Berichten. Stearinekaarsen het minst ingeschreven dooi de Stearinekaarsenfabriok nApollo" alhier, voor f 435.35, f 1483.00, f 2155.07 en f 2155.07. De regeering zal voortaan aan iederdie het eerst bij de bevoegde overheid kennis geeft van de stranding van een vaartuig op onze kusteneene belooning van f 25 a 50 uitreiken, uit to betalen door den inspecteur van het loodswezen. In de jongste vergadering van de R.-k. kiesvereeniging «Recht en Orde" te Rotterdam •werd besloten instemming te betuigen met de motie in zake den persoonlijken dienst plicht van de presidenten der R.-k. kies- vereenigirigcn in Noord-Brabant. Het manifest van den ZuidNoordhollandschen Boud zal in eene volgende vergadering in discussie worden gebracht. Door den lieer Anderheggen van Amster dam werd, naar aanleiding van een adres der vereeniging «Recht en Orde" te Amster dam, -waarin nan Z. M. den Koning ver zocht -wordt, voor de verkiezingen van ge meenteraadsleden hot stelsel van proportio- neele vertegenwoordiging te willen invoeren, dit vraagstuk ingeleid. Bij de d Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen" zijn thans in ge'v "k acht gemengde le- en 2e-, éen 3e-k las en vijf postrijtuigen, voorzien van gusveriir' mg. Naar wij vernemen, zulten, e\ i in vorige jaren, gedurende Juni, Juli en n..gustusa. s. weder zoogenaamde Panopticum-treinen loo- pen van Den Haag, Rotterdam cn Arnhem via den Rijnspoorweg naar Amsterdam. De biljetten zullen ditmaal recht geven voor heen- en terugreis naar Amsterdam, een be- j zoek aan het Panorama, aan de tentoonstelling j van voorwerpen in het belang der veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen, déjeuner in het tentoonstellingsgebouw, toe gang tot het Panopticum en een diner met 'een halve flescli wijn in dat café. Donderdag jl. is eene algemeene vergade ring van aandeelhouders der Amsterdamsche omnibus-maatschappij door liet bestuur mach tiging gevraagd tot liet aanvaarden eener ge wijzigde concessie van de gemeente Amsterdam. De indruk der vergadering, uitgesproken door verscheidene aanwezige aandeelhouders, was eenstemmig, dat de tram-commissie naar hare m-en.ng te ver was gegaan bij het stel len van oischen. Men vond hot een ontzag lijk offer om van de A. O.-M. niet alleen de betaling der voor tramaanleg noodige werken, doch nlleilei daarmede geen verband houdende kosten te vragen en bijv. den geboden aan leg van den door ieder gewensehten verkeers weg, met onteigeningen, dempingen enz. te brengen ten laste eener maatschappij, die zich mag beroemen krachtig te hebben mede gewerkt aan de ontwikkeling van Amsterdam. Tot stemming overgaande werd door de heeren P. A. L. van Ogtrop en N. J. den Tex eene motie voorgesteld, waarbij liet bestuur gebonden werd zich gecne verdere opofferin gen van welken aard ook tegenover de ge meente te getroosten. Met dit voorbehoud werd het voorstel tot aanvaarding der concessie en tot het aangaan eener geldleening ad f 5,000,000 aangenomen. De jaarlijksche algemeene vergadering der Amsterdamsche Deli-Compagnie bepaalde het dividend over 1889 op 42 'fy pCt. Het reserve fonds bedraagt thans H.481,212, terwijl de ondernemingen pro memorie geboekt staan, behalve de in 1889 aangekochte, ge naamd, Ampins en Selapian, waarop een ge deelte van de koopsom is afgeschreven. De oogst van 1889 is weder aanzienlijk grooter dan vorige jaren. Tot opzichters bij de Ncderlainlsche Zuid- afrikoansche spoorwegmaatschappij zijn met 1 April benoemd de hh. J. Lugten J. Gz. te Alkmaar cn J. D. Staats te Amsterdam, Zij zullen per stoomschip Pretoria den 25n dezer uit Southampton vertrekken. De toestand van onzen vermaarden land genoot, den kerkschilder Bosboom, die door een beroerte is getroffen, geeft nog hoop op herstel. In ife gemeente Leiden heeft zich het zeld zame geval voorgedaan, dat een kiezer ver zoekt, zijn naam op de kiezerslijsten te schrappen, omdat hij meent dat die daarop niet behoort voor te komen. Hij wenschtuit dien hoofde »van den noodeioozen lastaan dê uitoefening van den kiezersplicht verbon den ontheven te worden". Burg. en wetli. stellen voorop dat verzoek afwijzend te adviseeren, op grond dat des adressants naam terecht op die lijsten is gebracht. Het Handelsblad zet het denkbeeld uiteen om ter voorziening in de kosten der zoo dringend noodige irrigatie in Nederiandsch Indië eene leening te sluiten. Het wensclit aan die leening het karakter te geven van eene obligatie-leening op de Indische spoor wegen. Deze hebben in het laatst bekende jaar, 1888, eene zuivere opbrengst opgeleverd van 23 tonnen gouds. Wanneer die netto opbrengst voor den dienst der Indische schuld wordt verbonden, dan meent het blad, dat een niet te hoog bedrag, bijv 40 miilioeu achtervolgens, bij serieën van 10 mil- lioen kunnen geplaatst worden in schuld brieven, die weinig meer rente beloven dan de Nederlandsche Staatsfonden. Effecten die 31/2 pCt. geven, maar cenige percenten he neden pari worden uitgegeven, zouden zoowel in Nederland als in Indië gretige koopers vinden Onder <le in de vorige week uit liet rijk verwijderde vreemdelingen komen o.a. voor een 27-jarig leeraar uit Upen in Hannover en een 40-jarig ingenieur uit Christiania. De kinderen uit Os, die zoek waren, zijn teruggevonden. Door angst voor bestraffing gedreven, waren ze naar Tiel geloopen en door eene tante tijdelijk geherbergd. Ook te 's-Bosch doet zich een geval van »nona" voor. Een 36-jarige vrouw, rnej.V. slaapt sedert jl. Zaterdag. Ovorschle. Gisternamiddag viel alhier een 4-jarig jongetje in een regenput, flat werd eenige oogenblikken later levenloos opgehaald. Delft. Door de vrijzinnige kiesvereeniging «Burgerplicht" alhier is tot candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer de heer jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, oud-gezant bij het hof van Zweden en Noor wegen, oud-commissaris des Konings in de provincie Zeeland en oud-minister van buiten- landsche zaken, en voor liet lidmaatschap van de Provinciale Staten de heer A. Vermacs Wz., wethouder alhier. Delft. Door de centrale anti-revoluti- onuaire kiesvereeniging «Nederlanden Oranje" alhier is tot candidaat gesteld voor het lid maatschap van dc Tweede Kamer de heer jhr. mr. II. A. van de Velde, burgemeester van Loösduinen. Voor de eandidatuur voor de Provinciale Staten liet de vergadering de bepaling der gedragslijn over aan het bestuur. In clfi dokken te Liverpool is eene nieuwe werkstaking uitgebroken. Een groot aantal lossers van de Canard-Maatschappij heeft het werk ge staakt, omdat ze niet volgens de bepalingen der werkliedenveieeniging betaald werden. Eenige arbeiders, die uit de buurt waren aangeworven om de werkstakers te vervangen, weigerden te arbeiden. Het Belgische hof van cassatie heeft de voor ziening van don heer Corvilain tegen het arrest, waarbij hij wegens zijne schuld aan de bekende ramp te Antwerpen tot 4 jaar en 7 maanden gevangenisstraf veroordeeld was afgewezen. Blijkens het jaarverslag van den Panama- spoorweg over 1889 is de netto ontvangst dezer onderneming, ten gevolge van staking der kanaal- werken mot 705 088 dollars verminderd. Woensdagnacht, te éen uur, stapten op de Boulevard Magonta te Parijs een jonkman met een net gekleed meisje in een rijtuig, dat hen naar do Rue Lacharrière zou brengeu. Nauwlijks op weg, riep de jonge dame, het raampje ope nend, den koeisier toe«wacht even, <w»eht, mijn vriend wordt zoo naar". De koetshui zag inderdaad dat' de jonkman zieltogend lag en daar er geen apotheek meer in do buurt open was, besloot hij, in overleg met de zenuwachtige dame, naar den politiepost in de Rue St.-Vin- cent de Paul te rijden. Hoe verbaasd was men toen, daar aangekomen, dat de dame verdwenen en de zieko heer alleen in 't rijtuig was. Naar 't gasthuis Lnriboisière gebracht, gaf de jonge ling, Jules Pepin (volgens zijn kaartjes), een kantoorbediende uit de Rue d'Aboukir, den geest. Tevergeefs zoekt men zijp vriendin. Van alle kanten zijn in Engeland pogingen gedaan, om den d9-jarigen vadermoordenaar Richard üavies, evenals zijn i7-jarigen broeder, gratie of ten minste uiisei van straf te doen verwerven. De moeder van den jeugdigen veroordeelde tclegrapheerde naar koningin Victoria te Aix les Bains, om een week uitstel te vragen, tot nader onderzoek. Da regeering heeft echter beslist, dat het recht zijn loop moest hebben en het doodvon nis is Dinsdagmorgen voltrokken. Op zuiverheid van het bier is men in Engeland terecht zeer gesteld. Door twee leden van het Parlement zijn daaromtrent in het Huis der ge meenten nagenoeg gelijkluidende wetsontwerpen voorgesteld. De een wil, dut ieder, die in liet groot of in het klein bier verkoopt, verplicht zal zijn om, in geval dat bier van iets anders gebrouwen is dan hop en gerstemout, bij het buffet of eenige andere verkoopplaats eene goed leesbare aankondiging te plaatsen, waarin mede gedeeld wordt, dat het ten verkoop aangeboden bier andere besiariddeelen bevat. Het andere Parlementslid wil nog vorder gaan en eischt, dat die vreemde bestandrieelen in de aankon diging genoemd worden. Beide heeren wenschen elke eerste overtreding gestraft te zien met eene maximum-boete van 5 pond en elke latere met eene van 20 pond. De helft der boete zou be stemd zijn voor dengene, die eene overtreding in dezen bewijst en aangeeft. Er is te Lucern sprake van een luchtspoor- weg, ter verbinding van twee bergtoppen: den KUnsenhorn en den Pilatus. Er zullen zes ka bels, elk 1800 kilogram zwaar, gespannen wor den over een 520 meter breeden afgrond, en het daarover rollend voertuig is een soort van kooi, waarin hoogstens zes menschen kunnen plaats nemen. Als deze stoute ondernoming slaagt, zat men al de bergtoppen rondom het Vierwaldstatter- meer op die wijze vei binden, hoezeer ook zulk een kubelspinweb bet natuurschoon zal benadeelen. Tc Washington is eene damescommissie ge- voitnd, die eeitang een oproeping tot alle vrou wen in de Vereenigde Staten zal richten om bij te dragen voor een groot bronzen standbeeld, dat zij Frankrijk willen aanbieden, als teeken van vriendschap. Zooals men weet, schonk het Fransehe volk aan het Amerikeansche hetgroote beeld van de Vrijheid, de wereld verlichtend, in de haven van New-York. Een ingenieursfirma te New-York heeft aan de regoering van Canada de spoorlooze verdwijning bericht van twee Engelsche jongelieden, die bij een agentschap een pachthoeve in Canada koch ten en van wie men sedert vier jaren niets meer vernomen heeft. De briefschrijvers wijzen er op, hoe de koopers van hoeven, welke door de agenten als paradijzen worden beschreven, zich bij hun aankomst in het beloofde land naar schrale gronden in woeste streken verwezen zienwaar zij te midden van de laagste klasse van menschen moeten leven en dikwijls om hun geld vermoord woiden. Naar hunne overtuiging zijn de vele geraamten, welke men in de wildernissen van Canada vindt, het stoffelijk overschot van aldus omgebrachte jonge lieden. Zij vestigen daarom de aandacht der regee ring op de genoemde agentschappen en dringen op strenger toezicht daarover aan. Een dagblad te St. Louis (Ver. St.) zal, bij wijze van reclame, de twee populairste onder wijzeressen der stad in staat stellen een vacan- tiereis naar Europa te doen. De onderwijzeressen zuilen door de lezers van het bjaiPgekozen wor den met in de courant te urukkbwJtembiljetten. De dames zullen in hotels •Ïd den eersten rang togaoren en «p de voornafïlste plaatsen, waar zij komen, rijtoertjes kunnen doen naar de belangrijkste punten. alles voer rekening van het blad. De Perzische minister van koophandel heeft besloten de telephone in zijn land in te voeren. In de hoofdstad Teheran zal de eerste telrphoon- inrichting gemaakt worden. Tentoonstelling van Kunstnijverheid en Vrouwelijke fraaie Handwerken. V. Ditmaal hervatten wij ons bezoek over dag er is nu weder wat meer gelegenheid alles eens goo- op te nemen. De echte lief hebbers en mannen van liet vak komen dan ook, behalve des avonds om de gezelligheid, overdag om van liet werk te proliteeren. Onder de op de tafels geëxposeerde voorwer pen vinden wij er nog, die wij niet noemden, aangezien deze onder de ter opluistering inge zonden voorwerpen vermeld zijn, en wij deze het laatst wensehten te bespreken. Zoo expo seert de heer L. Frackers twee kastjes met gouden en zilveren voorwerpen, waaronder zeer fraai gedreven en in filigraan bewerkte kunststukjes. De heer G. Kam exposeert een Amerikaanschen klipper, de heer W. H. C. Jan sen een modelsloep en de heer N. van der Marei een pavilloenschip, modellen, welke de scheep makers zeker met genoegen hebben gezien, II. de Goederen heeft er een collectie schoen werk, die hem als een zeer bekwaam man. in zijn vak doen kennen. Het versierd leder werk van G. van der Meeren doet wat goed& verwachten; zeer fraaie resultaten zijn op dat gebied te verkrijgen. H. L. Breve heeft met no. 22 en 23 een paar net bewerkte stukjes op het gebied van stoenhouwen ge leverd, terwijl C. L. Kruining een plaat stuc marmer exposeert. De heer H. W. M. Roelants doet uit zijn inzendingen blijken, hoe er met eenvoudige grondstoffen toch wei iets fraais te maken zou zijn. Aardig zijn ook het gast huis en het oude wachtlokaal van J. Roet- man, geheel uit karton vervaardigd. Nu rest ons nog de afdeeling schilderijen, ter- opluistering door enkele leden der Seliie- dmnsche Kunstvereeniging geëxposeerd. Daar deze afdeeling evenwel op een derge lijke tentoonstelling niet op den voorgrond staat, meenen wij te kunnen volstaan met te herhalen, wat reeds vele malen uit ver slagen van dit blad is gebleken, dat de Schie- damsche Kunstvereeniging verdienstelijke kunstenaars in haar midden heeft. Tun siotte een woord van iiuldo aan de Scliiedarnsche Kunstvereeuiging voor de wijze, waarop zij de met zooveel toewijdingen vol harding op zich genomen taak heelt ten uit voer gebracht. Het aanvankelijk belangrijk succes moge haar ten spoorslag strekken om, ondanks de tallooze moeiten en zorgen, naar haar doel te blijven streven. Zij zal er den dank van den werkman, dien zij ter zyde

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2