Timede Blad Feuilleton A0. 1890 Maandag 14 April N°. 7478. De Influenza Vier e n-ve ertigste Jaargang. Verschijnt dagelijksuitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. J II ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal Franco per postdoor liet geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREilli: MARKT, IS, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantj 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. EHELAO. De Gladstoniaan Lloyd Gerge is te Caer narvon tot lid van het Lagerhuis gekozen met eene meerderheid van 20 stemmen boven den conservatieven candidaat. De verkiezing had plaats ingevolge het overlijden van den conservatieven vertegenwoordiger, zoodat de Gladstonianen een zetel winnen. De Times verneemt dat een ernstig gevecht tusschen Turken en de bevolking plaats vond te Selinos op Kreta, waarin velen gedood of gewond werden. De lieer Gladstone heeft nu openlijk ver klaard, dat hij de Land Purchase Sill van den minister Balfour zal bestrijden. De leider der liberale oppositie betoogt, dat hij zijn verzet tegen den landaankoop volgens dit plan vooral zal gronden op financieele bezwaren. Ue voorzitter der Engelsehe vereeniging tot bescherming der Afrikaansche inboorlingen heeft zieli naar Berlijn begeven, om de punten van overeenkomst vast te stellen, waarop de verkoop van sterken drank in het zwarte werelddeel zou kunnen worden geregeld en tot een minimum beperkt, eene zaak van veel belang, nu de Duitschers krachtige po gingen in iiet werk stellen om zich den alléenhandel in Oost-Afrika te verzekeren. In overeenstemming met de ter slavernij- conferentie te Brussel genomen besluiten wenscht men den drankverkoop geheel te verbieden in landstreken, waar die tot nu toe niet plaats vond, en door zware accijnzen het misbruik tot den minsten omvang te beper ken, waar de invoer reeds plaats vond. Aan Daily JSTews wordt uit Athene gemeld door B. dat, naar aanleiding van het dooden van een urk, nabij llethymo, door een Christen, 42 Christenen in de gevangenis zijn geworpen, n de gansche provincie Rethyino heerscht groote ontsteltenis. Te Kandanoin de pro vincie Selina, heeft een ernstige botsing plaats gehad tus.schen Christenen en Turken, waarbij aan beide zijden gewonden zijn gevallen. Lr is te Londen in letterkundige kringen sprake van een adres aan den ezaar, ten gunste van Maria Tschebrikova. DUITS C II h A E 1). De keizer is Donderdagavond te elf uur naar Wiesbaden vertrokken, om een bezoek te brengen aan de keizerin van Oostenrijk. De Beichsanzeiycr van Donderdag bevat den Fiansehen tekst van het protocol der arbeidsconferentie. De sociaal-democratische fractie in den nieuwen Rijksdag zal, volgens de Post, aan staanden Zondag te Dresden bijeenkomen om een besluit te nemen aangaande de voor genomen groote betooging op 1 Mei. Von Bismarck moet volharden in het ver langen om publiciteit te zien geven aan het breedvoerig stuk, hetwelk hij bij zijne aan vraag om ontslag den keizer heeft toege zonden, maar de keizer moet ten eenenmale ongeneigd zijn het openbaar te doen maken. F It A S K 11 IJ K. Al de Parijsche avondbladen van gisteren, sommige in zeer heftige bewoordingen, keuren de uitzetting uit Rome af van den correspondent der Agence JTavas den heer Lavallette, en dien van de Frankfurter Zei- htnrj, den heer Grunewald. O 0 S T E N lt IJ K. Uit Weenen wordt nu weer geseind, dat mevrouw Tschebrikova niet is vrijgelaten, maar getransporteerd naar Penza in den Knu- kasus, en daar onder streng politie-toczicht geplaatst. Het transport van de kloeke vrouw, die Alexander III de wa .rheid over den toe stand zijns rijks durfde vertellen, schijntop de ruwst mogelijke wijze te hebben plaats gehad. Naar men zegt, bevat de eigenhandige brief van keizer Wilhelm, welke door graaf Wedell is overgebracht, ook het verzoek aan keizer Franz Josef oin zijne meening kenbaar te maken over den dag eener samen komst van de keizers van Duitschland en Oostenrijk. Eenige kooplieden te Weenen plakten op hunne winkels het opschrift Christen-koop man". De politie verwijderde deze plakkaten als uitdagend. De orde is niet verder gestoord. De troepen houden steeds de voorstad bezet. De bladen ontkennen dat bet anti-semitisme maar eenigszins in de wanordelijkheden be trokken is. Deze zijn veeleer veroorzaakt door het buitensporig exploiteeren der werk lieden door sommige kapitalisten. Eene deputatie van werklieden heeft den prefect kennis gegeven van het voornemen tot het houden eener groote betooging op 1 Mei. RUSLAND. In verband met de ophanden zijnde mutation in de Russische diplomatie, welke het bewijs leveren dat het panslavisme zijne macht weer geducht doet gelden, wordt nog gemeld, dat de tegenwoordige gezant te Berlijn, graaf Sehuwalowgouverneur van den Kaukasus wordt, en dat de beer Zinoview, een der gevaarlijkste werktuigen van de panslavistische partij, die als gezant naar Konstantinopel gaat, als directeur van liet departement voor Azië wordt vervangen door den lieer Jonin, een vurig aanhanger van generaal IgnatiefT, aan wien tevens de leiding van Ruslands staatkunde ton aanzien van Rutmmié, Servië, Bulgarije, Montenegro en Griekenland zal worden opgedragen. Vooral deze laatste benoeming acht inen eene ge- duelite nederlaag voor den minister van buitenlandsche zaken, Von Gicrs. Eene bijzondere commissie, bestaande uit hoogere ambtenaren bij het ministerie van onderwijs en de politie in Rusland, heeft de omstandigheden van de jongste ongeregeld heden der studenten onderzocht. De com missie besloot dat van bet technologisch Instituut 28 studenten uit de hoofdstad moesten worden verbannen. Hiervan zullen 19 voor 1 of 2 jaar en de anderen voorgoed van het hooger onderwijs worden uilgesloten. De studenten der universiteit, die gevangen genomen waren, zijn weer vrijgelaten. De Berlijnsche berichtgever van de Mos- kousehe Wjadomosti weet omtrent Bismarck's afscheids-audientie bij keizer Wilhelm eenige tot dusver onbekende bijzonderheden mede te deelen, welke, naar hij zegt, verhaald zijn door iemand, die tot liet Duitsche hof in nauwe betrekking staat. Bismarck kwam, volgens dien zegsman, op het door den keizer bepaalde uur. Maar keizer "Wilhelm was er nog niet en eerst na ver loop van een kwartier kwam hij aanrijden. De oud-kanselier moest een volle twintig minuten in de ontvangkamer wachten. »Ja", zei hij tot den dienstdoenden vleugel-adjudant, »een menseh moet zich leeren schikken in alle levensomstandigheden. Ik heb nog nooit in mijn leven, zelfs niet bij den zieken keizer, geantichambreerd. Nu moet ik dat ook leeren kennen." (liet Russische blad deelt dit en andere gezegden van llisinnrck en den keizer in het Duitsch mede.) 2. Zou er dan te veel voor eten en drinken be. steed worden Maar, al was de tafel steeds goed vooróen, overdaad lieersclite er toch nooiten het zou Jansen zeker slecht bevallen, als hij daarin -zou moeten verminderen. Jansen begreep er niets van. Bij de volgende uitbetaling zou hij er toch eens met zijne vrouw over spreken. Het moest toch ergens aan liggen. Van Dijken had toch geen geld van zich zelf en verdiende niets extra's ook. Jansen had dus precies evenveel als hij. De volgende eerste der maand was weer aan- gebrokenals gewoonlijk op dien dag kwam Jansen wat later thuis, maar tegen zijn gewoonte in hing bij zijn jas, met het geld er in, in de kast en plaatste zich aan tafel om te gaan middag malen. Moeder begreep dat wel niet doch zij zeide nietsmisschien was er iets gebeurd, dat de kindoren niet weten mochten. Waren die dus naar beddan zon zich alles wel op helderen. En zoo gebeurde het ook. Toen de kinderen naar boven waren, nam Jansen zijn geld uit de jas en ging weder aan de tafel zitten, druk mot een potloodje op een kladje papier kras sende. »Lleb je wat te becijferen, man klonk het hem op eens tegen. sLaat ik je dan maar helpen je weetin 't rekenen ben ik steeds een iieele piet geweest." »Ja vrouw, dat ben je," klonk liet veel ernsti ger, dan juffrouw Jansen het verwachtte. vMaar als dat rekenen je niet zoover kan biengen, dat wij per maand wat meer gaan overhouden, dan is die kunst ons niet veel waard." En als ik u nu eons zeide, dat mijn rekenen mij behoedt voor een maandelijkSi tekort, zou die kunst ons dan nog niets waard zijn «TekortTekort Maar vrouw, hoe zou dat mogelijk zijn Kijk dan eens naar anderen, die volstrekt niet meer verdienen dan wij." »lk weet niet, wie door u bedoeld wordt, man (en moeders stem werd ook wat ernstiger) maar een ander kan voor zijn dubbeltje niot meer kno pen dan wij. on ik meen, dat wij ons geen nutle- looze uitgaven te verwijten hebben." Jansen zag wel dat bij niet verder moest gaan de watei landers stnndon bij zijn vrouw al gereed. En baar beschuldigen, neen, dat wilde hij niet maar toch Stil en in zich zelf gekeerd gaf hij het gewone huishoudgeld, voegde er bij, wat voor buitenge wone uitgaven reeds de vorige maand bestemd was, en borg de rest (veel was het niet) op de gewone plaats. Het gesprek was dien avond niet zooals ge woonlijk. Jansen wikte en woog zijn woorden, uit vrees iets onaangenaamste zeggen, en zijn vrouw beluisterde elk woord voel nauwkeuriger dan anders, 't Was gelukkig, dat het klokje van tienen zich niet lang liet wachten. Zóo langer tegenover elkander zitten is toch ook niet prettig. Den volgenden morgen scheen juff rouw Jansen alles weder vergeten te hebben evon opgeruimd zat zij aan de ontbijttafel cn Jansen zou er ook wel niet veel meer aan gedacht hebben, als hij Van Dijken niet op bet kantoor ontmoet had en van hem moest vernemendat hij zijne vrouw met een aardig cadeautje verrast had. »Kan er dat bij jelui ook nog af?" dacfit Jansen, en het oude wantrouwen kwam weer boven. Zoo stonden de zaken reeds eenigen tijd, toen de influenza ook over liet stadje streek wam* onze personen wonen, eri zoo hier en daar een slachtoffer aangreep. Op het kantoor bleef zoo nu en clan een der bedienden weg en eiken morgeit had de patroon een teruggekomene te verwelko men of een nieuwen afwezige te melden. Jansen hield zich goed. Op 't laatst waren de patroon Jansen en de jongste bediende de eenigen dio niet absent waren. Natuurlijk gaf dat wat meer

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5