A". 1890. Maandag 14 April. N°. 7478. aan. PP1 J Derde Blcid "V ier-en-yeertig'ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Binnenlandsclie Berichten. Gemengde Berichten. <3 -3 O D fi. UITGEVER: J. m r, at.-. ./éi :n van 36. e r d a m. GOUHUNT. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afionderlijke nommers f 1.85. - 2,50. - 0,10. li IC K A V HARKT, K 4. Advertentieprijs: van 110 gewone i egels met inbegrip vin eene Couiantj 1.10. Iedeie gewone regel meer- 0 10. Driemaai. geplaatst wordt tegen twcruvm. beiekend. roeders, inde wet. drukkend en. o fd-Agent •hlcdam. SCHIEDAM, 12 April 1890. Be IC-ie algemeene vergadering der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen zal op 28 Mei te Amsterdam worden gehouden. Een der belangrijkste punten van den beschrij vingsbrief is het voorstel van het hoofdbe stuur naar aanleiding van het in werking treden der nieuwe wet op het lager onder wijs. Van die wet is in menig opzicht te duchten: verlaging van het peil van ons volksonderwijs. Zijne bezwaren tegen haar samenvattende, is het hoofdbestuur van oor deel: a. dat de opleiding van onderwijzers, ook door hoofden van scholen, aanleiding kan geven tot dressuur en ten gevolge kan hebben, dat het hoofd der school zich minder aan zijne eigenlijke taak in de school wijdt; b, dat de verhooging van het aantal leerlin gen per onderwijzer liet peil van het onder wijs zal doen dalen; c. dat de regeling der rijksbijdragen in de kosten van het lager onderwijs der gemeente den bestaanden prik kel om het onderwijzend personeel ook boven het minimum uit te breiden, grootendeels zal wegnemend. dat de bepaling omtrent de verplichte schoolgeldheffing, in verband met de vrijheid der bijzondere school om geen schoolgeld te heffen, in de handen van eene het openbaar onderwijs niet welwillend gezinde regeering, door onderhandsche pressie of door rechtstreeksche tusschenkomst, zal leiden tot het opvoeren van het schoolgeld en, als gevolg daarvan, tot wat men van kerkelijke zijde eigenaardig heeft genoemd: het leegpompen der openbare school; e. dat derhalve het openbaar lager onderwijs, bij de uitvoering van deze wet, in belangrijke mate zal worden geschaad, terwijl f. de noodige waarborgen ontbreken, dat de rijksbijdragen slechts voor deugdelijk bijzonder onderwijs zullen worden verstrekt. Dit alles overwegende, heeft zich bij het hoofdbestuur de overtuiging gevestigd, dat de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, wegens den veranderden toestand van het lager onder wijs door de wet van 1889, de belangen van het openbaar onderwijs zal moeten beharti gen door alle geoorloofde middelen, en stelt het daarom het volgende voor: A. De algemeene vergadering drage aan het hoofdbestuur op, zijn bijzondere zorg te wij den aana. het ondersteunen van ouders, die, waar een bijzondere school kostelooze plaat sing toelaat, hun kinderen naar de openbare scliool zouden zenden, indien deze voor hen kostelooze plaatsing toelaatb. het inwin nen van betrouwbare inlichtingen over het geheele land omtrent de deugdelijkheid van het bijzonder ouderwijs, dat van rijkswege gesubsidieerd wordt; c. hetsieunenen bevor deren van liet herlmlings-onderwijs; d. in 't algemeen het toezien op de werking dei- wet van 1889 en het nemen of steunen van alle maatregelen, die in 't belang \an deugde lijk openbaar ondeiwijs worden gevorderd en door particuliere krachten kunnen geno men worden. B. De algemeene vergadering drage aan het hoofdbestuur op, om, ter bespreking van voor schreven doel, te trachten eene samenwerking te erlangen met de vereenigiug «Volksonder wijs". De veenarbeiders te Appelsga (Fr.) eNehcn thans 25 cents per dagwerk meer voor het turfleggen dan verleden jaar Een der vcr- veners heeft toegestemd 20 ets. meer te geven. De overige verveners willen van geene verhooging weten. Het turfgraven wordt flink voortgezet. Het turfleggen begint eeist mulat de graverij is afgeloopen. Te Deventer is eene tentoonstelling ge opend van voorwerpen, vervaardigd door de leden der »Vereeniging van Nijveien" in lnin vrijen tijd. Onder de ten toon gestelde voor werpen is veel schoons en practisch, waar mede het bewijs wordt geleverd, dat de nijveren te Deventer met hun tijd medegaan en iu vele op/.icliten de concurientie van buiten het hoofd kunnen bieden. Door de jury zijn verschillende diploma's van uitnemendheid toegekend en can 13 inzenders getuigschriften. Men schrijft uit Maasbracht aan de Sedert eenigen tijd is ons dorp in bewe ging. Het bouwen eencr nieuwe kerk in de kom der gemeente mocht, volgen de be woners van het gehucht Brachterbeek, niet plaats hebbenzij verlangden de kerk in hnn gehucht Nu hun dat niet gelukt is, beweren zij, dat hij den houw der nieuwe kerk lijken geroerd zijn, die nog geen 10 jaren begraven zijn, dus in strijd met de wet. De inwoners van Drachterheek en Maas- bracht staan nu vijandig tegenover elkaar, en de pastoor werd onlangs te Brachterbeek met steenen nageworpen, terwijl er nu en dan ook andere baldadigheden gebeuren. De marechaussee van Echt werd om die reden Zondag 11. versterkt, en dienzelfden dag bezocht de kapitein der marechaussees uit Roermond onze gemeente en trad met den burgemeester in overleg. Eenige inwoners uit Brachterbeek, die de vorige week uit het dorp gezet wareu door de inwoners aldaar, schijnen het plan opgevat te hebben om daar andermaal een bezoek te brengen, .zoodat er door deu kapitein maatregelen ge nomen zijn om botsingen te voorkomen. Wat de opgraving van lijken betreft, is het onderzoek nog hangende. Te Etten (N.-Br.) heeft Dinsdagnacht zekere K. gctiaeht bij den burgemeester in tobrekeu. Na het ij/eren hek geopend te hebben, be proefde luj de keukendeur te openen, doch bemerkte niet, dat de heer des huizes was opgestaan. Eensklaps hoorde hij de deur open gaan en werd hij door den burgemeester stevig aangegrepen, die den inbreker zelf naar de politie bracht liet Aquarium van het genootschap ïNatura Aitis Magistra", hei bergt in den laatsten tijd in de verschillende bassins weer merkwaar dige bewoners Algemeen is het bekend, dat de bevolking van een aquarium vooral in de zeewater- bassins steeds afwisselt. Terwijl de be langrijkste zoetwatervormen vrij standvastig gedurende liet geheele jaar in het aquarium zijn waar te nemen, is de bevolking der zeevuiter-bnssins daarentegen voor een groot gedeelte afhankelijk van het jaargetijde. Elk aquarium, dat niet onmiddellijk aan dn kusten, gelegen is en *iet de regelmatige beschikking heeft over vaartuigen, waarmee ten allen tijde zee kan worden gekozen óm den rijkdom in soorten en individuen in de bas sins te vergrooten vertoont in de zee water-bassins natuurlijk een zeer afwisselende bevolking. Sommige vischsoorten toch worden alleen in het voorjaar gevischt, andere soor ten gedurende de zomermaanden of wel uitsluitend gedurende den winter of iu het najaar. Hierbij komt, dat de levensduur der meeste zeedieren in een aquarium betrekkelijk kort mag worden genoemd, aangezien de voor waarden, waaronder zeedieren in een aqua rium leven, uit den aaul der zaak aanmerkelijk moeten velschillen van die, welke hun in den natuurstaat worden aangeboden. Vooral gedurende de wintermaanden hebben som mige dieisoorten, afkomstig uit zuidelijker zeeën, het iu een aquarium hier te lande dikwijls hard te verantwoorden. Het is inderdaad een zeldzaamheid, wanneer zoo danige vormen overwinteren. Dn bekende ^zeepaardjes" b. v. sterven gewoonlijk in liet aquarium gedurende het koude jaar getijde. Voorzeker mag het dus verrassen, wanneer wij zien, dat thans nog 40 a 50 zeepaardjes in uitnemenden toestand in het aquarium zijn aan te treffen, die met goed gevolg een Hollandschen winter hebben doorstaan. De fraaie »Ikan-spat", van Java, den vori- gen zomer door Prof. Max Weber ten ge schenke gegeven, hebben mede weerstand geboden aan de schadelijke invloeden van ons klimaat, dank zij een practisch uit gedacht verwarmingstoestel, waardoor het water in hun bassin steeds op een constante temperatuur wordt gehouden. Ook de schitteiend gekleurde »paradijsvis- sclien" vau China hebben onder den gun- stigen invloed van een zelfde toestel thans voor het eerst in het aquarium overwinterd. De overige bassins zijn vol leveu en be.- vatten merkwaardige vormen. In het groote bassin hebben de ^hondshaaien" weer eieren gelegd. Deze eieren zijn langwerpig vier hoekig en aan de hoeken van le hoorn achtige schaal voorzien van lange, kronke lende draden, waarmede zij aan de punten der rotsen of, zooals thans, aan de takken van polypariën door de haaien worden be vestigd. Na acht of negen maanden worden de jonge haaien geboren en verlaten zij de eischaal, Gedurende dien tijd kiln men dooi de doorschijnende sclmal duidelijk de bewe gingen van bet embryo waarnemen. In een der kleine bassins in de groote zaal vindt men tevens een fiaaie verzameling van lagere zeedieren, alszeesterren, wolken, purperslakkenalikruiken naaktslakken steenboorders, enz. Iedereen weet, dat de zeesterren zeer vraatzuchtig zijn, zich vooral voeden met weekdieren en dan ook op de oesterbanken groote verwoestingen aanrich ten. In groote hoeveelheid worden zij daar om xn Zeeland verzameld, om vervolgens als mest op het land te worden gebruikt. De wulk behoort tot de grootste onzer hiland- sche zeeslakken, wordt zeer algemeen aan onze kusten aangetroffen en is niet minder roofdier dan de zeester. Wulken en ook de pui perslakken voeden zich vooral met schelp dieren. Zij zetten zich op de schelpen vast, doorboren de schelpen door middel van een tongtoestel, dat met scherpe haken is voor zien, en laten zich dan de weeke deelen uitmuntend smaken. (2V. u. d. B.) Naar men uit Bucharest bericht, hebben Neder- landsche ondernemers aan de Rumeensche regee- geering plannen voorgelegd van een te stichten scheepvaarmaatschappij, welker vaartuigen onder Rumeensche vlag zullen varen. Het comité voor het Hainerling monument heeft den beeldhouwer Brandstfttter is Gratz met de uitvoering daarvan belast. De kosten worden op 10,000 tl, geschat, waarvan de helft roods is bijeengebracht. Het gedenkteeken zat te Waidhofen worden opgericht. Te Szegedin is Maandag de doodstraf voltrok ken aan zekeren Gyembar, een man die niet minder dan acht vrouwen had vermoord. In den koepet van de St -Pieterskerk te Rome zijn eenige scheuren ontdekt, zoodat men hem heeft moeten stutten. Het ontworpen scheepvaart-kanaal rondom den Niagara-waterval meet vijf en twintig mijlen, met sluizen ter breedte van 80 en ter lengte van 400 voet. De kosten worden geraamd op 23 raillioen dollar.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 9