A". 1890. Woensdag 16 April. N°. 7479. ier-en - v© ertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Bttitenlaiiclsclie Berichten. BinnenlamTsche Berichten. UlTfriVER:~j" ODÉ. BllKBACi HAKKV, K, 12 4. DUITSCHLAND. Volgens de Nordd, Allg, Zeilung is de sterkte der partijen in den nieuwen Rijksdag Als volgt: conservatieven 72, rijkspartij (vrije conserv.) 19, nationaal-liberalen 43, vrijzin nigen 67, volkspartij 10, centrum 107, Polen 16, Wellen 11, socialisten 35, antise mieten 5, Deensehe partij 1, El/assers 10, wilden (bij geen partij aangesloten) 1. Het Berliner Tagchlatt vermoedt dat het thans in verschillende bladen vermelde schrij ven van de uuitsche regeering aan het mi nisterie van buitenlandsche zaken te 's-Gra- venhagebetreffende eene verkenning van Fransche zijde in Nederlandsche zeehavens, niet kort geleden maar reeds vóór geruimen tijd verzonden moet zijn. De Kólnischc Znlungsprekende van de uitzetting der Romeinsche correspondenten van Tiuüas en de Frankfurter Zeituncjzegt dat bet eene bekende zaak is, dat het Manas te doen is om door verspreiding van pessi mistische en kwaadwillige berichten het staatkundig en vooral het financieele krediet van Italië te benadoelen. Wij begrijpen der halve den onwil der Italiaansche regeering ten volle, doch wij betwijfelen of de uitzetting van den correspondent van Ilavits (van den maatregel tegen den beer Griinwald, correspon dent der Frankfurter Zeitung zwijgt de Kolnische), liet juiste middel is om verande ring te brengen in de berichten aan Havas. Er zal nu een ander correspondent te Rome komen en alles zal bij het oude blijven. De vijandelijke gezindheid van Havas jegens Italib zal nu misschien nog toenemen. De lieichsanzeiger zegt gemachtigd te zijn ie verklaren dat het bericht der te Berlijn verschijnende Politische FTachriehten, als zou er sprake zijn van de nieuwe instelling van een centraal rijks-ministerie, alsmede dat er te lievocgder plaatse overwegingen in deze richting plaats hebben, van eiken feitelijken grond ontbloot is. Volgens de Post is het doel der nieuwe voordracht betreffende het leger eene ver hooging van de sterkte der beide legerkorp sen iu Oost- en West-Pruisen en van zeven bataljons infanterie in de Rijkslanden, ge paard met vermeerdering der veldartillerie, door welk een en ander inderdaad eene ver hooging der legeisterkte in vredestijd zal worden teweeggebiacht. Do Post logenstraft het bericht, als zouden officieren van het garnizoen te Berlijn hun ontslag genomen hebben naar aanleiding van de jongste keizerlijke circulaire. olgens de Volkszeüung zal de sociaal democratische groep de algemeene werksta king op den len Mei a, s. afwijzen. Ook te I Dorlitz hebben z'ch de eigenaars van fabrie ken, op verbeurte van hooge boeten, verhon den alle werlieden die den len Mei den arbeid staken, te ontslaan. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft sir James Fergusson verklaard dat de vraagstukken betreffende Zuid-Afrika, met name dat van den Delagoa- Baai-spoorweg, nog niet opgelost zijn. Bij hopt dat de spoorweg-maatschappij eene bil lijke schadevergoeding zal krijgen. Wat de geruchten betreft nopens eene nieuwe expe ditie van Portugal naar Mashonaland, deelde Fergusson mede dat de regeet ing te Lissabon daaromttent geenerlei inlichting ontvangen heeft. De Portugeesche regeering verklaarde, hare toestemming niet te zullen verleenen voor eenigerlei onderneming van dien aard. Fergusson deelde voorts mede dat de re geering te Berlijn ongevraagd de verzekering gegeven heeft, dat de expeditie van Emin strikt de demarcatie-lijn eerbiedigen zal. In antwoord op eene desbetreffende vraag heeft Fergusson verklaard, dat de Engelsohe legatie in Brazilië gehandhaafd moet blijven op denzeltden voet nis te voren. De Times van 12 dezer bevat een dépêche uit Peking, meldende het overlijden van mar kies Tseng. Berichten te Mozambique ontvangen bevesti gen de tijding dat de Makolos den luitenant Valadin. van de Portugeesche marine, en den ambtenaar Alemda, met 15i) inlnndsche sol daten van hun geleide, hebben vermoord. F II A N K R IJ K. De president der republiek heeft Zaterdag morgen jhr. mr. Beelaerts van Blokland in audiëntie ontvangen. Deze heeft toen zijne geloofsbrieven als vertegenwoordiger van de Transvaal aangeboden. Een officieel telegiam uit Saint Louis meldt, dat de commandant van het Fiansche Soudan den Gn dezer Ségoude hoofdstad van het koninkrijk Ahmadou heeft bezet. De heer Floquet heeft Zondag jl.teArca- chon voor omstreeks 40U0 personen eene rede gehouden. Ilij herinnerde aan den voor uitgang der republiek sedert -1870 en deed een beroep op de eensgezindheid aller repu blikeinen. Bij de verkiezing op Zondag jl. van een afgevaardigde te Blayc (departement Gironde) is een anti-republikeinsche candidaat gekozen met 7978 stemmen. De republikeinsche can didaat bekwam er 7930. Te Evreux is, ter vervanging \an wijlen den lieer De Maleville, tot senator gekozen de heer Milliard, met 591 stemmen. Op den beer Chambray, royalist, waren er 400 uit- gebra ht. Te Quimper (Finistère) is, ter vervanging van wijlen den heer Grandpeiret, de heer Astor, republikein, met 654 stemmen tot senator gekozen tegen den conseivatieven candidaat, die er 560 gekregen heeft. Te Foix (Ariège) is de heer Bordes-Pngès, republikein, tot senator gekozen. ZWITSERLAND. Het bondsdepartement voor justitie en politie heeft een wetsontwerp betreffende uitlevering gereedgemaakt, volgens hetwelk door Zwitserland voortaan zullen worden uit geleverd politieke misdadigers, die zich met een politiek doel aan zware misdaden hebben schuldig gemaakt, alsmoord, brandstichting, diefstal, vervalsching of vernieling door mid del van ontploffing. Deze bepaleng komt over een met de internationale voorstellen, die Rusland in 1881 betreffende de uitlevering van politieke misdadigers heeft gedaan. OOSTENRIJK. De Czechisch-Duitsche conferentie is giste ren geopend. Besloten werd, de beraadsla gingen in bet geheim te doen plaats hebben. Eene conferentie van Hongaarsche bis schoppen heeft besloten het decreet van graaf Zacky, in zake het houden van registers van 'den burgerlijken stand, beslist te ver werpen. ITALIË. De Romeinsche correspondent van de Times schrijft: Indien de lieer Crispi al den cor respondenten, die van dezelfde meening zijn als de beide uitgezette, het verblijf in Italië wil verbieden, dan zal er niet een te Rome overblijven. Het algemeen gevoelen isdat een enkele goede maatregel, door den minis ter van financiën genomen's lands krediet meer ten nutte zou zijn dan een zoo groot mogelijk aantal uitzettingen. Ook de correspondent van de Figaro is liet land uitgezet. Menotti Garibaldi is Zondag te Rome her kozen als afgevaardigde. De heer Billot, de nieuwe Fransche gezant bij de Italiaansche regeering, heeft Zondag bij zijn aankomst te Rome aan den heer Crispi een brief gesehleven, waarin hij het verlan gen te kennen gaf hem te zien. De heer Crispi heeft hem dadelijk teruggeschreven, dat hij hein ten vijf ure zou ontvangen. Zij hebben een langdurig en hartelijk onderhoud met elkander gehad. De gezant verklaarde dat hij m,et vriendschappelijke gevoelens gekomen was om Frankrijk te vertegen woordigen. Alle dagbladen begroeten in sympathieke termen de komst van den nieuwen gezant. SPANJE. In de Kamer heeft Cassola een voorstel ingediend, strekkende om de onschendbaar heid vast te stellen van de leden van den Senaat die tot leger behooren. Nadat L .gasta verklaard had zich met dit voorstel te veree nigen, is het met algemeene stemmen aan genomen. De Senaat heeft het rapport der commissie, waarin voorgesteld wordt generaal Daban arrest op te leggen, aangenomen. PORTUGAL. Gisteren hebben de verkiezingen plaats ge had van 50 pairs van het koninkrijk. Er zijn alleen conservatieven en progressisten geko zen; geen republikeinen. De conservatieven zullen n de Kamer der pairs de meerder heid hebben. ST AT EN- G EN ER A AL. Pensioenwetten. Blijkens de afdelingsverslagen der Eerste jxnmer, zijn de ontwerpen tot regeling van de pensioenen der burgerlijke ambtenaren in/.., met ingenomenheid ontvangen gewor den. Men verheugde zich er over, dat de regeering de zaak met kracht had opgevat het gemeen overleg met de Tweede Kamer had tot eene gelukkige uitkomst geleid. Meer bepaaldelijk wees men hierbij op de bepalingen ten bate der zg. oude weduwen en op de wijzigingen als gevolg der amende- menten-Roêil. Van verschillende zijden had men gaarne bij deze gelegenheid de kanselarij-leges geheel afgeschaft willen zien, te meer daar het tarief te hoog blijkt en de leges, die de staat voor aanbestedingen heft, indirect toch weder uit de staatskas wegvloeien. SCHIEDAM, 15 April 1S90. Wij beweren zeker niet te veel, wanneer wij als onze meening uitspreken, dat de Schie- damsche Kunstvereenigmg haren stadgenoo- ten een recht feestelijke Paasehweek heeft bezorgd. Ilare tentoonstelling van voorwer pen van kunstnijverheid, de eerste van dien aard in Schiedam, werd met een buiten gewoon, doch welverdiend succes bekroond, Schiedams ingezetenen hebben aan de Kunst- vereeniging een schitterend bewijs van waar deering gegeven van de vele moeiten en zor gen, die zij zich voor het welslagen dezer ten toonstelling getroostte. Van hetoogenblik der opening tot dat der sluiting was het bezoek zeer druk Zelfs nog op den laatsten dag bedroeg het getal bezoekers niet minder dan drie duizend. Zondagavond vooral was de toe loop zoo groot, dat men geruimen tijd moest wachten, alvorens men de zaal kon binnen komen, waardoor eene aandachtige beschou wing der oor werpen onmogelijk was gewor den, en desniettegenstaande scheen het, alsof men van deze tentoonstelling niet scheiden kon, want reeds herhaalde malen lmd de bel het sluitingsoogenblik aangekondigd voor de laatste bezoekers de zaal verlieten. Eere aan da Schiedamsche Kunstvcreeni- ging, die het initiatief nam voor deze tentoon- 93% 101 (51% 110% 01% '1% 74% 18% 17%, 54 18% 10% 30% 15%. 7% 17% 51 3 uitenland- eden vuor werd door en koop- en waren neen wat 3 rijzende om voort. h hooger. ;er, alleen j. 5, Rcsc, den aand. Jank ntraal 1/* 4Pana-, 01%; Kort, 12.05 47.8-2% j 47.80 s 47.60 t 59 07% o 100.75 a 46.60 omesseu COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal fVaseo per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85, - 2.50. 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ZUID- AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt gemeldHet mi nisterie heeft zijn ontslag aangeboden, dat aangenomen is.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1