Vrijdag 18 April. A". 1890. N°. 7481. ier- en- veert: g'st© Jaargang-. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J? ODÉ. Buitcnlandsclie Berxelite 11. Biiiiicnlandsclic Berichten. STATEN- GENERAAL. COURANT i .85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: MARKT, E, 124, Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0,10. Drikmaai, geplaatst wordt tegen tweemaal, berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door liet geheelu Rijk Afzonderlijke nommers DUXTSCHLAND. Keizer 'Wilhelm moet voornemens zijn, eerstdaags een bezoek aan Bismarck te bren gen op Friedriebsruhe. Omtrent het doel van bet bezoek worden allerlei gissingen geopperd, o, a. bet trachten naar een min nelijke schikking omtrent de punten van verschil en bet terugvragen van stukken, welke de keizer liever niet beeft dat in Bis marck's banden blijven. Door de sociaal-democratische leden van den Rijksdag is het volgend manifest gericht tot alle mannelijke en vrouwelijke werklieden in Diiitsebfand »Met het oog op den tegen- woordigen toestand der werklieden en wegens politieke bedenkingen, kunnen wij den Uuit- jschen werklieden niet aanbevelen, den'ln Mei tot een algemcenen rustdag te maken. Zoo danig besluit zou niet uitvoerbaar zijn en in de kringen der werklieden zeiven velerlei tegenstand vinden. Ook zou het misschien aanleiding geven tot botsingen van onbere kenbare beteekenis. Alleen daar, waar de werklieden zekerlie'd hebben van zonder conflict den 'ln Mei een vrijen dag te kun nen nemen, mogen zij het doen, mits zij daarby ten strengste alle storing der open bare orde vermijden. Daarentegen moeten cr in massa handteekeningen voor eon adres aan den Rijksdag worden bijeengebracht, waarin de eisch van een normalen werkdag van acht uren en andere eischen der werk lieden worden geformuleerd. Deze adresbe weging moet den ln Mei begonnen en tot bet einde van September voortgezet worden." Volgens bet Socialistische Volksllalt zal in den Rijksdag een voorstel worden inge diend tot ontwapening. In bet Huis van afgevaardigden verklaarde Caprivi, dat er betreffende het gebruik der pers na de plaats gehad hebbende minister verwisseling ernstige overdenkingen hadden plaats gehad. Uit het bureau van den rijks kanselier was er daarna geen enkel woord in de bladen gekomen. Voor de buitenlandsche pers moet de regee ring echter de gelegenheid openhouden -om bladen te verkrijgen tot het oefenen van invloed op de stemming in bet buitenland, maar ook hierin zal beperking worden ge bracht, De grenzen van een goeden toon zullen echter nooit te buiten gegaan worden. De kroonprins van Italië heeft de uitnoo- -diging van keizer Wilhelm aangenomen en zal 10 Juni te Berlijn komen. De keizer eu keizerin zullen in den herfst weder een bezoek aan het Jtaliaansche hof brengen. Ook nam keizer Wilhelm de uitnood.iging voor de manoeuvres van het llongaarsehe leger aan. Volgens het socialistische Volksblatt zal waarschijnlijk in den Rijksdag de quaestie der ontwapening ter sprake gebracht worden. P1USKB IJ K. )e president der republiek is Dinsdagavond uit Parijs vertrokken om zijne reis naar het zuiden des lands en naar Corsica te onder nemen. Hij zal den 27sten dezer te Parijs terug zijn. Blijkens den staat der handelsbeweging gedurende de maand Maart, hebben de invoeren bedragen fr. 393,674,000, tegen fr. 378,467,000 in dezelfde maand van 1889, en de uitvoeren fr. 337,506,000 tegen fr. 303,425,000 in het vorige jaar. De Pair ie zegt, dat de minister van binnen- landsche zaken het bericht uit Bessèges heeft ontvangen, dat aldaar sterk propaganda wordt gemaakt voor deelneming aan de manifestatie der werklieden op 1 Mei De leiders der be weging zijn uit Parijs aldaar aangekomen en loopen de werkplaatsen, t'e mijnen enz. af om heimelijk geschriften, waarin de opstand wordt aanbevolen, te verspreiden. ENDELAND. Uit Konstantinopei wordt aan de Times gemeld, dat de conversie der Turksche schuld eene uitgemaakte zaak is en gevolgd zal wor den door een nog niet uitgewerkt conversie plan der Egyptische schnttingsleeningen, door welk plan ook de Turksche schatkist gebaat zal worden. OOSTENRIJK. De zitting van den gemeenteraad van VVeenen werd gisteren verstoord door de anti semieten. liet hoofd der anti-semieten verliet de zaal na de ongeldigverklaring der ver kiezing van een raadslid zijner partij. De menigte juichte hem toe, onder het aan heffen van den kreet zoo in de Zaal als op het plein van het stadhuis Weg met de Joden Nauwelijks is de rust te Weenen zoover hersteld, dat de politic het bevel aan wijn en bierhuizen en openbare vermakelijkheden om vroeg te sluiten heefl kunnen intrekken, of er hebben nieuwe wanordelijkbeden plaats gehad, Jn Brigittenau ontstond nl eene vecht partij tusschen een Israëliet en twee werk lieden, die weigerden de schade te betalen, Welke zij in den drankwinkel van eerstge- noemden hadden aangericht. De spoedig te hoop geloopon menigte nam het vernielings werk over, zoodat, toen de politie toesnelde, geen enkele ruit in het drankhuis meer heel was. Vier persouen zijn gearresteerd. De politie-president, baron Krans, heeft van den keizer eene ernstige berisping ont vangen over de onvoldoende maatregelen, bij bet begin der ongeregeldheden door hem genomen. De Czochisch-Duitschc conferentie, opnieuw bijeengekomen, heeft beraadslaagd over de ontworpen veranderingen in de wijze van verkiezing der afgevaardigden van het groot grondbezit. SPANJE. Daar de Senaat, zooals inen weet, aan den minister van oorlog verlof beeft gegeven, generaal Daban een vestingarrest van 2 maan den op te leggen, heeft de kapitein-gene raal te Madrid zich naar hem begeven om hem liet bevel over te brengen zich gevangen te stellen. De vesting Alicante is hem voor die 2 maanden tot verblijf aangewezen. PORTUGAL. Een der dagbladen meldt dat prins Ilein- rich van Pruisen eigenhandig geschreven brieven van èon Duitschcn keizer aan den koning van Portugal en de koningin-regentes van Spanje bij zich bad, waarin bij hun zijn bezoek aan Lissabon en Madrid in October aankondigde. Een Portugeesche commissie zal den 27n llézer vertrekken, met het doe! om in de Transvaal de grenzen der Portugeesche be zittingen vast te stellen. De terreinen wier grenzen zij te bepalen heeft, liggen tusschen Jehomati en Impopo. It||ks.waterstaat«wcrken. De commissie v. rapporteurs omtrent bet ontwerp tot vaststelling van bepalingen be treffende 's rijks waterstaatswerken is met de regeering in overleg getreden. Zij wees den minister op de bezwaren, door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, door het hoogheemraadschap van Rijnland, door het dagelijkse!» bestuur van het waterschap Schouwen en door andere waterschapsbestu ren ingebracht tegen het bepaalde sub 4°. en 7°. van art. 1 van bet ontwerp. Wat de eerste bepaling betreft, wordt er door adressanten op gewezen, hoe bij de totstandkoming daar van de mogelijkheid te vreezen is, dat de door den Koning te stellen verbodsbepalingen of beperkingen de gelegenheid tot loozing of in festing van water aan sommige waterschappen zullen kunnen ontnemen of tydelijk verhin deren, waardoor, in strijd met eeuwenoude rechten en toestanden, de belangen van onder scheidene gedeelten van ons vaderland zeer zouden kunnen worden geschaad. De minister verklaarde hierop, dat het in geenen doele in de bedoeling der regeering lag, door den in het leven te roepen alge- meenen maatregel van bestuur inbreuk te niaken op verkregen rechten, en dan'ook gaarne bereid te zijn door eene gewijzigde redactie van het sub 4° en 8° opgenomene aan de geopperde bezwaren te gemoet te komeu. Tegen de bepaling sub 7" wordt aange voerd, dat, waar onderscheidene gemeenten met groote kosten er op ingericht zijn om hare faecaliën ia rivier of zee te doen uit- loopen, en andere bezig zijn tot hetzelfde doel groote werken te stichten, het zeker niet aangaat het gebruik dier inrichtingen afhankelijk te maken van de eenzijdige inzich» ten, welke aan een algemcenen maatregel van bestuur bet aanzijn geven kunnen. Naar aanleiding biervan merkte de min. op, dat de voorgestelde bepaling geenszins ton doel had het gebruik van dergelijke wer ken te bemoeilijken, maar uitsluitend beoogd© liet nemen van maatregelen mogelijk te maken tegen het vei'ondiepen van openbare wateren/ bijv. door bet inwerpen van kolenaseb uit stoombooten, het verontreinigen dier wateren, bijv. door fabrieken, op plaatsen, waar aart de belangen van de volksgezondheid of de veeteelt en visscherij door eene dusdanig© handelswijze groot nadeel zou kunnen worden toegebracht. Op eene opmerking, dat de voorziening in dergelijke belangen vreemd moet. geacht worden aan een ontwerp, dat, blijkens d© considerans, in weerwil deze nu reeds veel te ruim gesteld was, dan toch uitsluitend de belangen van 's rijks waterstaatswerken op liet oog heeft, antwoordde de minister dat, waar te dier plaatse evenzeer van het doel matig gebruik van 's rijks waterstaatswerken gesproken wordt, dit bezwaar hem minder klemmend voorkwam. SCHIEDAM:, 17 April 1890. Bij kon. bcsl. is benoemd tot provinciaal inspecteur der directe belastingen enz, t© Rotterdam J. Uufour, thans te Maastricht. De miliciens der lichting 1884 en 4885 zullen dit jaar niet worden gepasporteerd, lit verband met het ingediend wetsontwerp tot verlenging van deu diensttijd der oudste twee lichtingen. Heeft de nieuwe minister van binnenland- sclie zaken onlangs in de Tweede Kamer verklaard dat hem de tijd ontbrak om zich dit jaar bezig te houdon met een herziening van het kiesrecht, thans kunnen wij meedee- len, dat het den minister gelukt is tijd t© vinden voor de verknipping van de dubbel® kiesdistricten. Een wetsontwerp in dien geest zal weldra bij de Tweede Kamer worden ingediend. Vad.) Naar uit Parijs gemeld wordt, heeft d© keizer van Rusland tlians de uitnoudiging: oin als scheidsrechter op te treden in de quaestie tusschen Nederland en Frankrijk betreffende de grensregeling van Guyana aangenomen. Het Centrum verneemt, dat binnenkort een regeeringsvoorstel bij de Tweede Kamer zal inkomen tot wijziging der kiestabel en ter verdeeling van de thans nog meervoudige irt enkelvoudige kiesdistricten.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1