Om oen einde te maken aan de rampzalige verdeeldheid, die de plaatsvervanging Heeft doen ontslaan bij onze R.-k. lundgenooten, geeft Dc Tijd den raad om do beslissing der qunestie over te laten aan de bisschoppen. De Tijd deelt de vrees niet, dat de zorg waarmede dozen zich steeds weerhielden van al wat een inmenging kon heeten op een gebied, dat aan de godsdienstige belangen vreemd is, hen ook nu zal weerhouden van een optreden, door het blad noodig geacht. Bü den thans gevoerden strijd toch is wel degelijk met het staatkundig ook het godsdipnstig belang van het katholieke volk gemoeid, a Ten andere: wat zou de hoog waardige bisschoppen behoeven te weerhou den". vraagt Dc Tijd«wanneer het garische katholieke volk van Nederland, den nood- lottiueu en sehnndnlijken broedertwist moede, tot hou do bede richtte: «Vaders, doet uit spraak in do verdeeldheid uwer k'nilcrenl" In verband niet de verkiezing te Delft zegt de heer llnffmans dal, wanneer er een enkele anti-revolutionnair valt bij gebreke van den steun der katholieken, de entente cordiale tusschen de bondgenooten is ver broken, en hij vervolgt dan aldus: «Wachten wij ons, don boei te boderven door onberaden te werk te gaan. Nog eens, laat ons redelijk wezen en van geen mensch iets vergen, wat hij bij geen mogelijkheid doen kan. sis er iemand in den lande mordicus tegen persoonlijken dienstplicht, dan is het de ondergeteekende. Maar dit belet mij niet de volgende verzuchting te slaken Lieve beste katholieke kiesvereeniging te Delft 1 Stel, ik bid u, niet de vraag, waarop gij vooruit weet dat gij een onbevredigend antwoord moet en zult krijgen, eene vraag die geen ander gevolg kan hebben dan de bondgenoo ten te vervreemden en te niet te doen al wat er na twintigjarigen strijd met zooveel inspanning is gewonnen. Maak als het u belieft niet alle anti-liberalen in Nederland ongelukkig, enkel om uwe gevoeligheid bot te vieren." Krachtiger dan door redeneeringen steunt de hoer Schaepman in zijne brochure Haff- mnns betoog, door de namen te noemen van de districten welke op liet spel staan. Hij zegt: Gaan de verbondenen niet weder samen bij de stembus in 1891, dan, zegt hij, gaan voor de katholieken verloren de districten Do(jticheni, Haarlemmermeer, Loosdninen, Wijk-hij-lhmrstede (voor welk district do beer Schaepman zelf zitting heeft); en voor de anti-revolutionnairon Bodegraven, Delft, Eist, Gouda. 's-Gravenhage, Huldingen, bochem. Middelburg, Oostburg. Schiedam, Wolvega, Zutfèn en Zwolle. «En ik ge loof", zoo gaat hij voort, «hier alleen de districten te hebben genoemd wier verlies onherroepelijk vaststaat. In het gunstigste geval blijven aan de rechterzijde 38 leden over en de linkerzijde beschikt bijna over twee derden der stemmen," De Maathot)*' tot de Delftsche katholieken: «Kiest den heer Van de Velde niet, als men geen bevredigende verklaring geeft, niet op het laatste oogenblik, wanneer die niet meer kunnen beoordeeld worden, maar zoo tijdig, dat men zijne gedachten er over kan laten gaan. Wie een goede zaak voorstaat, kan den eerlijken weg bewandelen en behoeft niet in een schuilhoek te gaan staan, om van daar (te onnoo,.<e verrassen. «Katholieken van Delft, bedenkt het wel, als gij den heer Van de Velde kiest, zonder dat hij u in ronde woorden gerustgesteld heeft, dan maakt gij den weg naar de kazerne afreed voor uwe kinderen, uwe priesters, »uvp reÜgieusen, uwe missionarissen. Daaren boven buigt gij het hoofd onder het juk der Calvinisten, die u, als gij u als schapen laat leiden, wel verder zullen brengen, die u het juk op den hals zullen leggen, waaronder onze voorvaders zoovee! geleden hebben." De heer Ilenry Tindal deelt in een adres aan de Tweede Kamer mede, dat de volgende autoriteiten hem gemachtigd hebben te ver klaren «dat wanneer onder de tegenwoordige omstandigheden Den Haag in tijd van oorlog gebombardeerd werddit bombardement volgens hun gevoelen niet in strijd zou zijn met het volkenrecht" Von Moltke, De Bria!- mont, de Fransche professoren Demangeat, Lyon-Cucn en Renault, de Belgische profes soren Nys, Rivier en Rolin-Jacquemyns, de Kngelsche professoren West lake en Hall, Cli. Ca Ivo, Ed. Engelhardt, L. Gessner, prof. L. Goldsclimidt, E. de Pnrieu. L)e heer Tindal vraagt de Tweede Kamer er op aan te dringen bij de regeering om onverwijld die maat regelen te uemen, waardoor het bombarde-v ment van Den llaag, bij den aanvang van een eventueelen oorlog, ophoude een gerechte oorlogshandeling te zijn. Te Nijmegen is overleden: jhr. mr. C.II. Roiill, oud-strijder van 1831, drager van liet Metalen Kruis en ridder van verschillende orden. Naar men mededeelt, zijn de aanvragen tot het stellen van plaatsvervangers voor de lich ting 1890 der nationale militie in het militie district van Den Haag, bij eenige jaren ver geleken, bijzonder gering. Door de Nederlatulsche Rijn- en Iiolland- srlie spoorwegmij. zullen retourkaarten naar Amsterdam worden afgegeven tegen enkele reisvracht, aan de deelnemers voor den uni- \ersitej||-roeiwedstrijd te Haarlem op 1 Juni a. s., uitgeschreven door den Nederlamlsohen studenten-roeibond. Deze rotourbiljetten zul len geldig zijn van 31 Mei tot en met 2 Juni a. s. Twee ambtenaren aan het Holl. spoorweg station te Haarlem, dc hoeren Klinkert en- Veldkamp, gaan over in dienst van den in aanleg zijnden spoorweg in de Transvaal, Door de «Maatschappij tot Nut van 't Alge meen" is dezer dagen een geschrift verspreid, waarin «haar werken en streven naar de be hoeften des tijds" door haar secretaris, den heer J. Bruinwold Riedel, wordt geschetst {Amsterdam, Roeloflsen en Jlübner), De schrijver toont aan, dat het op den weg ligt der Mij-, in overeenstemming met de begin selen waartan haar stichters uitgingen, en met haar vroegere werkzaamheid, zicli in onze dagen de maatschappelijke vraagstukken aan te trokken en tot haar oplossing bij te dragen. Vooral (bukt bij er terecht op, dat men er niet komL door geschriften en voordrachten alleen, maar dat de departementen zelve de hand aan 'twmk moeten slaan ter praetiseho verwezenlijking vat: verschillende denkbeelden op dit termn. Daarbij moet het onderwijs steeds een der hoofdvoorwerpen van de zorg der departementen blijven, opdat het volk, dat vrijheid en recht vraagt, verstandelijk en zedelijk toegerust worde om beide te genieten. Op 't gebii d van het voorbereidend en vooral ook van liet voortgezet ouderwijs ligt weer een uitgebreid veld van werkzaamheid. Ver volgens wordt in korte trekken aangewezen, hoeveel nog op 't gebied van verzekering, van coöperatie, tan 't leerlingswezen en zoo meer te doen valt, om het besef te verlevendigen, dat de maatschappij, in overeenstemming met gewijzigde toestanden en gewijzigde opvattin gen, nog een uitgebreide taak voor zich heeft tot nut van 't algemeen, i Van de kleine geschriften, die de maat- schappij in den Kaatsten tijd tegcu miniemen J prijs verspreidt (en die uitgegeven worden bij M. K. de Grauw, Ouderkerk), verscheen er mede een over «Arbeidswetgeving" van G. A, M. Groeneveldt, waarin in groote trekken de roeping van den staat ten opzichte van den maatschappelijke!) arbeid wordt geschetst, als- meJe de wijze, waarop hij zich in verschillende landen daarvan iieeft gekweten. Moeten door een gemeenteraad alle be sluiten in openbare zitting genomen worden Deze vraag werd behandeld in de jongste zit ting van den gemeenteraad van Oud-Beier land. Ingekomen was eene reclame legen een aanslag in den hoofdelijken omslag. De voorzitter stelde voor, deze reclame in ge heime zitting te behandelen, waartoe word besloten. Na heropening der vergadering wilde de voorzitter tot stemming overgaan. Daartegen kwam de beer Van Weel in ver zet, met de opmerking dat een besluit be tredende den hoofdelijken omslag altijd in geheime zitting werd genomen. De voor zitter merkte op, dat de wet liet wel toelaat, om de zaak in geheime zitting te bespreken, doch een besluit moet in het openbaar wor den genomen. llij las het daarop betrekking hebbende wets-artikel voor. De lieer Van Weel meende, dat dun bij het opmaken van den hoofdelijken omslag, indien er gestemd zou moeten worden, do deur bij eiken post open en dicht zou gemaakt moeten worden ook zouden er leden kunnen zijn, die bezwaar inaaktpn om te stemmen, en zou het wellicht vijandschap verwekken. Hij gaf'eene andore verklaring van het wets-artikel, waarna de voorzitter voorstelde nog geen beslissing te nemen, maar de reclame tot de volgende vergadering aan te houden. Men schrijft uit Rotterdam Terwijl de natuur nog pas begint te ont luiken, bieden de serres en plantenkassen van verschillende liefhebbers en instellingen een tafereel aan, dat het bewijs levert, hoezeer het den mensch gegeven is door middel der kunst de natuur de behulpzame hand te bieden. Vooral zijn bet in dezen tijd van het jaar de serres der Rotteniamsche diergaarde, welke de idgemeetic aandacht trekken en de bloe men- en plantenliefhebbers van heinde en verre hierheen lokken om aan deze serres een bezoek to brengen. Men vindt er een verzameling azalea's, welkezoo wat reusachtigheid als ver scheidenheid van kleuren betreft, elders tever geefs gezocht zal worden. Tot aan het dak toe zijn deze met hare honderdduizenden bloemen opgestapeld en, dank zij het keurig arrangement, doen zij den beschouwer bij den eersten aanblik als verstomd staan. Aan de achterzijde is deze bloemcnberg gedekt door een enorm zeldzame verzameling camelia's, terwijl hij aan beide zijden geflan keerd is door eene verzameling hyacinten, narcissen, tulpen en andere bloemen, welke de serre meteen overheerlijke geur vervullen. In hot warmere gedeelte der serre be vindt zicli ook een fraaie verzameling bloeiende imantophylhnn.s, terwijl voorts de Victoria-ser- re een bezoek overwaard is, wegens de unieke collectie bloeiende orchydeeëu. De aandacht van alle bloemen- en plantenliefhebbers wordt hierop dan ook ten -zeerste gevestigd, vooral daar deze bloemenrijkdoin slechts betrek kelijk korten tijd genotea kan worden. Voor de feestviering van het 100-jarig be staan van tiet instituut voor doofstommen te Groningen heeft een stadgenoot f500 ge schonken. Eenige hoeren zullen de kosten van liet slaan van eene herinnerings-rncilaille voor hunne rekening nemen. Een dame uit Gelderland -zond een gift van f'100. Door liet bestuur der christelijke vereeni- ging tot verpleging van lijders aan vallende ziekte is tot directeur der gestichten bij Haar lem benoemd de heer J. L. Zegers, zendeling te Indramajoe, residentie Cheribon. De eigenaars en bewoners van het buiten goed »Spaarenberg", te Santpoort, bij Velzen, de heer en mevrouw J. R. Wijste, die eenige jaren geleden op hun buiten eene bewaar school voor kinderen van mingegoeden hebben opgericht, hebben onlangs besloten daarvoor een aanmerkelijk grooter en doelmatiger ge bouw in te richten. De fondamenten daartoe zijn in de vorige week gelegd geworden. Gelijk men weet, toonen de heer en mevr. W. ook nog op andere wijze hunne belang stelling voor kinderen in hunne woonplaats. Jaarlijks, op den Prinsessodag, geven zij een kinderfeest op .Spaarenberg", waar dan ongeveer honderd schoolgaande kinderen fiestelijk worden onthaald. (Ar. v. d. D.) Te Kollum (Fr.) is van een landverhuizer, van daar naar Cordoba (Zuid-Amerika) ver trokken, een brief, gedateerd 2 Febr, jl,r ontvangen, waaraan het kV", v. d. D. het vol gende ontleent: Wat dc omstandigheden bier betreft, kan ik niet voel goeds melden. Er wordt hier veel geklaagd, en ik hoor bijna geen een of zij willen graag terug. Ik zou wel willen, dat mijne landgenooten zoo wijs waren en lieten hot hun -zoo schoon niet in 't oor blazen. Waarlijk, gelooft mij, u zoudt verbaasd staan kijken als u den toestand van die arme men- sehen zaagt. Ilier wordt wel veel geld ver diend en beloofd, maar weinig uitbetaald, en alles is duur. Ja, gaat naar de nrmsien in uwe gemeente, gij zult beter leven vinden dan hier onder den arbeidersstand, die altijd onder smarten gebukt gaat. Er kunnen betere provinciën zijn, dat weet ik niet, maar hier is 't erg. Kon ik mondeling met u spreken, ik zou u er meer van vertellen. Ik ken hier een boer, waarbij Hollanders in dienst zija, die somtijds ook nog wel klageu, doch die weten lang niet alles wat er te koop is, want die zijn in de boter gevallen, hoewel zij geen komen te zien. Ik geloof niet, dat- ik hier lang meer blijf, want iti den woord t 't is hier geen land voor Hollanders. De heer J. II. Muller, ingenieur te Does burg, heeft van een Nederlandsch en En- gelsch syndicaat de opdracht ontvangen tot- het doen van eene spsorweg-opneming uit. de Kaapkolonie naar Johannesburg in de Transvaal, in aansluiting met den bestaan- den spoorweg KaapstadIvimberley. Een 25-jarig jongeling te Staphorst be kwam voor een paar weken een vrij erusiige snede in liet been. De vader meende dit te genezen door kokende terpentijn in de wond te gieten. Het geneesmiddel is gebleken erger dan de kwaal te zijn, want thans is het been zoo gezwollen en de patiënt zoo ziek, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Zekere Hendrik Dunnink, te Rouveen, mis handelde Maandagavond zijne vrouw. Hun reeds gehuwde zoon geraakte daardoor zoo danig in drift, dat iiij zijn vader aanviel en doodelijk verwondde. Dezer dagen werd op den openbaren weg in het dorp Epen. gemeente Wittcm, de heer P. J| M. door den veldwachter van Epen zeer' ernstig met ecu messteek in de zijde gewond, waarschijnlijk zonder andere oorzaak, dan. dat hij den veldwachter, die, doordien hij te veel drank gebruikt had, gevallen was, wilde bijstaan om weer op de been te ko men. De verwonde werd in een huis in de nabijheid opgenomen en is tot gisteren niet naar zijne woning kunnen vervoerd worden. Amsterdam. Het nantal werklooze dimnantwerkors, die zich hij de commissie alhier om ondersleuning hebben aangemeld, is bereids gestegen tot 1400, meest vaders van talrijke gezinnen. Tot dusver is bij de

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2