Binneiiliindsclie Berichten. S T A T K N -GEN E R A A L. K o 1 o n i 8 n. ■weesop <leleerstellingen inde laatsteencyclie ken gehoorzaamheid aan de bisschoppen, gehechtheid aan den paus, goed toezien op de aanvallen tegen de wet. 'L II. eindigde niet zijn zegen uit te spreken over Oostenrijk, den keizer, de keizerlijke familie, de Oosten- rijksehe bisschoppen en priesters. A M BRIK A. Uit Bio de Janeiro wordt van den 17n gemeld dat het godsdienst-onderwijs op de staatsscholen bij besluit van de Yoorloopige Begeering is afgeschaft. BBAZItlE. Voor het samenstellen der nieuwe consti tutie zal de regeering met de daarvoor spe ciaal in liet leven geroepen commissie cene ontwerp-constitutie gereedmaken, die door de dagbladen gedurende twee maanden zal worden openbaargemaakt. Vervolgeus zal een definitief ontwerp vastgesteld worden als de verkiezingsperiode zal geopend zijn. AHo candidate!! voor het congres zullen deswege geraadpleegd worden, en indien liet regee- rings-ontwerp door de meerderheid wordt goedgekeurd, dan zal de constitutie worden beschouwd als aangenomen te zijn. In het tegenovergestelde geval zal het congres het karakter verkrijgen van eene constitueerende vergadering. Wyziglng der Kiestabel. Het ingekomen wetsvoorstel tot splitsing der groote gemeenten in afzonderlijke kies districten, en wel Groningen in 2, Utrecht in 2, Amsterdam in 9, Rotterdam in 5, en 's-Gravenliago in 3, beoogt aan het stelsel van enkelvoudige districten volledige toepas sing te geven. Uc minister van bintienl. zaken meent, dat dezelfde redenen welke voor de indeeling van het geheele land in enkel voudige kiesdistricten pleiten, ook in gelijke, zoo niet in meerdere mate voor de indeeling der groote stalen gelden, terwijl geen enkele reden afdoende schijnt om aan de steden een anderen invloed op de samenstelling van de volksvertegenwoordiging te geven dan aan de kiezers in de andere deelen des lands is toegekend. Ter rechtvaardiging van zulk eene uilzondering moet men zijne toevlucht nemen tot argumenten die, hoeveel waarde zij ook op zich zelf beschouwd mogen heb ben, toch niet passen in het stelsel van distrietsvordeeling. dat nu eenmaal in onze staatsregeling is aangenomen en waarschijn lijk iti langen tijd niet door een ander zal worden vervangen. De bedenking, dat het organisch verhand der gemeenten zou worden verbroken, heeft geen waarde in liet systeem van ons staats recht, volgens hetwelk de ingezetenen recht streeks individueel deelnemen aan de ver kiezingen en niet door middel van organismen. Dat de grenzen der kiesdistricten tfians samenvallen met gemeentegrenzen, is eene toevallige omstandigheid, te danken aan redenen buiten het kiesstelsel gelegen. De kiesdistricten vormen geen vereeniging van gemeenten, maar zijn en blijven niets anders dan geographischegroepeeringen van kiezers; de organen der gemeenten hebben niet den minsten invloed op den uitslag der verkiezin gen de kiezers stemmen niet als ingezetenen der gemeente, maar als ingezetenen des lands, en hun ingezetenschap der gemeente heeft met de combinatie der uitgebrachte stemmen niets te maken. Hot tegenwoordig wetsontwerp zal te ge- moet komen aan het groote bezwaar tegen de bestaande indeeling, dat de kiezers inde vijf groote gemeenten zonder «enigen deug- delijken grond in eene andere betrekking tot de door hen gekozen afgevaardigden worden gesteld dan de kiezers in de andere districten des lands. Dezelfde indeeling is thans voorgesteld als door minister Heemskerk is opgenomen in zijne nota van 9 Maart 1887; ze is gemaakt in overleg met de burgemeesters, berust op de bestaande indeeling dier gemeenten in wijken en buurten, en schijnt de meest prnetisehe. Alleen voor Rotterdam zijn eenige wijzigingen aangebracht. Verder zijn eenige wijzigingen in de kies wet voorgedragen, verhand houdende met de splitsing der meervoudige districten. In art. 37 is nu bepaald dat de stembil jetten ten minste 5 (in plaats van 8) dagen voor den verkiezingsdag moeten rondgezonden worden. Voorts dat het zegel op liet stem briefje moet zijn afgestempeld en dat een zegel voldoende is. In art. 38 is nu o. a. bepaald dat de leden van liet bureau van stemopneming en de ge meente-ambtenaren, die liet bureau bijstaan, bij dat bureau hun stembriefje inleveren. In art. 41 is bepaald dat de inlevering der stembriefjes te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gruvenliagc, Utrecht en Groningen reeds om acht uur 's ochtends aanvangt, in liet belang der talrijke werklieden-kiezers in die districten. Hij koninklijk besluit kan dat aanvungsuur van acht ook in andere districten worden toegelaten. Volgens de jongste oflicieele gegevens zal het aantal kiezers bedragen in Groningen I 44,915, Groningen il 4*2,510; Utrecht I 41,381, Utrecht II 47,805; Amsterdam 1 44,lJ0-.), Amsterdam U 4.1,092, Amsterdam UI 52,080, Amsterdam IV 39,152, Amster dam V 47,722, Amsterdam VI en Nieuwer- am.stel 42,853, Amsterdam VU 47,505, Amsterdam VIII 51,215, Amsterdam IX 37.800; Rotterdam I met Kralingen en Kapellead IJsel 4-7,805, RotterdamII43,893, Rotterdam 111 43,909, Rotterdam IV 43,748, Rotterdam V met Charlois 39,853; 's-Gra- venhage I 49,390, 's-Gravenliage II 51,706, 's-Gravenliage III 48,342. Voorgesteld wordt het in werking treden der wet uit te stellen tot de periodieke ver kiezingen in 1891, tenzij onverhoopt vóór dien tijd de Tweede Kamer moelit worden ontlmnden, in welk geval hij koninklijk be sluit de wet vroeger in werking kan worden gesteld. Ter voorkoming van moeilijkheden is be paald dat vacatures van leden, die in Sep tember 1891 zullen aftreden, niet meer zullen worden vervuld, indien die vacatures na den 2On April 1891 ontstaan. SCHIEDAM, 1!) April 1890. Het Zoo. »Er is in dit eenvoudigste van alle llollandsehe paleizen iets dat onmisken baar aan Britsche comfort herinnert, en als gij de lange beukenlaan afloopt, die van het onder booinen schuilende dorp er heenleidt, kunt ge u haast verbeelden in Buckingham shire te zijn." Aldus een schrijver in het Engelsche week blad 2he Worlddie onlangs een bezoek bracht, aan «het schilderachtige Apeldoorn met zijn lachende huizen, groene bosschen, nette tuinen en vruchtbare boomgaarden", en toen ook het Loo bezocht, dat hij liet bekoorlijkste plekje tusschen Utrecht en Zutfen noemt. Sinds stadhouder Willem III daar zijn jaehtverblijf bouwde, is er weinig veranderd. Ofschoon de witte gevel en groene zonne blinden nieuw gewit en geschilderd zijn, bezit het paleis een oud, eerwaardig voorkomen. Een breeile stoep leidt naar een ruime vesti bule, die, naar het schijnt, te gelijker tijd voor salon, boekerij, museum en biljartzaal dienst doen. Groote albums, meest met platen uit vreemde landen, kaarten e. d. liggen op de tafels er staan ouder we. tsche rustbanken en stoelen, kachels verspreiden liet grootste ge deelte van het jaar een aangename, gelijk matige warmte, en aan de muren hangen talrijke merkwaardigheden uit de Oost, door Houtman, Lematre, Uurtog,Citron, VauCampe en Uerkel van hunne ontdekkingsreizen mede gebracht. Koning Willem lil is even ervaren in de geschiedenis hunner reizen als in de muziek. Geen der nieuwste werken, die op deze kunst betrekking hebben, is hem onbe kend. «Langs een zacht-verlichte dubbele trap bereikt men een soort van opperzaal, waar van de wanden mot kostbare Vlaninsche gobelins uit de iüe eeuw zijn behangen, 1> receptiezaal van ilea Koning is vol van de fraaiste lunst werkenGroepen in brons op marnieren voetstukken, liouecjuerau'.s mees terstuk, «Suzanne het bad verlatende", trekt liet meest uwe aandacht. De Koning is een vurig bewonderaar van dezen meester en wil geen afkeurende critiek hooren. In deze zaal hebben muziekuitvoeringen plaats. Hier ga. schiedde ook de verzoening der koningen van Nederland en België in '1830. 'sKonings studeerkamer, rechts van de middengang, is van boven tot beneden met alle soorten van wapens behangen. Koning Willem kent de plaats van elk jachtroer en verheugt zich bijzonder in do volledigheid dezer verzameling. Elke nieuwe verbetering in wapens kent hijzijn kloeke houding, frissche gelaatskleur, zijn wit haar maken eea aangenamen indruk. Een brandende kaars staat op de met papieren bedekte schrijftafel en in een reeks "portretten, voor 'sKonings inktkoker, ziet men de beeltenissen van de Koningin, prinses Wilhehnina, koningin Victoria van Engeland, den koning der Belgen, den prins van Wales en andere vorstelijke personen. Een vroulijk vuur brandt in den open haardonder 's Konings stoel ligt een Perzisch tapijt en elke plaats waar geen kanonnen of geweren staan, wordt door eenige zeldzame schilderijen en bronzen heelden ingenomen. De buitenplaats is geheel in overeenstem ming met het Engelsch karakter van liet ge bouw ingericht; alleen terzijde van het paleis is een llollandsehe tuin. Overal is buiten gewoon frisch, groen gras, en er is niets dat de Koning meer mist dan zijne dagelijksehe uitstapjes te voet ofte paard naar vergelegen deelen van zijn heerlijk landgoed." Batavia, 22 Staart. De vorige week is liet lid ia den raad van Ned. India, de beer W. I'. Grooneveldt, van hier vertrokken ter voldoening aan een besluit van den gouverneur-generaal, waarbij de/.e krachtens machtiging des Konings, hem opdraagt zicli naar Franseh Indo China te begeven, «teneinde een onderzoek in te Stillen naar de inrichting en de werking van bet in Chochin-Cluna bestaand stelsel van opiumregie, ook met betrekking tot de bezwaren welke het ontmoet en tot de mate waarin door sluikhandel aan dat sttd.-eUdbieuk wordt gedaan, een en ander met het oog op da vraag of voor Nedeilnndsch Iiuli8 do invoering eener gouvernementsregio van liet opium aan beveling verdient1'. Blijkens een schrijven uit Atjrii aan de Jam bode. heeft Ketapun-Dnea weer eens -ij» kleinen oorlog gehad, liet had namelijk bericht gekregen dat de vijand titans daavtog® zijn artillerie wilde aanwenden. De generaal, hiervan verwittigd, zond intijds ren compagnie itilaiuerie daarheen, die zich in twee polntons opstelde - een achter den spoordijk nabij Laijipenernet, teneinde zomvel tegen otntrekking van dun vijand verzakeid te zijn, alsook om het opbreken der spoorbaan tusschen buide posten te beletten. Omstreeks 10 /2 uur m den avond viel de eeisto granaat van den vijand, terwijl do !5e of laatste omstreeks 12 nut' den onzen werd toe gezonden. Van die granaten zijn er slechts 8 gesprongen, alle op ongeveer 200 passen vóór de benting. Door de gezamenlijke infanterie werden in die weinige ure» ongeveer 2500 pa tronen versi-huteu, terwijl het aantal verschoten gianaatkartet.sen 32 bedroeg. Aan onze zijde werd niemand gewond. Volgens ingekomen berichten moet bed ra zij oo leden On van f die oi en on Da maal tings Maart dvrunf 700 i nemer hun i Ketap zij tol l)r. bet p meent rode hare 1 Op te Zetl 57 (1 Tali tb plei-gd geheel Din te Ho terechi broodl 18S9 Bij heeft eenige hoorde bekend beid w wat to liet sant. maar nu ontbreekt mij nog het leidende motief «Het zal zicli wel latrn vinden!" riep Salis uit, terwijl hij zijn Pnux de sporen gaf en Styx even voor een witte brugleuning schrikte. «Dat is gemakkelijk gezegd 1" hernam Kind, zijn paard een weinig inhoudende. «Voor eene buiten sporige zaak, als dit thema is, vindt men niet zoo gemakkelijk een motiel van de geheele handeling, welke zich op zoo eigenaardig gebied beweegt." spat brengt mij op een idee!" riep de jonge baron vroolijk uit. «Laat ons eveneens een vreemd gebied betreden. Wat zegt ge er van, Kind 7 Wij zijn reeds zoo dikwijls naar Brunn gemden en altijd langs denzelfden weg. Laat ons nu vandaag ook eens den weg nemen door het Rothharten- woud Daar vindt men rotsen, boleri. dennen wouden, muildierwrgen, afgronden, in 't kort, het is een rechte wildernis, juist geschikt, om er het leidende motief van een heksemopera op te doen De oude Ferdinand ving deze woorden, ondanks den behoorlijken afstand, dien hij van de beeren was verwijderd, op, en werd dubbel ernstig. Hij zette zijn niageren Bostntek in den draf en ver oorloofde zich de onderdanige opmerking, dat do weg door bel Rothlmrten-wouri met verlof een veeweg was, maar geen menscbenweg, en dat mijnbeer zaliger, zoolang bij op «Stadshof" had doorgebracht en naar Biunn was gereden, nog nooit den weg door het Rothharten-woud had ge nomen. Onder meer andere vreemdigheden, be vindt zich daar een verwenschte grot, gewoonlijk de wolligrot genoemd, waar liet niet zuiver was en die door geen menscb, zoo bij er niet toe ge dwongen werd, zou worden betreden. Want schrikkelijke avonturen «Avonturen 1" jubelde Salis. «Zoo iets zoeken v/B immers, zoo iets hebben we juist noodig voor uw «Freischütz", is 't niet waar, Kind? Alleen door liet Rothharten-woud gaan we naar Brunn en wel door wegen en Raten, die onze paarden zich zelf zullen zoeken En zoo gebeurde het. Men reed het altijd groene woud tegemoet cn verdween tusschen de stammen der naaldboomen. Ach, hoe schoon was bel daarlloo verheven en stilEn de paarden namen den besten weg on geen avontuur wilde zich opdoen, zooals men den slaap nooit kan vatten, wanneer men hem zoekt. Steeds nader kwam men bij een rtiischonden bergstroom, wiens eentonig geluid men in den beginne ais zachte muziek had vernomen, cn steeds liooger stapelden zich de rotsen langs den kant van bet bergpad op en verhieven zich bij- Wijlen ver tioven do hoofden der ruiters. Plotseling kwam men voor een groot rotsblok, dwars over het pad gewenteld, en zoodoende noodwendig het eind van den weg vormende Er bleef geen andere keuze over, dan terug te Keeren. Zoodra zij zich van die waarheid hadden over tuigd, herinnerden ze zich iets, dat een fraai gebaande weg wellicht had doen vergeten den mondvoorraad, dien men bad meegebracht. Men besloot dan ook, eer men een beter pad opzocht, een flink ontbijt te gebruiken, evenals de dieren des wouds, onder Gods vrijen hemel. De paarden bond rnen aan boomstuminen, waarna de ham en do flesschen uit de zadel* tascli van Dostatek voor den dag werden ge- hauld. Sales en Kind zetten zich in gemakkelijke houding op bel zachte mos neder, terwijl de oude bediende, ziili ten volle bewust van zijne waar digheid, hun de spijzen en dranken voorzette. Onder het spreken merkte men op, dat liet gesproken woord menigmaal een zehlzamcn na galm had. Men riep met luider stemme eenige woorden, en een luidkünkende echo herbaalde ze. Nu bief Salis oen vroolijk liedje aan, en ook dit weei kaalste do echo maar zoo wonderlijk ver anderd en verward bet scheen wel uf men een andoio melodie hoorde, terwijl nog lang nadat do laatste tonen waren weggestorven lichte vrooiijke klanken door het woud zweelden; evenzoo als men bij bet zeestrand bet geluid van een zeilend schip verneemt, dat zich op verrea afstand aan ons oog voordoet. {Wordt vcruo!yd.)

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 6