Gefeilde en veiiocliie omwende peten. Gemengde Berichten. PEE T EL E G R AA F. Land- en Tuinbouw. Armenzorg. Rechtzat ©n. V is SC he rij. K e r k n i e u w s. Stedelijk Nieuws. Marktberichten. Het gezelschap, dat in het volgend seizoen in den nieuwen schouwburg te Rotterdam, onder directie van Jan C. de Yos en Korlaar optreedt, is als volgt samengesteldde dames Aleida Roelofsen, Augusta Poolman, Korlaar Van Dam, Do Bruijn - Sablairoües, Kleij en v, d. Luijt-Meltzer; de heeren Willem van Zuylen, Crispijn, Jan C. de Vos, Wagemans, Jos. van Bienen, Ruigrok, Van der Horst, Van den Heuvel en Willem van Zuijlen Jr. Er is te Amsterdam sprake van het op richten eener vereeniging tot ondersteuning der Hollandsche opera, met eene commissie van toezicht op de teksten enz. Volgens liet Utr. JDagllad is Oreüo door zijn contract nog voor een jaar aan de IIoll. opera gebonden en zoo mevr. Orelio, die we gens ziekte niet zingen kan, beter wordt, zou Orelio afzien van ziju plan naar het Zuiden te gaan en zijn contract te verbreken. Hoewel nog niet het juiste cijfer is op te geven, verneemt het U. D., dat de opbrengst der Fancy fab- te Utrecht met die der circulaire uitgezonden door eene dames-com missie, ongeveer de helft zal bedragen der nog voor het ooglijders-gasthuis benocdigde f80,000. Nog dagelijks stroomen de giften in geld of in inschrijvingsbiljetten toe. Dr. Leedegang te Dordrecht heeft bedankt voor de benoeming tot geneesheer-directeur van bet krankzinnigengesticht te Rotterdam. Tot directeur der gemeentewerken te Utrecht is benoemd de heer F. J. Nieuweahuis aldaar, de tweede op de voordracht. De internationale tentoonstelling van kat ten, die op '10 Mei te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt geopend wordt, vindt reeds zoovele deelnemers, dat zij zonder twijfel zal slagen. Ook uit het buitenland komen er tal van inzendingen, met name uit Brussel, Antwerpen en Leipzig. Door den rijks-veldwachter te Dinxperlo werd Maandag wegens dronkenschap gearresteerd zekere K. uit Friezenveen, geboren te Utrecht. Bij nader onderzoek bleek deze een gesigna leerde der Pruisische politie te zijn, wegens een voor li/, jaar hij Munster gepleegden moord. De vrouw van den beschuldigde be vestigde deze feiten. Tevens had hij in Prui sen nog vier jaar gevangenisstraf te onder gaan. Hij is aan de Pruisische gendarmes overgeleverd. Te Randwijk zijn verscheiden mcnschen in een financieel .ongeluk betrokken. Daar heeft namelijk iemand zijne betalingen ge staakt, die van verschillende bewoners geld in deposito had genomen, tot een gezamenlijk bedrag van f 100,000. Te Maasbracht wilde 11. Maandag een 19- jarige jongen zich wegens huiselijk ongenoe gen, van het leven berooven. Vooraf echter wenschte hij bij de paters Minderbroeders zijne kerkelijke plichten te vervullen. Terwijl deze trachtten lseni tot betere gedachten te brengen, haalde hij plotseling een revolver te voorschijn en zou zich zeker daarmede gedood hebben, indien niet een tegenwoordig zijnde kapelaan hem het wapen had ontrukt. Het schot ging nu wel af, maar trof gelukkig niemand. De levensmoede jongeling werd onmiddel lijk door de politie in verzekerde bewaring steld. Zaterdag werd te IJmuiden door een polder gast hij drie winkeliers, zonder resultaat echter, eene 40-voudige nieuwjaarswensch voor een bankbiljet van f 40 in betaling aangeboden. Dij den derden keer was het bijna gelukt, daar liet geld reeds op de toonbank was uitgeteld; men ontdekte het bebrog echter nog bijtijds en bracht den man bij de politie. Anno 1700. In de twee daaraan vooraf gaande jaren was alles door den langdurigen en harden winter van 1698 zeer duur ge worden, doch het jaar 1700 was wederom gezegendboom- en veldvruchten waren er menigvuldigde zee bracht ook het hare op, en in de maand Mei werden er te Katwijk- aan-Zee, op éenen dag 160,000 schelvisschen gevangen. Het weeshuis te Leiden, alwaar toen 500 kinderen verpleegd werden, werd voor éen gulden een goheelen dag met visch gespijzigd. De werkstaking der veenarbeiders te Vroomshoop, gem. den Ham, is zeer spoedig geëindigd met het inwilligen van den eisch, namelijk 5 cents per veenroe verhooging. Ongeveer 700 man namen daaraan deel. Politie en marechaussee waren tegenwoordig, maar er vielen geene wanordelijkheden voor. Nu wordt er wekelijks f7 a f15 per persoon verdiend. Bij de rooiing van boomen en struikgewas in het bosch de »Dcort", onder de gemeente Echt, is men terechtgekomen op de over blijfsels van het vroeger daar gelegen burcht slot. Gemeld kasteel werd in de '14de eeuw gebouwd, vermoedelijk tijdens den oorlog tussehen Brabant en Gelderland. Den Haag. Op Woensdag 30 April, des avonds ten 8'/, ure, zal een groote meeting worden gehouden in 't Casino alhier, ter be spreking van den achturigen arbeidsdag. Domela Nieuwenhuis en Van Emmenes zullen het woord voeren. Blijkens een advertentie in Hecht voor Allen zijn de leden der Tweede Kamer en van den gemeenteraad tot bijwoning uitgenoodigd. De toegang is voor personen boven den '16-jarigen leeftijd vrij, terwijl tot discussie gelegenheid is. Pernis. Door den gemeenteraad is tot wethouder benoemd de heer J. C. Speelman. Delft. Gisteren was het 20 jaren gele den dat de gist- en spiritusfabriek, Van Markens grootsche schepping, werd gesticht. Des ochtends bracht het personeel, met de harmoniekapel aan liet iioofd, den directeur eene aubade. Zondag halfdrie zal een feestelijke maal tijd voor alle werklieden en beambten met hunne vrouwen worden aangericht* Wat zoo iets aan de gist- en spiritusfabriek be- leekent, kan men het best hieruit afleiden, dat voor die gelegenheid 8 hectoliter aard appelen moeten worden geschild. Wassenaar. De influenza is alhier terug gekeerd; thans echter kiest zij runderen en vooral paarden als slachtoffers Ofschoon vele der aangetaste dieren hard ziele zijn, vernam men tot nog toe niets van gevallen met doode- lijken afloop. Op den Eiffeltoren te Parijs zal den 6n Mei een groot feest gegeven wox-den aan de titulaire inzenders ter Parijsche tentoonstelling, aan wie hooge onderscheidingen ten deel vielen. Op het eerste plate-forme, in een overdekte zaal herschapen, wordt een feestmaal voor duizend personen aangericht. Daarna is er concert en ten slotte bal. Volgens een bericht uit San Francisco heeft daar gistermorgen te halfvier eeno hevige aardbeving plaats gehad. Een vreeselijke gebeurtenis wordt uit Moskou gemeld. In de kamers, waar een weduwe met haar vijf dochters woonde, was in de laatste dagen geen leven bespeurd. Bij onderzoek vond men in do eene kamer de vijf dochters door kolendamp gestikt, in de tweede kamer eenige katten en honden op dezelfde wijze gedood en in de derde kamer het lijk van de moeder, door vergift gestorven. Het onderzoek moet hebben uitgemaakt, dat de moeder een paar dagen vóór haar dochters is gestorven. Succi, de Italiaansche vaster, die thans in het Aquarium te Londen hongerlijdt voor don kost, nadert het eind van zijn veertigdaagschen vasttijd. Zondag volbracht hij den 34on dag. Hij is veel vermagerd, maar gezond. De hongerlijder wekt, nu zijn vasten op het laatst loopt, veel belang stelling; er komen een aantal bezoekers bij bem en er worden hem tal van brieven en pakketten toegezonden, wnaronder verscheidene met allerlei lekkernijen, welke natuurlijk door de geneeskun dige commissie van toezicht, die ze aile onder zoekt, worden geconfisqueerd. Het is nu zeker, dat de Zuidpooi-expeditie, voor gemeenschappelijke rekening van Zweden en de Australische koloniën, in het volgend jaar ondernomen zal worden. Zij wordt onder leiding van Nordenskjöld en Oscar Dickson uitgerust. DEHi II it Ad25 April. Tweede Kamer. De heer Van de Velde is toegelaten. Bij hoofdstuk koloniën is hetSurinaamsch conflict behandeld. De heer E. Cremers achtte het gezag en de vrijheid in Suriname aange rand door de handelingen van den gouverneur. De heer Smidt keurde ook de handelingen van den gouverneur af, maar ook tie to stelselmatige bestrijding door de Koloniale Staten van het bestuur. De heeren Schim- melpenninck van der Oye en Van Bylandt verdedigden den gouverneur. De heer Veegens vroeg naar den stand der quaestie betreffende de grensscheiding in Suriname. De heer Heldt heeft verlof'gekregen om de regeering te interpelleeren over het optreden der jus titie te Iloogeveen op '14 April. Donderdag sectie-onderzoek der kieswetwijziging. Met 38 stemmen tegen 37 is besloten de inter pellatie van den heer Guyot over de sur seance der kon. fabriek van stoomwerktuigen aan de orde to stellen. Door de wed. G. van der Eijk te Vrijenban zijn gisteren de eerste nieuwe aardappelen naar Rotterdam gezonden. Door moj. Sara Willemina Vermeer, wed. van dun lieer J. B. van Overbeck, in de vorige week te Dordrecht overleden, is aan het hervormd be- stedeüngenhuis aldaar gelegateerd f2000, in con tant geld, onder last van vruchtgenoten daarna onder bepaling, dat op den 21 Juni en 12 Augus tus van ieder jaar al de verpleegden van dat ge sticht moeten worden onthaald. Voor de Martha-stichtingte Alfen-aan- den-Ilijn een inrichting voor onverzorgde kinderen te dezer plaatse, zijn weder, behalve een groot aantal kleedingstukkenhoogst oelangrijke gillen ontvangen. Zoo word ont vangen van den heer A. 13. te Amsterdam f2000, van iemand die onbekend wenschtte blijven f500, uit Rotterdam f150, en nog giften van 150, f25 en minder bedrag. In de Dinsdag gehouden zitting der arrond.- rechtbank te Botterdam werd veroordeeld M. J. v. d, K., wed. van D. v. d. S., zonder beroep, te Rotterdam, roeger winkelierster te Schiedam, wegens bedrieglijke bankbreuk, tot 2 maanden gevangenis straf. De rechtbank te 's-Uage beeft een belangrijke beslissing genomen. Een drietal professoren aar. liet semir.ai ium te Katwijk, die als inwonende lod gers plaatsing op de kiezerslijsten hadden verzocht en wien dat was geweigeid, zijl; door de rechtbank in 't gelijk gesteld De plaatsing hunner namen is door de rechtbank bevolen. KRALINGSCHEVEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 99 zalmen, die voor f 1.30 tot 1.45 per '/s kilo werden ver kocht. Nog werden aangevoerd 7004 elften, die f 0.85 tot 0.95 per stuk opbrachten, en een steur. "VVOUDRICHEM. In het vischwatcr dezer ge meente zijn de vorige week gevangen en ter markt alhier verkocht C zalmen, prijs f 1.27 a 1.08 perl/3 kilo, en 2200 elften, prijs f0.70 a 1.25 per stuk. Ned. llerv. Kerk. Beroepen; te Middelburg ds. N. C. J. ilc Minjer, te Leerdam te Druten ds. 13. J. "Veen, te Borgharen c. a. Bedankt: voor Lienden door ds. I. Vonk, te Oldebroek. Chr. Geref. kerk. Drietal te Kampen ds. W. Doorn te's-Oraven- hage; ds. K. van Goor te Schiedam, en ds. A. van der Sluijs te Enkhuizen. BURGERLIJKE STAND. ftcboren: 24 April. Johanrm Maria Ln- duina, dochter van G. Kemp en M. W. Went, Singel. Overleden: 24 April. Selia Hertog,oud li maanden, Hoofdstraat. Ondertrouwd.: 24 April. B. Wilton en M. J. Hulsinga. G. B. Brumlief en J. van Loenhoud. J. II. Stek en J. M. Schram. P. M. Schaap en M. P. Jeisman. Geveild 25 April. Notaris P. F. J. van der Heijden. Een heerenhuis met tuin, staande aan de Nieuwe Haven, wijk G, 208, groot 409 vierk. ellen, f6500. Een dubbele branderij met open grond, aan dc Buitenhaven, wijk B, no 5U, groot G!0 vieik. ellen, f8100. Notaris II. W. M. Roelants. Een buis en erve, aan de Schie, wijk F. no. 34, groot 77 centiaren, f 1700. Dertien woningen en erven, aan de Gedempte Roosbeek, wijk C, nos. 201a tot 1. f200, 2. f190, 3. f175, 4. f 145, 5. f130, G. f 100, 7. f100 8. f115, 0. f 115, 10. f!00, 11. f115, 12. f 100, 13. MOO. Schiedam, 25 April. Kogge ert gerst zonder handel. JIoutw(jnnoteering der makelaars 19. Jenever: Amsterd. proef ('13 per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoelingbeurs f0.40 per ketel. Bij de Schiedainsche Spoeling-Vereeniging f 0.60 per ketel. Delft, 24 April. Iled°n waren de veeprijzmi als volgt: vette koeien 4ste quai. f 230 a 380, dito 2de qual. f 165 a 200; kalikoeten 1ste qual, ('200 a 330, dito 2de qual 1150 a 220; vaarkoeien lip qua!. I" 200 a 230, dito 2de qual, f120 a 180; vette kalveren 1ste qual. 160 a 80, dito 2e qual. I' 40 a 50 vette schapen 1ste qual. 125 a 44, dito 2e qual. fa lam- sclmpen le qual. f 30.a 54.2de qual. f 34 a 44; vette lammeren 1a wei- lammeren 17 a 16: magere varkens f26 a 56 biggen I 9a 15 nuchtere kalveren f5. 16; paarden 150 a 110; stieren f80 a 200; osBen farnndvleeseli 68, 76 a 80 c„ vet kalfsvleesch 80, 90 a 100 c., schapenvleescn CO, 68 a c., lamsvleesch c.alles per kilo. Granen. Zeeuwsche en Overnsanssche tarwe f5.75 a 7.75, Wusiiandschn rootle ris dito f6.75 a 8.Zeeuwsche en Westlandscbe rogge f5.25 a 6.nieuwe dito f a nieuwe Zeeuwsche en Overmaassche rogge fa wintergerst f4.25 a 5 50. zomer- dito f4.a 5.-—, chevalier dito f4.50 a 6. zware haver f 4.25 a 4,75, lichte dito f2.75 n 3.75, groene erwten f7.25 a 8,50, mesting

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3