A". 1890. Vr jdag 2 Mei N°. 7491. Eerste Blad. ier- en-veer tig* wte Jaargang:. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. uitgeveYTT odé. Buitenlandsehe Berichten. B E L <J I E. Eindelijk, is het gebleken, wie de schrijver is van de artikelen in de Nouvelle Ecmic over de Europeesche hoven, welke indertijd zoo veel van zich deden spreken. Deze arti kelen, die verschenen op naam van graaf Ynssili, zijn geschreven door den heer Mon- dion, den politieken agent, die betrokken is bij de ontvreemding van de diplomatieke stukken van het Belgische ministerie van buitenlandsehe zaken. De Belgische minister president, de heer Beernaert, verklaarde in de Kamer dat bij het onderzoek is gebleken dat graaf Vassili en Mondion dezelfde per soon zijn. De minister sprak hierover, omdat de Dtoilc Behjo begonnen is de stukken open baar te maken, welke uit het ministerie zijn •ontvreemd. Daaruit blijkt o. a. dat de ont vluchte ambtenaar Nieter op last van den minister van buitenlandsehe zaken betrek kingen aanknoopte met Mondion en hem een artikel zond, waarin niet zeer gunstig werd geoordeeld over het Belgische leger, ten einde dit te plaatsen in het Journal des Débats, tot welk blad Mondion in betrekking stond. Het Jounu l des Débats nam het artikel op, zonder te weten dat het van de Belgische regeering afkomstig was, en later beriep de heer Beernaert zich in de Kamer op deze beschouwingen, welke hij toeschreef aan Mirebel. Geen wonder dus dat deze mede- deeling groot opzien wekte. De heer Mondion heet eigenlijk Tiaucault. Hij was de onderwijzer van de kinderen van prins De Chimay, den minister van buiten landsehe zaken. Later, toen Mondion in moeilijke omstandigheden verkeerdewerd hjj door den minister geholpen. Nieter was de zoon van een gewezen intendant van prins De Chimay en werd door den prins met Mondion in kennis gebracht. In '1884 werd Nieter door den minister Jacobs benoemd tot chef van liet persdepartement, dat bij het ministerie van binnenlandsche zaken werd opgericht. Nieters werk was, de buitenland sehe bladen te lezen en betrekkingen met hen aan te knoopen, waarmede de Belgische regeering haar voordeel kon doen. De minister Beernaert ontkende echter ten stelligste, dat het bewuste artikel in het Journal des Débats namens de regeeringis geschreven. Zoodra het bedrog van Nieter, die de verschillende diplomatieke stukken ontvreemdde, werd ontdekt, werd de trou- welooze ambtenaar eerst geschorst en later •uit zijne betrekking ontslagen. De Brussclsche afgevaardigde Janson achtte de schuld der regeering voldoende bewezen en verlangde, dat teu minste de minister van buitenlandsehe zaken, prins De Chimay, zou aftreden. De verdere behandeling der zaak werd echter uitgesteld tot Dinsdag, den dag, die voor de interpellatie van den heer Bara is aangewezen, en waarop het in de Kamer wel weer zeer onstuimig zal toegaan. De aanleggers der manifestatie op heden hebben aan liet gemeentebestuur van Brussel medegedeeld welken weg de manifestcerenden 's avonds zullen volgen. Zij hebben zich ver honden, noch het koninklijk paleis, noch de ministeriën voorbij te trekken. De gendarme rie en de brandweer zullen bij wijze van voorzorg gereed worden gehouden. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft bij de eerste lezing het ontwerp tot verhooging van den accijns op sterke dranken aangenomen. De Times verneemt uit Zanzibar dat de Duitsche vloot alsmede de stoombooten van Wissmann naar het zuiden zijn gegaan om den aanval te land van Wissmann tegen lust zeer versterkte Kilwa met 1200 Soedanneezen, te ondersteunen Het Engelsehe oorlogsschip Turquoise ging mede met den Engelsehen consul aan boord, ter bescherming van de belangen van Britsche onderdanen te Kilwa, waar een scherpe tegenstand verwacht wordt. Emin Pacha moet instruction ontvangen heb ben om den Duitsclien alleenhandel in Mid den-A frika, met uitsluiting van den Engel- sclien, zooveel mogelijk te bevorderen. Te Zanzibar heerscht gebrek aan vleesch, ten gevolge van veeziekte. De bemanning der schepen teert uitsluitend op pekelvleesch. Een gisteren door het centntalbureau van politie uitgevaardigd bevel, verbiedt heden te Londen eiken optocht, tenzij die van dat gedeelte der Thcemskade vertrekt, hetwelk is genaamd Victoria-embankment. Aan dezen optocht is toegestaan zich naar het Hydepark te begeven, wanneer hij geen anderen weg volgt, dan dien, daartoe vooraf aangewezen. De werklieden waren voornemens optoch ten te vormen in Jiet East-end en in het arrondissement Clerkenwell, en van daar naar het Hydepark te gaan, maar het boven omschreven bevel staat dit niet toe. Eenc monster-betooging zal plaats hebben te Chatham; onder de redenaars die daar zullen optreden, behoort sir John Gorst, die over de conferentie te Berlijn zal spreken. De werkstaking onder het personeel van den lerschen Great Southern and Western- spoorweg duurt voort en er is geen kans op eene spoedige beschikking. De directie had zich bereid verklaard om te onderhandelen met al de werkstakers, behalve de seinwach- ters, wier plotseling werkstaken zij onverant woordelijk acht en die zij dreigt gerechtelijk te vervolgen. Het overig personeel besloot echter geen schikking te bewilligen dan waarin ook de seinwnchters begrepen zijn. De noordelijke patriotten-liga te Oporto is ontbonden ten gevolge van een geschil tus- schen de leden onderling. De meerderheid hunner nam een besluit, dat zij niet langer samen wilden gaan met de studenten die nog steeds tegen Engeland betoogingen houden. He gevolmachtigde van tien Amerikaansche staten hebben gisteren te Washington hot door liet Amerikaansche statencongres aan genomen protocol onderteekend, betreffende invoering van arbitrage in geschillen tusschen Amerikaansche staten. Acht andere staten zullen het insgelijks onderteekenen. Chili weigert. Ten gevolge der werkstaking onder de tim- mermausgf'zellen te Chicago zijn aldaar ern stige onlusten uitgebroken. De werkstakenden hebben de gebouwen afgebroken, die door aangeworven werkvolk waren voltooid. Zij dreigen deze vernieling te zullen voortzetten. D4e politie en de militaire macht zijn ver sterkt, doordien de overheid een ernstig op roer te gemoet ziet. F It A H K B IJ K. liet geheele garnizoen te Parijs en de pompiers zouden heden geconsigneerd wor den, terwijl 8 regimenten cavalerie ter be schikking van den gouverneur van Parijs zijn gesteld. Samenscholingen zijn verboden. De voorzitter der Kamer, de heer Floquet, zal geen adressen in ontvangst nemen, welke door meer dan 5 afgevaardigden worden aangeboden. Een regiment kurasssiers is gisteren van Versailles en Rambouillet naar Parijs ver trokken. De rechtbank te Nice heeft den officier der Italiaausehe reserve Pietro Contin. die in Februari in een dor hotels gevangen was genomen wegens spionnage, veroordeeld tot eene gevangenzetting van vijfjaren, zijnde de hoogste straf, en eene boete van 5000 frs. liet was gebleken, dat Contin reeds eenige jaren zich aan spionnage in het zui den van Frankrijk had overgegeven. Gisteren hebben te Parijs nieuwe arresta- tiën van anarchisten plaats gehad. In den gemeenteraad te Lyon heeft de prefect een brief voorgelezen, behelzende dat de stedelijke overheid den'1 Mei geene enkele delegatie kan ontvangen, daar het stadhuis zal gesloten zijn. Er hebben nieuwe huiszoekingen en arres- tatiën plaats gehad, ook zijn er weer eenige personen in verzekerde bewaring genomen. DUITSCIILAND. Bij het wetsontwerp tot bescherming van arbeiders, dat bij den Bondsraad is ingediend, wordt de langste werktijd voor volwassen vrouwen op 11 uren per dag bepaald. OOSTENRIJK. Volgens berichten van authentieke zijde zijn Dinsdag te Frankstadt, in Moravië, ern stige onlusten voorgevallen. Men kon nauwe lijks met moeite de menigte werklieden be letten bel gebouw der rechtbank aan tö vallen. Eene fabriek te Bundalas is geplunderd en de daar gevonden voorraad van koop waren vernietigd. De troepen herstelden de orde en beschermden de andere fabrieken. RUSLAND. Maria Tsehebrikova, schrijfster van den veelbesproken brief aan den czaar, is, volgens een te Weenen ontvangen bericht, niet als gevangene naar Siberië verbannen. Zij moet in de Russische stad Peuza zijn, waar zij vr\j is in haar doen en laten, maar onder politietoezicht staat. ITALIË. De te Boine verschijnende Italia militare zegt, dat generaal Balverne eerstdaags uit Londen zal terugkeeren, alwaar hij heenge gaan was met de zending, een overeenkomst' te treffen tusschen Italië en Engeland over de grensregeling der bezittingen van beide landen in de Roode Zee. Men verzekert, dat hij geheel en al in zijne zending is geslaagd, Te Como zijn eenige personen gearresteerd die oproerige rnnnifeslen 'onder de boeren verspreidden. Te Milaan hebben de gedelegeerden der werklieden-vereenigingen eene orde van den dag goedgekeurd, waarbij de werklieden, w.egens het verbod om in het openbaar te rnauifesteeren, uitgenoodigd worden tot het bijwonen des avonds van particuliere bijeen komsten in verschillende wijken. Verscheidene anarchisten zijn te Milaan gearresteerd. SPANJE. De Senaat heeft de eerste 21 artikelen van hel wetsontwerp betreffende het algemeen stemrecht aangenomen. AMERIKA. Ton gevolge der werkstaking onder de tim- mennansgezellen te Cnicago zijn aldaar ern stige onlusten uitgebroken. Dc werkstakenden hebben de gebouwen afgebroken, die door aangeworven werkvolk waren voltooid. Zij dreigen, doze vernieling te zullen voortzetten. De politie en de militaire macht zijn ver sterkt, wijl de overheid een ernstig oproer te gemoet ziet. i Z U I O - A M E R I K A. De fmancieele crisis schijnt baar einde te naderen. De toestand is verbeterd. Ten gevolge eener verkiezings-bijeenkomst had er een opstandje plaats. De militaire macht joeg de muiters uiteen. Het Congres zal weldra bijeenkomen. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per postdoor het geheclo Rijk Afzonderlijke noininers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BVREAV: HARKT, K, 121. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van cene Courant/t.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1