Gemengde Berichten. De nieuwbenoemde adjudant des Konings jhv. Van don Bosch is tevens benoemd tot Zr, Ms. particulieren secretaris. De ritmeester baron Van Heemstra heeft niet alleen ontslag gevraagd als adjudant van Z. M., maar tevens non-activiteit aangevraagd. De minister van oorlog heeft bekendge maakt, dat hij niet voornemens is de offi cieren van de regimenten veld-art. voor rijks rekening een tweede dienstpaard te doen houden. De minister is evenwel geneigd hen iri de kosten van stalling en verzorging te gernüet te komen. De minister van oorlog heeft de provin ciale wij. aangeschreven te zorgen dat bij de a. s. indeeling der miliciens alle daartoe ge schikte hoefsmeden worden ingedeeld bij do reg. volil.-art. en korps rijdende art. De niouw-benoemde commandant der stol ling van het llollandsch Diep en het Volken- rak, de gencranl-majoor II. M. Steenberghe, krijgt zijn hoofdkwartier te Breda. De kapi tein F. W. Wave, van het'le reg. inf., is hem als adjudant toegevoegd. De Staatscourant behelst de goedkeuring op de statuten der vereeniging Nederland- eche hond voor algemeen kies- en stcmrech1 te Amsterdam. De internationale conferentie omtrent de zalmvisscherij op de Maas, welke in de maand Juni a, s. te VIlage zou plaats hebben, is verschoven tot Augustus e. k. De definitieve benoeming van de Neder- landsche gedelegeerden is nog niet geschied. Dr. mr. W. van den Bergh, beroepen hoogleoraav turn de vrije universiteit, is gisteren op 40-jnrigen leeftijd te Montreux overleden. Doanti-revolutiommire partijzegt het Vai. verliest in hem een barer edelste en invloedrijkste vertegenwoordigers, al trad hy dan ook in de actieve politiek minder op den voorgrond dnn in 't kerkelijk en maat schappelijk leven. Hij was een man van groot tulent, van warme overtuiging en van verterenden ijver. Reeds in zijn studenten tijd, toen hij in dn rechten en in de theologie studeerde en in beide faculteiten den doc torstitel verwierf, liet. bij geen gelegenheid voorbijgaan, om voor de hom dierbare be ginselen, die met zijn geheele zijn waren snamgeweven, te getuigen en op te treden, maar te gelijk verwierf hij zich, door zijn innemendheid, humaniteit en verdraagzaam heid, in alle kringen, zonder onderscheid, achting en sympathie. Op een man nis hij zou elke partij trolseh mogen zijn. Heden, '1 Mei. komen de nieuwe tarieven voor de gecombineerde reisbiljetten in werking. Er worden reisbiljetten afgegeven voor Neder land, België, Duitschland, Oostenrijk-Honga- rije, Denemarken, Zweden en Noorwegen, Zwitserland en Frankrijk. Behalve voor reizen van minder dan (300 kilonieter door Nederland en België, is het overigens niet meer verplichtend eeno rond reis te doen, maar kan men desverkiezende heen en terug over dezelfde route, reizen. De Rotterdamsche tramwegmaatschappij vervoerde in de maand April 1800 464,383 reizigers met een opbrengst van f 35,084,17 l/s, tegen 404,420 reizigers meteen opbrengst van f 35,10"Jin April 1889. Het totale vervoer over de afgeloopen maanden van 1890 heeft bedragen 1,003,508 reizigers met een ontvangst van 125,719.50, tegen 1,010.837 reizigers met een ontvangst van f'121,877.25 over datzelfde tijdvak in 1889gevende dit jaar een vooruitgang van 52,731 reizigers eu van f 3,842.25 in ont vangsten. De buitengewone ontvangsten over de afgel. maanden van 1890 beliepen f52,348.05, terwijl die over datzelfde tijdperk van 1889 f52,621,40 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk m 1890 beliep f 178,008.15, terwijl die over datzelfde tijdperk in 1889 f174,498.65 beliep. In de op 7 en 8 Juli a. s. te Utrecht te houden algemeene vergadering der «Maat schappij voor Geneeskunst" zal hel voorstel van de afiieeling 's-Ilertogenbosch in behan- iklig komen, om voor den genialer) Donders een standbeeld op te richten. Door de leerlingen, die den bakkerscursus aan de Ned, gist- en spiritusfabriek te Delft verleden jaar bijwoonden, is aan die inrichting een frunic monumentale drinkfontein ten ge^ schenke gegeven, welke thans in liet Agneta- park geplaatst is. Verleden jaar, bij het eindi gen van den cursus, bood de heer Geert de Jonge van Amsterdam de teekening der fon tein aan. Bij de onthulling van het monument op het graf van Hobeiu, te Vlissingen, zullen eenige eorporatiën zich doen vertegenwoor digen, o. a.»üe Militaire Willemsorde", J>Van Speijck", ondet ofïicieren-vereeniging en Metalen Kruis", alle drie uit Amsterdam, «Admiraal De lluyter", uit Helder, en nog eenige andere. Binnenkort zal te Zaandam een openbaar debat gevoerd worden tnsschen den lieer Domgln Nieuwenhuis en den predikant W. Bax, over de »eischen der arbeiders", welk onderwerp door Domein Nieuweuhuis onlangs is behandeld geworden. Als datum is voor- loopig vastgesteld 21 Mei a. s. Uit Den Haag meldt men aan de 2V. 12. Cl. Het eenige voorval gisteren, na de mectinrj der socialisten was, dat de politie in de Veenestraat een groten troep zingende enk- joelende socialisten, die in optocht de straat doortrokken, met den wapenstok heeft moeten uiteendrijven. Bij deze uiteenjaging in de nauwe straat maakte menige nieuwsgierige, niet in de rij medeloopende, op onzachte wijze kennis mot het wapen dor politie. Een agent in burgorkieeding werd zelfs vrij zwaar aan het hoofd verwond door stok- of sabelslag. Tijdens de politie den verboden optocht uiteeujoog, hoorde men twee schoten lossen. Naar aanleiding van deze ontmoeting werd een peloton huzaren naar de hoofdwacht gedirigeerd, waar tevens een sterke wacht infanteristen buiten onder de wapenen stond. De militaire macht behoefde echter de hoofd wacht niet te verlaten. De cavalerie rukte te 11 Va uuu weder in. Militaire en politie patrouilles doorkruisten do stad. Uit Amsterdam wordt gemeld dat de direc tie der Amsterdamse he omnibus-maatschappij haren werklieden heeft aangezegd dat hij, die morgen, 1 Mei, ook maar deri geringsten tijd verzuimt, Onmiddellijk uit haren dienst ontslagen wordt en er niet op moet rekenen ooit weder bij de maatschappij te werk te worden gesteld. De commissie uit de timmerlieden te Am sterdam heelt de patroons-werkgevers uitge- noodigd tot eene vergadering op 16 Mei e. k,, naar aanleiding van den wenseh der timmer lieden, dat het loon worde gebracht op 25 cent per uur en de werktijd op '10 uur daags. Uit Woivega wordt aan de 2s. .li. Cl. van 29 April gemeld la dengrooten veenpolder vnn West-Stelling werf is gisteren tweemaal en hedenochtend weer appèl gehouden. Ongeveer 400 arbeiders waren tegcuwoordig, die in eene schuur wer den toegesproken, o. a. door v. Emmenes, die hiervoor w.ts overgekomen. Hij vermaande heD om vol te houden en tlene lijn te trekken, zoodat ze dèn eerst weer aan het werk moesten gaan, als al de bazen de 10 et. loonsverhooging wilden toestaan. Naar wij vernemen, is dit re sultaat nog niet verkregen, weshalve de arbei ders onverrichter zake weer naar huis zijn ge gaan, na van de hazen van Maandag af 50 ct per dag liggeld te hebben geëischt. De rust is niet verstoord. Gisteren was, behalve de marechaussee, ook de burgemeester bij de vergadering tegenwoordig. Te Terwispel en Beets zijn sommige trek kers aan het werk gegaan, doch werden door werkstakers weer er uit gejaagd. Aan werk lieden die schepen laadden werden de korven ontnomen. De burgemeester stelt een on derzoek in. Te Beets laden de schepen onder militaire bescherming. In den Veenpolder (West-Stellingwerf) is op één dag door de veenwerkers tweemaal appèl gehouden. Zekere Emmenes, uit Den Haag, voerde het woord. Er werd besloten bij den eisch te volharden. Geen enkele veenbaas was tegenwoordig. Als de veenbazen niet toe geven, clan zal men leggeld eischen. Aan de behoeftigen zullen levensmiddelen verschaft worden. De werkstakers te Nieuwe-Pekela hebben het werk hervathun eisch om meer loon is niet ingewilligd. Te Groningen is door de poiitie een val- schc rijksdaalder in beslag genomen. Een der duikers, in dienst van den heer Weltevreden te Nïouwediep, en werkzaam op het wrak van de Engelsche stoomboot JVcuin/ifl»!, heeft groot gevaar geloopen by de uitoefening van zijn beroep het leven te verliezen. In het ruim van het gezonken schip zijnde, geraakte de, man met de aan den duikerhelm verbonden luchtslang beklemd, waardoor deze werd afgesneden. Boven water gebracht, had de duiker reeds zijn bewustzijn verloren en eerst na veel inspanning mocht men er in slagen, de bijna uitgedoofde levens geesten weder op te wekken. De nian had niettemin den moed een paar uur later weder in zijn duikerspak onder water te gaan. Men schrijft uit Ooijen van Maandag jl. De Maas is hier plotseling zoo sterk gewassen, dat onderscheidene uiterwaarden ondergeloo- peu zijn. Waar gisternandddag nog het vee graasde, ziet men nu niets dan water Ook die, welke bestemd zijn voor hooigras, zijn door deze overstrooming bedorven. Het slik dut achterblijft maakt dat het gras ongeschikt wordt voor veevoeder. Men verwacht dien tengevolge eene gevoelige rijzing in de hooi- prijzen. Door den uitgever Joh. G. Stemier Czn. te Amsterdam is ons toegezonden de proef- afievering van het werkStoomwerktuig kunde, practisch behandeld door G. J. Mulders, leeraar in de stoomwerktuigkunde aan de kweekschool voor zeevaart en aan dezeevaart- kundige school te Amsterdam. Prijs bij intee- kening f6; na verschijning van de zesde of laatste aflevering f7.50. liet komt ons voor, dat deze handleiding bij het onderwijs in de stoomwerktuigkunde, voornamelijk in werktuigkundig teekenen, aan een behoefte zal blijken te voldoen. In orize taal toch bestaat er nog weinig op dit gebied, terwijl de werken die hierover in vreemde talen zijn geschreven over het algemeen te veel wiskundige kennis vooronderstellen, die vooral van beginnende niet geëischt kan worden. Wij vertrouwen daarom ten volle, dat schrijver en uitgever succes met dit werk zullen hebben. Een zakkenroller beeft een hontkooper uit Zaandam, die te Amsterdam vertoefde, een portefeuille met circa f 300 weten te ontfut selen. Ovorschfo. Dinsdagnacht is in eene weide van B. alhier een schaap geslacht, waarvan men het vleeseh heeft medegeno men, maar de beenderen achtergelaten. Amsterdam. De gemeenteraad beeft een ontwerp-adres aan Z. M. den Koning, voor gesteld door de lieeren Pijnappel, lleineken en Treub, om zoodanige wijzigingen in de wet op het hooger onderwijs bij de wetgevende macht aanhangig te willen maken, waardoor de faculteit der godgeleerdheid moge ophouden een noodzakelijk bestanddeel van het openbaar universitair onderwijs te zijn, aangenomen met 49 tegen 10 stemmen. (Vad.) Amsterdam. In de gisteren gehouden gemeenteraadszitting is ingekomen o. a, eetr adres van J. A. Forluijn c. s. den raad verzoe kende om alsnog den burgemeester te bewe gen vergunning tot bet houden van een op tocht op 1 Mei te verleenen en by weigering bet ontslag van den burgemeester aan den Koning voor te dragen. Dit adres is ter visie gelegd. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de assistenten van prof, Koch, de doctoren Fraenkel en Brieger, de diphthoi'itis-bacil hebben gevonden. Zij noe- die utoxalbumen"; de bacil is wit en korrelig. Boor inenting op dieren werden al spoedig de verschijnselen van de vreeselijke ziekte te voor schijn geroepen. Do sterfte onder do gebeten personen, die vol gens Pasteurs methode behandeld werden, bedroeg in de laatste driejaren 0.97, 1,29, en 1,27 pCt. - onder degenen die zich niet lieten behandelen daarentegen 15,90, 43,33 en 7,50 pCt. In Augustus a. s. zal te Antwerpen, ter ge legenheid van den 300en gedenkdag dor ge boorte van don beroemden boekdrukker Chris- tnfle! Plantijn en de daarmee samenvallende opening van het nieuw museum van schoone kunsten en het museum van oudheden, een oboekwazondag" gehouden worden, een ver gadering van bij liet boekenvak betrokken men nen uit alie landen, ter bespreking van eenig# vraaRpunten betreflendo de verbeteringen in da stoffelijke bewerking en verspreiding van het boek, shot machtigste werktuig van den vooruit gang"- Ken tentoonstelling zal aan dien sboekwezen- dag" verbonden zijn. Zuster Rose Goertrude, de Engelsche jong# dame, die naar Molokai ging om de meiaatschen t# verzorgen, is nog in ander opzicht tejaurgosteld dan door do ontdekking, dat zij niet in het me- lantschenhospitaal werkzaam mag zijn, omdat zij niet tot de orde der daar verplegende zusters be hoort. Die andere teleurstelling is echtor gelukkig voor de arme zieken. Zij vond namelijk den toe stand op Molokai voel beter dan die werd afge schilderd. In hot hospitaal heerschen, zoo schrijft zij, voorbeeldige orde en tucht en de regeering zorgt er beter voor de meiaatschen dan ergens elders wordt gedaan. John Bunyans sThe Pilgrim's Progress" is reeds in 84 talon en tongvallen uitgegeven. In de bibliotheek van het Britsch Museum zijn oenig» honderdon uitgaven aanwezig en heeft men dan ook een specialeri Bunyan-catalogus aangelegd, liet merkwaardigste, waarmee deze collectie kan vermeerderd worden, zal eerlang een uitgave zijn. die met verheven h tters in Chineesch schrift door Cltineezen zal worden gedrukt in de taal en voor de blinden van het eiland Formosa. Het Britsche tractaatgenootschap droeg bij tot be strijding der kosten. Volgens den Parijschon professor Rosny wint het Buuddhisme in Europa veld. IJet aantal l beoefen neemt tlmns OEI Gekozc schap Be Ra bago, preside Verlof van de Zeeuws de heff verkoo| UEi onderv Meurs van Ov Door overlodt Joseph-j armen i In d rechtsl» Moddert van jus1 In de rechtbar P. M„ beklaagi gevnnge

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2