iiï tot Je Mfijviai tobt Je SCHUTTERIJ. A0. 189C Vrijdag 2 Me N°. 7491. Tweede Blad. KENNISGEVING. PUBLICATIE. schut rum. v ier - en-yeertigst© Jaargang. Verschijntdagei ks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVKIl: 7 ODÉ. Biniicnlaiidsclic Berichten. GOURA IT. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post(loor liet gelicele Rijk Afzonderlijke Hommers r 1.85. - 2.50. - 0.10. n II II E A I! M A BKT, K I 3 4. Advertentieprijs: van 10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1,10. Iedere gewone regel moer. - 0.10. DltUvMAAI, geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. 13 U It <3 E MEE STER et) WETHOUDERS van Schiedam, Gezien de Wet op de Schutterijen van don 11 April 1827, en in het bijzonder gelet hebbende op die artikelen der Wet, welke in betrekking staan tot de jaarlijksehe inschrijving, zoo totde bestaande Registers van vroegere jaren al» tot de Inschrijving welke ge durende de laatste hel ft der maand Mei moot ge schieden Doen te weten: Dat de Registers ter inschrijving voorde SCHUT TER!.!, rns de geborenen in de jaren 1850 tot 1805 ingesloten, zullen worden geopend ter inschrijving mui alle mannelijke ingezetenen welke tot hel laats/gemelde jaar behooien, alsmede van hen, die, in de vorige jaren geboren zijnde, sedert de laatst vorige inschrij ving zich alhier met ter woon hebben nedergezet, waaronder ook begrepen zijn de militairen, na dien tijd gepasporteerden de vreemdelingen, van buiten het Rijk gekomen, die zich alhier hebben gevestigd, voor zoo verre deie laatste het voornemen, om zich in dit Rijk neder te zetten, hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij dooi de werkelijke overbrenging van den zetel van litui vermogen en de hoofdmiddelen van hun hesman naar herwaaits, zonder dat de tijdelijke uitoefening *.an eenig bedrijf of handwerk, in eenige ondergeschikte betrekking, als zoodanig voornemen wordt aange merkt; allen welken zullen woiden ingeschreven in dat Register, waartoe zij volgens hunnen onderdon behooren. Dat van deze insein ijving niemand der vermelde personen is uitgezonderd, maar dat allen zonder onder scheid daarin begrepen zijn, al ware liet nok, il.it zij zouden vortiieeneti, volgens de wet, tot vrijgestelden of uitgestotenen te behoorcu zullende derhalve, alle de bovengemeldeu, daai toe bij deze wordende opgeroepen, moeten verschijnen ten Xaatlhmze der Gemeerde: op Vrijdag den lüen Mei of Zaterdag der. t «en Jlfei 1890, op beide dagen des voormiddags van 10 lot des middags 12 ure, ten einde zieh te laten inschrijven. De opgeroopiMion zullen verpligt zijn, bij limine inschrijving opgave te doen van hunne namen, voor- en bijnamen, van de plaats en den tijd hunner ge- booite. hunner woonplaats met aanduiding van wijk en noinrner, het beroep hunner ouders en dat van hen zelf, of zij zijn gehuwd, ongehuwd of weduwnaar, het getal hunner kinderen van beider sekse, sedert wanneer zij ingezetenen der Gemeente zijn en van waar zij alhier zijn komen inwonen, en eindelijk van de redenen die zij zouden vernieoiien, lien van de schuttel lijke dienst vrij te stellen, of daartoe onbevoegd te maken, naar aanleiding van ai tt. 3 en A der Wet, met opgave van het artikel en onderdeel der Wet waarop zij zicli home pen. Wordende voorts ieder hunner, buiten deze Gemeente geborenaangemaand, om zich tijdig van een geboorte- acte te voorzien, en zich alzoo van zijnen ouderdom te veizekeren, ten einde do inschrijving bohooilijk kunne geschieden, en om to voorkomen, dat iemand door eene verkoelde opgave van zijnen ouderdom, vervalt in de straf bij de V'el bepaald. Terwijl limgemeester en Wethouders voornoemd de hierbij belanghebbenden want schuwen, om zich van hunne vcrpligtmg in deze te kwijten; vermits uit krachte van art. 9 der Wet en art. ti van Z. M. U-sluit van 21 Maart 1828, n! degenen, welke zich tóór het sluiten der Registeis op den eersteri Jtiuij eerstkomende niet hebben laten inschrijven, abnog ambtshalve zullen worden ingeschreven, en dat zij dientengevolge zullen worden vei wezen in eene geld- boete, en daarenboven zonder loling bij ie Schutte: ij ingelijfd, indien het zal blijken, dat ei, tijdens de Verzuimde hiscltiüviiig, geone redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aanzien bestonden. Kn is hiervan afkondiging geschied, waar liet be- Itoui t den I Mei 1890 Burgemeester en Wethouders van Schiedam I'. J. VAX DIJK VAX MATKNpSK. De Secretaris, A. W. MULDER. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, Gelet hebbende opart. 7 van Zijner Majcsteits besluit van den 7 September 1828 (Staatsblad ito. 55), roepen bij deze alle personen op, die als gehuwd ot weduw naars met kind of Lindeien in het afgeloopen jaar, uit dien hoofde in de tweede klasse van do algemoene rol der Schuilei ij gebi-agt zijn gewonleii, doch sedert dien tijd, door het overlijden hunner vrouw of kin deren, de bevoegdheid verloren hebban om in die klasse te verblijven, en dus alsnu in de eeiste klasse der voor dit jaar te formeren algemeene rol gerangschikt moeten worden, om van dusdanige veiaudeiing van omstandigheden kennis te geven, of wel zich daartoe ter Secretarie i Gemeente aan te melden vóór de aan te vangen inschrijving des morgens van 10 tut 12 ureen dus uiterlijk op den lfitfea Mei aanstaande zul lende bij verzuim dezei aangifte, de belanghebbende, ingeval hij, dientengevolge niet op de bijzuudera rol mogt zijn overgenomen, dadelijk volgens art. 8 van voornoemd besluit bij de Schutterij worden inge lijfd, tegen ontslag van hein, die in zijne plaats is opgeroepen,alles onverminderd de toepassingilerslmf- bepalmg bij art. I der wet van 6 Maart 1818 (Staats blad no. 12), houdende eene geldboete van ten huogsto vijftig gulden en eene gevangenisstraf uiterlijk van drie dagenhetzij afzonderlijk of wel beide sliatfcii te zanten genomen. Voorts brengen Burgemeester en Wethouders voor noemd Ier kennis van de belanghebbendendat zij, die hun 31ste jaar hebben voleindigd en tot de reserve be knoren, alsmede van hen, die daarbij vijf jaren hebben gestaan, op grond van ttril25 en 2ü der wet van den il April 1827, (Milieu zij zulks verkiezen, hunnen worden ontslagen iveshnlve ieder, die van dit rrgt icenscht gebruik te maken, aangemaand wordt om zulks ter hen- nis van het Bestuur dezer Gemeente te brengen, door eene verklaringschriftelijk te doen, en ter Secretarie voor noemt te bezorgen uiterlijk vóór 30 Jmiij aansla.inde, vermits zij, die zulks niet mogten verrigtcn, gehouden worden mor Vrijwilligers, die niet vroeger dan in de maand Junij van het volgende jaar hun ontslag op boven staande wijze kunnen reclameren. Kn is hiervan afkondiging geschied, waar liet be- hooit, den -1 Mei 1800. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, 1'. VAX DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, A. \V. MULDER. TWEEDE KAMER DER STATKN-G EX ERA AL. Zitting van HO April, Jleden werd behandeld hel wetsontwerp lot verzekering van de toepassing van bij de wet bevolen of toegelaten vrijheidsbeneming. De hecren Hartogli, v. tl, Kaay en Sinidt maakten verschillende bedenkingen, omdat de vrijheid der burgers te veel beperkt wordt. De minister van justitie beantwoordde de bedenkingen en betoogde dat de wet vol doende waarborgen bood tegen inbreuk op de vrijheid der burgers. IIet verschil lusschen liet binnentreden bij tiag en bij nacht kon genist vervallen niet bel oog op die waarborgen. liij art. 1 maakte de lieer Smidt bezwaar legen bet recht van huiszoeking naar personen, gegeven 'aan de openbare macht, louder bij zondere machtiging. Ilij stelde voor, die alleen toe te laten als men zekerheid heeft dat de gezochte in eene woning is of men hem daarin beeft zien binnentreden, welk amendement, na bestrijding door den lieer Klier en den minister werd verworpen met 49 tegen 18 stemmen. Morgen ten '1 Va ure voortzetting. SCHIEDAM, i Mei 1S90. Het bericht omtrent den normalen arbeids dag, ingevoerd bij de Ned. Tramw.Mij., ver- eisebt eenigü nadere.toelichting. l)ie maatre gel heelt alleen betrekking op die werklieden, die deelnamen aan de betooging te Leeuwarden. De directeur lmd in de vorige week den werklieden medegedeeld, dat zij, om een normalen arbeidsdag van 8 uren te verkrijgen, volstrekt niet naar Leeuwarden behoefden te gaan. dal ecu tot Item gericht verzoek daartoe voldoende was, en dat bij een dergelijk verzoek onmiddellijk zon inwilligen. Natuurlijk echter zou er dan ook slechts voor 8 uren betaald worden. Intussclicn zou liij bet deel nemen aan de meeting te Leeuwarden als een zoodanig verzoek beschouwen. Verreweg de moesten zijn kalm tehuis gebleven. Tegenover tie onkelen die desniettegenstaande aan de belonging deelnamen, is de bedoelde maatregel werkelijk loegopast. Dat de Friezen, onder wie steeds zulk een goede geest heersclil, thans, tot hun groot nadeel, gehoor geven aan de leiders der werk stakingen, is toe te schrijven aan de armoede en den achteruitgang van zaken. De oorzaak hiervan wordt in een schrijven uit Leeuwar den aan hel II. T). verklaard Die achteruitgang is, zoo niet geheel,dan toch voor een aanzienlijk deel daaraan te wijten, dat de voorname landbezitters in dit gewest niet meer, zooals Hunne kloeke voor ouders, in bnur.o knsteelen eu op hunne goederen wonen en door hult voorbeeld den ondernemingsgeest wakker houden en de renten hunner uitgestrekte bezittingen weder vruchtbaar maken in de streek, waar zij worden 'opgebracht. De kusteelen en landgoederen zijn, helaas, tneerendeels onbewoond en du eigenaren ver blijven, hetzij iu de vorstelijke residentie, hetzij in de omstreken van Arnhem of in het buitenland en verteren daar het geld, dat in Friesland is gewonnen en waarmede zij daar welvaart ett tevredenheid hadden kun nen verspreiden. Wij kennen dan ook bijna geen grooter ramp voor etm landstreek dan datdegroote grondeigenaren haar vet laten en elders zich vestigen. Mochten de Fricscltc edellieden en patriciërs dit eindelijk beseffen en weder tie prachtige woonsteden hunner voorvaderen betrekken, et- zou spoedig een ontkeef in de gemoederen plaats grijpen en Domela Nien wenhuis en zijne volgelingen zouden hier niet langer een ge- schikten bodem vindet voor bun verderfe- lijken raad. Te Berlijn is in de laatste dagen een prachtige internationale tuinbouwtentoonstel ling gehouden. Nederland was daar bijna niet itt hoofdzaak door de Tuinbouwmaat- scliappij. te Zeist vertegenwoordigd en de Belgen, die reusachtige en zeer fraaie inzen dingen hadden, gaan met de hoofdprijzen strijken (de Gentscbe tuinbouwer d'llaeuc o. a., die wel tien waggonladingen inzond, be haalde e 11' prijzen). Ett toch komen wie zou 't geiooven de meeste in Duitschland ingevoerde planten en bloemen uit Nederland. De invoer van planten is in Duitschland gedurende de laatste jaren verdubbeld en die \an bloemen is vijfmaal grooter geworden. Verleden jaar bedroeg de invoer van levende planten ruim 5Vs iniiliocn en van bloemen en bladeren -1 Va millioen kilogram. De uitvoer is alleen toegenomen wat Enge land betreftdie naar Nederland is aanmer kelijk verminderddie naar Oostenrijk ook; maar de uitvoer naar Frankrijk bleef' nage noeg onveranderd. De bovengenoemde cijfers werden bespro ken op een Dinsdag te Berlijn gehouden vergadering van duizend belanghebbenden bij den tuinbouw eu zijn ontleend aan een telegraphisch verslag in de JST. Bolt. Ct. Met bijna algemeene stemmen is door de verga dering besloten,, ten spoedigste een krachtige beweging ten gunste van beschermende rechten op tuinbouwvoortbrengselen te orga- nisceren. De door velerlei omstandigheden vertraagde bouw van don Spoorweg in Zitid-Afrika, Vttrt de Porlugeesche grens naar Pretoria, is tliaus met volle kracht begonnen. Behoudens onverwiiehten tegenspoed, hoopt men nog in dit jaar 75 kilometer van den lioofdspoorweg te bouwen en tevens de opne mingen en ontwerpen voor de overige 400 K.M. te voltooien. Tevens wordt de onderwijl door de Nederl. Zuid-AfrikaC: sehe Spoorwegmaatschappij ge bouwde en reeds in exploitatie gebrachte stoomtramweg JohannesburgBoksbitrg naar beide zijden verlengd, eu wol over een lengte van in liet geheel ongeveer 50 kilometer. Naar wij vernemen, is voor al deze ge lijktijdig uit te voereu werken het aanwezige technische personeel nog onvoldoende, zoodat op dit oogonblik nog eenige jongere inge nieurs of ervaren hoofdopzichters moeien worden aangesteld. (Du Imjoniear.)

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5