k A0. 1890. Woensdag »7 Mes. N°. 7494. KENNISGEVING. P O L I T I E. Vier-en - ve e r tg* s t Jaargang*. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlamlsclie Berichten. UITGEVER: ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door liet geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: MARKT, E13 4. Advkrtkntieprijs: van 110 gswone regel» met inbegrip van eene Courant10, Iedere gewone regel meer. - 0.10, Driemaal, geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. fnrlgtlngcn welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gezien liet verzoek van de firma B. A. J. WITTKAMPF, om vergunning tot uitbrei ding van de stoomkracht liarcr stoom* brander^) aan de Nieuwe Naven alhier, wijk G, No. 238e, kadaster Sectie M, Nos. 225 en 226 (oud Sectie E, Nos. 4056 en 2142), door liet vervangen van een locomobile door eene van 7 p. kr. met ketel van 40 M*. verw. oppervl.; Gelet op de Artt. 0 en 7 der Wet van den 2den Junij 4875 Staatsblad no. 95); Doen to weten Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de Secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Vr()dag den 16en Mc! a. s., des middags ten 42 ure, ten Haadbuizo ge legenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen liet toestaan van liet verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór bet tijd stip hierboven genoemd, op de Secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mogten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. Er is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 4 en Mei 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, r. I VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, A. W. MULDER. {Herplaatst wegens rectificatie.) Aan het Commissariaat zijn als op straat gevonden aangegeveneen Fransche sprank- kunst, een rozenkrans in een kokertje, een zwart bontjeeen hnnkwerkers- chroelsleutel, een portcmonnalc met een briefje, een sleutel van een waterleiding- kraan, een Inddcrtje van 8 sporten, eeiV' porteinonnnic met f 0.12, een rozenkrans en een rcfetiibclijc met 3 doosjes met monsters thee. I) U 1 T S C H L A N D. In den Bcichsanzeiger wordt medegedeeld dat het wetsontwerp betreffende het leger, dat eene jaarlijkschc uitgaat"zal vorderen welke 18 millioen mark niet te boven gaat, ten doel heeftde noodzakelijk gebleken verster king der vel.i-artillerio met 70 batterijen en de aanvulling van de speciale troepen. Het effectief der twee nieuwopgerichte korpsen moet worden verhoogd, terwijl voorts grootcre bedragen noodig zijn voor de infanterie en de cavalerie op de oostelijke en westelijke gren zen, die bij het uitbreken van een oorlog, zonder de reserve af te wachten, naar de grenzen moeten oprukken om vijandelijke aan vallen af te weren. Eindelijk voorziet liet wetsontwerp, in overeenstemming met de twee Pruisische korpsen, in eene verbetering van de Saksische leger-organisatie, in de oprich ting van eene Beiersche 5e divisie, en in eene betere regeling der premiën voor den onder- officiersdienst. In de Hamburger Nachrichten komen weder eenige inededeelingen voor omtrent de kuiperijen, welke Von Bismarck's aftreding zouden hebben veroorzaakt. Een hooggeplaatst persoon had in den afgeloopen winter den. keizer verzekerd dat Von Bismarck morphi nist was en aan gedachteloosheid leed. De keizer had zich door een onderhoud met dr. Schweninger van het ongegronde dezer be wering overtuigd. Intusschen liet men bij het ambtelijk verkeer tegenover Von Bismarck doorschemeren, dat de keizer hom wilde ont slaan en naar een opvolger zocht, terwijl men te gelijker tijd den keizer mededeelde, dat Von Bismarck besloten was heen te gaan. De geschiedenis, zegt de berichtgever van bet blad, zal spoedig aan het licht brengen, wie de aanlegger dezer kuiperijen is geweest. Ten behoeve van de expeditie in Oost- Afrika vraagt de regeering voor liet luopende begrootingsjaar 4,500,000 mark. In eene Vrijdag te Chemnitz gehouden vergadering van werkgevers iu de ijzer-indus trie is besloten tot liet vormen cener blijvende vereeniging voor bet Chemnitzer nijverheids- district, welke zich in betrekking zal stellen met andere soortgelijke vereenigingen, ten einde te geraken tot de vorming cener alge- meene Dnitsche vereeniging, als tegenwicht tegen moedwillig op touw gezette werksta kingen. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft eene motie van den heer Cameron, met betrekking tot een modus Vivendi tussclien den staat en de kerk in Schotland met 256 tegen 21S stemmen verworpen. De betooging in het Ilydepark te Londen wcnl door 300,000 manifestanten bijgewoond. Er werden redevoeringen gehouden ten gunste van den 8-urigen arbeidsdag. De rust bleef geheel en ai bewaard. De Hl. JamesGazclto bevestigt liet gerucht dat keizer Wilhelm voornemens zou zijn, na zijn reis naar Noorwegen, weder do koningin van Engeland te Osborne op Wight to gaan bezoeken. Uit Chicago worden nieuwe werkstakingen gemeld, vooral onder do werklieden aan ile zaagmolens. Het aantal strikers wordt op 50,000 geschat. Men vreest voor ongeregeld heden. De Standard meldt uit Madrid dat de gou- veifneur van Barcelona het bestuur over die stiid heeft overgedragen aun den legerbevel hebber, die den staat van beleg heeft afge kondigd. Ernstige ongeregeldheden zijn voor gevallen te Valencia, waar de troepen het spoorwegstation bezet en de straten vrij houden, terwijl de regeering de plaatselijke overheid gemachtigd heeft zoo noodig den staat van beleg af te kondigen. In de provin cie-s Saragossa, Huelva en Ca: .ionië nemen de ongeregeldheden toe. Aan de Cortes is een wetsontwerp ingediend, waarbij de wette lijke werkdag van acht uren ingevoerd en aan de spoorwegen do verplichting opgelegd wordt werklooze en werkzoekende ambachts lieden voor niets te vervoeren. In alle dis tricten zullen arbcidscommissiën ingesteld worden tot behartiging vnn de belangen der arbeiders. Uit Lissabon voj^eemt de Times dat de Amerikaanschc gezant uit naam zijner regee- rirjg zich bereid verklaard heeft in bet geschil over den Delagoabani-spoonveg eene scheids rechterlijke uitspraak aan te nemen. De nationale bank te Gloucester, op Now- Yersey, is failliet. De kleine burgerij lijdt de meeste schade. F It A N K It IJ K. De einduitslag vaa de 59 horstemmingen, Zondag jl. gehouden voor het lidmaatschap van den Parijschen gemeenteraad, is, dat werden gekozen 52 republikeinen van alle Ecliakeeririgen, 6 conservatieven en 1 Bou- langist Te Roubaix eu Tourcoing is het Zondag kalm geweest. Er doen zich verschijnselen voor van kalmeering. Alvorens toe te stemmen in de conversie der Egyptische schuld, eischt Frankrijk dat er in de eerste 15 jaren geen nieuwe con versie plaat» liebbe, en dat overeengekomen worde, dat de Engelsche bezetting in Egypte slechts een overgangstoestand uitmaakt. Kerguelen beeft volgens een bericht uit Kotonou van 3 Mei NViddah den 29 en DO April gebombardeerd. Commandant Founder beeft aan den koning van Dahomey een ultimatum gezonden om van hem de gevan gen Fransche onderdanen terug te eisehen; bij weigering zal bij zijne hoofdstad den 5n Mei bombardeeren. 2000 bakkers hebben gisteren te Bmla-Pest bet werk gestaakt, liet ministerie heeft 6(100.000 kilo brood per dag ter beschik king van de hak kers patroons gesteld. Alle bakkerijen zijn geslotener is geen wittebrood meer te krijgen. Aanzienlijke geldsommen zijn uit het buitenland ontvangen om de werkstaking gaande te houden. 600 werklieden der staatsspoorwegen te Praag hebben den arbeid gestaakt. ITALIË. Bij de gisteren in den Senaat gevoerde beraadslaging over het wetsontwerp betref* ferule de liefdadige stichtingen heeft Crispi de door de commissie voorgestelde schrapping bestreden van het tweede gedeelte van artikel 96, betreffende de overdracht dier stichtingen» zooals het door de regeering was voorgedra" gen. Crispi verklaarde ilat bet artikel eea der grondslagen van bet ontwerp vormde: werd liet niet goedgekeurd, dan zou hij een beroep doen op de kiezers, die uitspraak zullen doen over het conflict tusschen den Senaat en de Kamer. De Senaat beeft des ondanks met 93 tegen 76 stemmen een voorstel verworpen, strekkende om liet tweede gedeelte van artikel 96 te herstellen. Crispi heeft daarop den Senaat verzocht, de beraad slaging te schorsen, opdat hij de uitspraak van den Koning kon inwinnen. De familie Murat heeft reeds voor langen lijd een eisch tegen de regeering ingesteld tot teruggave van de goederen, die In Napels, oridcr de regeering van Joachim Murat, in bezit van dien koning waren. Het hof van cassatie heeft thans uitspraak gedaan in dit proces. Het. heeft uitgemaakt, dat de Italiaan- sche rechtbanken niet bevoegd zijn kennis te nemen van deze zaak. SPANJE. Het meerendeel der fabrieken te Barcelona blijft "stilstaan. De troepen verhinderen bot singen. De toestand is ernstig. De krijgswet en de staat van beleg zijn over bet gatische gebied van de stad Barcelona afgekondigd. De krijgswet is van toepassing verklaard op de geheele provincie Catalonië. De minister van binnenlandsche zaken, op eene interpellatie in de Cortes antwoordende, zeide dat men zich overal beijverde om de openbare vrijheden en de rechten der burgers te eerbiedigen. De regeering kan er zich op beroepen, dat, dank zij hare liberale politiek/ nergens zich incidenten van eeu ernstig ka rakter hebben voorgedaan. Ondanks de werk stakingen heerscht er in liet land rust. Iu een groot aantal steden, onder andere te Bilbao eu Saragossa, hebben er vergade ringen en manifestation plaats gehad ten gunste van den werkdag van acht uren. Blijkens de uit de voornaamste steden in Spanje ontvangen telegrammen, valt er overal in de stemming der bevolking eene verbete ring waar te nemen. Te Lissabon wordt door de werklieden eene beweging op touw gezet om van de regeering eene wet te verkrijgen, waarbij, te beginnen met 1 Augustus a. s., de achtuurs werkdag wordt ingevoerd alsmede eene ter stond in werking tredende wet op den kinder arbeid. Eene tot dat doel gehouden botooging liep in de beste orde af. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de Ameri kaanschc gezant uit naam zijner regeering •zich bereid verklaard heeft in liet geschil

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1