liiiincnlamlschc Berichten. B-U t 8 A R IJ E. Majoor Panitza heeft een afschrift van de akte van beschuldiging ontvangen, waaruit blijkt dat er sedert twee jaren eene samen zwering gesmeed werd en dat hooge Rus sische beambten daarbij betrokken zijn. ZUID -AFRIKA. Sir Henri Loch, gouverneur van de Kaap kolonie, vond te Bloemfontein Zaterdag eene zeer hartelijke ontvangst. Hij woonde de opening van den "Volksraad bij, en sprak by een feestmaal, te zijner eere gegeven, de hoop uit, Zuid-Afrika vereenigd te zien. Gis teren keerde hij naar Kaapstad terug. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van 6 Mei. De verzekering van de vrijheidsbeneming hield de Kamer beden nog geruimen tijd bezig. Ter tegemoetkoming aan verschillende be zwaren wijzigde de minister van justitie art. 3 in dier voege, dat de officier van justitie kan bezitten een algemeenen schriftelijken last tot binnentreden van woningen ingeval van ontdekking op liceterdaad en dat vrijheids beneming alleen door ambtenaren kan wor den ten uitvoer gelegd. Be minister was ook bereid bet binnentreden niet gedurende de nachtrust toe te laten. De heer Van der Kaay trok zijne amende menten in, nadat de minister zich vereenigd had met zijne meening dat deze wet toelaat aan de officieren van justitie eetie algemeene machtiging te geven tot het binnentreden van woningen tot vrijheidsbeneming. Met het voorstel-De Geer (beperking der bevoegdheid tot strafbare feiten) heeft de Kamer zich niet vereenigd. Binnentreden gedurende den voor de nacht rust bestemden tijd is met 42 tegen 14 stem men niet toegelaten. Art. 4 is goedgekeurd. Het amendement-Van der Kaay, omgeene vrijheidsbeneming toe te laten in de vergader zalen der Kamers, Staten, gemeenteraden, kerken en rechtslokalen tijdens de zittingen en godsdienstoefeningen, is door de regeering overgenomen Het ontwerp werd in zijn geheel aange nomen met 63 tegen 8 stemmen. Aangenomen werden voorts de naturalisatie- ontwerpen en het ontwerp tot onteigening voor den locaalspoorweg SauwerdRoode- school. Daarna is de discussie aangevangen over het ontwerp tot pensionneering van mindere geëmployeerden bij de inrichtingen voor land en zeemacht. De heer lleldt bestreed het ontwerp, dat niet het belang der werklieden voorstaat, maar alleen aan den staat vrijheid geeft, zich gemakkelijk van invalide werklieden te ont slaan. Het is een onnoodige dwang op de werklieden om aan de rijksinrichtingen te blijven en eene miskenning van het recht van invalide werklieden op verzorging. Hij wenschte dat de regeering bet ontwerp terug- neme. De heer Goeman Borgesius deelde al die bezwaren niet, ofschoon hij het stelsel der regeering verkeerd achtte. Morgen voortzetting. Offlclcele Berichten. Bij Zr. Ms. besl. is benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantonge rechten in het arrondissement Rotterdam, voor de kantons Schiedam, Brielle en Som- .melsdijk, ter standplaats Brielle, mr. F. W. van Riemsdijk, thans kantonrechter-plaats- vervanger, advocaat en procureur te Zwolle, tevens werkzaam bij den officier van justitie bijde arrondissements-rechtbank aldaar. t Mr. J. D. C. baron van Heeckeren van Keil is den 5n dezer door Z, M. den koning van Portugal en der Algarven in plechtig gehoor ontvangen, ter overhandiging aan hoogstdenzelve van zijne geloofsbrieven als 'sKonings minister-resident by het Portu- geesche hof. Bij kon. besluit is de samenstelling van den plaatselijkcn staf gewijzigd en gebracht op 1 kolonel en 4 luit.-kolonels of majoors plaatselijke commandanten, en op 8 kapiteins- en 10 eerste- of tweede-luitenants plaatse lijke adjudanten. Daarbij is tevens bepaald, dat'de plaatse lijke commandanten te Amsterdam en te 's-Gravenlnige gerechtigd zijn tot het houden van een dienstpaard. Bij kon. besluit is de heer jhr. O, Renchün, te Rotterdam, erkend en toegelaten als consul- generaal van de Argentijnsche Republiek voor Nederland. SCHIEDAM, 7 Mei 1890. Bij de Tweede Kanier is gisteren inge komen een wets-ontwerp tot regeling van de brievenposterij. De commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de definitieve begrooting voor liet departement van koloniën, dienst jaar '18ÖÜ, zal over dit ontwerp terstond een eindverslag uitbrengen. De staatscommissie voor de arbeiders- enquête heeft heden weder te 's-Hage eene vergadering gehouden. De gewone audien.tiën van de ministers vau limaneïün op Donderdag 8 en van ma rine op Vrijdag 9 dezer zullen niet plaats hebben. Üe alhier gevestigde afdeeling der maat schappij «Tot bevordering der toonkunst" stelde Maandagavond bare leden in de gele genheid kennis te maken met eene van de jongste compositiën van den Duitschen toon dichter Max Bruch, getiteld «DasFeuerkreuz". Brengen we al dadelijk een woord vaflfc dank aan het bestuur der afdeeling voor den ijver, door hem aan den dag gelegd om dit werk, dat hier te lande nog nimmer te» gehoore werd gebracht, bij onze toonkunst- afdeeling zijn intrede in Neeriands muzikale wereld te doen maken; de wijze waarop de leden der zangvereeniging liet werk ver tolkten, verdient mede een woord van lof. Zooals bijna alle werken van Bruch, behoort ook «Das Feuerkreuz" tot die compositiën, waarbij men aanstonds, om hure fiaaie toon- schakeering, frissche melodie en motieven, geniet en den gedachtengang van den com ponist voor een goed deel kan volgen. Toch zou het voorbarig wezen, reeds na deze eerste uitvoering, met eenvoudige pianobegeleiding, een gevestigd oordeel over dit werk uit te spreken. Bruclfs werken, wier klankeffect voor een groot deel in de orkestbowerking ligt, mogen naar onze nieenirig bij eane uit voering zonder orkest niet beoordeeld worden. Als we echter uagaan, hoeveel schoons we bij deze bescheiden vertolking, reeds in het werk aantroffen, hoe diep ingrijpend en weg- sieepend menig koor en sommige soli ons reeds nu in de ooren klonken, dan gelooveu we niet te veel te zeggen, door aan dit werk in ons land een beslist succes ie voorspellen. De sopraan-solo-partij was bij mejuiïr. Betsy Schot van Rotterdam iu goede handen. Op hoogst verdienstelijke wijze droeg zij de partij van Mary voor. Wei zou haar stem bij wat meerdere rondheid en volheid aan merkelijk winnen, dit neemt i.iet weg, dat we in mej. Schot opnieuw eene zangeres leerden kennen, niet uitmuntende eigenschap pen toegerust. Haar fijn, helder sopraangeluid kwam haar bij de voordracht van »Ave Maria, Königin uitmuntend te stade. Met warmte en vol innigheid gaf zij deze aria weer, waar voor het publiek haar met een luid applaus beloonde. De heer A. Sistermans, concertzanger te Rotterdam, zong de partij van Norman. Of schoon lij wel wat hoog geschreven is voor het meer bas- dan bnryton-orgaan van dien zanger (die bovendien eenigszins aan verkoudheid lijdende was), toch toonde de lieer S. zich een uitnemend zanger, toegerust met een krachtige, buigzame stem, blijkbaar in eene goede school gevormd. De piano-be geleiding had de heer F. Rijken uit Rotter dam wederom welwillend op zich genomen, liet was eea reusachtige taak, die de heer R, te vervullen had. Meesterlijk kweet hij er zich van. Na de pauze droegen de genoemde solisten nog eenige liederen voor, waarmede ze beiden veel succes behaalden. Met het koor uit het oratorium Paulus >0, wclch eine Tiefe" werd de avond be sloten. Waren de koren, vooral wat de sopraan- stemmen aangaat, niet altijd onberispelijk, hetgeen we ten aanzien dei' genoemde stemmen in hoofdzaak aan <!e geringe bezetting van die party, in verhouding tot de andere stemmen toeschrijven, de ijverige directeur der al'deelings-zangvereeniging, de heer L. F. Brandts Buys, kan tevreden zijn over deze uitvoering, wier voorbereiding heel wat moeite en zorg heeft vereischt, De minister van binnenlandsehe zaken heeft, met wijziging der beschikking van zijn ambtsvoorganger van 4 Februari 4888, voor zoover daarbij de gemeente Haarlem is verdeeld in vier onderkiesdistricten van het hoofdkiesdistrict Haarlem, voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer van de Staten- Genenui', die gemeente gesplitst in de vol gende drie onderkiesdistricten van dat hoofd kiesdistrict 'lste onderkiesdistrict Haarlem de 1ste afdeeling der gemeente 2de onderkiesdistrict Haarlem de 2de afdee ling der gemeente; 3de onderkiesdistrict Haarlem de 3de afdee ling der gemeente; overeenkomstig de verdeeling der gemeente in afdeelingen, bij raadsbesluit van 12 Maart 1890, De minister van binnenlandsehe zakan heeft, met wijziging der beschikking van zijn ambts voorganger van 11 Februari 1888, voorzoo- ver daarbij de gemeente Gendringen is aan gewezen als onderkiesdistrict van hethoof'd- kiesdistrict Doetichem voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer van de Staten- Generaal, die gemeente gesplitst in de vol gende twee onderkiesdistricten van dat hoofd kiesdistrict 1 e onderkiesdistrict Gendringen (hoofdplaats Gendringen) de kadastrale gemeente Gen dringen en van de kadastrale gemeente Etten, het dorp Ulft en de buurten Oer en Pol, zooals deze zijn ingedeeld bij de verordening op de nommering der buizen en het bijhouden der bevolkingsregisters van 24 Augustus '1889; 2e onderkiesdistrict Gendringen (hoofdplaats Etten) het gedeelte der .kadastrale gemeente Etten, niet in het le kiesdistrict Gendringen begrepen. Door den minister ran justitie zijn nieuwe modellen van jacht- en visclmkten vast gesteld. Daarbij is gevolgd bet in Duitschland ge volgd wordende model; ze zijn op linnen geplakt eu breed 14, lang 14 centimeter. Deze akten zijn met verschillende kleuren gestempeld naar gelang van de verschillende doeleinden, waarvoor zij worden aangevraagd, en wel: zwart de groote jachtakte tot uit oefening van alle geoorloofd jachtbedrijf; groen do groote jachtakte tot uitoefening van alle geoorloofd jachtbedrijf met uitzonde ring van de lange jacht en de valkenjacht; blauw de kleine jachtakte tot uitoefening van de jachtbedrijven, genoemd in art. 15f lett, e, en er der wet van 13 Juni 1857 {Staatsblad no. 87); bruindekleinevisch- akte tot uitoefening van de vissclierij met een geoorloofd vischtuig; zwart de groote vischakte tot uitoefening van de vissclierij met alle geoorloofd vischtuig. De achterzijde der jachtakten is donkergroen, die der vischakten g r ij s gekleurd. Het lid der Eerste Kamer jlir. mr. J. Huydecoper van Maarssevcen is door ernstige ongesteldheid verhinderd de vergaderingen der Kamer by te wonen. Aan de verkiezing voor twee leden van hel hoofdbestuur der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" is deelgenomen door 187 departementen, te zaaien uitbrengende 620 stemmeu. Gekozen zijn do hoerenC. M» Dijktnatis, te Amsterdam, niet 580, eu prof. drt.fW. Koster, te Hilversum, met 59G stem men de bóerenmr. A. F. K. Hartogh, te Amsterdam, verkreeg 40 en dr. F. Delhez, te Dordrecht, 24 stemmen. De beide gekozenen hebbe-n zich de benoe ming laten welgevallen. De afdeeling Zaandijk van de vereeniging «Het Witte Kruis" heeft f300 beschikbaar gesteld om zwakke en ziekelijke kinderen in die gemeente in dezen zomer uit te zenden naar eene vacantie-kolonie. Men leest in de Deli Ct. van 5 April jl. r «De doodstraf werd hedenmorgen vroeg te Medan voltrokken aan de Javanen Eng alias Amat, Ki'onvo Redjo en een Battak, de moor denaars vau eeu oppasser iu Uobongau. ïtt do nabijheid der Petissahbrug zag het zwart van de inlanders om de executie te zien. Of er Europeanen tegenwoordig waren, behalve zij die ex officio aanwezig moesten zijn, is ons niet bekendwaren ze er, dan hebben ze een schouwspel gezien zoo schandelijk, dat de afkeuring niet scherp genoeg kan wezen, Juist als bij eene vorige executie dus te baarder omdat hot reeds eenmaal gebeurd is' braken den eersten keer de drie strop pen, zoodat de veroordeelden ongedeerd op hun voeten terechtkwamen. Hoe liet in de hoofden van de drie ongelukkigeti moet ge spookt hebben tussehen dien val en de her haling der executieHet moet eene uitkomst geweest zijn dat de tweede proef na een half uur wachtens om nieuw koord te halen eindelijk gelukte. De indruk welken wij van het gebeurde kregen is: grove nalatigheid het is toch werkelijk niet te veel gevergd of te moeilijk om vooraf de sterkte van liet koord te beproeven. Het gebeurde is dan ook zoo beneden alle critiek, hot maakt zoo'n indruk van martelen in plaats vau straffen, dat wj op een onderzoek aandringen, opdat een der gelijk schandaal niet meer kunne voorkomen". Volgens de Ncd. Sport heeft de heer mr. D. Visser van 1 lazerswoude, voorzitter der Roll. Maatsch. van Landbouw, acht gouden medailles, en de heer C. J. van der Ouder- meulen, eere-lid van het hoofdbestuur, vier goudeu en vijf zilveren medailles beschikbaar gesteld voor de in September te houden land bouwtentoonstelling te Dordrecht. De aerste wielerwedstrijden, dit jaar te Seheveningen op 15 Mei te houden, zullen, naar wij vernemen, druk door Engelsche rijders bezocht worden. Reeds hebben er zich zeven aangemeld. Onder de leiders der sociaal-democratische partij is oneenighcid ontstaan. De heer Croll, die in December de betrekking van verant woordelijk mede-redacteur vau li. v. A. nederlegde, bleef toca tocli aan dat blad ver bonden in een andere betrekking. Op 25 April ontving bij echter van den ccntralen raad een schrijven, waarin o. a, het volgende «Op grond, dat. volgens verklaring vanu zeiven en van burger Doinela Nieuwenhuis,-

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2