Gemengde Berichten. ~P ER TEL EG IIA A F Onderwijs. Armenzorg. Reclitzakeii. een vruchtbare samenwerking niet mogelijk js, an overtuigd, dat het een eerste vereischte js voor de behartiging onzer partijbelangen, dat de redactie van ons partijorgaan, in plaats van verdeeld te zijn, zich kenmerkt door nuttige samenwerking, meent de centrale raad aan dien onhoudbaren toestand een einde te moeten maken, en is dientengevolge door dien raad het volgende besluit genomen Croll, op grond van onvruchtbare samenwerking tusschen hemenden redacteur (D. N.) van Bocht voor Allen, van het redactiebureau worde verwijderd, met dien verstande, dat zijn salaris voorloopig hetzelfde zal blijven en hem volkomen vrijheid wordt gelaten daarvoor arbeid te leveren naar eigen verkiezing." liet "Westland is niet het beloofde land voor de socialisten. Zij zijn er wel eens min der welwillend ontvangen en durven nu hij dag niet terugkomen, waarom zij wijselijk hunne praktijken bij nacht uitoefenen. Zoo hebben zij in de vorige week Monster in de stilte van den nacht overstroomd met allerlei biljetten, waarop hunne leer verkondigd werd, welke onder en tusschen dakgoten, deuren en ramen werden gestoken. Veel wil van hun werk zullen zij bij den Westlandschen arbeider niet hebben. Elk heer van een eenigszins verdacht voorkomen heet daar nog: een socialist! Men meldt uit Enschede aan de N. li. Cl. Gisterochtend is een tvveede detachement van 60 man infanterie uit Arnhem hier aan gekomen. De beide detachementen staan onder de bevelen van den 'le-luit. Van Ifarreveld en 2e-luit. De Jongh. De commissaris des Konings bracht gisteren weder een bezoek aan deze gemeente om zich van den toestand te overtuigen. Geen der ontslagen arbeiders is op de fabriek der firma Ter Kuile Morsman teruggekeerd; het bekende besluit der fabri kanten is dus in werking getreden, (lat a. s. Vrijdag cn Zaterdag alle fabrieken zullen stilstaan. Meu vreest dat tevens eene werkstaking onder de timmerknechts zal ontstaan. Alles blijft tot dusverre rustig. De werkstaking te Beets is gisteren zoo goed ris geëindigd. liet grootste deel der trekkers ongeveer 70 percent heeft den arbeid hervat. De grootste bazen geven 85 ct., de kleinere 80 cl., zooals de eerste eisch der stakers was. Ook sommige turfma- kers hebben het werk hervat. Er worden geene leggelden uitbetaald. De cavalerie en infanterie patrouilieeren nog. De grindhorders te Dieren hebben gister ochtend den arbeid hervat, nadat hun eisch om f 0.60 voor de Mgehorde grind te ont vangen in plaats von f0.«0 is toegestaan. De arbeiders op de steenfabriek van do firma Van Zadelhof!' en Went ink te Rede hebben den arbeid op het oude loon hervat. Te Hengelo hebben een 20-tal schilders knechts van verschillende bazen het werk gestaakt. Zij eischen een loon van 15 cent per uur, terwijl de bazen het loon met 1 cent per uur hebben verhoogd. Tot heden bedroeg dit namelijk 13 cent per uur. De bazen heb ben tevens bepaald, dat er niet langer dan 12 uur per dag zal worden gewerkt, en hierin vinden de knechts aanleiding te beweren, dat de vorhooging van 1 cent hun dan weinig YGordcel zal aanbrengen. Dezer dagen is aan het agentschap der Ned. bank te Almelo een bankbiljet van flQÜ aangeboden, hetgeen bij nauwkeurig onderzoek bleek verwalscht te zijn. Hoewel het zeer kunstig was nagemaakt, viel liet toch vrij spoedig in het oog door de meerderé dikte van papier en andere kleine kenmerkten. (Z. O.) Voor winkeliers, grossiers enz. te Amster dam loopt daar een gevaarlijk paartje rond. Een zeer net gekleed heer en dame huren gemeubelde kamers, natuurlijk op valsche namen en qualiteiten. Vervolgens doen ze hestellingen van goederen, laten die bezorgen aan het opgegeven adres en verzoeken onder een of ander voorwendsel den volgenden dag om liet geld terug te komen. Tegen dien tijd zijn mijnheer en mevrouw gevlogen, De gemeenteraad van Nijmegen heeft be sloten voor 11500 guklen deel te nemen in het waarborgfonds voor de ontvangst van de Leidsche studenten, die op 1 Juli e. k. den geeostumeerden »Intocht van Karei V in '1546 binnen Nijmegen", welken zij in Juni bij de eesten te Leiden zullen houden, aldaar zullen herhalen. Voor de levering van hetbenoodigde aantal paarden bij het niaskeradefeest is door de commissie van ontvangst reeds eene oproeping gedaan. Men stelt zich verder groote feestelijk heden bij die gelegenheid te Nijmegen voor. Aan bet comité te Haarlem tot exploitatie van de staal waterbron is door den ilaarlem- mermeerpolder concessie verleend tot het leggen van buizen door de aan dien polder toebehoorende wateven, tot het voeren van het staalvvater naar Haarlem. "Weinige jaren geleden beproefde men opnieuw het eiland Ameland tot eene bad plaats te maken. Het heelt echter ook nu niet mogen gelukken. Ten gevolge daarvan zal eerstdaags de opslal van liet destijds gebouwde nieuwe badhuis niet den daarbij behoorenden inventaris in het openbaar worden verkocht. Door het vergaan van den Vhmrdingsclien logger Agatha Qcertruida hebben '12 perso nen, waarvan 6 gehuwden, liet leveu verloren. De laatsten laten 15 kinderen na. Sedert ruim twee jaren is aan de Ylaardingsche vloot zulk een ramp niet overkomen. Uit het wrak van de gezonkeu Engelsche stoomboot Nownham zijn tot lieden 243 balen katoen opgehaald en te Nieuwediep aan wal gebracht. Te Almelo zou dezer dagen het zoontje van de wed. V. een eksternest uithalen. Do knaap sloeg achterover uit den boom op den groud, met het treurig gevolg, dat hij op de plaats dood bleef. Toen Maandagavond aan het station Fe- malle-Grande (der Nederlai.dsclie staatsspoor weg Luik-Limburgsche lijn) de wisselwach ter Libert op een der treeplanken van een wagen met cokes geladen, van een binnen komende trein der Nord-Belge wilde springen, geraakte hij onder den trein en werden hem de beide beenen alsmede de linkervuist verbrijzeld. Dcnzelfden avond is hij aan de gevolgen dezer verwondingen overleden. liet jongste nummer van «Mannen van Beteekenis" bevat een artikel over den Deensclien componist Niels Gade, door mr. H. Trip. Te Assen is Maandagmiddag eene vrouw door den bliksem doodelijk getroffen, tenvijl zij in de geopende deur barer woning stond. Te Hooghalen (gem. Beiien) is eene groote boerderij door den bliksem getroffen en ver nield Te Maastricht wordt een bierbrouwerij opgericht door paters Minderbroeders. Dit is de eerste geestelijke orde in ons land, die dergelijk bedrijf gaat uitoefenen. (Ar. v. cl. D.) Ovcrscliic. Onze geachte gemeente secretaris, de heer A. Bolk, herdacht gisteren den dag, waarop hij gedurende 40 jaren ter secretarie werkzaam was. Den 6n Mei 1850 als ambtenaar in dienst getreden, werd hij in 1879 tot secretaris bevorderd, terwijl bij bovendien sedert 1857 de betrekking van gemeente-ontvanger vervult. Dat deze dag niet onopgemerkt zou voor- hijgaan liet zich verwachten. In eene verga dering van den gemeenteraad werd den heer Bolk door den burgemeester en de leden vai. den raad een fraai bewerkte zilveren bokaal met toepasselijke inscriptie en het gemeente wapen aangeboden, onder een gepaste toe spraak van den voorzitter, die daarbij den wenscli uitte, dat de heer Bolk, die pas van eene ernstige ziekte hersteld was, nog vele jaren mocht werkzaam zijn in liet belang der gemeente en hare burgerij, aan welke beide hij reeds zoo talrijke diensten bewezen lieeft. De beer Bolk aanvaardde dankbaar het geschenk, hij zag daarin een blijk van het vertrouwen en de achting, die hij reeds zoo lang in Overschie genoot, en hoopte die, nu hij zijne werkzaamheden weder kon her vatten, in de hem nog gegeven jaren waardig te blijven. Goriiicliem. Gisten is alhier op 66-jari- gen leeftijd pverledeu de lieer W. C. M. Begram van Jaarsveld, oud-lid der Tweede Kamer, dijkgraaf van de sAlblasserwaanl met Arkel beneden de Gouwe", lid der Provinciale Staten van Zuid-IIolland en buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten. Do overledene, een zeer bekwaam man, heeft zich vooral voor onze provincie bijzon der verdienstelijk gemaakt. Een luchtballon, die in den Koizerstuin te Gladbach opsteeg on waarin, behalve de eige naar, een lieer en een dame als passagiers had den plaats genomen, moest na eenigen tijd ve der dalen om een plotseling opgekomen heMg omveder. Alles ging goed, zegt de luchtreizi ger; kapitein Wolff uit Keulen, do passagiers en ik stapten uit bij het koffiehuis van Schetsen, maar toen drong een woeste menschenhoop op den ballon aan en a! mijn waarschuwingen om voorzichtig te zijn met vuur waren vcrgeefscti. Een jongen, die een pijp aanstak, was do oor zaak dat het uitstroomende gas plotseling met een hevigen knal ontplofte en de ballon in brand geraakte. Een hevige wind dreef hom toen me ters boven den grond van ons weg; alles stoof uiteen en viel over elkander en velen bekwa men erns'igo bramvonden. Om te verhoeden, dat de ballon het dorp in brand stak, hield ik ste vig vast en weid ik een eind medegesleopt, totdat er eindelijk zoogoed als niets meer van liet gevaarte ovei bleef. Te Warschau moeten nu weder talrijke ge vallen van influenza voorkomen, waaronder ver scheidene met doodelijken afloop. Een dertienjarig meisje to New-York wedde, dat zij tweehonderd maal nchter elkaar touwtje zou springen. De weddenschap werd gewonnen, maar het meisje zakte bij haar laatsten sprong in elkaar en stierf. Het onlangs te New-York aangekomen Fran- sche linieschip La JS'ormamlic heeft op den laat sten dag zijner reis niet minder dan zeven en twintig ijbergen ontmoet. De Belgische senator De Brouckère heeft een electrisch toestel uitgevonden, waardoor de wa- terdrukking in de buizen der waterleiding zeer aanmerkelijk vergroot kan worden in gevallen van brand, waarbij overvloedige wnteraanvoer in de eerste oogenblikken van zeer groot be lang is. Het zeur eenvoudige toestelletje kan in elk gebouw, waar eene geleiding van electrisch licht en eene gewone waterleiding is, op ver schillende punten van de waterleiding geplaatst worden, en daar, zoodra bet noodig is, eenvou dig door het oplichten van een hefboom in wer king worden gebracht. Het toestel, aan welks volmaking de uitvinder nog steeds werkt, kafi voorts in verscheidene andere opzichten goede diensten bewijzen. De Maandag te Brussel, in tegenwoordigheid van den minister De Bruyn, genomen proeven hebben uitmuntend voldaan. Een vereeniging tot steun voor uit de gevan genis ontslagenen te Kopenhagen meldt in haar jaarverslag, dat zij van 4229 ontslagen gevange nen 327G voorde maatschappij behouden mocht, DEN HAAG, 7 Mei. Eerste Kamer. Eenparig zijn aangenomen de pensioenwetten voor burgerlijke ambtenaren, hunne weduwen e» weezen. Het ontwerp regelende het dragen van wapenen is na sterke bestrijding aangenomen met 25 stemmen tegen 22. Morgen is het voorstel van den heer Reekers en dat op de inkwartieringen aan de orde. DEK HAAG, 7 Mei. Tweede Kamer. Bij de behandeling van het ontwerp tot pension- neering van daggelders aan 's rijks inrichtin gen vau de zee- en landmacht zijn de meeste sprekers opgekomen tegen de oppositie van deir heer Heldt. De minister van marine betoogde tegenover de lieeren Goeman Bor- gesius en Kerdijk dat in liet belang der vast heid noodig is het pensioenrecht te doen verliezen bij tusscheniijds heengaan der werklieden en beloofde later te onderzoeken, wat voor de werklieden aan andere inrich tingen kan geschieden. Het minimum van liet pensioenbedrag is van f 100 op f'150 ge bracht. DEK HAAG, 7 Mei. Voor het akte examen lager onderwijs is geslaagd de lieer Th. J. H, Moil wens van Schiedam. Het voorloopig bestuur der niemvopgerichte onderwijzers-vereoniging te 's-Gravenbage bostnat, uit de heeren J. v. d. Vijver, J. P. v. Dijk, J. Kuyk, P. J. Woensdrecht an P. J. Joehems, De commissie voor het gymnasiumtonds uit den Nederi. protestantenbond deelt in rie Kcr!;. Cl. mede, dat zij f1102 kreeg aan giften in eens en toezegging van f301 aan jaarlijksche bij dragen. Het besluur van het diar.onessonhnis te Haar lem heeft' hoogst belangrijke giften ontvangen, als; van N. N. f2000, van mej. De II. f1000, van den heer C. f1000, van mej. P. f500, van mr. v. \V. C. f500, van Teylers slichting te Haar lem f 500, van de dames If. van L. f 300, van mej. De II, f200, van mevr. Van de V. B. f200 en van de dames D, f100. Deze gelden zullen worden bestemd voor een aan te bouwen zusterhui*» In de gisteren gehouden zitting van <le arrond.-rechtbank te Rotterdam werd o. a. veroordeeld J. G. H.schippersknechtwonende te Schiedam, beklaagd van diefstal van een hemd, tot 'I maand gevangenisstraf. J. v. S., werkman, wonende te Ylaardingen, beklaagd van mishandeling, tot t 5 boete. "Vervolgens stonden o. a. terecht: P. B. B., pakjesdrager, wonende te Schie dam, beklaagd van handtastelijkheden en mishandeling van den politiebeambte, die hem beval zich van vóór den uitgang van het spoorstation te verwijderen. Eisch 1 maand gevangenisstraf. P. S. M., kisteninakersjongen, oud'13 jaar, wonende te Schiedam, beklaagd van lui inwerpen van 5 glasruiten in üe schilders werkplaats van den heer A. van Eyek, aan de Broersvest aldaar. Eisch f3 boete. Uitspraak Zaterdag 17 Mei a. s.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3