Binncnlandschc Berichten. r üc hure gevoi .verse goed' reket b F B i N E R IJ K. De voorzitters der verschillende afdeelïngen van de wereldtentoonstelling te Parijs zijn Dinsdag president Carnot een adres komen overhandigen, waarin hem dank wordt be tuigd voor zijne medewerking hij de onder neming en de belangstelling, steeds door hem daarvoor betoond. Hoewel het boulangisme als politieke partij zoogoed als verdwenen is, trachten eeuige der leiders dier party, de nog overgebleven partijger.ooten bijeen te houden, door hen tot aansluiting te bewegen bij de socialisten- alliantie, door Michel in en zijn vrienden opge licht. Zij zouden daar eene eerste plaats kunnen innemen en hunne vereering voor Roulanger niet behoeven te loochenen. De leden van den gemeenteraad loonen zich zeer verstoord over het besluit van den prefect om in het stadhuis zijn bureau te vestigen. Vele leden van den raad zij n er nu voor, buiten het raadhuis tc vergaderen. De oud president Darlot heeft de leden uitgenoodigd beden saam te komen om die maatregelen te .Sternen, welke noodzakelijk zijn geworden. Drie vierden der werklieden hebben den arbeid hervat; de werkstaking kun als ge- „eitldigd worden beschouwd. DÜ1TSC1ILAN». De minister van koophandel en nijverheid beeft den gouverneurs der provinciën aange schreven, geregeld rapport in te zenden over de werkiiedenbeweging en vooral daarbij aan te geven, welke werkstakingen door het agee- ren der socialisten zijn ontstaan. Een concept-ontwerp voor egne nieuwe mijnwet, bevattende bepalingen over de inrich ting der mijnen en verdeeling van liet werk, js verzonden aan de mijn-inspecteurs, diets XJerlijn zullen bijeenkomen om hunne bezwa ren op te geven. De keizer vertrok gistermorgen vroeg van potsdam naar Spandau, waar hij in den voor middag drie bataljons van het 4de garde regiment inspecteerde. De keizer nam de uitnoodigiivg aan voor hSt diner bij den Oostenrijksch-liongaarschen gezantgraaf Szeehenyi. De reis naar Silezië is op 12 dezer vastgesteld. Volgens de Kational Zcitxmj heeftEmin pacha gezegd, dat hij voornamelijk niet naar Europa kwam omdat zijn redder" Stanley hem daar swilde laten kijken als een soort wild beest, en dat hij zich niet daartoe wilde leenen." Volgens genoemd blad is kapitein Cassati ook in Duitschen dienst gegaan. B E L G I E. De regeering moet nu besloten hebben tot het uitvoeren van liet plan om Brugge tot een zeehaven te maken. De gekozen kanaal- weg zou zijn over Heyst. De staat zou drie kwart van de kosten dragen en de stad en de provincie zouden het overige betalen. RUSLAND. Het onderzoek wegens landverraad tegen den ambtenaar aan het ministerie van marine Schmidt en medeplichtigen heeft aan het licht gebracht dat geen redenen aanwezig waren de beklaagden in hechtenis te houden. De czaar is zeer ontstemd over dien flater van de politie, die het onderzoek leidde op .verzoek der n ar.'ne-autoriteïten. In het Staats blad staat nu vermeld, dat Schmidt ontslag heeft, zonder pensioen of recht op het dra gen van uniform. I T A L 1 E. In antwoord op het adres der Duitsche pelgrims heeft de paus de godsdienstige toe standen in Duitschland geprezen, waar de strijd tegen het katholicisme is geëindigd en de verbanningsvveiten worden afgescliaft I)e paus rekent op dc grootmoedigheid des keizers en op de volharding der katholieken om liet verzoeningswerk tot het einde toe te vol brengen. SPANJE. De werkstakingen te Barcelona en te Va lencia zijn geëindigd. BRAZILIË. Uit IUo Janeiro wordt bericht, dat ineen schrijven van het Braziliaansch episcopaat, geteekeml door de prelaten van twaalf dioce sen, het lot betreurd wordt, dat Dom Pedro en zijne familie heeft getroffenverklaard wordt, dat de geestelijkheid zich niet zal verzetten tegen de republiek, die niet strijdig is met de voorschriften der kerk. Erkend wordt, dat zoowei het wereldlijk als het geestelijk gezag onafhankelijk kunnen zijn, echter zijn deze niet te scheided. Heftig wordt het decreet bestreden, waarbij de scheiding tusschen staat en kerk wordt uitgesproken en de vrijheid van godsdienst aan alle onder danen als een recht wordt toegekend. EERSTE KAMER DER STATEN-GEN ER A AL. Zitting van 8 Mei. Het wetsontwerp tot ruiling van grond te Maassluis is aangenomen. Daarna is aangevangen het debat over het voorstel-Reekers, tot opheffing van hot verbod om met den vvonderkuil ie vissollen. De heer Prins verklaarde voorstander te zijn van het ontwerp, omdat overtuigend was ge bleken hot overbodige van den maatregel en het schadelijke er van voor vele visschers. De heer De Bruijn herinnerde aan de geschie denis dezer zaak en betoogde dot er thans geen enkele reden meer was om zich tegen opheffing van hot verbod te verzetten. Hij beriep zich op de mededeelingon van het college voor de zee- visscherijen en op het rapport van dr. Hoek en de verklaringen der regeenng. De heer Reekers verdedigde hierop nader het ontwerp en sloot zich geheel bij de vorige spre kers aan. liet voorste) is aangenomen met 34 tegen 10 stemmen. Op eene vraag van den hoer Fransen van de Putte verklaarde de minister van waterstaaj, dat de regeèring er prijs op zou stellen als het college voor de zeevisscherijen op zijn verzoek om ontslag zou terugkomen. Hij had nog geen advies omtrent dat verzoek uitgebracht en wenschte zich dus van verdere mededeelingen te om houden. Met 37 tegen 2 stemmen werd aangenomen het ontwerp tot wijziging der wet op de inkwar tiering, nadat de minister De Savornin Lohman aan den heer V belander Hein verzekeid had, dat de regeering de quaestie der schadeloosstelling nader in overweging zou nemen. Morgen is de begrooting van koloniën aan de orde. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zifting van 8 Mei. Bij de behandeling der pensioen-regeling voor daggelders bij militaire inrichtingen, besti eed de heer Roéil het in amendementen van de heeren Heldt en Seret neergelegd beginsel, bij de bur gerlijke pensioenwet reeds verworpen, nl. pen- sionneering van tusschentijds vertrokken ambte naren, en protesteerde tegen eene dergelijke vergi ooting van uitgavenwaar de regeering tegenover de vermeerdering der uilgaven nalaat de rijksmiddelen te versterken. De minister van oorlog constateerde, dat de regeering b j eene verhooging van het minimum- pensioen reeds op de kosten wees. De heer Heldt trok zijn amendement in. Het amendemerit-Seret werd verworpen mat 42 tegen 26 stemmen. Aangenomen werd een amendement van den heer Rooseboom, tot verlenging van den termijn voor het bewijs der weduwe dat haar echtge noot aan dienstgebreken overleed. Voor de kin deren-pensioenen zijn gewettigde kinderen mot wettige gelijkgesteld. Yoorta is ook aan de weduwen en weezen het recht toegekend om pensioenrevisie te vragen. Na goedkeuring der overige artikelen, werd de eindstemming over de wet aangehouden. Daarna had de interpellatie van den heer Guyot plaats over de gevolgen der surcéance van betaling van de «Kon. Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen" te Amsterdam, voorden bouw der marineschepen. De interpellant, het belang onzer zeemacht in dezen botoogende, vroeg hoeveel voorschot aan de fabriek is gegeven op den schepenbouw; wat reeds geleverd is ter afrekening op het voor schot en of verdere voortzetting van hot werk gewaarborgd is bij den tegenwoordigen toestand der fabriek. Do minister van marine achtte, na beraad met den minister van koloniën de beantwoor ding dezer vragen schadelijk in 's lands belang. De heer Hintzen wees op do geldelijke ge varen voor den staat en zag in 's ministers wijze van handelen geene bahoorlijke beharti ging van 's lands belang. De voorzitter stelde de verdaging der inter pellatie voor, na de verklaring der regeering, ■waartegen de heer Viruly opkwam, die 's minis ters verschuilen achter de grondwet afkeurde en aandrong op mededeeling van 's ministers verrichtingen in dezen, De heer Travaglino achtte de beantwoording nog ontijdig. De Hooge Raad heeft de sursé ance nog niet uitgesproken. Nadat de interpellant zijn vertrouwen had te kennen gegeven dat do regeering, na opheffing der reden van vsrhindering, de interpellatie zou beantwoorden, werd het voorstel van den voor zitter tot verdaging aangenomen. Op de interpellatie van den heor Heldt over het ruw en onvoorzichtig optreden der justitie en politie te Hoogoveen op 44 April tegenover een vredelievenden troep werkstakers met do natio nale vlag voorop, antwoordde de minister van justitie, dat do heer lleldt van bet gebeurde een tafereel in strijd met de waarheid ophing; dat er wel degelijk gevaar voor de orde bestond en dat een nationale vlag werd meegevoerd bij gebreke van een roode vlag. De minister, gis pende de wijze van huishouden' der veenar beiders, keurde bot optreden der openbare macht volkomen goed en stelde dit tot voorbeeld van de politie in ons geheele land. De minister vroeg den lieer Heldt bewijzen voor de aan deze ten laste gelegde feiten en zag in diens zinspeling op wapening tegen de politie een bedekt aan zetten tot oproer. De lieer Heldt handhaafde zijn ongunstig oordeel en de betrouwbaarheid der medegedeelde feiten, waarop hij dit grondt, maar de heer Van der Feltz had van de hem mede gedeelde feiten niet den indruk gekregen dat de justitie zonder tact is opgetreden, veeleer dat de lieer Heldt zonder grond interpelleerde. Op de interpellatie van den heer Glinderraan, over de telegraphische gemeenschap van Zeeuwsch Vlaanderen niet het overige deel van Zeeland, antwoordde de minister v*n waterstaat dat een nieuwe kabel is besteld, nog deze maand te leggen bewesten Vlissingen, waar geen schepen ankeren. De storing zal kort duren. Eene vraag van den heer Lucassen, of tijdens die storing geen lager telegramtarief kon gelden, werd ontkennend beantwoord. In antwoord op de interpellatie van den heer Van Kerkwijk omtrent de ongeregeldheden in het consulaat te Bassorah, zeide de minister van buitenlandsche zaken, dat hij rappurt wacht over het ingestelde onderzoek, doch voor de eer van Nederland zal waken. Op voorstel van den heer Van Kerkwijk is hierop de verdere behandeling der interpellatie geschorst. SCHIEDAM, O Mei 1890. Zondag a. s. zal er, bij gunstig weder, een match gespeeld worden tusschen de Schie- damsche cricket-club Hermes" en de Rotter- damsche cricket-club »Victoria'', in het exercitieveld alhier, Den 2! sten dezer zal aan het departement van waterstaat worden aanbesteedliet leggen van den bovenbouw met de levering van ballast, het maken van werken tot beveiliging en afdaling en van eenige verdere werken tot voltooiing van het gedeelte Schiedam Maassluis van den spoorweg Rotterdam Jloek-van-IIolland. De raming is f 184,000. De werken moeten voor de eerste maal geheel voltooid worden opgeleverd vóór of uiterlijk op '15 Mei 1801. Tegen de hoogst eenzijdige samenstelling der enquête-commissie zijn ook, met andere bladen, als Haagscho Gt. en Gelria, ver schillende anti-revolutionnaire organen op0 - komen. Eerst de IV". Pr cv. Bron., toen Be Standaard, nu de Boodschapper. Laatst bedoeld blad schrijft »'t Komt ons voor, dat in een commissie, die handelen zal over hel lot en den toestand der arbeiders, die adviezen zal hebben uit te brengen voor een betere verhouding van werklieden en patroons, noodwendig hadden moeten zijn mannen, die het vertrouwen van werklieden hebben. vDe commissie is ons te veel »van boven af", zij is te eenzijdig samengesteld uitmannen .van hoogeren stand. Waarom in die commissie niet opgenomen den heer Kater, voorzitter van Patrimonium met zijn 7000 leden-werklieden Heldt, voor zitter van liet zg. Algem. werkl.-verbond sYVij begrijpen niet, dat de regeering in een dergelijke fout is vervallen. Wil toch een commissie voor arbeiders gezegend werken, dan moet van den aanvang af ver trouwen voor haar bestaan. »En dat vertrouwen zal, dunkt ons, ont breken." Ook komt het ons nog twijfelachtig voor, met allen eerbied voor de onmiskenbare talenten en werkkracht van den diplomaat die geroepen is haar te leiden, of hij voor zulk een taak zoo goed berekend zal zijn als de ongelukkig aan het. ziekbed gekluisterde voorzitter der vorige commissie. Ons werd medegedeeld, dat vele personen, aangezocht om zitting te nemen, bedankt hebben. Met dat al zouden er genoeg te vinden zijn, die in deze commissie niet mochten ontbreken. En dat niet alleen werklieden als de heeren Heldt en Kater, maar bijv. een hygiënist als dr. Coronel, een fabrikant als de heer Van Marken of Stork, den katho lieken priester J. H. Wijnen. 'tZou niet moeilijk zijn de lijst nog aan te vullen. (Vad.) Naar de Wed. Financier verneemt, was voor het aangeboden aandeelen-kapitaal der »Kon. Ned, Maatsch. tot exploitatie van Petro- leumbronnen in Ned.Indiö" op de Amster- damsehe beurs reeds ruim ingeschreven, zoodat reductie op de aanvragen zal moeten plaats hebben. Evenals in het vorige jaar is ook dit jaar vanwege do Nederl. Heidemaatschappij aart onbemiddelde heidebezitters, onder zekere voorwaarden, dennenzaad gratis afgestaan, om onder leiding van den adjunct-directeur en den boschbaas der Heidemaatschappij heide grond daarmede te bezaaien. Ten vorigen jare werden ongeveer 20 hec taren onder Beekbergen, bij Apeldoorn, op die wijze bezaaid. Dit jaar is weder onder Beekbergen een gedeelte heidegrond op die- wijze in boseb gelegd. Ook in Drente is aan eenige personen op dezelfde voorwaarden dennenzaad gratis ver strekt en is daarmede een uitgestrektheid- heideveld in de gemeente Ruinen op die wijze bezaaid. Dat de lust tot ontginning in den laatste» tijd is aangewakkerd, kan o. a. ook daaruit blijken, dat dit jaar door de Nederl. Hcide-- maatschappij ruim 2000 kilo dennenzaad aart- particulieren tegen den kostenden prijs is verstrekt. gek luis kolc geir niet geb VOO! aan tegt zow zuil naa waa Ond arbi gesr een.' tuss taal pen' zich wei' gein en 1 bep: hooi kom bede T vere wed' en r hum krirr eiscl te V' Dt van tussc sehai De fuselier Buys, de strijder die Zondag met zooveel eerbewijs te Amsterdam is in gehaald, is gistermorgen in het hospitaal, voor den militairen dienst afgekeurd. liet bedrag van het pensioen plus de ridder- soldij dat den flinken kerel zal worden toe-

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2