A0- 1890. Donderdag 15- Me N°. 7500. e u i 11 e t o n. SAMUEL, Vier - en-veert: gst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Morgen (Donderdag) avond «al de Scliiedamsche Courant NIET verschijnen. Buitenlandscïie Berichten. ƒ1.85. - 2.50. UITGEVER: J. ODÉ. ENGELAND. Er is ernstig sprake van, dat Parnell zal aftreden als leider der lersche nationalisten in het Britsche Lagerhuis, en vervangen zal worden door den weisprekenden Dillon. Par nell is in den laatsten tijd sterk achteruit gegaan, verwaarloost zijn parlementaire plich ten en verloor een goed deel van zijn aureool door het proces wegens echtbreuk, waarin men hem heeft gewikkeld. In eene vergadering van socialistische leiders te Londen is besloten tot het vormen van een internationaal centraal comité voor het organi- seeren van een beweging ten gunste der wet telijke invoering van den achtuurschen arbeids dag in alle takken van nijverheid en in alle landen. Leden voor Grcot-Brittanmë zijn Burns, Michael Davitt en Cunningham Graham I voor Duitschland Engels, de medewerker van Karl Marx en een der voornaamste stichters van de «Internationale", en Bernstein, redac teur van den Socialdemocraivoor Frankrijk Laforgue, schoonzoon van Kr.rj Marx, bijna allen dus theoretici, geen werklieden. De Gladstoniaun "Weston heeft bij de ver kiezing te Bristol de meerderheid behaald op den conservatief Jubick. De -ZVeto York Herald bevat eenen brief van Einin-pacha aan doctor Zuchinetti, van Bagamoyo 31 Maart. Daarin schrijft Emin dat hij aan de Egyptische regeering zijn ont slag ingezonden, maar geen antwoord gekre gen heeft. Hij en Casati eischen hun salaris sedert 1882 en pensioen als ambtenaar» Stanley beschuldigt hij van kwaadstokerij. In het Lagerhuis verklaarde Fergusson, dat de regeering volstrekt niet voornemens isflf te wijken van het in toepassing brengen der conventie betreffende de suikerpremiën. P n A SS K It IJ K, De Kamer heeft met 394 tegen 54 stemmen aangenomen eene motie, waarbij de houding der regeering op 1 Mei wordt goedgekeurd» In de Kamer is naar aanleiding eener interi} pellatie beraadslaagd over de gebeurtenissen in Dahomey. Etienne constateerde de nood zakelijkheid om onzen handel met de koloniën te besehermen. Barbey zeide dat de ontrui ming onmogelijk is, en dat de versterkingen worden voortgezet. De Kamer nam met eenparige stemmen de eenvoudige orde van den dag aan, waarmede Barbey zich had vereenigd. De Kamer heeft de wijziging der wet van 1884 betreffende het arbeiders-syndicaat, aan genomen. Men gelooft dat de Senaat haar verwerpen zal. Te Bessèges duurt de werkstaking voort, Het volk is zeer oproerig. OOSTENRIJK. De jong-Czechischo afgevaardigden, die ge weigerd hebben de voorwaarden, hun door de oud-Czechen gesteld, aan te nemen, zullen dientengevolge in de Oostenrijksche delegatie niet vertegenwoordigd zijn. De delegaties zijn tegen den 4den Juni a. 9, te Buda-Pestlr bijeengeroepen. Bij de beraadslaging over de staatsbegroo- ting deed de minister van justitie uitkomöO dat hij gedaan heeft wat bij behoorde tfl doen tegenover de anti-semitische beweging. GOUDA Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers - 0.10. BUREAV: !t( A R KT, E, 13 4. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eone Courant1.10/ Iedere gewone regel ineer. 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCULAND. Do verwezenlijking van 's keizers voornemen om <le staatsmijnen tot model-inrichtingen van sociaal-politieke voorzorgsmaatregelen te maken, sciiijnt inderdaad niet meer zoo ver af te zijn. Allen, die in de mijnen werkzaam zijn, van de hoogsten tot de minsten, zullen verhooging van loon krijgen, en tot staats ambtenaren worden benoemd. De tenuit voerlegging van dit plan zal bij de vaststelling van het budget in het volgend jaar plaats hebben. Do Kaïn. Ztgweet bovendien nog mede te deelen, dat ter bespreking van deze vraag binnenkort te Keulen eene commissie zal ver gaderen, waarin bekwame afgevaardigden der vrerkliedenvercenigingen en der hoogere inijn- ■boimbtcn zitting zullen hebben. a den Rijksdag wenl gisteren de discussie •over koloniale zaken voortgezet. De rijkscom missaris Liebert meent, dat het bezit en de exploitatie van Afrika's oostkust buitenge woon succes beloven. Hij wees op "Wissmann's verdiensten als schepper van een modelkorps, aanlegger van stations, welke naar wensch zich ontwikkelen, van goede wegen en goede woningen. Emin's aanstelling heeft zeer groote •waarde, daar hij een man van practische er varing is. De missies zijn een factor van hooge beteekenis voor de ontwikkeling der kolonie. De militaire heerschappij op de kust van Duitsch Oost-Afrika is vast gegrondvest. liet kapitaal, daar belegd, zal zeer nuttig zijn. Ook Bennigsen verdedigde de koloniale poli tiek der regeering met warmte. De Rijksdag heeft het koloniaal wetsvoor stel verzonden naar de commissie voor de begrooting. De Kamer van koophandel te Mannheim heeft tot de regeering het verzoek gericht, bij het vestigen van Duitsohe Kamers van koophandel in het buitenland in de eerste plaats o. a. ook Rotterdam in aanmerking te doen komen. Te Berlijn is een copie van een brief ont vangen, door Emin Pacha van uit Bagamoyo aan zijn ouden vriend dr. Zacchinetti te Cairo geschreven. De brief was gedateerd van den 31 n Maart, en Emin schrijft er in, dat hij zich geheel machteloos gevoelde, op het oogen- blik, dat hij van kapitein Cassati scheidde, die gedurende acht jaar zijn reisgezel en beste vriend is geweest. Cassati, schrijft hij verder, zal je op de hoogte brengen, waarom ik be sloten ben in Duitschen dienst te treden, en lioe ik in dat besluit gesterkt ben, toen de Engelschen van mijn naam misbruik hebben gemaakt in de quaestie tusschen Stanley en Tippoo Tip. Ik weet, dat het bericht van mijne dienstneming onder Dnitsche vlag groote sen satie in Europa zal verwekken en dat Stanley de eerste zal zijn, die zal trachten de publieke opinie tegen mij te keeren. Uit Zanzibar wordt gemeld, dat Wissmann op '10 dezer Lindi veroverde, nadat die plaats door de Duitsche oorlogsschepen gebombar deerd was. In liet proces wegens omkooping en knoeierij bij leverantien voor do marine, zijn veroordeeld: Warnebold tot 2i/5 jaar; Hns- pelmoth tot 2i/4 jaar en Lubbig tot een maand gevannisstraf. Lax enGrabowsky zijn vrijgesproken. Vertelling van E. M. BACANO. II. u Daar breng ik u een gast, Evazei de reus, terwijl hij Salis in een tamelijk groot vertrek voerde, door liet haardvuur gevuld met fantas tische lichtschimmen." Het onweder heeft hem ons toegeworpen. Daar ligt dat gedierte weer op de haardbankMarsch, Kanos!Neem uw gemak, mijnheer Ik kom spoedig terug!" Moeder Eva, een oud gebogen vrouwlje, deed Sulis do sago van don woudgeest Weimathis voor den geest komen; zij reikte den gast vriendelijk de vereelte hand en wischte met haar schort de ledig geworden haardbank af. Toen bracht zij een zwart brood op do tafel, waarbij een kruik mot ■bier en een klein kaasje. Salis gevoelde weinig lionger en dorst, maar ge bruikte uit wellevendheid met smaak iets van de aangeboden spijs en drank. De taal der vrouw van den kolenbrander was zoo plat en haar dia lect zoo vreemd, dat met haar bijna geen goed gesprek was la voeren, liet romantische van de omgeving wekte ecluer in den jongeling een onge woon, levendig gevoel. Hij was in een stemming, welke veel overeenkomst had met die in zijn kinds heid, wanneer de kindermeid van vreemde tanden en vreemde menschon vertelde. Voor den nacht was hij ecluer canigszins bevreesd. Op den ach tergrond lagen oude stroozakken over elkaar go- worpen Terwijl hij zoo zijne gedachten den vrijen loop liet, trad Samuel weder in het vertrek. Hij wenkte Eva ter zijde en sprak ecnigon tijd zacht met haar. Eindelijk zei Eva luidOch, wat 1 Eenmaal is geenmaal 1" Daarbij wendde Samuel zich weer tot zijn gast. liet wordt re»ds naeht!" sprak hij. «Gij zult wel vermoeid zijn, mijnheer. Gij znlt in do pronk kamer overnachten. Daarvoor behoeft de grootste heer zich niet te schamen! Gij zult oogen opzetten 1" Daarbij lachte hij goedhartig en ver liet de woonkamer, bleef een poosje in het voor huis en trad toen weer binnen met de woorden «Nu, in Godsnaam! Kotn dan, mijnheer...,! Salis grootte do oude en volgde hem, zeer nieuwsgierig, naar de pronkkamer, nieuwsgierig als eon kind naar de beschrijving van oen toover- paleis. Iu 't voorbijgaan wilde hij echter nog evon zijrt Styx een bezoek in den stal brengen, doch dat stond Samuel niet toe. Hij bromde in zijn baard: «Waartoe zon dat dienen! Denkt gij misschien, dat wij liet dier laten verhongeren Abel heeft reeds voor het bruintje gezorgddie interesseert zich bijzonder voor paarden Bij deze woorden opendo hij in de donkere wo ning naast de woonkamer oon deur. Uit de ge opende kamer scheen hem groen licht van een mijnwerkerslamp tegen, die in een nis van den muur stond. Zoo iets scheen hem reeds vrij def tig toe. «Ziezoo, daarbinnen zu't gij alles vindon 1" zei Samuel. «Goeden nacht! Sluit de deur zoo goed gij kunt. of laat haar openhier zal geen mensch iets wegstelen. De lieve God en mijne honden zul len u genoegzaam bewaken." Do deur werd gesloten en de jongeling bleef alleen. Zijn verwachting was te gering geweest, om niet ver overtroffen te worden. Het kamertje had wel een leerncn vloer, doch was netjes, ja feestelijk zelfs ingericht voor zulk een omgeving. Hij nam de groene mijnwerkerslamp, die een fantastisch licht, als van duizenden kevertjes, rondom zich spreidde, in de hand. Het kamertje was belegd met boomtakken, kunstig dooreengevlochten, en frisch mos bedekte de wanden. De kleine tafel was van wit lindehout; een sierlijke rieten stoel noodigdo tot zitten uit. Hier en daar waren tus schen het mos takjes bevestigd, waarop vinken en roodborstjes sliepen. Aan een der wanden stond een groote bruine kist, aan den tegenover* gestolden kant een net, sneeuwwit bed. De dooreengew^rpon deftigheid en ruwheid in deze hut, waarin pracht grensde aan armoede, en dan die oud-tesiamentische namen, alles baarde Salis de gruotste verwondering. Zijn nieuwsgierigheid was op 't hoogst gespannen, doch wel oen weinig vermengd met onrust. «Uoe komen deze doodarme, behoeftige, in - 't wifd levende kolenbranders aan dit kostbare huisraad Daarbij viel zijn oog op de bruin gepolijste kist» (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1