A0. 1890 Zaterdag 17 Mei. N°. 7501. Kennisgeving. i r - n -v© ertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. uitgevebTT odé. Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsehe Berichten» OOIJRA j Abonnementsprijs, per kwartaalƒ1.85. franco per post, door het gehcelo Rijk- 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BIJKEAUi MARKT, K12 4. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.1®, Iedere gewone regel meer. - 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Burgemeester van Schiedam, Vi stigt op uitnoodiging van den heer •Commissaris des Konings in deze Provincie de aandacht van belanghebbenden op de aankondi ging, voorkomende in de Nedertamkche Slaals- courant van 13 dezer No. Ill van den volgenden inhoud Bericht aan Zeevarenden. Proeven met ongeladen torpedo's binnen het be tonde vaarwater «Schulpengat". Teielsche zeegaten. 3e district. De Minister van Marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat in den loop dezer en volgende maanden in bet iSchulpengat" ter hoogte van Kijkduin, binnen het betonde vaarwater, proeven zuilen genomen worden met ongeladen torpedo's. De ligplaats der torpedo's zal kenbaar worden aangeduid. 's-G ra v en h a g e, 12 Mei 4890. Üe Minister voornoemd Voor den Minister, Da Secretaris-Generaal, (get.) II. M. v. d. Wijck. Schiedam, den 16en Mei 1890. De Burgemeester voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. D U I T S C II I A N D. In de zitting van den Rijksdag van Woens dag beriep de minister van oorlog zich op de vertrouwelijke gedachten-wisseling over het militaire ontwerp in den boezem der com missie. Bij de organisatie van het leger, waarbij niet in éeri oogwenk alles te gelijk in te lmlen is, moet men zooveel mogelijk met de andere staten op gelijke hoogte blijven. Graaf Moltke zeide, dat ondanks alle vrede lievende verzekeringen in het buitenland, men toch voor zijne veiligheid zelf maat regelen nemen moethij twijfelt niet aan de vredelievendheid van alle regeeringen, maar zekerheid kan men slechts zich zelf verschaf fen hoe beter de krijgsmacht georganiseerd is, hoe geschikter zij is voor den werkelijken oorlog, des te meer zullen andere staten vrede lievend gezind zijn. Hoeveel geld de verdedi ging ook moge eisclien, men bedenke toch, dat indien wij daarvoor geene uitgaven hadden gedaan, de schitterendste (inaneiecle toestand den vijand niet uit het land zou houden. Richter betoogt, dat als liet voorstel tot verhooging van de legersterkte op vredesvoet moet woiden gemotiveerd door eene dergelijke in Frankrijk, dan daaraan ook verbonden moest zijn eene verkorting van den dienst tijd. Ook voor Duitschland zou een tweejarige diensttijd voldoende wezen. De Rijksdag be hoort in zulke gewichtige zaken naar eigen oordeel te handelen, en niet alleen op het gezag van twee uitstekende militairen te be slissen. De minister tan oorlog zegt, dat vroeger nooit beweerd is, dat het tijdperk voor nieuwe militaire organisaties voorgoed gesloten zou zijn. Door Windhorst wordt voorgesteld de be noeming eener commissie van 28 leden, welke ook de quaesties onderzoeken kon lo. eener jaarlijks vast te stellen vredessterkte, 2o. eener verkorting van den diensttijd. De minister van oorlog verklaart, dat de verhonden regeeringen een wetsontwerp voor bereiden betrekkelijk de legerorganisatie met tweejarigen actieven dienst; dit zal gelegen heid geven tot overweging dezer quaestie, maar thans kunnen de bondsregeeringen in dit opzicht geene concessies doen. Aan het slot der zitting heeft de secretaris Malthzahn, naar aanleiding van eene opmer king van Richter, verklaard, dat inderdaad een deel der laatste rijksleening een tijdlang in handen der bankiers gebleven is, die de leening hebben uitgegeven, maar het volle bedrag dier leening is niettemin te rechter tijd in de rijkskas gestort. Hamburg is, ten gevolge eener werkstaking onder het personeel der gasfabriek, Maandag avond zoogoed als zonder gas geweest. Dat gaf aanleiding tot veel ongerief en ook hier en daar tot pogingen van kwaadwilligen om de orde te verstoren en met de verwarring hun voordeel te doenzoodat de militaire macht moest aanrukken. Dinsdagavond even wel is de fabriek weer met leveren van gas begonnen. ENGELAND. Koningin Victoria heeft het standbeeld van den prins-gemaal te Windsor, haar door ï'de dochters van haar koninkrijk" ter eere van haar jubileum aangeboden, onthuld. De koning van België en de meeste leden van het Engelsche vorstenhuis waren tegen woordig. De hertog van Westminster, lid van het comité, sprak de koningin kort toe en dankte haar nogmaals voor haar edelmoedig besluit, om het grootste gedeelte van liet fonds, door Engelands vrouwen voor haar jubileum bijeengebracht, 70.000 pd. st., voor het stich ten van hospitalen af te staan. II. M. ant woordde met enkele woorden en was zeer aangedaan, toen zij liet beeld onthuld had. Het werk van Boelun voldeed algemeen. Op last van de koningin waren vele arme vrouwen, die kleine bijdragen zonden, uitge- noodigd de onthulling van het standbeeld bij te wonen. In liet Lagerhuis is Woensdag bij de tweede lezing het voorstel der Parnellieten behandeld, om hutten in Ierland te bouwen voor de hoeren. De regeering heeft een amendement van den heer Johnstown ondersteund en ver klaard, dat liet overschot van het kerkcfonds in Ierland niet toereikend is oin die uitgaven te bestrijden met de uitgaven, voortvloeiende uit de voordracht der regeering tot aankoop van gronden in Ierland. Ondanks den tegen stand* der regcering is het voorstel goed gekeurd. Gladstone hield Dinsdag eene redevoering in de Cobden-club, waarin hij den tegen- woordigen achteruitgang in de toepassing van het stelsel van vrijen handel voornamelijk toeschreef aan het in Europa veld winnend militarisme. Ook andere red men echter wer ken mede. Spreker herinnerde er aan, dat de goede betrekkingen met Frankrijk dagteeke- nen van de toepassing der beginselen van dit stelsel tusschen b4de mogendheden. Een kleine oogenblikkelijke reactie in Frankrijk kan daarin moeilijk veel wijziging brengen. Gladstone eindigde met eene afkeuring van den dubbelen munt-standaard. F B A N K K IJ K. De admiraal Du Petit Thouars is plotseling verleden. Ten gevolge van gebrek aar. brandstof staan al de hoogovens te Bessêges stil. De mijn-directeuren weigeren beslist eene loonsverhooging van 25 pCt. toe te staan. De minister van marine heeft de volgende dépêche uit Kotonou dd. 12 dezer ontvangen: De gevangenen, die als gijzelaars door den koning van Dahomey waren gearresteerden die uitgeleverd zijn, bevinden zich te Kotonou. Het leger van Dahoiney, op een duizend man na, heeft zich uil. het grondgebied van Porto- Novo teruggetrokken. De Duitsche agenten hebben hunne factorijen te Wyddah verlaten. De koning van Dahomey schijnt eene vijandige houding te blijven bewaren. De commissie voor het leger heeft het plan goedgekeurd tot vorming van brigades, divi sion en legerkorpsen uit de troepen van het territoriale leger en tot gebruik dier troepen voor actieve operatiën. O O S T E N R IJ K. De Kamer van afgevaardigden heeft de be raadslaging over de staatsbegrooting geëin digd. De ontvangsten bedragen 548,820,000 florijnen en de uitgaven 548,303,035 florijnen. De orde is opnieuw overal herstel. Ingevolge den wenscli van keizer Franz Jozef zullen alle sommen, door de gemeenten toegestaan voor feesten bij het huwelijk van de aartshertogin Valerie, tot liefdadige doel einden worden besteed. De Oostenrijksche en Ilongaarsche bladen achten het in de Bulgnarsehe regeering een blijk van moed, bij bet Panitza-geding, Rus land openlijk van medeplichtigheid te hebben beschuldigd. Volgens den correspondent der Standard te Weenen hecfl de Bulgaarsche regeering, alvorens liet officieele verslag open baar te maken, bij verschillende regeeringen over de voornaamste punten raad gevraagd. Geen barer luid tegen de beschuldigingen bezwaar, indien Bulgarije slechts zeker was, ze te kunnen bewijzen. ITALIË. De beraadslagingen zijn begonnen over het budget van buitenlandsche zukeri, waarbij de minister Crispi het woord voerde, om te ver» klaren, dat de buitenlandsche politiek van het Kabinet geene politiek van oorlog maar van vrede is; dat de met Duitseb'and en zijne bondgenooten gesloten trachtten defensief en niet offensief zijn, en dat dit bondgenootschap Italië niet tot wapeningen noopt. Italië kwam in al de quaestiën waarin liet gemengd werd met den grootsten tact tusschen beiden. Ver volgens gewaagde de minister-president ook van de emigratie, welke volgens hem was verminderd, hetgeen hij het beste bewijs noemde dat in Italië geen gebrek bestaat. SPANJE. In het mijn-district te Bilbao, is eene werk staking uitgebroken, waaraan 8000 werklieden deelnemen. De politie werd genoodzaakt, te genover de houding der mijnwerkers, (lege- arresteerde werkstakers in vrijheid te stellen. Krachtige maatregelen zijn genomen om de orde te handhaven. AMERIKA. Volgens eene dépêche uit Rio Janeiro, zal bet congres der Veresnigde Staten van Bra zilië een president kiezen. De grondwet zal véor Augustus worden afgekondigd. SCHIEDAM, 10 Md 1890. Met genoegen kunnen we thans mededeelen^ dat de gezondheidstoestand van Z. M. den Koning steeds bevredigend blijft en geen noemenswaardige afwijkingen zijn waar te nemen. In de laatste dagen ontving Z. M. zijn nieuwbenoemden adjudant en ordonnance- oflicier en onderhield zich geruimen tijd met deze heercn. H. M. de Koningin maakt ruim gebruik van Apeldoorn's heerlijke omgeving en ge zonde atmosfeer en doet geregeld twee-, som tijds driemaal per dag een rijtoer. De Prinses, die er in haar zorner-kostuum allerliefst uitziet, vergezelt meermalen hare moeder en neemt dan natuurlijk de uitver korene barer poppen mee. De gewone rijtoe ren geschieden meesttijds '10 uur, 2 uur en 8 uur. II. M. is 's avonds steeds te 9 uren weder ten paleize en begeeft zich dan naar de kamer van Z. M. Dinsdagmiddag reed II. M. wederom uit en had toen zelve de teugels van het fraaie tweespan in handen, hetgeen men nog niet (jV. v. d. D.) eerder gezien had. Van lmlf Mei tot half Juni zal op bet Loo de dienst bij Z. M. den Koning worden waar genomen door de heercn: G L. M. baron Taets van Amerongen van Nalewiseh, kamer heer; J. E. N. baron Sirtema van Grovestins^

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1