J A0. 1890. Woensdag 21 Mei N°. 7503. jEerste Blad V i er-en-veert i g- s t Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsclie Berichten. duitsciiland. Biinicnlandselie Berichten. UITGEVER: T ODÉ. ROURA ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal franco per post, door liet gcheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. B V K K A F 91 A II H T, K. 1 S 4. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Voort- De begrotingscommissie uit den Rijksdag heeft geadviseerd toi goedkeuring der aan- vullingsbegrooting voor Oost-Afrika, waarop o. n. voorkomt een post van 300,000 mark voor de inrichting en het onderhoud van geregelde Duilsche poststoomvunrt-verbindin gen met Oost-Afrika. Ynn regeeringswege werd daarbij verklaard dat, op grond van voornamelijk uit Zuid-en West-Duitsehland geuitte wensehen.de stoom- hooten waarschijnlijk Rotterdam zullen aan doen. De budget-commissie uit den Rijksdag be willigde in de kosten voor het begin van de öost-afrikaansche stoomvaartlijn in Juli. Tegen de aanvullingsbegrooting voor Oost- Afi'ika stemden de vrijzinnigen, de volkspartij en de socialistenbij liet debat verklaarde staats-secretaris voor buitenlandsclie zaken dat do regeling der verhoudingen tusschen de Oost-afrikaansche compagnie en het rijk eerst na de geheele demping van het oproer kon volgen. De Rijksdag zette gisteren de behandeling voort van het ontwerp tot wijziging der arbeidswet. De heer Grillenberger hoopt dat de wet geving tot verzekering van werklieden den gewonen gang van zaken niet zal verstoren, en dat de voorstellen der sociaal-democraten, wanneer die niet reeds van te voren als verworpen beschouwd worden, mogen aan- toonen hoe deze partij bedacht is op de ver vulling van rechtmatige eischen op den •grondslag van de tegenwoordige maatschap pelijke orde. Zij hadden de keizerlijke aanschrijvingen met vreugde begroet; doch door den invloed •van de groote industrie is veel daarvan op den achtergrond gedrongen. Spreker betreurt het, dat Duitsciiland niet, evennis Oostenrijk en Zwitserland, op den grondslag van een normalen arbeidsdag heeft voortgebouwd. De officicele lozing van 's keizers rede aan het provinciale banket te Koningsbergen 'bevat dezen volzin »IIel is mijn plicht, en zoo lang ik kan, zal ik or voor zorgen, dat de vrede van het vaderland behouden blijft. 'Ik heb de overtuiging, dat wie het wagen zullen den vrede tc verbreken, eene les zullen ontvangen die zij in geen honderd jaar zullen vergoten." Dit doelt vrij duidelijk op de be zorgdheid welke eenige maanden geleden in de grensprovincie Oost-Pruisen algemeen Jieersclite voor een inval van Russische zijde. De Russische pers is over die woorden des keizers dan ook zeer weinig gesticht, omdat er op liet oogenblik niets is wat daartoe aan leiding kan geven. De algemeene beraadslagingen in don Rijksdag over de legerwet zijn geëindigd. Gelijk gewoonlijk werd het ontwerp naar de commissie verwezen. De minister van oorlog zal dan vertrouwelijke mededeeliugcn doen, welke hij liefst niet in den Rijksdag wilde zeggen en natuurlijk zal dan de Rijks dag zich verecnigen met het besluit der commissie, waarin alle partijen, naar even redigheid van hare getalsterkte vertegen woordigd zijn. Volgens bericht uit Zanzibar bezette Wissmann den 14n dezer Mikindani zonder strijd. In den omtrek van Lendis hadden eenige kleinere zegevolle gevechten plaats tegen de Arabische hoofden, welke inmiddels hunne onderwerping hebben aangekondigd. Het veelbesproken bezoek van den Fran-» schen dagbladschrijver Le Houx, hoofdredac teur van Le Matin, bij Bismarck te Frie- drichsruh, wordt op zeer eenvoudige wijze verklaard. Hij is namelijk voornemens de reeds aangevaugene Fransche uitgave van Bismarcks parlementaire redevoeringen, waar van de tot dusver daarmede belaste redacteur overleden is, voort te zetten. De Landdag van Bronswijk heeft met algemeene stemmen de door de regeering gevraagde 14.200 mark bewilligd, om op het slagveld van Quatre-Bras een geder.kteeken te slichten voor hertog Friedrich Wilhelm. F It A S K lt IJ K. De commissie uit de Kamer van afgevaar digden inzake de regeling van deu arbeid, heeft besloten dat do arbeid van vrouwen, minderjarige meisjes en kinderen, behoort te worden geregeld in alle soorten van werk plaatsen, uitgezonderd die in de huiselijke woning, maar met inbegrip zelfs van die instellingen, welke het karakter hebben van inrichtingen voor onderwijs of'weldadigheid. Kinderen mogen niet vóór hun 14e jaar in zulke inrichtingen dienst doen, indien zij niet voorzien zijn van een bewijs van geëiml'gden leertijd (lager onderwijs). Kunnen zij zulk een bewijs toonen, dan kunnen zij reeds op hun 12e jaar in dienst treden. Tot 13-jarigen leeftijd mogen kinderen niet gebruikt worden voor induslrieclcn arbeid, dan voorzien van een geneeskundig bewijs van genoegzame lichamelijke kracht. Ten slotte bepaalde de commissie dat vrouwen niet langer dan 10 uur per dag mogen arbeiden. In do Kamer interpelleerde Laur do regee ring over eenen opkoop van petroleum, waar omtrent hij verlangde dat een onderzoek zou worden ingesteld. De minister Fallières be streed dit onder opmerking, dat de regeering niet n de bres behoort te springen voor belangen, welke haar niet bekend zijn. De door den minister goedgekeurde eenvoudige orde van den dag werd met 420 tegen 80 stemmen aangenomen. Laur beschuldigde de regeering vervolgens van beursspel, met het doel den koers der staatsschuldbrieven naar boven te drijven. De minister Rouvier sprak dit vierkanttegen en weerlegde alle beweringen van Laur. De Kamer besloot de rede van den minister te doen drukken en aanplakken, en nam met 368 tegen 7 stemmen eene door Hubbard voorgestelde motie van goedkeuring der ver klaringen van de regeering aan. De Tcmps bevat eene depêche uit Senegal, meldende dat de kolonne van graaf Archinard zich op 25 April meester maakte van het fort Onosobourou. De aanval duurde 24 uur. De inlanders boden voet voor voet tegenstand, en het gevecht werd gedurende den geheelen nacht met hardnekkigheid voortgezet. Men schoot elkaar a bout portant neer. Wij heb ben 15 dooden en 72 gekwetsten op de (500 man. De Qaulois logenstraft uitdrukkelijk- het bericht, dat de heer Christophle zijn ontslag genomen heeft, hetzij als afgevaardigde, hetzij als gouverneur van het Crédit foncicr. Volgens l'Echo de Paris onderhandelt de Russische gezant Yon Mohrenheim met Fran sche fabrieken over het leveren van een millioen kleinkalibergewcren voor het Rus sische leger, benevens van 6000 rookvrije patronen per geweer, waarvan dagelijks 2000 geweren geleverd moeten worden. ENGELAND. In het Lagerhuis zeide Fergusson, dat het onmogelijk was de documenten betreflende de bezittingen in Oost- cd West-Afrika open baar te maken. ZWITSERLAND. Bulow heeft eene nota overhandigd, waarbij de bondsraad wordt uitgenoodigd onderhan delingen aan te knoopen voor het sluiten van een tractaat met Duitsciiland. Duitscii land laat de eischen losdie ter zake van de wet op de aanklachten waren gesteld. O 0 S T E N R IJ K. De Hongaarsehe regeering heeft hij de Kamer van afgevaardigden een wetsontwerp ingediend, strekkende tot invoering van de Zondagsrust voor 24 uren. De landdag is gisteren geopend. ITALIË. Het door de Kamer van afgevaardigden aangenomen wetsontwerp op de liefdadige in stellingen, door den senaat gewijzigd, is Zater dag weder bij de Kamer ingediend. De minis ter-president Crispi, die zich met hand en tand tegen eenige der door den senaat aangebrachte wijzigingen had verzet, o. a. die, waardoor de strekking van liet art. 87 ge heel en al werd veranderd, heeft de verzending verzocht aan eene commissie, waarin de Ka mer bewilligd heeft. De regeering zal nU waarschijnlijk inmiddels naar eene redactie zoeken, waardoor de senaat bevredigd en dö lichtgevoeligheid der Kamer, alsmede de eigen* liefde van den heer Crispi, gespaard wordt. Het einde der zitting was zeer rumoerig, doordien de heer Imbriani, den minister Crispi interpelleerende over het weigeren van zekerfl irridentistische opschriften door de politie tö Verona, zich zeer heftig tegen Oostenrijk uit liet, zeggende dat de slaafsclie politiek der regeering slechts kon worden goedgekeurd door de generaals, die nooit in het vuur waren geweest. Een storm van protesten werd door die woorden uitgelokt, waarna de zitting onder groot rumoer werd opgeheven. Mangastia, benoemd tot gouverneur van Andoua Andrea Costa, is te Bologna gekozen tot afgevaardigde. Na eene lange discussie besloot de Kaïner met groote meerderheid, niet over te gaan tot de tweede lezing van de motie van Im briani, strekkende om eene enquête te houden omtrent de administratie der tabak. De mi nisters hadden verklaard, dat zij aan het votum geen deel zouden nemen. SPANJE. Er heerscht allerwege rust. Met betrekking tot de werkstakingen is er in den toestand eene algemeene ontspanning ontstaan. AMERIKA. In liet nieuwe ontwerp-tarief van invoer rechten, dat eerlang door de volksvertegen woordiging der Vereenigde Staten behandeld zal worden, zijn boeken (behalve Engelsclie), schilderijen en beeldhouwwerken van invoer rechten vrijgesteld. Zooals men weet, moeten thans in de Vereenigde Staten voor kunst werken vervaarlijk hooge invoerrechten be taald worden. JAPAN. Saigo Toukumitchi is benoemd tot minister van binneulandsehc zaken, de luitenant-gene raal Yoshiknia tot minister van openbaar onderwijs, vice-admiraal Apayana Cubenoii tot minister van marine, Mutsu tot minister van landbouw, luitenant-generaal Oyiuna Iwao tot minister van oorlog, Matentakatot minister van financiën, en Colo Echojiro tot minister der middelen van gemeenschap. Offleieole Berichten. Bij koninklijk besluit is, inet ingang van 16 September e. k. lo. aan mi'. C. "W. Opzoomer, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks-universiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de door hem gedurende vele jaren den lande bewezen diensten 2o. benoemd tot hoogleeraar in de facul*

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1