iran het leger In Nederland. Zij was de doch ter van een Engelsehen sergeant en -werd geboren in de kazerne, volgens het levens bericht seen passend voorteekon van haar toekomstige krijgsloopbaan". Door den heer H. J. van den Berg te Leiden is een werkje in liet Hcht gegeven, getiteld: iDe Stenografie voor algemeen en bijzonder gebruik met eenige op- en aan merkingen over de op de Nederlandsche taal toegepast stelsels." Uit verschillende voorbeel den wordt aangetoond, van hoeveel belang jn verschillende betrekkingen deze kunst is, en hoeveel voordeel menigeen uit haar be oefening zou kunnen trekken. Met kracht verdedigt hij verder het Nederlandsche stel sel, door den beer Tétar vau Elven voor veer tig jaren reeds onderwezen, en thans nog bij de Staten-Generaal toegepast. Duidelijk toont de schrijver aan, dat geen stelsel zich beter voor onze taal leent dan het bovengenoemde. Voor elk ontwikkeld Nederlander bevat het wei'Kjc veel lezenswaardigs; we bevelen 't .daarom gaarne in ieders aandacht aan. De minister van financiën heeft bepaald, dat de veiilicatie der bij art. '1 van het kon. besl. van 30 bec. 1881 (Slbl. no. 260) ge noemde artikelen (eetwaren en dranken), welke bestemd zijn om onder genot van teruggaaf van suikeraecijns te worden uitge voerd, mede zal kunnen geschieden te Haarlem. Door den minister van koloniën is aau hen, die bij het in Dcc. 1889 gehouden examen voor opzichter bij den rijks waterstaat hier te lande het diploma verwierven, een schrij ven gericht, waarbij hun de vraag wordt ge daan, of zij genegen zijn, zich aan den Indi- echen dienst te verbinden, om aldaar te worden benoemd tot opzichter bij den water staat en de burgerlijke openbare werken. Te Den Haag ontvangen berichten uit Indië behelzen het volgende: De Atjehers bezetten den 44u Mei de ben tin g Pedawn-Boentang nabij Edi, welke den vorigen dag door de Edische hulptroepen was verlaten. Deo 15n werd vruchteloos gepoogd met 300 bajonnetten den vijand te verdrijven. Gesneuveld zijn 3 fuseliers en gewond de kapitein H. F. C. van Bijlevelt, de 1 e-luite- tiant Oudendal, de 2e-luitenant Kessler, 14 schepelingen en 7 fuseliers. De vijand had 44 dooden en 15 gewonden. De minste inschrijver voor het uitvoeren van werken tot voltooiing en verbreed ing «um het Scheur, voor de verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee is de heer Tl. .Th. Vfieherlink, te GrueuLo, voor f189.900. De heer F. F. 's Jacob geeft in het HM. een historisch overzicht van de Ned. Rijn spoorwegmaatschappij. Zeker is niet algemeen bekend, dat het eerste pi»n voor den aanleg van dien spoorweg uitging vau Koning Wil lem I, die een voorstel tot die strekking aan 4e Staten-Generaal onderwierp. Er werdeene «om van 15 millioen voor geraamd. Dit -yoorstel ondervond grooten tegenstand. Men jachtte de communicatiemiddelen zoowel te water als te land zoo uitstekend ingericht dat spoorwegen geheel overbodig waren. Men keurde zelfs eene proef af, uit vrees dat men te zeer de belangen van diligencesstoom schepen en andere middelen van vervoer zou benadeelen, die toch steeds goedkooper zouden vervoeren. Men noemde de uitgaven voor spoorwegen uitgaven in het belang van éen stand, hetgeen onbillijk was. Toen den 2a April 1838 het wetsontwerp in openbare behandeling kwam, stond geen enkel spreker op om de regeeririgsvoordracht te verdedigen. Ook de minister van financiën was zwak in zijne weerleggingen en het voorstel werd verworpen met 46 tegen 2 stem men. In Amsterdam was men zeer ontevreden over dien uitslag. Gesteund door den aandrang van den handel vaardigde de Koning den 30n April 1838 een besluit uit, dat er een spoor weg van Amsterdam naar Arnhem zou wor den aangelegd, waaraan later een zijtak van Utrecht naar Den Haag en eene lijn van Arnhem naar de Duitsche grenzen zou worden toegevoegd. Hiervoor werd eene leening ge opend van 9 millioen tegen 473 pUt.mocht de opbrengst niet voldoende zijn om die rente te dekken, dan zou daarin uit 's Koning 5 bij zondere fondsen worden voorzien. De obligaties werden ver boven pari, tegen 415 pCt. geplaatst. Do opbrengst der exploitatie van de lijn Amsterdam-Utrecht stelde aanvankelijk aller verwachting te leur. Het algemeen vertrou wen was geschokt. Om aan dien staat een einde te maken werd een staatscommissie be noemd waarin de burgemeesters van Am sterdam Rotterdam en Arnhemalsmede hooggeplaatste rechtsgeleerden, kooplieden en de hoofdingenieur Conrad zitting hadden. Secretaris was de advocaat mr. Lipman. Die commissie adviseerde voor staatsaanleg en exploitatie, maar zoo dit bezwaren onder vond, dit aan den particulieren ondernemings geest de zaak over te laten. Den lOn Mei 1845 kwam toen de bekende overeenkomst tot stand, waarbij de voltooiing van den spoor weg aan zeven concessionarissen werd over gedragen, waaronder slechts éene Hollandsche firma, die van E. J. Enthoven en Cie. Generaal Knoop is in zooverre hersteld, dat hij Dinsdag een wandeling heeft gemaakt Naar wij vernemen, zal jlir. mr. Witsius de Suvornin Lobman den 14n der volgende maand van Rotterdam naar Londen vertrek ken en van daar den 20n Juni met een dei- booten van de Union-lijn naar de Kaap de Goede Hoop. Van daar begeeft die heer zich naar de Transvaal, waar hij een jaar denkt te verblijven, om daarna te repatrieeren. (D.) t Naar de Avondpost verneemt, zal het bad seizoen te Seheveningen 15 Juni a. s. wor den geopend. Onze correspondent te Londen schrijft van Dinsdag Het feestmaal der Hollandsche kolonie ter gelegenheid vau het jubileum van den Neder landsehen gezant te Luiiden, graaf Charles Van Bylandt, zal den 2isten Juni in het hotel Metropole worden gegeven. De algemeen ge achte jubilaris heeft de uitnoodiging reeds aangenomen, indien althans de staat zijner gezondheid hem niet belet te komen. De consul-generaal, jhr. John May, zal de tafel presideeren. Bij dil feest zal den gezant, namens een aantal zijner vereerders te Londen, worden aangeboden een door Alma Tadema ontwor pen prachtig album, met herinneringen (por tretten enz.) aan de landenwaar graaf Van Bylaudt in zijne diplomatieke loopbaan is werkzaam geweest. (JV. E. Ct.) De afloop der Dinsdag jl. te Rotterdam gehouden vierde voorjaars-koffieveiling, ge taxeerd naar den maatstaf van 54 ct. voor goed ordinair Java, was 52 :/i ct. Eene aan merkelijke verlaging, en die dan ook in de veiling zelve, zoodra men tijd had gehad zich rekenschap van haren omvang te geven, tot meerderen kooplust leidde. De daling aan de termijumarkten, laatstelijk bevorderd door verhoogde oogstramingen, metofzondergrond en bedoelingen in de wereld gezonden, te zamen met de onthouding, die de afnemers nog steeds blijven in acht nemen, heeft dezen vernieuwden teruggang veroorzaakt. Het is niet onwaarschijnlijk dat men zich nu weer wat minder angstvallig zal gaan voorzienen wanneer dat het geval mocht zijn, is tevens de weg tot beterschap met of zonder oogst ramingen, ook weer gebaand. (AT. v. d. E.), Een groote verbetering, door de directie van de Westlandsche tram ingevoerd, is de telefoon en haar nieuwe inrichtingen. De geleidingen loopen thans aan alle eindstations of wisselplaatsen uit in cabinetjes, die op den weg geplaatst zijn. De conducteurs dragen den sleutel er van en geven bij den afrit van eiken trein kennis aan het centraal station te Loosduinen. Bovendien kunnen zij de directie verwittigen van alle mogelijke ongevallen, welke er kunnen plaats hebben, zonder dat zij daarbij zich van de lijn be hoeven te verwijderen. De Noordhollandsche vereeniging liet Witte Kruis" telt thans, blijkens de Dins dag jl. te Amsterdam gehouden algemeene vergadering 17 afdeelingen, met 940 leden. Vele afdeelingen richten volksbaden op of maken barakken voor besmettelijke ziekten, terwij! veel zaken in voorbereiding zijn, dank den gunsiigen toestand der kas, die f5612 latig saldo heeft. Voor wijlen dr. Stephan werd dr. Ferf, te Koog, en verder de doctoren Niemeijer, teBloemendaal, en Schuit, te Bever wijk, tot hoofdbestuurders gekozen. Haarlem werd als afdeeling erkend en aan haar nhnog f5001) subsidie toegestaan. Een voorloopig reglement voor het herstellingsoord te Hilver sum werd goedgekeurd, waarna enkele huis houdelijke aangelegenheden behandeld en afgedaan werden. De Maasbode zegt o. a. omtrent het gis teren vermelde bericht van X. aan de Suhool- ivereld, volgens hetwelk alle R.-lc. pastoors van hunue bisschoppen een omzendbrief zou den hebben ontvangen, om toe te zien op den handel en wandel van de openbare onder wijzers, R.-k. werkjes op de openbare school ingevoerd te krijgen en eene bijzondere school naast de openbare te verkrijgen, het volgende: Wij hebben niets van dezen nomzendbrief' vernomen en durven gerust verzekeren, dat hij alleen bestaat in de verbeelding van X. en de zijnen. Vele openbare onderwijzers zijn nu eenmaal bang voor de bijzondere school en vreezen des daags, naar het schijnt, wat zy des nachts gedroomd hebben." Een goed gelijkend portret verhoogt do waarde van deze necrologie. De door de studentenwielrijders-vereeniging ïDe Raddraaier" gehouden wedstrijd met voorgift tusschen Leiden en Alfcn werd dooi den lieer W. G. DelBaere gewonnen. Naar wij vernemen bestaat bij »Rotte's Mannenkoor" het plan, tor herdenking van dan slag bij Waterloo, op Zondag 22 Juni een volksconcert te geven op de plaats van de sociëteit »Harmonie" alhier. Alsdan zullen eenige toepasselijke zang stukken ten gehoore worden gebracht, terwijl een gunstig bekend muziekkorps zijne mede werking zal verleenen. (AT. E. Ct.) Door eenige invloedrijke muziekliefhebbers worden, naar men zegt, pogingen in het werk gesteld om een Nederlandsche muziek vereeni ging op te richten, die beoogt Nederlandsche toonkunstenaars tot nieuwe scheppingen aan te moedigen en de opvoering hunner werken gemakkelijk te maken. Het initiatief zou uitgaan van de heeren IIJ. Joostenmr. N. J. van Hall, M. J.Waller, J. van Schmitz, Dan. de LangeJ. G. de Groot en enkele anderen uit Den Haag, Dordrecht enz/Weldra zullen alle muziekliefhebbers in Nederland tot deelneming uitgenoodigd en aangezocht worden zooveel mogelijk afdeelingen te vor men. In het laatst verschenen nummer der »Deut- sche Rundschau fur Geographie und Statistik" wijdt de heer W. F. Andriessen eenige waai- deerende woorden aan de nagedachtenis van prof. dr. Buys Ballot. De heer J. H. L, Rijken, te Deventer, fe J door de »Ned. Toonkunstenaars-vereoniging" bekroond voor zijn werk »Pergolèse" en de heer C. II. Coster, te Arnhem, voor zijn »Rit- ter Oluf'. Voor het schiet-concours op 27, 28 en 29 Juli e. k. van den »Algemeenen Nederland- sclien Schutterij-kaderbond" op de heide- Houmensoord bij Nijmegen stelt hetgemeente- bestuur van Nijmegen eene gouden en eene bronzen medaille, voorzien van den stempel der stad Nijmegen, beschikbaar. De internationale tentoonstelling van aqua rellen, teekeningen en etsen zal in Augustus en September a. s. te Dresden gehouden worden, evenals in 1887. Zij gaat uit van de kunstclub te Dresden, die kunstenaars van alle landen tot deelneming uitnoodigt. Aan drie Limburgsehe arbeiders te Hulsel heeft de minister van justitie zijn bijzondere tevredenheid te kennen gegeven, wegens huir heldhaftig gedrag bij do arrestatie van een Duitschen tuchthuisboef, die in een herberg aldaar inbraak had gepleegd en verscheiden personen verwondde. Aan twee hunner is bovendien een toelage van 72 gld. cn aan den derde eene toelage van 50 gld. toegekend. Naar aanleiding van het incident tusschen de ïAmsterdamsche Omnibus-Maatschappij" en den heer Wente, in zake een dezen be- hoorend gedeelte van het Schapenburgerpad,. ligt thans een voordracht aan burg. en weth. ter visie, strekkende om hun mach tiging te verleenen tot het doen van de noodige stappen voor het verkrijgen van een onteigeningswet, te meer wijl de »A. O.-M." zich bereid heeft verklaard, de daaruit voort vloeiende kosten te dragen. Te Appelsga had Dinsdagavond weder eene vergadering van veenarbeiders plaats. Er werd besloten de werkstaking vol te houden. Van Emmenes trad ook hier weder als spreker op. De toestand was gisteren onveranderd- Eenige arbeiders die begonnen waren met werken, hebben daarmede weer opgehouden; enkele anderen begonnen het werk. De slechte gewoonte der straatjeugd om achter op de tramwagens te hangen of op de treden te staan als de conducteur even de hielen heeft gelicht, heeft te Amsterdam weder twee slachtoffers geëischt. Op het Frederiksplein klom een jongen op een tramwagen, en er afspringende werd hij overreden door een wagen, komende van den anderen kant. Hij werd aan beide boe nen en aan den rechterarm gewond. In de Spuistraat gebeurde nagenoeg het zelfde. Daar werd een knaap onder gelijk soortige omstandigheden overreden door een> tramwagen die achterop kwam. De onvoor zichtige is spoedig na opneming in 't Binnen gasthuis overleden. Een treffend ongeluk heeft dezer dagen den oudsten zoon van een geacht ingezetene van Seheveningen, student in de rechtsweten schap te Leiden, getroffen. Met eenige studiemakkers een uitstapje makende reed hij te paard het rijtuig voor, waarin de laatsten gezeten waren. Door een betreurenswaardige omstandig heid werd zjjn paard schichtig en wierp den ruiter ter aarde, Terwijl tot overmaat vau ramp het rytuig, dat achter hem aan reed, niet stopte maar over den student heenreed, waardoor deze zeer ernstige verwondingen, heeft bekomen aan borst, rug en beeneu. De deelneming, die de fainifie ondervindt, welke schier terzelfder tijd eeu barer sienv- dan door den dood verloor, is algemeen. (D. v. Z.-1I. e?» 's-Gv.). Te van 1 speek den 1 en ra Te liep, kige kijker vuur Hei Maam de m< rnoedt blik Api doom Plant tentoi gehou lust", afgesi De jaardi met 1 valt, ÏSr< van 1 M. Si Br< eene ecnigi wijze Ileri lijk ni vierwe aan zv 470 oc

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2