N°. 7506. KENNISGEVING. F e u 11 e t o n. 8 A. M! TJJEL A0. 1890. Zaterdag 24 Mes "V ier-en-veertig'st© Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. Buiteiilandselic Berichten UITGEVER: j7 ODÉ. GOURA Abonnementsprijs, per kwartaal JVumro per postdoor het geheete Rijk Afzonderlijke ïiommers ƒ1.85. - 2,50. - 0.10. BUREAU» MARKT, E, 134. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van cene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. larigtingcn welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op Art. 8 der wet van den 2en Junij 4875 (Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan de firma B. A. J. WITTKAMPF en hare regtverkrijgenden vergunning is verleend tot uitbreiding van de stoomkracht harer brandery aan de Nieuwe Naven, alhier, wijk G, no. 238c, kadaster sectie M, nos, 225 en 226, door vervanging van een locomobile door eene van 7 p.kr. met ketel van 7 M2 verwarmingsoppervlak. Schiedam, 22 Mei 1890. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, A. W. MULDER. DUITSCHLAND. Blijkens de Meichsanzeiger zal liet gedc-nk- teeken voor keizer "Wilhelm I opgericht worden op het plein voor het koninklijk, paleis te Berlijn, waarvoor thans een aantal gebouwen uit den weg worden geruimd. liet 2al een ruiterstandbeeld zijn, vervaardigd naar -een ontwerp, waarvoor de rijkskanselier een wedstrijd zal doen uitschrijven. In den Rijksdag voerde de minister voor openbare werken, baron Von Berlepsch, Woensdag het woord om de arbeidswet te verdedigen. Dat liet ontwerp niet aan alle eischen dei- sociaal-democraten zou beant woorden, had de regeering verwacht, maar toch was zij reeds zeer tevreden dat er ten minste algemeene overeenstemming is ver kregen betreffende het verbieden van Zon- dagswerk en de beperking van den arbeid van vrouwen en kinderen. Wat den normalen werkdag betreft, bestaat in Duitschland niet. de meening, dat do regeling van den arbeid voor volwassenen in beginsel is uitgesloten. De regeering heeft echter eene dergelijke bepaling niet in het ontwerp opgenomen, omdat zij het onder de tegenwoordige tijds omstandigheden niet uitvoerbaar acht den arbeid van volwassen mannen tot een bepaald aantal uren per dag te beperken. Namens de liberale party verklaarde dr. Hirsch zich nogmaals ten sterkste tegen de wettelijke vaststelling van den werkdag, omdat dnardoor de nijverheid te veel benadeeld wordt. Ten slotte werd de wet naar de commissie verwezen. Spoedig zal de geheele Rijksdag alleen uit commissiën bestaan, want met de begrootings-eommissie, welke de suppletoire begrooting moet onderzoeken, is ook deleger- commissie nog aan den arbeid. Gisteren waren de voorstellen der liberale partij aan de orde, van welke het voorstel tot verlaging der invoerrechten het voornaam ste is. De rijksregeering is op het oude plan, om eene militaire belasting te heffen van alle niet militairpliclitige mannen, teruggekomen. Bi de steeds vermeerderende militaire lasten schijnt de uitvoering van liet plan niet on mogelijk. In overweging is, om de belasting ook op te leggen aan buitenslands wonende Duitschers. F It A N K It IJ K. De president der republiek heeft Woens dagavond Parijs verlaten om eenige plaatsen in 'de departementen Dróme, Vaucluse enz. te bezoeken, Ten aanzien van de wet op de drukpers zeide Fallières in de Kamer, dat de regeering slechts liet gedeelte van de wetdat de Senaat heeft goedgekeurd, aanneemt. Ver scheidene afgevaardigden werden verhinderd te spreken door het geroep om sluiting der beraadslaging door de rechter- en de uiterste linkerzijde. Floquet verweet aan de laatste haar afkeer van vergelijk. De Kamer besloot met 345 tegen 189 stemmen de beraadsla ging te sluiten, en niet over te gaan tot de beraadslaging over de artikelen. Zij heeft de zitting tot Donderdag verdaagd De commissie voor het tarief van het inter nationale telegraphisch congres heeft in zijne zitting van Dinsdag over een voorstel van Duitschland gehandeld ten gunste van een en hetzelfde internationaal tarief in Europa. De commissie heeft besloten het congres aan te bevelen het voorstel te verzenden aan liet te Bern gevestigde bureau, met uitnoodiging het'te onderzoeken en in-het eerstvolgende congres er rapport over uit te brengen. Vanwege den minister van financiën worden de mededeelingen betreffende hetgeen bij de onderhandelingen reeds door hem is overeengekomen met het bestuur der Fransche bank omtrent het verlengen van haar octrooi, gelogenstraft. De algemeene vergadering van aandeel houders in liet Suez-kanaal zal 4 Juni te Parijs worden gehouden. Door den raad van beheer zal dan worden voorgesteld liet divi dend te bepalen op 91.05 fr. per aandeel, hetwelk, na aftrek van de couponbelasting, een netto-dividend is van 85.90 fr. BELfilL Na eene warme discussie heeft de gemeen teraad van St.-Jans-Molenbeek met '10 tegen 9 stemmen besloten, dat de leerlingen u f e t deelnemen zullen aan den optocht van school kinderen ter gelegenheid van de jubileum feesten in Juli. De gemeenteraad van Laeken daarentegen lieeft tot deelneming besloten, doch op uit drukkelijke voorwaarde, dat de ministers bij den optocht niet tegenwoordig zullen zijn en zelfs tot bijwoning daarvan niet zullen wor den uitgenoodigd. OOSTENRIJK. In de Kamer van afgevaardigden is het wetsontwerp tot regeling der voorwaarden van de Ilongaarsche nationaliteit in behande ling genomen. ITALIË. In de Kamerzitting van gisteren verklaarde de minister-president Crispi, in antwoord op jene-vraag omtrent bovengenoemde botsing, dat hij tot zijne smart de gebeurtenissen dooi' de 2W5u«aopenbaargemaakt moest bevestigen. De kroonprins zal op ziju reis door iiefc Oosten den 30n dezer te Petersburg aankomen» De prins zal daar veertien dagen blijven en te zijner eer zullen groote feesten worden gegeven, niet alleen door de Italianen, die daar wonen, maar ook door den czaar, die den prins met groote onderscheiding zal laten ontvangen. O. a. zal de prins het van stapel loopen bijwonen van het nieuwe keizerlijk jacht Ne Fooister. De Russische minister van marine lieeft twee oorlogsschepen, de JErihtik en Terez, ter beschikking van defl prins gesteld voor zijn overtocht van de Zwarte Zee. Het pauselijk jaarboek La Girarchia Cathe- lica, dat onlangs het licht zag, bevat de volgende bijzonderheden omtrent het college 6.50 8.20 8.18 9.50 11.57 1M 3.25 1.29 7.30 8.18 10. 5 Vertelling van E. M. BACANO. 14. «Waar is dat alles dan gebeurdvroeg Sails •met eenige bezorgdheid. In de nabijheid van de Wolfskuil in den Rolh- ihartenzei de vrouw. Hoe belachelijk de geheelo geschiedenis ook was, •hoezeer ook opgevuld met oudo sprookjes en volkslegenden van de burcliljonkvrouw, een ze ikeren angst kon Salis toch niet onderdrukken. De kill in Anita's kamertje kwam hem in herinnering en lüj wcnschte zieh in stilte weder op dio aange- r.amo plaats, om de gegrondheid van zijne vrees op de plaats zelve te onderzoeken. Toen hij opgestaan was, om Styx te laten zede- Icn, reikte een koerier hem een brief over van •den iechter ,te Alierburg, Deze behelsde het volgende: iHoogedelgestrenge Heer! Nadat het mij eindelijk is gelukt een vreeselijke misdaad van kindermoord, tooverij en geestenbe zwering, verbonden met roof, op het spoor te ko men en meteen een geheel nest van zoodanig ge spuis op te lichten en gevangen te zetten Nu volgde eene langdradige, bijna onverstaanbare wartaal. Dan vervolgde hij«Aangezien echter onder de gevonden gestolen goederen zich een ovale beeltenis bevindt met uw naam, in goud gevut, die misschien van u of van een uwer verwanten is Vorder las Salis niet; Anita was beroofd 1 ver moord of llij ijlde naar den stal. Kind riep hem uit zijn studeervertrek vorschrikt na Wut is er dan toch gebeurd?!" Maur Salis was reeds te ver weg, liep in den stal en kwam dadelijk terug met Styx, geheel gezadeld en getuigd; het dier scheen golieel ter neergeslagen, omdat het zonder de suikerversna pering uit moest, maar do baron gaf liet de sporen en whs verdwenen als in een droom in den grauwen herfstnovel, terwijl de storm huiidoen regen en hageljacht hem om de ooren joegen. Salis rende naar de streek van zijn romantisch liefdesavontuur maar vond niemand naar de kolenbrandershutalles stond open, ledig en ver laten. Nu was er geen twijfel meer mogelijk Anita behoorde tot de gevangenen or wat nog verschrikkelijker was, bevond zich nu onder moord- en roofgespuis. Opnieuw voelde de dampende Styx de sporen, en nu drie kwartier hield stil Salis voor de woning van den eerzamen rechter, die de streek beheerde, behoorende tot het slot Alierburg. Styx dampte en zijn berijder was doodelijk ver moeid. Zijne kleederen waren doorweekt van den herfstnevel. Salis steeg af en klopte mat de rijzweep aan de huisdeur. Een scheel, borstelig vrouwenhoofd, dat hij zich vluchtig herinnerde, vrooger reeds te hebben gezien, gluurde door de geranium-planten aan het venster naar buiten. Dit hoofdje behoorde aan do eenige dochter van mijnheer den rechter Krummbiegel. Papa bad haaf ter eere van de drie voornaamste steunpilaren van bet Justiniaansche gerecht Triboniana Theophil* Dorothea genoemd; hij verkorting noemde men echter het lieve kind mejuffrouw Tripschen. Zij was in den geheelen omtrek bekend als go- heime griffier en klerk haars vaders, te meef wegens hare bijzondere geschiktheid om den onder- hoorigen van dit rechtsgebied onder het oog tn brengen, hoeveel wagens hout, sneozen eieren, hammen en ponden boter zij voor den winter nog hadden op te brengen zij was dezelfde persoon, wien Salis eens in de BrUnner menagerie zooveel onverdiende opmerkzaamheid had geschonken. Aan haar scherpzichtigheid en teederheid was liet te danken, dat men in de gevonden beeltenis den persoon herkend bad, welken zij heimelijk beminde, en ook stond in het étui Salis' naam. En zij had haar papa, die dikwijls iets verzuimde, ge dwongen ocgenblikkelijk bericht te zenden. Wordt vervolgd.) c

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1