verwijdert na het derde door of vanwege het bevoegd gezag gegeven bevel, wordt, als schuldig aan deelneming aan samenscholing, gestraft, met gevangenisstraf van ten hoogste 3 maanden of geldboete van ten hoogste f600. Naar wij vernemen, is het rapport van den Raad van State over de militiewet thans definitief vastgesteld, zoodat de indiening van dit wetsontwerp bij de Tweede Kamer "binnen zeer korten tijd te verwachten is. (28 4) Z. M. de Koning heelt aan de gemeente Deventer met wijziging van het tot heden gevoerde wapen, het volgende wapen ver leend in goud een met den kop naar recht gewende adelaar van sabel, gekroond met de oud-keizerlijke Duitsche rijkskroon, getongd en geklauwd van keel, het schild gedekt met de keizerlijke kroon en omgeven door het randschriftGemeentebestuur van Deventer. Naar men aan JDu Tijd van goed ingelichte zijde mededeelt, wacht de reorganisatie van het personeel en van de werkzaamheden der afdeelingen bjj de Staatsspoorwegen slechts op het besluit, dat omtrent de spoorweg- overeenkomsten zal genomen worden. Zoodra de definitieve beslissing bekend is, treden de verschillende nieuwe reglementen in werking en zullen de reeds lang verwachte promotion plaats hebben. Een hoogst belangrijk schrijven uit Para maribo kemt in het Vaderland voor, dat waarlijk de vraag rechtvaardigt of de heer De Savornin Lohman nog langer gouverneur van Suriname kan blijven. Tot districts commissaris in Boven-Para, waar de bekende ongeregeldheden hebben plaats gehad, stelde hij, in- plaats van iemand die met land en Volk en de eischen der betrekking bekend is, eenbetrekkehjkjongen man, onzen voormaligen stadgenoot Schuyt ltuys, aan, die nooit eene ambtelijke betrekking bekleedde, de landstaal noch de wetten kent, een jaar geleden in de "West kwam, om als directeur van een plan tage op te treden, maar na een paar weken de betrekking weer moest nederleggen. De heer Buys solliciteerde naar een commies- baantje en werd tot zijn en veler verbazing tot district-commissaris benoemd. Ernstiger is, volgens het Vaderland, het gedrag van den heer Lobman tegenover de aanvragen tot het winnen van balata (gutta percha). Aanvragen van ingezetenen der kolonie werden eenvoudig onbeantwoord ge laten, maar aan ecne Engelsche firma uit Demarara werd zij verstrekt. Deze brengt haar eigen werkvolk aan en voorziet in onder houd er van. Zij gaat op zoo roekelooze wijze te werk, dat men het getal door haar ver- moeste hoornen op 300,000 schat, en toen zij niet zeker was van haar oogst op het terrein van -240,000 H.A. aan de Corantijn, verplaatste zij haar werkvolk naar het terrein, waarvoor de heer Feller concessie had ge vraagd, maar op wiens aanvrage nog geen beslissing was genomen. Deze vroeg toen concessie voor een ander terrein en mocht wederom geen antwoord bekomen. Mogen zulke dingen blijven voortduren Is dan de gouverneur oppermachtig heer en meester? Is zijn plicht niet in de eerste plaats den bloei der kolonie te bevorderen? De commissie voor het tarief van het inter nationale telegrafisch congres heeft in hare zitting van Woensdag over een voorstel van Duitschland gehandeld ten gunste van een en hetzelfde internationaal tarief in Europa. De commissie heeft besloten het congres aan te bevelen, het voorstel te verzenden aan het te Bern gevestigde bureau, met uitnoodiging het te onderzoeken en in het eerstvolgende congres er rapport over uit te brengen. Nadat reeds uit bijna alle gemeenten op Overflakkee requesten aan Gedep. Staten waren gezonden, inhoudende het verzoek om de onbelemmerde scheepvaart door het Spui te waarborgen, is ook. door de afdeeling Rotterdam van de vereeniging ïSchuttevaör" dezer dagen een request van dezelfde strek king aan Gedep. Staten gezonden. Naar wij vernemen, zal de hoogleernar Hubrecht weldra, voor een deel van het geld op de Indische begrooting voor wetenschappe lijke doeleinden uitgetrokken, voor zoölogische onderzoekingen naar Indië vertrekken. Het beschikbare kapitaal moet echter niet vol doende zijn voor het bekende diepzee- onderzoek. (ilinerva.) De landbouwer M. Wijd en es Kzte Opper does, heeft de eerste Opperdoeser aardappelen - van den kouden grond Z. M. den Koning aangeboden. Te Alkmaar heeft zich eene commissie ge vormd om den 18den Juni a. s. feestelijk te' herdenken, door het houden van een histori- schen optocht Het ontwerp hiervoor werd reeds door den heer Jb. Masdorp, aldaar,, gereedgemaakt. Te Oostzaan zal den 18n Juni een histori sche optocht gehouden worden ter eere van' den 75-jarigen gedenkdag van den slag hij "Waterloo. Te Groningen zullen ter gelegenheid van den '18den Juni, Waterloo-dog, vanwege de nHsirddraverjj-Vereeniging" gehouden wor den: eene keuring van tuigpaarden, inlondsch ras, aangespannen voor twee- of vierwielige ï'ijtuigen (sulky's uitgesloten), om prijzen van f 75, f 50 en f' 25; b, eene keuring van tuigpaardenbuiten- landsch en gekruist ras, om prijzen van f75, f 50 en f 25; e. eene aanmoedigmgs-harddraverjjom prijzen van f 100, f 50 en f 25. Alleen paar den, welke nooit iets gewonnen hebben, onder welke benaming ook, mogen aan dezen wedstrijd deelnemen. Te Brussel is eene commissie gevormd, ter voorbereiding van een bedevaart van Belgen, Nederlanders, Duitschers en Engel- schen uaar Waterloo, .ter herinnering aan den beslissendea veldslag, die 75 jaar geleden daar werd geleverd. De hiervoor bestemde dag is Zondag 22 Juni. Presidenten der commissie zijn de hcaren Maurits Josson en Em. Verhees, secretaris de heer A. Buijl. Aanmeldingen bij den heer A. Scbamelhout, student, Troonstraat, Brussel. Uit Appelsga bericht men, dat de werk- lieden-vereeniging besloten heelt de werk staking vol te houden. Heden zal eene brooduitdeeling plaats hebben. Maandag ver trekken vele arbeiders naar Duitschland om daar werk te zoeken. De werkstakers te Appelsga verspreiden onder de arbeiders te Smilde eene circulaire, waarin zij dezen uitnoodigen niet te Appelsga te komen werken, opdat de verveners tot loonsverhooging gedwongen kunnen worden. Te Appelsga waren Donderdag op de ver gadering der vrouwenvereeniging 150 leden tegenwoordig. Algemeen werd besloten vol te houden. Aan de oproeping der heeren A. van Wijck, te Leerdam, en dr. "W. \V. Was, te Pernis, tot stichting van een Zuidhollundschen bond voor harmonie- en fanfarekorpsen werd Donderdag door 9 afgevaardigden van ver schillende gezelschappen gevolg gegeven. De bond werd voorloopig geconstitueerd en er is een voorloopig bestuur benoemd, dat zich tevens met de samenstelling van een reglement en de verdere werkzaamheden belasten zal. De oudste bewoonster van Roermond, de wed. Wilms, is overleden Zij bereikte den leeftijd van 99 jaren en 4 maanden. Aan het strand te Scheveningen wordt druk gearbeid om de schepen voor de haring- visscherij gereed te maken. Binnen enkele dagen zullen er een vijftigtal in zee zijn. De helft van de vloot blijft nog 2 A 3 weken op de kust visschen. Te Deventer heeft de politie proces-verhaal opgemaakt tegen niet minder dan 15 daar wonende tappers wegens het overtreden der drankwet, omdat de localiteit, waarin door hen sterke drank wordt verkocht, binnenshuis gemeenschap had met eene andere winkel nering. Bij de ontgravingen buiten de "Wittepoort te Leiden komen in vrij grooten getale steenen tabakspijpjes voor den dag, zooals de Spanjaarden ze tijdens de belegering veel gebruikten en zooals er ook op liet stedelijk museum aldaar een paar worden bewaard. Ecu sigarenhandelaar op de Haarlemmerstraat heeft er een 40-tal van weten te koopen, waaronder er zijn met allerlei afbeeldingen. O.) Op het werk van den heer C. v. d. Plas, aan den IIoek-van-Hollandis verdronken de 32-jnrige werkman II. van 't Hoog, uit Havdinxveld. Zijn lijk is teruggevonden. Te Haarlem is gisternacht te drie uren een hevige brand uitgebroken in perceel No, 21 in de Barteljorisstraat, bewoond dooi-den koek- en banketbakker J, de Groot, vermoe delijk ontstaan in de bakkerij onder den winkel. Het perceel is geheel uitgebrand, en de bewoi-ers hebben zich met moeite gered. Ook de belendende perceelen, well: reeds waren aangetast, hebben veel schade geleden, en aan den overkant de straat is aldaar tien meter breed zijn bij twee winke liers de spiegelruiten gesprongen en de verf belangrijk geblakerd. Een aantal spuiten hebben water gegeven; te halfvijf was de brand geheel geblusclit. Eene bejaarde weduwe, woonachtig op het hofje van Oorschot in de Kruisstraat, op korten afstand van den brand, is van den schrik plotseling doodgebleven. Het in Chineeschen stijl opgetrokken ge bouw Canton", te Baarn, is aangekocht dooi den heer Jansen. Het gebouw zal niet aan zyne bestemming onttrokken worden, maar het herstellingsoord, onder directie van mej. Spengler, zal daar gevestigd blijven. Te Oost-Voorne heelt de landbouwer Abr, van der Poel een zijner beste paarden moeten afmaken. Dinsdagnacht heeft een baldadige hand het dier de kootpezen der voorpooten afgesneden. De politie is den dader nog niet op het spoor. De te Swalmen aangehouden Venzl Janofsky uit Bohemen, die de vorige week nabij "Vlodrop uit een trein sprong, is als vreemdeling zen der middel van bestaan naar Pruisen uit geleid Twee kinderen zaten te Eist tusschen de rails te spelen juist toen de stoomtram in aantocht was. Tevergeefs trachtte de machinist door krachtig te remmen de machine tot slaan te brengen. De stoker Van der Berg echter sprong snel van de machine en rukte de kinderen weg. Een oogenblik later, en beiden zouden, zoo niet het leven verloren hebben, dan toch zwaar verminkt zijn ge worden. Te Steenwijk geraakten dezer dagen twee kinderen, van 4 en 5 jaar, in eene kolk nabij de ouderlijke woning. Het jongste, een meisje, het eenig kind van den heer R,, werd levenloos daaruit opgehaald. Te Woensel (N.-B.) is Donderdagmiddag een 5-jarig kinddat al spelende te dicht bij een molen kwam, door een der wieken doodgeslagen. In de Cantelo's broedmachine van Artis" te Amsterdam is een struisvogelei uitgebroed. Ongeveer 38 dagen geleden was het gelegd en sedert dien tijd in eene warmte van 198 graden Fahrenheit gehouden. Reeds Woens dag barstte de dop en Donderdagochtend is het kuiken te voorschijn gekomen, dat nu reeds de grootte van een kleine hen heeft. Dit kuiken zal zijne opvoeding voltooien op het buiten van den heer Blaauw, te 's-Gra- veland, maar in de Cantelo's broedmachine van Artis worden nog tWee andere struia- eieren uitgebroed. Op de honden-tentoonstelling te Berlijn heeft »Diana", Duitsche dog van den heer F. A. Onderwater, te Dordrecht, den 'lsten prijs verworven. 's-Grnvenhage. De vereeniging zHet Volksbad" heeft eene inschrijving geopend tot het bijeenbrengen van een kapitaal groot f12,000 tot stichting van eene gelegenheid voor den werkman en zijn gezin tot het nemen van een goed en goedkoop bad. De aandeelen zijn f100 groot. Door het comité van stichting zijn reeds 30 aandeelen genomen, terwijl de gemeente f200 subsidie jaarlijks heeft toegezegd. Leiden, Door den ingenieur Aug, Klönue, te Dortmund, aannemer van het bouwen van een gashouder aan de gasfabriek alhier, is nog maals een adres aan den gemeenteraad ge zonden, houdende verzoek tot terugbetaling, geheel of gedeeltelijk, van de hem bij besluit van 9 Augustus 1883 opgelegde boete ad f22,200, wegens te late oplevering. Reeds is de boete van 205 dagen terugge bracht op 121 dagen en noch commissarissen der gasfabriek, noch burg. en v.-eth, hebben argumenten voldoende kunnen vinden om op deze zaak voor de derde maal terug te komen, zoodat zij den gemeenteraad voorstellen, onder verwijzing naar vroegere besluiten hierom trent, op dit adres andermaal afwijzend te- beschikken. (Z. O.) Lelden. Gisteren kregen, terwijl de miliciens der infanterie op het schuttersveld waren, een paar hunner eene woordenwis seling met eenen burger, die bekend staat niet wel bij het hoofd te zijn. Om van hem af te zijn, gingen de militairen huns weegs, doch aan het toegangshek gekomen, liep de "burger zonder toestemming daar binnen en pakte de politiemuts van een dier miliciens af, waarmede hij den Singel opliep, gevolgd natuurlijk door den militair, die zijne muts terugeischte. Daarop pakte de burger hem aan en drong hem in het water, waarbij lig ook zeir er in viel. Oogenblikkelijk sprongen eenige miliciens te water, die hun kameraad, die nog door den burger werd-astgehouden, ontzetten en op het droge brachten. Daarna zonk de burger in de diepte weg, en toen ook hij werd opgehaald, bleek het dat hij reeds dood was- Haarlem. Donderdagmorgen is alhier onder verdachte omstandigheden dood ge vonden een elfjarige knaap, een voorzoon van eene vrouw, die sedert met een fabrieks arbeider hier ter stede was getrouwd. Den vorigen avond had de jongen, die niet schoolging, maar met lucifers aan de huizen bedelde, garnalen en radijs gegeten. Spoedig daarop klaagde hij over onpasselijkheid en neiging tot braken en ging vroeg naar bed. Den volgenden morgen vond de moeder hem dood. Gisteren is het lijk naar het gasthuis over gebracht om gerechtelijk te worden onderzochte De knaap was in een begrafenisfonds voor f 125 verzekerd. (II. B.) Amsterdam. Door den gemeenteraad is met 25 tegen 10 stemmen verworpen het voorstel-Heineken c. s., om in zake de tram' aangelegenheid tot naasting over te gaan em zelf de exploitatie ter hand te nemen. Het korpsst i»i op zijn gi obelisk, graniet naald s schen 1 De bee eerst d de aan< Stan! honoris beide r< Stan' week v minster rnond-ï De f rageerir meester stand be worden De stai bouwd Marnix DodonA ghien, worden der Sta Iambus Godefroi breeck. Uit V zich in pas 35 een brie rreeselijf hem voo om besk Een i heeft de dokter, d De dokt hare uit hem dooi dwongen Luiden

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2