Woensdag 28 Mei. N°. 7508. A0. 1890. "V ier-en-veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. jjuitenlaiulsclie Berichten. Blnnenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. DUITSCHLAND. De keizer heeft uit Proekelwitz van 20 dezer aan graaf Moltke, naar aanleiding van diens jongste rede in den Rijksdag, een tele gram gezunden, waarin hij dezen zijn warm- gteri dank betuigt voor de woorden waarin en de wijze waarop hij voor het leger is opgetreden, verklaart dat zijne diensten, aan het vaderland bewezen, ten allen tijde de hoogste eer zullen vinden, en hem geluk- wenscht met de waardeering, welke zijne rede ook buitenslands heeft ondervonden. Thans wordt verzekerd, dat prins Bismarck on zijne gemalin in de tweede helft van Juni naar Engeland zullen gaan en dat hun verblijf aldaar verscheiden weken zal duren. De familie Bismarck zal logeeren bij de lords Londonderry en Roseberry. Zij zullen de reis over Nederland maken. Bij deze gelegenheid wordt ook weder de oude geschiedenis opgewarmd, dat graaf Herbert Bismarck naar de hand dingt van eene Engelsche erfdochter. Toen de keizer Zondagnamiddag met den •erfprins van Meiningen naar het stoomboot station te Potsdam reed en daarbij zelf de paarden bestuurde, werd een der paarden bij de kruising van den weg schichtig, ten ge volge waarvan het rijtuig stootte. De keizer sprong er uit en viel op den rechterarm, ■waarna het rijtuig omsloeg en de erfprins er uit viel. Geen van beiden werd gekwetst. In eene nabijgelegen villa hebben zij een ander rijtuig afgewacht. Na daarmede te zijn weg gereden, zijn zij vervolgens naar het Pauwen eiland gevaren. Volgons een nader bericht uit Potsdam, lydt de keizer ten gevolge van den val bij 't springen uit zijn rijtuig, aan eene verwringing in den rechter voet. Na eene bloeduitstorting tot den omvang van ongeveer eene vlakke hand, is er aan den voet eene zwelling ont staan, waardoor de keizer gisteren verhinderd werd, het stichtingsfeest van het infanterie- instructiebataljon bij te wonen. Keizer Wilhelm heeft aan het Berlijnsehe ïProtestantsche Zendinggenootschap" voor Duitsch Oost-Afrika 20,000 mark geschonken als bijdrage voor de oprichting van een zie kenhuis te Zanzibar De Rijksdag is tot 9 Juni uiteengegaan. In den boezem der liberale partij in den Rijksdag is verdeeldheid ontstaan, daar een gedeelte der afgevaardigden, sedert liet wel willend optreden van den rijkskanselier Von Caprivi, neiging tot toenadering jegens de ï'egeering toont, terwijl een ander gedeelte, met den heer Richter aan het hoofd, oppositie wil blijven voeren. Het gevolg d larvan is reeds geweest, dat bij do verkiezing van een voorzitter voor bet uitloerend comité der liberale partij, dat den verkiezingsstrijd leidt, en alle politieke aangelegenheden, welke haar aangaan be handelt, de heer Richter niet herkozen, maar vervangen werd door den heer Schrader. Volgens de Frankfurter Zeitung is het nu zeker, dat ook de Deensche vloot zal deelnemen aan de oefeningen der Duitsehe marine voor de kust van Sleeswijk-Holstein. Volgens de National Zeitung zal het nieuwe traetaat, hetwelk tusschen Duitsch- land en Zwitserland is gesloten betreffende de regeling der verhouding tusschen beide landen, reeds dezer dagen te Bern worden geteekend. Wat het vestigingstractaat betreft, is de regeering voornemens van alle Duitschers, die zich, niet alleen in Zwitserland, maar waar ook buiten het rijk vestigen, de over legging te verlangen van een uittreksel van het bevolkingsregister en een bewijs van goed gedrag, gelegitimeerd door den Duit- schen gezant. Op deze wijze zou de invor dering der in te voeren belasting van niet- dienstpüchtige Duitsehe onderdanen met veel minder moeilijkheden gepaard gaan. ENGELAND De T'incs behelst een uitvoerig artikel van Stanley, als antwoord op de rede van lord Salisbury. De beroemde explorateur schrijft daarin, dat hij geen eigenbelang beeft bij Afrika, maar de belangen bepleit van de aandeelhouders der sBritsehe Oost-Afrika- Compagnie". Stanley beschouwt de door Duitschland in Oost-Afrika verkregen con- cessiën als Engelsche misslagen, maar deze zijn nu feiten geworden waarin geen veran dering meer kan worden gebracht. Het is thans de hoogste tijd dat aan Duitschland verder niets worde afgestaan, anders wordt de stelling der nBritsclie Oost-Afrika-Com- pagnie" onhoudbaar, en gaat hare geldbeleg ging verloren. Het beleid van Engeland ten aanzien van Afrika was tot dusver al te veel een toegeven aan de zucht om Duitsch land te vriend te houden. Stanley wil geen geschil met Duitschland, maar de inschikke lijkheid heeft hare grenzen; huitschland moet worden gehouden binnen de grenzen van het gebied, zooals die in 188C in gemeen overleg zijn vastgesteld. Volgens de New York Herald had het Mexicaansche gouvernement de regeering der Vereenigde Staten reeds gewaarschuwd en haar omtrent het complot een zakelijk bericht gezonden. Daarop had de regeering der Unie den bevelhebber te Sandigo versterkingen toe gezonden, met bevel elke gewapende expeditie naar Bencdon-Californiö te beletten of te ont wapenen. Tevens kreeg de kruiser Charleston bevel om de kustlijn te bewaken en mot de landmacht samen te werken, terwijl aan de staatsainbienaren in California werd uiorge- schreveu, maatregelen te nomen om do deel nemers aan de samenzwering te anestccrcn. SPANJE. Uit Madrid werd Zaterdag ji. gemeld, dat de staat van beleg in Catalonië en Biscnye gisteren zou worden opgeheven. GRIEKENLAND. De minister Trikoupis heeft bij de Kamer gen ontwerp ingediend, tot het verleenen van staatssubsidie aan eene nieuwe Grieksche stoomvaartmaatschappij, welke met een kapi taal van 35 millioen (3i/s millioen?) en met den steun der voornaamste Grieksche Banken Opgericht wordt, j.- AMERIKA. Volgens berichten uit New-York bestaat er eene groote spanning tusschen Noord- Amerika en de roodhuiden. Men vreest voor een algemeenen Indiancnkrijg Zij zeg gen, dat het groot opperhoofd aanstonds zal verrijzen om Noord-Amerika voor de India nen te heroveren. De regeering bereidt de zending van troepen naar het Westen voor. Offlcieele Berichten. Bij kon. besl. is aan dr. L. C. van Goudoe ver, met ingang van 16 Sept. e. k., eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de facul teit der geneeskunde aan de rijks-univer siteit te Utrecht, met dankbetuiging voorde door hem gedurende vele jaren den lande bewezen diensten zijn benoemd: tot hoogleeraar in de faculteit der genees kunde aan de rijks-universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de heelkunde, dr. F. A. Salzer, te Weenen. In hoofdzaak wordt de voordrasht overi gens door de regeering onveranderd gehand haafd. Het Staatsblad no. 92 bevat een kon. be sluit van 20 Mei 1890, tot aanvulling van het kon. besluit van 27 Maart 1888 (Stbl. no. 67), waarbij nader wordt bepaald, welke ziekten van bet vee voor besmettelijk wordengehou- den en welke der in de wet van 20 Juli 1870 (Stbl. no. 131) genoemde maatregelen bij het dreigen of heerschen van elke dier ziekten moeten toegepast worden, gewijzigd door de kon. besluiten van 12 Mei en 9 October 1889 (Stbl. no 62 en 128). Het Staatsblad no. 82 bevat de wet van *10 Mei '1890, tot goedkeuring eener met de bouwmaatschappij ^Zuid-Holland", ge vestigd te Maassluis, gesloten overeenkomst betreffende ruiling van grond aldaar. Naar de N. li Ct. verneemt, zijn in den ministerraad o. a. in eene Zaterdag gehouden buitengewone vergadering de legerwetten opnieuw behandeld, naar aanleiding van het daaromtrent door den Raad van State uit gebracht advies. liet geschil van de Nederlandsehe Bank met de regeering over liet patentrecht, waarop in 't verslag dier instelling gezinspeeld werd, komt. naar het Fad. verneemt, hierop neer: de Bank meent, dat liet patentrecht van de winst moet worden afgetrokken, alvorens de verdeeling volgens de wet geschiedt; de regeering is van oordeel, dat liet patentrecht moei drukken op het gedeelte dór winst/ dat aan de aandeelhouders komt. Dit geschil wordt aan arbitrage onderworpen. Él Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door liet geheele Rijk Afzondei lijke nominers ƒ1.85. - 2.50. - 0.10. BDKËAV: HARKT, K134. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 4.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaai. geplaatst wordt tegen twuehaal berekend. SCHIEDAM27 Mei 1890. De leden der Tweede Kamer zijn tot her vatting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 3 Juni e. k., te drie uren. Gedurende de Pinksterdagen werden aan het station alhier de volgende plaatskaarten afgegeven lsten Pinksterdag in beide richtingen *1044 2den 2141 totaal 3185. Den lsten Pinksterdag liepen 50 gewone en extra treinen. Den 2den Pinksterdag liepen 76 gewone en extra treinen. totaal 126. Op den lsten Pinksterdag werden 1256 en op den 2den Pinksterdag 1482 perron kaartjes afgegeven, totaal 3738. Het vorige jaar werden gedurende de beide Pinksterdagen afgegeven 3041 plaatsk., alzoo dit jaar 141 meer. Door de politie is tegen 5 personen proces- verbial opgemaakt, die jl. Vi-ijdagavond be hoord hebben tol het komplot, dat in de openbare vergadering van het iLeger des Heil»! de orde heeft verstoord. De audiëntie van den minister van water staat enz. zal op Zaterdag 31 dezer a. s. niet plaats hebben. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederiandsch Indië van 23 Mei 1890 wordt de gouvernements-koflie- oogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 171.910 pikols. In het wetsontwerp tot regeling van het militair onderwijs bij de landmacht, voorzoo- ver betreft de opleiding tot officier, zijn door de regeering eenige wijzigingen aangebracht. In bet ontwerp wordt nu uitdrukkelijk ver klaard, dat er slechts één cadettenschool zal zijn. De programma's van de toelatings examens zoowel voor die cadettenschool als voor de »Kon. Mil. Academie" zijnin het ont werp opgenomen. De plaatsen van vestiging der inrichtingen van militair onderwijs zullen bij algemeenen maatregel van bestuur worden bepaald.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1