1 politTk samttslT N°. 7509. INSPECTIE DER TOOFSAHEEBS. Kennisgeving. Feu 11 e t o n. A". 1890. Donderdag 29 Mei. *i ©r-en-veer tig-s.t© Jaargang1. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. uitgeverTjT odé. Buitenlandsche Berichten. 4W COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommei-s f 1.85. - 2.50. - 0.10. BVIIEAV: n Ji K KT, K, 134. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.(0» Iedere gewone regel meer- 0,10. OltXEMAAf. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het besluit van den Heer Commissaris des IConings in de provincie Zuid-Holland van den 26 April jl., A. no. 1123 (2de Af'd.), Prou. 'Blad no. 32; Brengen ter kennis van de belanghebbenden dat eene Inspectie over de "Verlofgangers der Nationale Militie te land, binnen deze Gemeente sal plaats hebben op HAANDAG, 16 JUNIJ 1890, des morgens ten 9 ure, op het terrein achter den Doele, aan de Noordvest alhier dat op die Inspectie zullen moeten verschijnen de miliciens der ligtingen van 1884, 1885. 1886, 1887, 1888 en 1889, voor zooverre zij vóór den Isten April jl., in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, met uitzondering alléén van hen, die in de maand lunij e. k. in werkelijke dienst moeten komen. En worden mitsdien opgeroepen ol de hierboven vermelde zich, mei onbepaald verlof, binnen deze 'Gemeente bevindende Personen, om op boven* gemelden tijd en plaats te verschijnen. Strekkende voorts tot informatie: 4, dat de Verlofgangers, volgens art. 140 der "Wet van den 19 Augustus 1861 Staatsblad no. 72), ter inspectie behooren te verschijnen IN UNIFORM GEKLEED en voorzien van al de kleeding- en uitrustingstukken, hun bij het vertrek met verlof medegegeven, van hunne zakboekjes en vun hunne verlofpassen, on i, dat zij volgens art. 130 der genoemde Wet. gedurende den tijd dien fo't wivrn'iedf-eid ondersoek duurt en zoolang zij in uniform zijn gekleed, worden geacht onder de wapenen te zijn, zoodat ongeregeldheden als anderzins, gepleegd wordende bij het gaan naar de plaats, voor de Inspectie bepaald, of bij het naar huis keeren, worden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voer het Krijgsvolk te Lande. En opdat deswege geene onwetendheid zoude kunnen worden voorgewend, is hiervan afkondiging geschied, waar het bohoort, den 28 Mei 1890, iBargemteiter en Wethouder* van Schiedam, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE, De Secretarie, A. VV. MULDER. Aan het Commissariaat zijn als op straat gevonden aangebracht: een verrekyizer (kinderspeelgoed), een zilveren stervormige broche, een paar witte Manchetten, een koperen kettinkje met gouden kruisje, het onderstuk van een blauw oorbelletje, een zweep, een vaarboom, een sleutel, een stuk van een rozenkrans, en drie kippen, als: 1 witte, 1 koekoeksveer en 1 zwarte, opgevangen in het plantsoen aan de voormalige Vlaardingsche poort. DUITSCIILAND. Omtrent het ongeluk te Potsdam vermeldt het Tagcblatt, dat de keizerlijke equipage bij den hoek naar de Jüger-Allee ten gevolge van den korten draai zoodanig aan liet slingeren was geraakt, dat het rijtuig op liet voetpad kwam. De keizer sprong er uit, viel op den grond en rukte het leidsel mede, zoodat er een paard achteruitsprong, waardoor het rijtuig omversloeg en de erfprins van Meiningen met den koetsier er uit viel. De keizer werd niet gekwetst en voelde slechts eenige pijn aan den rechtervoet. De rijtoer werd ver volgens voortgezet en ook werd de voorge nomen vaart naar het Pauweneiland gedaan. Des avonds ontstond er bij den keizer eene zwelling aan den voet en werd er genees kundige hulp ingeroepen. De Rcichsanzeiger meldt dat de lichte verstuiking aan den rechter voet, welke de keizer Zondag namiddag bij zijn uitrijden opdeed, hem noopt zichop raad der artsen, eenige dagen rustig te houden. Zooals de Jiekhsanzeiger eveneens meldt, ontving de keizer Maandag en gisteren lange rapporten, waaronder van den kanselier Caprivi, en arbeidde met den chef van het civiel kabinet en den plaatsvervangenden chef van het mil; taïre kabinet. De Duitsche katholiekendag zal nu waar schijnlijk te Maintz worden gehouden. De paus heeft nl. gezegd, dat er hem wel aan gelegen was, dat de Duitsche katholie kendag ook dit jaar samenkwam, maar dat het hem onverschillig was of dit te MUnchen of elders zou zijn De rijkscommissaris in Oost-Afrika, majoor Wissmann, is Maandag, vergezeld van Sulei- ijon Bin Nassur, den voormaligen gouverneur van Bagamoyo, naar Europa vertrokken. De gouverneur dar »Britsche Oostafrikaansche Maatschappij" Mackenzie, keert met hetzelfde schip naar Engeland terug. De National-Zeitung verneemt uit Zanzi bar, dat Emin-pacha in den omtrek van Bagamoyo uit eigen middelen verscheidene plantages heeft aangekocht, waarop proef nemingen zullen worden gedaan tot het telen van katoen, olie en vruchten Het voornemen schijnt te bestaan ook in wijderen kring tot deelneming aan deze ondernemingen op te wekken, en ze zoodoende uit te breiden. Uit Kissingen wordt het overlijden gemeld van koningin Marie van Hannover, geboren prinses van Saksen Altenburg, in den ouder dom van 72 jaar; zjj was de moeder van den hertog van Cumberland, en weduwe van den laatsten koning van Hannover. Te Berlijn is op Pinksteren een groots »Duitsche Onderwijzersdag" gehouden, ter beraadslaging over de groote vragen betref» fende het onderwijs. De Pruisische ministers van onderwijs hadden vroeger den onder» wijzers het deelnemen aan zulke algemeens vergaderingen verboden, maar thans legt de regeering daaraan niets meer in den weg. ENGELAND. De komngin heeft prins Albert Victor, oudsten zoon van den prins van "Wales, den titel geschonken van hertog van Clarenceett Avondale en graaf van Athlone. De vermoe» delijke troonopvolger zal dus, totdat hij b\] het overlijden zijner koninklijke grootmoeder van titel verwisselen zal, als de hertog van Clarence worden aangeduid. De eerste prins, die in 1362 tot hertog van Clarence verheven werd, was een zoon van Eduard III. Na hem hebben verscheidene koningszonen den titel gedragen. De overleden hertog van Albany was tevens graaf van Clarence. Avondale is een plaatsje in Lanarkshire, met een van de fraaiste bouwvallen het kasteel van Avondale van Schotland. Het treft echter toevallig dat het landgoed van den heer Parnell ook Avondale heet, Zoodat, merkt de Pall Mall Gazette op, er eene zekere verwantschap komt te bestaan tusschen den toekomstigen koning van Engeland en den leider, dien men soms als »de onge kroonde koning van Ierland" hoort aanduiden. De grafelijke tite!. van Athlone was sedert 1844 uitgestorven. Het doen herleven er van is niets dan eene historische liefhebberij. Vertelling van E. M. BACANO. 16, Het whist-spel nam een aanvang, terwijl Salis -ondei tusschen van do dames te weten kwam, dat ■de jonge, schoone heerscheres op Ailerburg, de weduwe van graaf Finkenstoin, weer voor -eenige zomermaanden op haar oud-adellijk slot vertoefde; do thee kwam binnen en na de thee het souperintusschen viel de avond en op den avond volgde de stille nacht, die Salis alleen, ge heel alleen liet met zijn brandend hart, glooiende van liofdo en opoffering voor zijn eenige, zijn 'Anita Na een slapcloozen nacht te hebben doorge bracht, stond hij op, gebruikte zijn ontbijt en vrnug toen naar den heer Krummbiogel. Die had «chter bezigheden op een dorp in de buurt, het geen hem verhinderde, voor den middag terug te keeren. De schoone Tripschen nam nu de honneurs waar en stelde een wandeling voor in do omstreken. Zuchtend nam Salis haren arm en liet zich door haar zooveel mogelijk inlichten omtrent de ligging en inrichting van de gevangenis. Het weer was na den stortregen heerlijk Frisch geworden. Terwijl zij een sierlijke beukenlaan doorwandel den, ontdekten ze in de verte een ruiter. Het was de dichter. Het gerucht had hem zooveel wonder lijke dingen overgebracht en liet wegblijven van zijn vriend had hem dermate verontrust, dat hij zoo vroeg mogelijk was weggereden, om den laatste te zoeken. Men keerde nu snel naar huis tarug. Tripschen wipte ondertusschen even op het slot ann, om er de tijding te biengen, dat baron Salis met zijn vriend, den beroemden dichter Frie- drich Kind, waren aangekomen ;en nauwelijks was zij terug, of een jager volgde haar op den voet met een algemeens uitnoodiging voor liet diner van dien middag. Ter gelegener tijd, voordat de reebouten aangebrand zouden kunnen zijn, kwam ook de rechter Krummbiegel weer ter plaatse. Het ge heele gezelschap begaf zich nu naar liet slot, en het hart van Kind, dat reeds op het gezicht van Tripschen in ontroering was gebracht, klopte van vreugde, toen de eetzaal werd geopend en de violetkleurige dame binnentrad Het violetkleurige zijden kleed had ze echter afgelegd; zij verscheen nu in een eenvoudiger, licht kostuum. De schoone gravin van Ailerburg was een van de bekoorlijkste en geestigste dumes uit de aristo cratische wereld in de residentie; begaafd met een Heerlijk stemgeluid, was ze eene hartstoch telijke vriendin van muziek en dichtkunst; zacht moedig vun natuur, was ze zoo beminnelijk, dat ze iedereen «ogenblikkelijk voor zich innam. lint gesprek aan tafel liep over de meest uit- eenloopende zaken, hetgeen ook de verscheidenheid der gaston meebracht. Do dichter en de schoone gravin, wedijverend in geestigheid en in gevoel voor al wot schoon en rein is, spraken over muziek en de harmonie der zielenTripschen overstelpte Salis met een woordenvloed, niet te stuiten, maar ook niet in staat hem uit zijne verstrooidheid op te wekken, waarin hij was verzonken cn die zij voor louter schuchterheid jegens haar per- soontje hield. De rechter bracht steeds het aan staand rechtsgeding, dokter Steizel, die heden alleen op het slot was genoodigd om den poot van een hazewind, die zich had versprongen, te onder zoeken en een isabella.kletirige lieveling van verkoudheid te genezen, zijne praktijk en onmoge lijke ziektegevallen op het tapijt, terwijl de rentmeester over niets praatte dan over den slechten oogst van het vorige jaar. Toen het eindelijk den heer rechter was plukt, het terrein voor zijn moord- en roofgeschiinleniw vrij te krijgen, om deze met alle bijzondere »>u» standigheden te kunnen inededeelen aan hrt ge- eerde gezelschap, toen hoorde men een waven over de kiezelsteenen van het ruime vom plein rollen en een vreemdeling, die zich zelf wilde voorstellen, het zich bij de gravin aandienen. Men was ten hoogste verwonderd en liet liera binnenkomen. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1