Bimicnlandschc Berichten. ï-v< De oflicieele Serawak-Gazctte bevat een hoofdartikel tot verdediging der inlijving van hrt tot het rijk van Broenei (Noord-Borneo) behoorende Lirnbang-gebied. De reeds bekende redenen worden daarvoor aangevoerd, met bijvoeging dat de sultan van Broenei bezig was eene gewapende macht uit te rusten om de oproerige Limbang-hoofden, die in geen vijf jaren cijns betaald hadden, te tuchtigen. Groot verlies van mensehenlevens en van geld zou daarvan het gevolg geweest zijn. Dezelfde mail brengt een in waardige be woordingen gesteld protest van den sultan, tegen de gewelddadige, met Het verding strij dige inlijving van Limbang, waardoor radja Ibouke meer macht over des sultans gebied verkrijgt dan koningin Victoria zelve. De sultan zegt dat de radja den buurman had moeten bijstaan, in plaats hem zijn land af te nemen. De zaak komt in het Purlement ter sprake. Aan tie regeering zal gevraagd worden, of zij, ingevolge de bepalingen op het protectoraat, de handelingen van radja Brooke goedkeurt of niet, B E h Q I E. De verkiezingen van de helft der leden van de provinciale raden, die moesten aftreden, hebben in het geheels land plaats gehad- Behoudens enkele veranderingen van weinig beteekenis, is de verhouding tusschen de beide partijen dezelfde gebleven. De clericalen behielden de meerderheid in zes en de libe ralen in drie provinciën. SPANJE. Luidcns bericht uit Madrid, heeft de minis ter van financiën met de Spaansche Bank eene overeenkomst gesloten betreflende de uitgifte van 120 millioen peseta's in 5 pCts. schatkistbiljetten. Deze leening geschiedt om den minister van financiën in staat te stellen de vermeerdering der vlottende schuld en andere aanzienlijke uitgaven, welke nog niet gedekt zijn, te bestrijden. De openbare in- sclirij ving zou den 15n Juni worden opengesteld. ITALIË. Uit Rome wordt gemeld dat de regeering het voornemen heeft het aan de familie Gari baldi behoorende eiland Caprera te koopen voor 1 millioen lirehet stoffelijk overblijfsel van den grooten generaal zou dan naar Rome Worden overgebracht. SCHIEDAM 28 Mei 1890. Zaterdagavond reed H, M. de Koningin en H. K. 11. de Prinses in een Victoria, bespannen met twee paarden, toen de paarden op de boogie van het station het Loo van den locaal- trein schichtig werden. 11. M. sprong uit het rijtuig en hielp ook de Prinses er uit, maar zij struikelden beiden over den sleep van 11. M. en vielen op den grond. Opgestaan zijnde liepen beiden spoedig naar het paleis Het Loo, dat in de onmiddellijke nabijheid was, en kwamen met den schrik vrij. Men schrijft uit Apeldoorn, dd. 26 Mei Hedenmorgen (2den Pinksterdag) werd de godsdienstoefening voor het eerst in de nood kerk gehouden. Het is een zeer doelmatig houten gebouw, dat ongeveer 1500 mensehen kan bevatten. In de Koningsbanken waren ook dezen morgen II. M. de Koningin en H. K. H, de Prinses-, vertegenwoordigd. Als vooi ganger trad op ds. Hattink. Dezen avond hadden de bewoners van Apeldoorn en de vele vreemdelingen, die hier waren, bet genoegen II. K. II. de Prinses te zien rijden met baar vier ponies, die door Haarzelvc gemend werden. De minister van binnenlandscbe zaken heeft de navolgende aanschrijving gericht aan 's Ko- jjiugs commissarissen in de provinciën: vHerhaaldelijk komt het voor, dat de Necler- landsche werklieden door berichten in de nieuwsbladen of door daartoe uitgezonden agenten, soms met de verstrekking van reis geld voor de heenreis, naar Duitschland ten behoeve van industrieele ondernemingen wor den gelokt, terwijl bij hunne aankomst ter plaatse blijkt, dat zij daar niet gebruikt kun nen worden. »Het is daarom geraden, dat die werklieden, alvorens op zulke berichten en voorspiegelin gen der agenten af te gaan, óf zelf öf door tusschenkomst van den burgemeester hunner woonplaats, zieh tot den Nederlandschen con sul n de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om inlichtingen wenden omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen aldaar. »Ik heb de eer Ull.Ed.G. te verzoeken, de burgemeesters in uw gewest uit te noodigen, aan het bovenstaande in hunne gemeente zoo vee! mogelijk bekendheid te geven en hunne bovenbedoelde tusschenkomst te verleenen," Naar het Dagblad verneemt, is bij den Raad van State de regeeringsvoordracht inge komen tot herziening der gemeentewet, voor zoover de regeling der gemeente-belastingen betreft. De adjudant en particulier-secretaris des Konings, generaal-majoor graaf Dumonceau, is benoemd tot groot-oïïicier der kroon en opper-hofmaarschülk. Tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw zijn benoemd de hoerenjhr. Ilurtsen, direc teur der Hollandsche sociëteit van levens verzekering te Amsterdam, de professoren P. van Geer en Van Pescli en mr, Beaujon te Amsterdam, De Ilaagsche correspondent der Ar. Gron. Cl. meent, dat onze Staten-Generaal zich geenszins verplicht zullen moeien achten om zich, nu de minister van buitenlandsohe zaken eenmaal de fout begaan heeft, bij de zaak neder ie leggen. AVant, zegt hij, er is eene geheel andere oplossing mogelijk, die beide partijen zou kunnen bevredigen en die de eer der wederzijdsche rijken ongerept zal laten. Bedrieg ik mij niet", zoo schrijft hij, »dan is de grensquaestie reeds jarenlang aanhangig en heeft indertijddegouverneur van Suriname, het Kamerlid Sinidt, in overleg met den Franschen gouverneur van Cayenne eene regeling ontworpen, waarbij onze aanspraken werden erkend op het betwiste terrein, de bovenloop van deMarowijne werd vastgesteld, maar aan de beide regeeringen het recht werd gegeven tot uitgifte van concessies voor de gouddelverij op het grensgebied der weder zijdsche bezittingen en tot heffing van mijn rechten bij ontginning. Op die wijze werden ons recht en onze eer ten volle in het oog gehouden, maar slechts een financieel voor deel aan onze tegenpartij toegestaan. Waarom het niet tot de sluiting van die overeenkomst is gekomen, weet ik niet, maar zoolang niet gebleken is, dat men langs dezen weg niet tot een vergelijk kan komen, zie ik niet in, dat Nederland moet toestemmen in eene arbitrage, die zich verder uitstrekt dan tot de vraag welke de bovenloop van deMarowijne is, de Lawa of de Tapanahony." Uit Breda wordt aan de Maasbode geschre ven, dat aldaar het volgende gerucht de ronde doet: »De twee eerste studiejaren der Koninklijke Militaire Academie zouden worden verplaatst naar Den Bosch, zooals men vroeger meende, maar niet naar Nijmegen. Het gebouw der aldaar opgeheven kweekschool voor onderwij zers zou tot militaire school worden ingericht. De ruimte, door de verplaatsing in het gebouw der K. M. Academie ontstaan, zou dan dienst baar worden gemaakt voor opneming der officieren der le afd. krijgsschool (npplicaten). Mocht het gerucht waarheid bevatten, dan zou onze gemeente er gevoelig door getroffen worden." Volgens de laatste berichten omtrent den heer Granier, orkest-directeur der Fransche opera te 's-Gravenimge, is in diens toestand eenige vooruitgang waar te nemen. Z. M. tie Koning heeft inlichtingen doen inwinnen omtrent den toestand van den algemeen geachten zieke. Gedurende de beide Pinksterdagen werden vervoerdper Hollandsche spoor van en naar Den Haag (in locaal verkeer) 24,220 veizi- geis door de Haagsche tramweg-maatij. 58.345; per stoomtram Holt. spoor Den Iluag— Scheveniogen 13-110; (hieronder zijn niet begrepen de reizigers, in rechtstreeks verkeer van Amsterdam, Rotterdam en tus- schengelegen stations), per stoomtram-Rijn- spoor- Ben Haag - Scheveningen 14000 en met don locaal-spoorweg den HaagVoor burg 3048 reizigers. Omtrent do aanleiding tot het instellen eener vervolging tegen mevrouw Bulkley en bet arresteeren volgens de Zntf. Cl. werd ons het volgende verhaald, wat wij echter slechts onder reserve mededeulen. Een tweetal Duitschers zouden hebben gezegd, dat zij van den lieer Hoek de opdracht hadden ontvangen, om mevrouw Bulkley om het leven te brengen. De politie der stad, waar die Duitschers zich bevonden, zouden daarop naar de politie te Freiburg, waar de heer Hoek verblijf houdt, hebben getelegrapheerd, om tegenover hem de noodige maatregelen te nemen Te Freiburg echter, waar men op de hoogte van het vroeger gebeurde was, moet men terug geseind hebben, dat men wèl deed met de twee Duitschers te arresteeren en dezen zouden daarom hebben bekend, dat zij eerst, van mevrouw B. eene som van 3Q,00(J mark hadden ontvangen, om den heer Hoek te vermoorden, maar later, toen zij bezwaar maakten die opdracht te vervullen, zich, op haar verlangen, hadden verbonden te zeggen, dat de heer Hoek hen had omgekocht om mevrouw Bulkley het leven te benemen. Wat er waar is in de beweringen der Duitschers zal de rechter uitmaken, \Arnh. Ct.) Wegens de doorschijnendheid van het zee water gebeurt het tegenwoordig niet zelden, dat men in de haven van het Nieuwediep den bodem hier en daar kan zien. 't Is vaak interessant, het woelen en krioelen van vis- scben en andere waterbewoners daar in de diepte gade te slaan. Dezer dagen kon men op een diepte van ongeveer 21 voet, niet slechts de vischjes langs den bodem zich zien voortbewegen, maar zelfs de schelpjes op den grond waar nemen. In Friesland maken wederom vele personen zich gereed om naar liet verre "Westen te vertrekken. Uit Tjalleberd vertrokken er reeds 30 naar Amerika. Drie knapen uit Leeuwarden, 8, 9 en 10 jaar oud, zijn, zonder voorkennis van hunne ouders, hoepelende van daar naar Heevenveen (6 uren afstand) geloopen. Toen zij bij een kennis te H. aankwamen, heelt deze dadelijk geseind om de ouders gerust te stellen. Den volgenden morgen zijn ze per spoor weer naar Leeuwarden vertrokken. Dat de jon- geus niet vermoeid waren, bleek uit hun verzoek aan den man, bij wien ze te II. aan kwamen, of zij, na eerst liet Oranjewoud bezichtigd te hebben, dan nog denzelfden dag naar Leeuwarden mochten terugkeeren, hetgeen natuurlijk werd geweigerd. J. Stoutenburg heeft zich Maandagnacht, na verschillende tapperijen te hebben be zocht, langs de trambaan te Eist te slapen gelegd. De beenen schijnen over de sporen te zijn gekomen, daar beide door de nacht- tram zoogoed als afgesneden werden, ongelukkige is naar het ziekenhuis te Arn. hem overgebracht, alwaar hij is overleden {U. D.) Van de stoomboot E. M. Amdl, op de lijo RotterdamDusseldorf, is dezer dagen tus schen Emmerik en Uerdingen, terwijl de boot stroom opvoer, een passagier overboord vallen. Men weet niet cf het bij ongeluk of vrijwillig geschiedde. Te Uerdingen werd hy gemist en werden zijn reisgoederen aan de politie ter bewaring gegeven. Amsterdam. Ter bevordering van het plan van den heer J. Nord, arts, officier van gezondheid alhier, betreffende de oprichting van een sanatorium voor borst-en teringlijders, omschreven in zijne brochure: »De longtering en hare behandeling", heeft zich een comité van voorbereiding gevormd (alphabetisch) uit de heerendr. Mendes de Leon en J. Nord, alhier; prof', dr. Van Overboek de Meyer en H. L. Verspcyck, inspecteur van het genees kundig staatstoezicht, te Utrecht; en H. J, Wilson, arts, dir. ofl'. v. gez. 4ste kl, alhier. Nijmegen. Maandagnamiddag ten 1 ure vingen de groote nationale voorjaars-wieler- wedstrijden te Nijmegen, uitgeschreven door den «Aigemeeneu Nederlandschen AViel- rijdersbond", volgens het programma aan, welke aanvankelijk met gunstig weder be kroond werden, doch bij wedstrijd no. 8 ont loste zich tot algemeen leedwezen een fliuke regenbui. De tribune met voorterrein en de beide staanplaatsen waren vrij goed bezet» De uitslag was als volgt: No. i. Nieuwelings-wedstrijd van meet voor veiligheidswielers. Afstand 1609 meter. 1e. prijs J. A. Pool Jr., te Nijmegen, in 3 min. 1V» sec2e. prijs W. J. van den Bosch, te Wageningen, in 3 min. 57, sec.; 3e prijs K. Smits, Waalwijk, in 3 min. 6'f, sec. No. 2. Wedstrijd met voorgift voorhoog® tweewielers; afstand 3000 meter 1e prijs- j372" Arnhem, in 3 min. 39'/)2e prijs H. Roosdorp, Amsterdam, in 3 min. 4271 sec.; 3e prijs A. A. Stheeman, Amersfoort, in 3 min. 43'/,. No. 3, "Wedstrijd van meet voor driewie lers. Afstand 4000 meter. Ie prijs II, M, Stroethoff, Amsterdam, in 8 min. 217, sec.; 2e prijs H. L. Raland, Deventer, in 8 min, 24 sec.3e prijs M. Adier, Amersfoort, in 8 min. 287. sec. No. 4. Wedstrijd met voorgift voor veilig heidswielers; afstand 2000 meter. Ie prijs II. Roosdorp, Amsterdam, in 3 min, 27'/. sec.2e prijs H. L. Raland, Deventer, in 3- min. 287, sec.; 3e pry's J. J. Ott Bultman, Haarlemmermeer in 3 min. 287, sec., zoo dat het verschil op den tijdmeter niet was. aan tc geven voor de laatste twee. No, 5. Nieuwelings-wedstrijd van meet voor tweepersoons-driewielers. Afstand 3ÜÜ0' meter. '1 e prijs K. Smits, Waalwijk, en J. Ver linden, Vlijmen, in 6 min. 4'/,2e prijs P. A. Barteis, Rotterdam, en P. J. Willemse, Kra lingen, in 6 min. 67, sec. No. 6. Beslissing van no. 4 (zie boven). No. 7. Nieuwelings-wedstrijd van meet- voor hooge tweewielers. Afstand 1609 meter,- le prijs H. J. Wolter Jr., Amersfoort, in 3 min. 16 sec; 2e prijs «1798», Arnhem in 3 min. 227, sec.3e prijs R. de Groot, Wage ningen, in 3 min. 237, sec. No. 8. Wedstrijd met voorgift voor drie wielers. Afstand 3000 meter. 1e prijs H. bl, Stroethoff, Amsterdam, in 3 min. 477, sec.; 2e prijs K. Pander Jr., Haarlem, in 3 min. 50r/s sec. No. 9. Hoofdwedstrijd van meet voor veiligheidswielers en hooge tweewielers» Afstand 7000 meter, le prijs W. G. DelBaere»- Alfen R. R( 3e pr. No. (Zie b No. persoc le pr Wille foort, Flii ditma bleef. De stellin namel waren weder vange den d 0*e der Si Jersey graphi de io menig ongevi oorspr orders slechts tnaguz vestigt vleugel dak ov fabi iek kanton bewaar waren Do belemiT Rcec gemaal tuig to toonste nijverb aantal voor di bestaan breiden tegen i gemeld neming aantal

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2