tegen zijn-gezag -waren opgestaan, te onder drukken. Intusschen komt deze sultan op tegen de onrechtmatige daad van den Lim- bangschen rajah. De quaestie zal in het Britschc Parlement ter sprake worden ge bracht. OOSTENRIJK. Men begint te twijfelen aan het tot stand komen van het compromis tusschen de Czechen en Duitschers. SPANJE. Bij de behandeling van de staatsbegrooting in de Kamer zeide de minister dat de uit gaven met 1,663,400 pesetas waren toege komen en dat een koninklijk besluit nopens de uitgifte van 160 niiilioen schatkist-obligatiën aan de Kamer zal worden medegedeeld. Te Madrid is een comité gevormd voor de feestelijke herdenking in 1892 der ontdekking van Amerika. Dit vierde eeuwfeest zal in Spanje worden gevierd te Madrid. Valladolid, Palos, La Rabeda en Huelva. Het comité zal handelen in overeenstemming met het gou vernement en het zal ook de medewerking inroepen van de Spaansch-Amerikaansche republieken, voornamelijk om te Madrid eene tentoonstelling te houden. Ook te Genua, de geboortestad van Colum bus, zal het eeuwfeest worden gevierd, Een standbeeld van Columbus staat er al, maar de standbeelden van Garibaldi en den hertog van Gnlliera zullen bij die gelegenheid wor den onthuld. De componist Franchetti zal eene opera maken, waarvan de tekst aan het leven van Columbus is ontleend. Een geogra- phibch en historisch congres zal worden gehou den; het huis, waar Columbus is geboren, zal worden hersteld, enz. PORTUGAL. Uit Lissabon wordt bevestigd, dat alle leden der expeditie, welde onder leiding van den bekenden reiziger Balladem in de nabijheid van het Nyassameer onderzoekingen deed, door de inboorlingen zijn vermoord. B U L G A R IJ E. Volgens een nader bericht is de eisch van den procureur-generaal tegen Panitza de doodstraf, tegen de kapiteins Takes, Thavrof en Kissimof van een maand tot een jaar arrest, en tegen Mattef, Rizzof enArnoudolï van drie tot vijftien jaar gevangenisstraf. AMERIKA. De gezondheid van president Harrison geeft tot ernstige bezorgdheid aanleiding. Hij lijdt aan een hartkwaal. De heer Gieen is gisteren scheep gegaan naar Londen als overbrenger eener memorie van de ingezetenen van New-Foundland over de visscherij-quaestie, gericht aan de Britsche regeering. President Harrison heeft aan den Senaat een schrijven gezonden betreffende het voorstel van het congres der drie Amerika's, dat in dit jaar te Washington is gehouden, tot het oprichten van eene internationale Ameri- kannsche Bank. L'e minister van buiten- landsche zaken, de heer Blaine, voegde daarbij een ontwerp, waarin de voorwaarden, op welke eene dergelijke Bank kan worden opgericht, worden medegedeeld. Volgens dépêches uit New-York is de Chineesche mandarijn Lew-ing, gemachl-gde van het syndicaat tot aanleg van Chir.'esche spoorwegen, aldaar aangekomen om het materiaal te koopen voor zeshonderd mijlen spoorweg, benevens twee electrische stads- sporen. Biimenlandsche Berichten. SCHIEDAM 80 Mei 1S90. H. M. de Koningin heett voor een belarsg- rijk aantal loten deelgenomen in de verloting, verbonden aan de tentoonstelling van schil derijen van levende meesters aan den Bosch- juuit te VHage, Laatstelijk werd op deze tentoonstelling, die zich voortdurend in een druk bezoek mag verheugen, aangekocht no. 390, »Oogst", van C. A. 3. Schermer. De tot grootolïicier des Konings en opper- hofmaarschalk benoemde generaal-majoor g graaf Dumonceau blijft als adjudant en par ticulier secretaris des Konings aan Zr, 'Ms. dienst verbonden, maar wordt als secretaris der holcommissie vervangen door-den hof maarschalk baron De Constant Rebecque. Aan jonkvromve C. M. baronesse wan Heemstra is, op haar verzoek, eervol ontslag' verleend als hofdame-honoraire bij het Huis van'H. M. de Koningin. Het bericht, als zouden de legerwetten nogmaals in den ministerraad een onderwerp van beraadslaging hebben uitgemaakt, is on juist. (Stand.) De minister van buitenlandsche zaken, jhr. Hartsen, 's van zijn verlofreis uit Wies- baden in de residentie teruggekeerd. Blijkens bij den minister van buitenlandsche zaken van 's Konings minister-resident te Madrid ontvangen bericht, zullen van stroohulzen, ter verpakking van flesschen bestemd, bij invoer in Spanje niet meer de rechten geheven worden ten aanzien van bewerkt'stroo vastgesteld, maar die vermeld onder tariefpost n°. 265 voor onbewerkt stroo of beostenvoeder, d. i. 0 45 peseta's per 100 kilo. De afgetreden gouverneur van Curasao, de heer N. van den Brandhof, is in Europa aangekomen en wordt binnen eenige dagen te 's-Hage verwacht, waar hij zich metter woon denkt te vestigen. De heeren J. B. Snellen, F. A. van Hall, C. P. Metelerkamp en F. Schwiep, concessi onarissen van een korteren spoorweg Am sterdam—Rotterdam, hebben zich tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend met een adres, waarin zij hun grieven tcgen£ de aanhangige spoorweg-overeenkomsten uit eenzetten. Zij hebben gemeend in dezen niet hande lend te moeten optreden, alvorens de plannen der regeering volledig bekend en toegelicht waren. Zij vertrouwen, dat nu voldoende blijkt, dat Amsterdams handelsbelangen beter en zekerder zijn gewaarborgd door de uitvoering hunner concessie dan door de thans aanhangige regeeringsplannen. Alle deskundigen op spoorweggebied, zeg gen zij, veroordeelen zonder uitzondering het hoofdbeginsel der wetde exploitatie van éen spoorweglijn door twee concurreerende maatschappijen. Nergens, waar het onder dezelfde omstandigheden is beproefd, heett het goede resultaten opgeleverd, en zelfs de regeering is niet in staat geweest, evenmin als de voorstanders der voorgestelde regeling, dit hoofdbezwaar te onvzenuwen, een bezwaar, dat een ernstig gevaar voor den handel dreigt te worden, omdat het onvermijdelijk tot een volledige samenwerking der twee overblijvende maatschappijen moet leiden, of tot staats-exploitatie, beide doodend voor alle concurrentie, welke laatste voor den handel hoog noodig is. De St.-Ct. no. 122 bevat het plan der 334ste Nedeiiaudsche Staatsloterij. Van de loten worden de nommers 1tot en met 10.500 voor alle klassen, en de nommers 10.501 tot en met 21,000 van klasse tot klasse uitgegeven. De trekking der 1e klasse vangt aan den 21n Juli a. s., terwijl de laatste 100 nommers op Zaterdag 11 October a. s. zullen getrok ken worden. Het publiek wordt gewaarschuwd tegen beschadiging der loten, daar weigering van uitbetaling tier prijzen en premiën hiervan het gevolg kan zijn. Den lln Juni a. s. zal aan het departement van waterstaat worden aanbesteedhet onder houd en herstel der rijks-rivierwerken van de Nieuwe Maas, het Scheur en aan den Hoek- van-IIollantluitmakende den waterweg langs Rotterdam naar zee, van t Juli 1890 tot en met 30 Juni 1891, in twee perceelen. 'Raming: le perceel f17,700, 2e perceel f. 131,000. Door een aantal kooplieden in porselein, aardewerk, glas enz. is een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin verzocht wordt fret wetsontwerp, houdende bepalingen omtrent de heffing van invoerrechten naar de waarde der goederen en omtrent de statistiek van den in-, uit- en doorvoer, niet aan te nemen. De heer H. J. Bool, 'lid van de Tweede Kamer en wethouder te Leiden, woonde gis teren na zijne ziekte weder voor het eerst de zitting van den gemeenteraad by. Haatscbajppy tot Nut van 't Algemeen. 104e algemeene vergadering, Dinsdag jl. ge houden in het gebouw »Stroucken" te Amsterdam. Uit het verslag van het hoofdbestuur over bet afgeloopen jaar bleek, dat de statistiek betreffende het ledental der my. eene kleine vermeerdering aanwees. Aan het einde van dit dienstjaar zal het ledental bedragen onge veer 161,000 tegen 159,000 in 1888/89. De periodiek aftredende leden van het H.B. W. F. Loman, te Amsterdam, en mr. K. M. G. de Meijier, te Arnhem, werden vervangen door de h.h. mr. H. J. Kist, te Amsterdam en mr. C. H. B. Boot, te Rot terdam; tot voorzitter werd, in plaats van mr. G. A. van Hamel, door het H.B. uit zijn midden aangewezen mr. W. H. K. Mouthaan. De toestand der financiën is betrekkelijk gunstig te noemen. Van de machtiging aan het H.B. verleend om f 11.000 van het kapi taal der mij. te verzilveren, behoefde geen gebruik te worden gemaakt; integendeel bleef er een saldo over van f 1638.51, terwijl de som van f 16,000 in prolongatie belegd bleef. Aangaande bet batig saldo van de rekening der vroeger voorgenomen stichting eener kweekschool voor bewaarschoolhouderessen, vastgesteld op f 3025.45 besloot de vorige algei'i verg. dat dit zou ten goede komen aan de kweekschool voor bewaarschoolhoude ressen te Leiden. De comm. van onderzoek naar hetgeen in verschillende gemeenten ter verkrijging van verbeterde arbeiderswoningen is geschied, giiig iu het afgeloopen jaar voort met haren be langrijken arbeid. Daarentegen mocht de comm. van onderzoek naar den toestand en de werking van de zieken- en begrafenis fondsen hier te lande er niet in slagen haar voornemen ten uitvoer te brengen, om in den loop van dit dienstjaar haar rapport om trent de begi afenisfondsen iu te zenden. De heer mr. A. Kerdijk, die zich heeft belast met het onderzoek betreffende de vraag in hoever, in verband met toestanden in den vreemde, regeling van het leerlingwezen voor ons land aanbeveling verdient, heeft dat on derzoek ingesteld, doch zijn rapport nog niet ingediend. Hoewel het H.B. het bewys van instem ming waardeert, dat het omtrent het streven der mij. naar de mogelijkheid om in ons land een aantal bureaux voor het onderzoeken van levensmiddelen opgericht te krijgen, is tot zijn leedwezen tot dusver van het vesti gen dezer bureaux door gemeentebesturen of het bevorderen daarvan door andere col leges tot heden niet gebleken, al blijft de hoop leven, dat sommige dezer besturen liet goede voorbeeld, door de hoofdstad indezen gegeven, zullen volgen. Krachtens opdracht, hem door de vorige algem. verg, verleend, heeft het H.B. zich over het destijds aanhangige wetsontwerp tot gedeeltelijke herziening der-toet op het l.g, tot de beide Kamers gewffend. 'Nu liet'ont- wefrp wet is geworden, rijst de vraag, wat de mij. te doen staat tot voorkoming van de nadeelen, welke van de uitvoering der wet het gevolg kunnen zijn voor eene deug delijke volksontwikkeling. Het antwoord hierop vindt men in voorstel VIII van den beschrijvingsbrief %ov deze vergadering Van de gelegenheid, den departementen aangeboden, om door sprekers, daartoe door het H.B. uitgennodigd, eene voordr. te doen houden over onderwerpen, welke door het H.B. worden vastgesteld en die in verband staan met het streven der mij., werd een ruim gebruikgemaakt. Aangevraagd weiden 146, gehouden evenwel slechts 142 voor drachten, 4 werden door onvoorziene omstan- digheden niet gehouden. Aan de redactie van eenige kleine geschrif ten werd door het H.B. veel zorg gewyd. In zijn streven, om door daartoe bevoegde schrijvers, in populairen vorm, onderwerpen van algemeen en actueel belang te doen be handelen, is het niet ongelukkig geslaagd. Omtrent de Tooneelschool zullen de depar tementen met belangstelling vernemen, dat de school blyft bloeien en, zoowel in den voorbereidenden cursus als bij het vakonder wijs, door een bevredigend aantal leerlingen, benevens eenige hospitanten, wordt bezocht. De linaucieele steun, door de mij., krach tens besluit der algem. vergadering van 1883, voor zeven jaren aan de Rijksschool voor Kunstnijverheid verleend, is ten einde. Daar entegen werden door de Mij. nog tal van subsidiën of bijdragen aan vele nuttige instel lingen verleend. Het H. B heeft niet geaarzeld zijne adhaesie te betuigen aan de oprichting eener Rederl. vereeniging tot voorkoming van ongelukken in fabrieken en teerplaatsen om op deze wjjze aan de totstandkoming der vereeniging mede te werken. Dinsdag jl, werd te Amsterdam de alge meene vergadering gehouden van de vereer,'- ging s Volksonderwijs", die geleid werd do >r den heer mr. H. Goeman Borgesius. Deze opende de vergadering met eene rede, waarin hij eenige critische beschouwingen gaf over de thans vigeerende onderwijswet en over de eerste regeeringsdaden van den mi nister van binnenl. zaken met betrekking tot het onderwijs. Hij wees er op dat de vereeniging de nadeelen, aan het openbaar onderwijs berokkend, door krachtige samen werking moest tegengaan. Deze rede werd met applaus begroet, Drie en vijftig afdeelingen waren aanwezig, Uit het jaarverslag bleek o. a. dat er ia het afgeloopen jaar een opgewekt leven in de vereeniging was te bespeuren. In verschil lende afdeelingen klom het aantal leden, dat thans 6620 bedraagt tegen 6405 einde lt-89. Het getal afdeelingen steeg van 126 op 430, dat der correspondentschappen van 25 op 30. De twee aftredende leden van het hoofd bestuur, de heeren D. André de la Porte, te Haarlem, enW. deMeyier, te Wormerveer, werden herkozen. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er een nadeelig saldo in kas is van ongeveer f 1000. Ten vorigen jare was er een batig saldo van f800, dat geheel is ingeslonken. Daarenboven moest f 500 uit de spaavbank genomen worden, waarvan nu nog f369 over is. Na de benoeming van een lid der finan- cieeele commissie komt aan de orde een voorstel van het hoofdbestuur, in verband met een voorstel aan de Nutsvergadering, om gezamenlijk de nadeelen, te wachten uit de nieuwe onderwijswet, zooveel mogelijk te- voorkomen, door behoeftige ouders te steunen in de kosten van het onderwijs hunner kin deren aan de openbare school en door ver schillende andere middelen. Bij zamenwerkc»

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2