Binnen 1 autisclie Berichten. c STATEN-GENERAAL. vlugschrift over zyne aftreding zal uitgeven, ontmoet hier voorloopig nog geen geloof en •wordt gewantrouwd. Ook in den boezem der socialistische partij in den Rijksdag heerscht oneenigheid. Dien tengevolge zullen twee harer leiders, Bebel en Auer, naar Berlijn verhuizen, teneinde gemeenschappelijk de redactie van het orgaan der partij, het Volksblatt, te voeren. Te Zanzibar zijn uit Uhumi, in Ussukuma, brieven ontvangen van Peters en Tiedemann, van 13 April, meldende dat beiden zich in •welstand bevinden en tegen het laatst van Juni op Zanzibar hopen aan te komen. OOSTEN» IJ K. De commissie uit den Landdag voor het Duitsch-Czechisch vergelijk heeft het voorstel omtrent de landbouwraden goedgekeurd, maar de behandeling der overige punten van het vergelijk tot hare volgende bijeenkomst uit gesteld. Onder voorzitterschap van keizer Frans Jozef heeft het ministerie eene vergade ring gehouden, teneinde te spreken over de bezwarenwelke het Duitsch-Czeehi- sche vergelijk in den Boheemschen Landilng ondervindt. Dnnr de verwerping van dit ver gelijk der regeering inderdaad zeer ongelegen zou komen, werd besloten, dat de minister president, graaf Tatifte, zelf naar Praag zal vertrekken, teneinde zijn invloed ten hehrnve van de aanneming aan te wenden. Dat bet vergelijk door de jong-Czr.-hen verworpen kan worden is onmogelijk. ,ien de oud-Czechen en Duitschers, dit ;roote meerderheid in den Landdag heziiw.i, een drachtig blijven. Van de oud-Czechen begin nen echter velen te aarzelen, want door het heftig verzet der jong-Czechen, die hen bij alle kiezers als de verraders der nationale zaak voorstellen, vreezen zij hun invloed bij het grootste gedeelte der Czechen te verlie zen, indien zij zich met de Duitschers tot éene partij vereenigen. Harerzijds doet echter de regeering haar best om het den oud-Czechen duidelijk to maken, dat zij toch op den duur met de jong- Czechen moeten breken. De jong-Czechen zijn radicalen en panslavisten, die bet liefst Bohemen van Oostenrijk zouden afscheiden, terwijl de oud-Czechen grootendeels loyale conservatieven zijn, wien de belangen der Oostenrijksch-Hongaarsche landen zeer ter harte gaan. Vandaar dat de regeering haar best doet, de oud-Czechen over te halen zich geheel bij de Duitschers aan te sluiten, en naar alle waarschijnlijkheid zal dit graaf Taufle ook gelukken. NOORWEGEN. De ytortingh heeft het voorstel tot invoe ring van het vrouwen-stemrecht verworpen. RUSLAND. De Italiaansche kroonprins heeft te Moskou den eersten steen voor het nieuwe stadhuis gelegd. De aartsbisschop heette hem in het Latijn welkom en hield hem het Grieksche kruis voor, dat de prins kuste. Te Moskou wordt naar aanleiding daarvan al dadelijk van huwelijksplannen gesproken. Prins Victor Emmanuel zou, zegt men, be stemd zijn, in het huwelijk te treden met grootvorstin Xenin, oudste dochter van den czaar. Als vermoedelijke opvolger van den binnen kort aftredenden Russischen minister van buitenlandsche zaken, Von Gïers, wordt vorst Lobanow Rostowski genoemd. Volgens bericht uit Petersburg. is de regeering voornemens te verbieden aan schepen, die een vreemde vlag voeren, tussehen Russische havens in de Oostzee en in de Zwarte zee te varen. Op het oogenblik is het zul ken schepen enkel verboden op ge noemde kusten te ankeren. SPANJE. De Kamer van afgevaardigden heeft, bij de behandeling der begrooting van financiën, de amendementen der conservatieven verworpen met 71 tegen CO stemmen. B U L G A It IJ E. De krijgsraad heeft majoor Panitza ver oordeeld tot den kogel, doch hem aanbe volen in de genade van den vorst. KalobkofT werd tot 9 jaren gevangenisstraf veroordeeld; aan G andere officieren werd van 3 tot G jaren gevangenisstraf opgelegd. A H E K I K A In den staat Alabama zijn ernstige wan ordelijkheden uitgebroken. Eenige blanken hebben nl. eene negerin met zweepslagen gestraft, waarover hare rasgenooten zoodanig in woede zijn ontstoken, dat een bloedig ge vecht daaruit is voortgevloeid. Zelfs vreest men een algemeenen negeropstand. De memorie van beantwoording der regee ring is verschenen omtrent liet wetsontwerp houdende regeling van het militair onderwijs bij de landmacht, voor zoover daarbij de opleiding voor den officiersrangen de hoogere vorming van den officier zijn betrokken. De bezwaren in het verslag ontwikkeld, hebben de regeering in gecnen deele over tuigd dat dit voorstel, wat de hoofdzaken aangaat, op verkeerde of minder wensche- lijke grondslagen zou berusten en dat het de voorkeur zou verdienen daarvoor andere beginselen, dan waarvan in het voorloopig verslag sprake is, aan te nemeD. Zij blijft integendeel, na rijpe overweging van het aangevoerde, van oordeel dat door bekrach tiging van dit wetsontwerp het voor het leger zoo hoogst belangrijke vraagstuk der vorming van het officierskorps, op alleszins bevredigende wijze zal worden opgelost, en zij zou het ernstig betreuren, indien eene voorziening in de reeds geruimen tijd ep algemeen erkende leemten van de tegen woordige regeling achterwege zou moeten blijven, uithoofde van verschil van gevoelen nopens tje middelen die daartoe moeten wor den aangewend. Uitvoerig beantwoordt de memdrie o. a. de nota's van de heeren SeyfTardt en Roose- boom, De regeering meent, in strijd met rie opinie van den heer SeylTardt, dat de wis kundige kennis der aanstaande artillerie- en genie-officieren geen vermindering gedoogt, en dat dus aan de toekomstige kon. mil. academie die wiskundige opleiding in den zelfden omvang zal moeten geschieden, als bij de tegenwoordige het geval is. Bij de wijzigingen in het ontwerp gebracht is o. n, liet doel der hoogere krijgsschool omschreven, nl. tot vorming van officieren o. in algemeen krijgskundige richting; als mede voor de hoogere troepenleiding en voor den dienst bij den generalen stafb. voor den intendance-dienst. Voorgesteld wordt nu om bij algemeenen maatregel de plaatsen te bepalen, waar de inrichtingen van militair onderwijs gevestigd zullen worden. In een nieuw artikel zijn overeenkomstig het. denkbeeld van den heer Rooseboom regelen gesteld voor de toelating tot de hoogere krijgsschool. Meu zal vijf jaar als officier in denzelfüen rang moeten hebben gediend. Blijkens het voorloopig verslag omtrent het ontwerp tot goedkeuring van de op 15 Nov. 4889 te 's-Gravenhage uitgewisselde verkla ring met het Duitsche rijk. nopens de van weerszijden te nemen maatregelen tegen den zoogenaamden handel in vrouwen en meisjes, juichte de groote meerderheid der leden de strekking van het ontwerp zeer toe. Slechts enkele leden die de inmenging der overheid op het gebied der prostitutie wenschten te beperken tot een verscherpt toezicht op de bordeelen, konden zich daarmede niet ver eenigen. De afzonderlijke artikelen der verklaring gaven tot verschillende opmerkingen aanlei ding. Enkele der daarbij opgenomen bezwaren waren in de oogen van eenige leden zoo overwegend, dat zij verklaarden de overeen komst, zooals zij nu luidt, bezwaarlijk te kunnen goedkeuren. SCHIEDAM, 81 Mei 1890. Het antwoord van Z. M. den Koning op het klachtschrift van mi. B, H. J. Gallandat Huet, te Haarlem, luidt als volgt: »De minister van binnenlandsche zaken, krachtens machtiging van 1 Mei jl„ No. 26, beschikkende op het klachtschrift van mr, R. H. J Gallandat Huet, lid van den raad der gemeente Harvlem, behelzende beschul digingen tegen den burgemeester dier ge meente; «Gezien de daarop ingekomen ambtsberich ten en het adres van J, ~W. M. van de Poll en 21 andere leden van genoemden gemeen teraad, waarbij zij verklaren met het door hun medelid ingediend klachtschrift in geeneu deele te kunnen instemmen Geeft namens den Koning, aan den adres sant mr. R. II. J. Gallandat Huet te kennen, dat zijne klachten over en beschuldigingen tegen den burgemeester van Haarlem, voor zoover deze handelingen betreffen die niet- vallen buiten de beoordeeling der regeering, bij onderzoek ongegrond zijn bevonden." Afschrift dezes zal gezonden worden aan 's Konings commissaris in Noord-Holland, ter kennisneming en ter uitreiking aan de adressanten, en aan den burgemeester van Haarlem. 's-Gravenhage, 19 Mei 1890. (get,) De Savornin Lohman'. Woensdag hield de Vereeniging ter bevor dering van de Ned. visscberij" haar jaar-verga dering te Dordrecht. Vertegenwoordigd waren 8 afii., waaronder Seheveningen en twee correspondentschappen. De voorzitter, C heer De Ridder, burge meester van Katwijk, heette de afgevaardig den hartelijk welkom en gaf een overzicht vau het doel en de werking der vereeniging- O. a. besprak hij het nut van een hier te lande te houden visscherij-tentoonstelling. Uit het verslag van den secretaris-penning meester, de heer Vijgh te Leiden, bleek, dat de proef met het houden van een beurs te Amsterdam, ten behoeve van reeders, visch- handelaars. scheepstimmerlieden enz. niet aan de verwachting had beantwoord. De geldmiddelen verkeeren in goeden staat. De begrooting voor 1890 is vastgesteld in ont vangst en uitgaaf op f'1173. De 5 leden van het hoofdbestuur, die moesten aftreden, wer den herkozen. Een voorstel van de afdeeling Seheveningen, luidende »De algemeene vergadering besluite de pogingen te steunen, die door de permanente commissie te Seheveningen bij den gemeente raad te 's-Gravenhage worden aangewend ter verkrijging van een visschershaven" werd by acclamatie aangenomen. Het beterif. bruikei palinge van hi ingsleii deeling vischte rechtm doordie vond v de gevi toebehc zoo spo worden De 1 verklaai Van de waarme stemde, aan het gingen eener t den mii de wat attent g palinger srnef, is mij een raadsel. Dat echter alles, wat ik Iiut van mij zelf vertel, waarheid is, zullen deze papieren en deze wissels op de eerste banken van Europa uitmaken." De papieren en wissels gingen van hand tot hand. Krtimnbiegol vooral las allo papieren van boven tot onder en omgekeerd en wist in zijne ver legenheid niet, waar zich te bergen. De gelaarsde dokter begon daarentegen «Wie niet kan zien, dal dit scliedebje van den aap Rtbi is, heeft geen oogen in zijn hoofd. 'Zei ik het u niet, mijnheer da lechtei Abnormaliteit, groote abnoimaliteit, wanstaltigheid bijna, heb ik gezegd. Maar gij wildet van niets hoeren »Och, gij hebt goed pralen hernam Kiumm- biegel, van ergernis rood als een kreeft. »Ik weet waaiachtig niet oWut ik niet begrijp, zal ik u zeggen viel Cassina hem in de rede. »Ik kom vol vreugda hierheen om mijn kind en mijn familie te omar men en beu rijk te maken; daar hoor ik dat iemand in het woud is vermoord. Vol angst het kon immers een van mijn bloedverwanten zijn, bi) wien men geld had ontdekt, reis ik verder; ue hut ib verlaten en in wanorde, een ie voortva rende rechter heeft jnijn arme familie in boeien geklonkpn, een onbeduidende arts eert apenge- raamte aangezien voor dat van een inensch »En wat het ergste is, de gevangenen zijn nog niet in vrijheidriep Sulis nu met vlammende oogen en aanmeikclijk verlicht hart. »Kons, mijn heer de iechter, loop wal ge kunt en haal de onschuidigen uit hun kerker sik Ik zelf zou dat gemeene volk En, die menschon zijn in staat, om het mij te doen ontgelden sZal ik hen bevrijden?" riep Salis vol ijver. »Ach, mijn waarde baron, wanneer gij mij die weldaad zoudt willen bewijzen.... Hier zijn de sleutels.... Gij, portier, ga mee en doe wat de baron u beveelt" Sulis was reeds weg. De gevangenbewaarder sprong hem na, de trap af, Gedurendo den tijd, dat de baron en de portier afwezig waren, bleven de gasten in druk gesprek. De giavin en Kind waren vol oplettendheid voor den vreemden professor. Daar stormde de portier weer binnen. «Zij komen 1" liep hij, naar adem snakkend, sZij volgen mij op den voet. Maar wanneer het niemand liet hoofd kost, moet ik toch zeggen, dat hot zeer veidaeht is iWat is verdacht?" viel Krummbiegol hem vol vuur in de rede. #Zog alles maar, wat gij weot Wees onbeschroomd! Wat is verdacht?" »Datdat mijnheer dc baron met het volk in verstandhouding staatwant toen de vreemde vrouw uit de cel gelaten was, toen toen zijn ze elkaar om den hals gevallen tWat?" riep Cassina. Tripschen stiet een luiden kreet uit. sDie vei rader!" keitnde zij en kneep zich zelf in den arm. vllij! Een baron! En zoo schoon. En zuik een gemeene dievegge, een Bengaalsche dierentemster Nu kwamen ook Salis met de dierentemster, Samuel en alle anderen terug. Samuel vertelde dat hij het goud voor zijn eigen familie had be graven, opdat deze niet te trotsch zou worden. Abel had reeds lang in het hoofd gehad om rij knecht te worden en Eva wilde des Zondags met een kanten muts in iiet woud verschijnen. Dut was hoogmoed en onzin Kumeelen, die niet door bet oog van een naald kunnen gaan! Redelijke armoede was de besie. En daarom had hij den pot beginton. »En dien mun hebt gij in uwe opera wei kol ij k tot een duivel gemuukt?" lachte de schoone gravin den dichter toe. terwijl zij den kolenbrander haar fraai gevormd handje bood. «Daar ziat men eene blanke engelin en een zwarten engel bij elka.r!" zei de dichter, zonder direct de vraag te beantwoorden. De gravin noodigoe het geheele gezelschap op liet souper. In een onbewaakt oogenblik nam pro fessor Cassina Salis ter zijde en zei sin 's hemelsnaam 1 Neem de kleine Italïaansche- Ik bemerk wel, het zal mij toch weinig helpen, wanneer ik sneen" zog!" Salis en Anita werden een hoogst gelukkig paartje. Cassina trok de wereld weer in en liet zijn schoonzoon het beheer van zijn vermogen, Samuel kon echter zijn geliefd woud niet vetlaien, ofschoon hij Abel rijknecht liet worden. Fried rich Kind en de schoone gravin kwamen dikwijls in zijn eenzame woudhut. Dan zong zij soms met haar zilveren stem het gebed van Agatha uit de Freiscliütz. Was de laatste toon in het dichte lomroer weggestorven, dan vouwde Samuel zijn grove handen en placht te zeggen jiMijn lieve God in den Hemel, ik begrijp niet hoe de duivel een duivel kan zijn!" Het Godaard opera zli Te Loi genomen, voor bedi wegens i Een door dank zij Loiuienscl dezer za diensten Sarah twee mei zijn. 'Williare Fortb-bru) met een 1 had van zi, een mach alleen me jaar latei- Zes of eenige jon om en slei Dr. Sell ging naar raadplegen ratie 3 ma dat hij n doch beloi wanneer h De Russ lijk ziek. Een vijfi gestorven broeder, di maken van vrijspraak s plotseling t In Griek sinds jaren worden ten welijke mist ten al sedi doodvonnis, ter van jus te vinden. De doods kenland, rat bare meenir door het vu 5 schouwd. E iHcliter vind on als er i i

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 6