BiniieiilaiHlsche Berichten. Gemengde Berieliten. B E I G 1 E. Als het niet openlijk gedrukt werd, zou men het niet kunnen gelooven, welke leelijke streken liet clerieale Kabinet uithaalt om voor de verkiezing van Dinsdag de kiezers voor zich te winnen. Zoo wordt in de Koop handel, onder den titel><kiesomkooperij", o, n. medegedeeld dat in het arrondissement Gent »15 kiezers van het dorp Nazareth dreigden niet. voor de clericalen te stemmen, ingeval ze niet onmiddellijk een nieuwen steenweg kregen. Des anderen daags stond het bericht in het Staatsblad dat de steenweg was toegestaan" sNa de '15 kiezers von Nazareth zijn '18 kiezers van het niet minder beruchte gehucht Zulte gekomen en hebben heel vriendelijk laten weten, dat de clerieale candidate» hunne stem niet kregen dan ten koste eener spoorweghalte. En bij keerende post kregen zij hunne spoorweg halte." De Jndtipendance Schje verklaart dat blij kens de door haar ingewonnen informaties er geen sprake is van eene verloving van prins Boudewijn met prinses Clementine. OOSTENRIJK. De keizer is gisteren naar Pesth ver trokken. GRIEKENLAND. Het gouvernement heeft bericht ontvangen van de terugroeping van Shakir-paeha. II U I, G A II IJ E. Men meldt uit Konstantinopel, dat op aan vraag van Montenegro de Porte een bataljon troepen zond om de orde te handhaven tus- achen de "Christenen en Muzelmannen op de grens van Montenegro. S E llïl E. Ehem-pachaen Sali-pacha zijn van Prentinu opgerukt met 4 bataljons en een eskadron, om de .Ottomanische troepen, die te Dewitch door de Arnauten zijn ingesloten, te hulp te komen, AMERIKA. Uit Newfoundland wordt gemeld, dat de Franschen thans eene groote gematigdheid aan den dag leggen. De Engelsche en Fransche autoriteiten beijveren zich om de moeilijk heden uit den weg te ruimen, SCHIEDAM7 Juni 1S90. In de New Amsterdam Qazcite te New- York verschijnende van 21 Mei jl. is het bericht opgenomen, dat de «Congregational Club" te Boston den 24n Februari jl. een besluit genomen heeft van den volgenden in houd jDe Club, indachtig do gastvrijheid door de vrije republiek van Holland zoo edelmoe dig betoond aan de pelgrims, die na twaalf jaren te Amsterdam en te Leiden gewoond te hebbenvan Delftshaven ziju uitgevaren op een zeereis welke geëindigd is te Plymouth- rock, beschouwt het als passende dat de leden der Congregational Clubs in alle deelen der Vereenigde Staten zich vereenigen zuilen in dankbare erkenning der Hollandsche gastvrij heid, en dat zij te Delftshaven zullen oprich ten eenig blijvend getuigenis van hun eerbied zoowel voor degenen die deze gastvrijheid verleendenals voor hen die haar genoten weshalve de Club tot alle Amerikanendie te gelijkcr tijd de beginselen en de stichters der beide republieken verceren, de uitnoodi- ging richt om tot dit besluit mede te wer ken." Een comité werd tevens benoemd, bestaan de uit de predikanten W. E. Griffis d. d. en A. Little d, d. en de heeren II. A. Hill F.Wood en T.Weston. Dit comité heeft eene oproeping rondgezonden om voor liet beoogde doel een nationale vereeniging te stichten en zich tot het in ontvangst nemen van bij dragen bereid verklaard. (Met de bovengenoemde rpelgrims" worden be doeld de Engelsche puriteinen, die in 1600 uit Scrooby, in Nottinghamshire, onder aanvoet iug hun ner predikanten Smyth en Ciyltun, in Holland een toevluchtsoord kwamen zoeken. Zij vestigden zich te Amsterdam en te Leiden, waar de beroemde John Robinson hun geestelijke leidsman werd. Zij vonden echter in het overbevolkte Holland niet wat zij zoch ten, en den 22n Juli iö:!0 scheepten een honderdtal hunner, onder den ouderling Wilham Brewster, zich te Delftshaven in aan boord van een Engelsch scheepje, de Speedwell, dat hen naar Southampton bracht. Den On September 1020 werd vervolgens met de Mayflower de reis naar Amerika ondernomen waar zij den -lln November voor de kust van Mas sachusetts het anker lieten vallen en een maand later do volkplanting stichtten, die ouder den gou verneur Carver en den kapitein Miles Standish de kolonie Plymouth werd.) Dezer dagen is medegedeeld, dat van eene dame te Rotterdam hare porteinonnaie met ODgeveer f200 op den openbaren weg ge rold was. De politie is thans tot de ontdek king gekomen, dat zich daaraan hadden.' schuldig gemaakt eene moeder en eene doch ter, die van het gestolen geld een weelderig leven leidden. Zij zijn gearresteerd en in bewaring gesteld. (AT. li. Ct.) Op hul feestmaal, dat da Amerikanen te Londen gegeven hebben ter eere van Stanley, die nog burger is der Vereenigde Staten, is den beroemden reiziger een Amerikaansche vlag en een fraai geschenk der Amerikaansche kolome aangeboden, bestaande uit een ptachlig zilveren schild, 2 voet hoog, en verscheidene honderden onsen zwaar. In het midden bevindt zich een Amori- kaansch wapenschild en daaromheen een reliëf kaart van Afrika in geoxydeerd zilver, waarop de meren en rivieren en da lijnen der reisroute in goud zijn ingelegd. Het overige gedeelte van het schild is gevuld met voorstellingen omtrent Stanley's voornaamste wapenfeiten. Zulk een schild is, naar ons werd medegedeeld, nimmer vervaardigd sedert Hephaestus het door Homerus bezongen schild van Achilles smeedde, en het is waar jammer, dat ook dit zijn Homerus nog niet gevonden heeft. Alle personen, met wie Stanley op zijne reizen in aanraking is gekomen zijn er mede op voorgesteld: lord Napier of Magdala, lord Wolseley, Livingstone, Tippo Tib Stanley's metgezellen op zijn jongste reis, in éen woord: alles wat men er slechts mede in verband kon brengen. Na de aanbieding van dit geschenk hield Stanley een toespraak, waarin hij nogmaals een beroep deed op den ondernemingsgeest van het Engelsche volk, dat zich, naar hij verklaarde, niet mag laten weerhouden, gebruik te maken van de voordeden, welke het in Afrika te openen handelsgebied zal opleveren. (A1. v. d. D.) Het rijk der marketentsters bij het Duitsche leger is uit. In plaats van den kleinen vooraad spijs en drank, dien een marketentster met zich voeren kon, zijn nu hij het grenadiersregiment no. 109, bij wijze van proei, wagens gebouwd voor levensmiddelen, waarin de soldaat, zoowel in vredestijd als bij oorlog, alles koopen kan, waaraan hij behoefte heeft, Zoo'n wagen kost mim 10,000 mark. De soldaten zijn erzoomee in hun schik, dat hoogstwaarschijnlijk bij alle regimenten dergelijke wagens zullen worden inge voerd. Een goed gekleedc, er goed uitziende jonge vrouw trad op een morgen het station van den Pennsylvania-spoorweg te, Jersey City binnen en legde een pak naast haar. Een oogenblik later riep een wachterTrein voor Baltimore en Washington!" Da jonge vrouw stond op en richtte zich naar de deur. Een oud man, die niet ver van haar gezeten bad, zeiile :»Hier me vrouw, gij hebt uw pak vergeten". De jdnge vrouw bloosdestamelde dat ze spoedig terug zou zijn en verdween in liet gedrang. Ze kwam niet terug. Omstreeks twintig minuten later weerklonk er een luid geschreeuw uit het pak. De oude man, die er dicht bij zat, stond haastig op en riep een politie-agent. Met hun bei den maakten ze het pak los en vondbn dat er een jongetje in zat van ongeveer vier maanden oud; zijne kleertjes waren van goeds stof. Dit is, zegt de Grondwet, het twintigste kind, dat sedert den 1sten Februari te Jersey City te vondeling wordt gelegd. In geen dezer gevallen is het gelukt de ouders te vinden. De theati ophoon heeft de vorige week te Parijs voor het eerst gewerkt. Men behoeft in dit vernuftig uitgevonden toe stel slechts 50 centimes te werpen, en onmiddel lijk is men in verbinding met een opera-of con certgebouw. De illusie is zoo volmaakt, dat als men de oogen sluit, men werkelijk meent zich in het gebouw to bevinden, waar de uitvoering plaats heeft. De aanleg van een volledig net, waar door de theatrophonenmetde voornaamste theaters verbonden worden, zal weldra gereed zijn. Het nieuwe toestel zal in de voornaamste clubs, hotels en restaurants worden geplaatst. De toestellen in de vestibule van het «Théétre des Nouveautés" zijn reeds in werking. Op weinige na zullen de uitvoeringen in alle groote Parijsche theaters gehoord kunnen worden, en reeds is er sprake van, dat men door het toestel in vijf mi- nuten zal kunnen vernemen, wat overdag en des avonds is voorgevallen. Een bruidegom te Berlijn, die wat jaloersch was uitgevallen, verbood op de bruiloft zijn bruid tc dansen met een vriend van hom, een zeer galanten onderofficier. Maar toen de blanke Othello zich even uit de zaai verwijderd had, wist de vriend Desdemona over te halen een. paar toertjes met hem te walsen. Terwijl zij, nog dansten, kwam de bruidegom weer binnen en iiij rukte de bruid mot zooveel geweld uit da- armen van den sergeant, dat zij bewusteloos- neerviel en naar het naaste gasthuis gebracht moest worden, waar het bleek, dat haar rochter- voet op twee plaatsen gebroken was. De jonge vrouw werd nu, nog inet sluior en krans getooid, naar het huis harer ouders ge bracht, om daar te blijven, want deze Desdemona- weigert ooit het huis van haren Othello te be treden. Een muzikaal genie ontdekt. Alle muzikale- critici, die de eerste vier opvoeringen van d» nieuwe opera «Cavalleria Rusticaria" te Rome hebben bijgewoond, zijn eenparig in hun lof over den componist, in wien zij een groot genie zien.- De componist is een jonge man van 26 jaar, uit Leghorn, dia op Sicilië voor f 50 in de maand- muziekles gaf. Do gcheele opera werd door liem- in 50 dagen gecomponeerd. De opvatting moet meesterlijk en de melodie rijk, liefelijk en zuiver zijn. De Italiaansche pers noemt hem een opvolger' van Rossini en Verdi. Bij Stockholm is weder een luchtreiziger,. Victor Rolin, om het loven gekomen. Zijn ballon,, waaruit hij met een valscherm zou neerdalen, werd door den wind snel naar zeo gedreven en den volgenden dag vond men zijn lijk in de golven. Vroeger was Rolin reeds bijna gedood door een vat en een andere maal werd hij slechts met- veeï moeite uit het water gered. De som, waar voor hij thans het leven waagde en verloor, war niet meer dan f36. Eene dame uit New-Dunstan, bij Northampton, is dezer dagen gestorven aan uitputting, veroor zaakt door overmatige inspanning en opgewonden heid bij bet rijden op een driewieler. Zij deed een tochtje met een heer op een tandem. Toen- haar metgezel bemerkte, dat zij vermoeid was, hield hij stil. Zij stapte of, ging in hot gras aan- den kant van den weg liggen en overleed weinige oogenblikkcn daarna. Een jonge dame uit Chelsea, in Massachusetts, heeft dezer dagen te New-Yoik haar osumen- lüs s/ut op de i mot den wordt tb gehandhi Het v gerestaui verscheid kosten. 1 graaf Ob Te Ri medewer in een schilderij trok. Ec doende hel duel maakte schilderij wijze aai landscliaj zilverberk worpen ligt een jchemerir roode dal End-Gulle In bet Chineesch staarte vo 300 jaren geld in oi uit het ec van den e ouder dan Barcelona, als gezegd Europeescl de bank v Wat kc geschut en knrdoe 30GÜ mai pond zwat kardoes 6t het gesclu baar is. I, dus kost e zoodat eei tORS-gescb1 kost, en v kost iedei geschut, v laven van I960 marl mogen. Engelsche predikant noo.iigt eenigen onzer, dames en heeren, uit de Engelsche gezangen te repeteeren, die a. s. Zondug bij de godsdienstoefening gezon gen zuilen worden. Mot pianobegt-leiding bereiden wij ons dapper voor op onze Zondagstaak. Do kapitein en de vier officieren mengden zich oi k onder ons koor. Dien dag klampt de dokter mij ook aan om mijne medewerking te vragen aan een concert, dat den volgenden avond gegeven zal worden. Over tuigd, dat ieder, die wat ten beste geefi, hier op een dankbaar gehoor mag rekenen, zet ik mij ook daarvoor aan de studio, en zoo was deze dag geheel gewijd aan de godin der muziek. 21 December biengt mij tot de ontdekking, dat ik gevaar loop roet de dagen in de war te raken, 'tls Zaterdag, en ik kan het mij niet voorstellen. In Schiedam verleiden mij de straat- uteenen, welken dag wij hadden; inen zag het aan allerlei bedrijf, doch op een stoomschip is «Ike dag gelijk aan den anderen, behalve de Zondag. Nu dan; 'tis Zaterdag, en 's avonds zal het concert plauts hebben. Tegen den avond gteakt de wind al meer en meer op, het schip slingert verschrikkelijk en een bekend benauwd gevoel overmeestert mij til meer en meer. Veld, Telle en ik worden zeeziek wat moet er van dat concert terechtkomen?! Te zes uren knap ik echter wat op, ga luchtig gekleed tot halflicht op liet dek zitten en kleed mij nu om naar de salon eerste klasse te gaan, waar de debutanten moeten bijeenkomen. De helft is echter maar- present, de overigen zijn te ziek om op te staan. Toch wil de kapitein bet concert doorzetten en er wordt, gezongen. De kapitein en zijne offi cieren zingen eenige schoone liedeion, éano van de vier dames, die zich aangemeld hadden, is ook present en ik lever mijn meesterstuk, dat, naar ik geloof, nogal welletjes van stapel loopt. lntusschen wordt de wind al heviger en heviger, zoodat de pianiste met haar stoel van de piano afschuift, en de kapitein tot zijn spijt genood zaakt is een einde aan het concert te maken. Het schip slingert vreeselijk en groote golven slaan over het dek, zoodat het water in do salons en in de hutten komt. De ijzeren stangen van onze zonnetent worden in de ijzeren lussen, waarin zij zitten, opgeschoven, terwijl het zware houten hok, waarin de melkkoe op liet dek staat, van zijn blokken wordt geslagen. Zonder zich met beide bandon vast te houdenkun men onmogelijk staande blijven kortom, we zijn voor 't eerst in een waren storm. Toch maken we ons niet beangst; we blijven tot laat in den avond op bet dek, ons togen het herhaaldelijk overslaande water beschermende achter den toe gang tot de Ie en 2e klassen. Na ons met de grootste moeite te hebben ontkleed, gaan wij naar bed en, niettegenstaande ik tweemaal bijna uit bed geworpen werd, mocht ik nog heerlijk slapen. 22 December, 't Is Zondag en 't schijnt, of de natuur, moede van de inspanning van den laatsten nachtrustdag houdt. De zee is zoo effen als de Maas in gewonen tijd en lustig fladderen de vliegendo visschen over de spelende golven. Een er van vliegt op het dek. Hij is ongeveer twee decimeter lang, zilverwit van kleur en bezit het vermogen om zich al fladde rende met de vinnen een poosje boven het water te bewegen, 'tls een aardig gezicht, die diertjes bij vier of vijf stuks als zilveren stralen boven de golven te zien zweven. Evenals den vorigen Zondag is er te tien. uren inspectie van de bemanning van het schipt to halfelf begint de godsdienstoefening, en deze- geheele Zondag gelijkt verder sprekend op den vorigen. 's Avonds zien wij heel in do veile de draaiende lichten van Kaap Verdo. Om negen uur zitten wij Hollanders op het achterdek bij elkan der en zingen daar weer cenige der meest be kende en best vloeiende psulmen en gezangen. Door het prachtige kalme weder uitgelokt, blijven- wij tot in den nacht op het dek en praten over onze ouders, familiebetrekkingen, vrienden en over ons bekende plaatsen, waardoor wij geheel teruggevoerd worden naar personen, plaatsen en zaken, waaraan zich zooveel dierbare herinneringen' vostknoopon. Wij gaan slapen en droomen mis schien wel van huis. Wordt vervolgd.}^ 5L--

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2