M Uit een Dagboek. A". 1890. Woensdag 11 Juni. N°. 7518. Eerste Blad. Feuilleton. i©r -en -veer tigs te Jaargang1. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. uitgeyerTT odé. Bnitcnlanflsche Berichten. duitsciiland. GQU !A Afionnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door liet gelieele Rijk Afzonderlijke nominees 1.85. - 2.50. - 0.10. BIJ REA l! HARKT, K, 134. AuvEiiTENTtEPiius: van 110 gewone regels met inbegrip ven eene Courant1.10, Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Bij de beraadslaging in de zitting van den Rijksdag van gisteren over de supplementaire begrooting voor de Oostafrikaansche bezittin gen, verdedigde de staatssecretaris Marschall Duitschlands koloniale politiek tegen liet ver wijt dat zij doelloos was. In het buitenland erkent men, dat juist Duitschlands koloniale politiek zich haar doel bewust is. Deze heeft ■dan ook de bewondering in het buitenland weggedragen. De bondsstaten zullen, naar het te hopen is, in de volgende zitting hunne denkbeelden over de toekomstige koloniale politiek bekendmaken. De rijkskanselier Von Caprivi verklaarde gisteravond in de Rijksdags-commissie voor de uitbreiding van het leger, dat door het aftreden van Von Bismarck de betrekkingen met het buitenland niet zijn veranderd, maar ■de afdoening der zaken moeilijker is gewor- •den. Hij gaf den raad, de vraag om vermin dering van lasten als vergoeding voor den meerderen druk, welken de natie wordt opgelegd, te verdagen. De woordvoerders van de oppositie, het centrum, de vrijzinnigen en de sociaal-demo craten hielden vast aan het onmiddellijk invoeren van zoodanige compensatie. De kans op aanneming der voordracht vermindert. Aan' de militaire commissie uit den Rijks dag verklaarde de rijkskanselier Caprivi, dat hij bij het aanvaarden van zijn ambt reeds plannen voor de toekomst gereed had-gevon den. Hij zeide nadrukkelijk, dat hij slechts in plannen had toegestemd, welke door zjjnen grooten voorganger reeds waren goedgekeurd. De vraag, hoe daarvoor de middelen te vinden, zal door de verbonden regeeringen overwogen en opgelost moeten worden. Hierna werden de algemeene beraadsla gingen gesloten. De heer Yon "Wedell-Malchow, afgevaar digde ia den Rijksdag en in den Landdag, is gisteravond op een gastmaal bij den staats minister Von Böttieher ten gevolge eener be roerte plotseling overleden. Het Pruisisch Huis van afgevaardigden verwierp Zaterdag bij derde lezing de bekende regeerings-voordracht tot uitkeering aan de katholieke kerk van den jaarlijkschen interest der indertijd in beslag genG.nen traktemen ten van wederspannige geestelijken. Alleen de vrijzinnigen stemden voor. De regeering verklaarde andermaal, dat de paus over de voorgestelde schikking zich gunstig had uitgelaten en dat hare goede .gezindheid bleef, ook al had het centrum getoond van welwillendheid in dezen vorm niet gediend te wezen. In de Rijksdags-commissie voor de leger- uitgaven heeft de minister van oorlog Zater dag andermaal verklaard, dat van 2-jarigen diensttijd vooreerst nog geen sprake kan we zen. Zijn collega van financiën deelde mede, dat de vermeerdering van jaarlij ksche uit- gnven voor de nieuwe maatregelen ongeveer 60 millioen mark zou bedragen. Daarbij zijn nog niet gerekend de nieuwe strategische spoorwegen, die 20 millioen zul len kosten, terwijl men voorts nog de trakte menten der officieren wil verhoogen tot een gezamenlijk bedrag van ruim 3'/, millioen. De Italiaansche kroonprins is gistermorgen te Potsdam aangekomen. Hij werd door den keizer, de gezamenlijke prinsen en tal van autoriteiten ontvaugen. Prins Löwenstein heeft thans afgekondigd, dat de groote Duitsche katholiekenvergade- ring dit jaar zal worden gehouden te Coblentz. GHfiEliO. In de zitting van het Lagerhuis maakte de heer Campbell Vrijdagavond eenige op merkingen ten aanzien van Newfounland. De onder-secretaris van buitenlandsche zaken, sir Fergusson, antwoordde dat het hier eene zeer teedere quaestie geldt, maar dat de regee ring hoopt, dat die ejo vriendschappelijke wijze zal worden opgelost.1,De regeering is volkomen bereid, liet geschil aan eene scheidsrechter lijke uitspraak te onderwerpen, maar ds voorwaarden voor zoodanig scheidsgerecht zijn moeilijk vast te stellen. De heer Fer gusson verklaarde opnieuw, dnt door Fran- sche officieren niets gedaan is, wat met de bestaande tractaten in strijd zou zijn. Het nHydcpark" te Londen is Zaterdag weer eens bet tooneel geweest van eene monster-manifestatie. Op een goede twee honderd duizend schat men het aantal perso nen, die er aan deelnamen, om op deze wijze hunne afkeuring te kennen te geven over het bekende regeerings-ontwerp, waarbij tegen schadeloosstelling der verkoopers van sterke dranken, eene reeks van vergunningen wordt ingetrokken. Het verzet geldt niet het laatste, maar de schadeloosstelling, en gaat uit van de afschaffers en matigheids-mannen, Wilfrid Lawson aan het hoofd. Men zag vele vlaggen en ook rijtuigen met vrouwen in den stoet, en het geheel moet een indrukwekkend schouwspel hebben Op geleverd, dat in de beste orde afliep. Op een Zaterdag te Piccadilly door de Savage-club gegeven feestmaal ter eere Vttn Stanley, klaagde deze over de houding der Engelsche bladen, en zeide hij dat lord Salis bury ongelijk had onverschillig voor een land te zijn alleen omdat men drie maanden te reizen heeft om er te komen. Indien Engeland Tan Ylisslngen naar Pretoria, de hoofdplaats van de Zuldnfriknnnsche Republiek (Transvaal). 6. 23 December. Ik ben vroeg op 't weer is mooi en belooft warm te zullen worden. En 't wordt warm, zeer warm. De zon staat schier loodrecht boven ons hoofdwij zijn allen lusteloos en gevoelen weinig eetlust. Wij blijven luchtig gekleed tot in -den nacht op het dek zitten, tot ons de slaap overmant en wij ter kooi gaan. Na con heerlijke kalme nachtrust ontwaak ik in den morgen van den 2-isten December, t Is nog warmer geworden, en geen wonder, want nog een dag varens en wij zijn onder de linie. Kleeren kan men wel missen, schaduwrijke plekjes vinden veel aftrek. De dokter komt mij vragen, of ik na het eten lust heb de Engelsche gezangen mee to repeteoren, die morgen ter ge legenheid van Kerstmis bij de godsdienstoefening -zullen worden gezongen. Ik beloof hem present !e zullen zijn. niettegenstaande do hitte bijna ondragelijk is. De meeste personen blijven op tot twaalf uren, op welk uur do Engolsclien voor do 4iUt van deu kapitein hun Kerstlied, en wij, Hol landers, daarna ons: ïNog juicht ons too die zaal'go nacht" aanheffen. Na elkander op Engelsche wijze oen goede Kerstmis le hebben gewensclit, begeven wij ons ter ruste. 25 December. Goede hemel, welk een nacht hebben wij doorgebracht 't Was in de hutten verschrikkelijk warm. Terwijl ik schier geheel ontkleed te bed lag, liep het zweet mij tappelings langs het lijf en overmeesterde mij een gevoel van benauwdheid. Te vijf uren sta ik op en spned mij naar het dek. Gelukkig waait er een fiksche bries en, in een luistoel liggende, ben ik spoeiig verkwikt. Een voor een komen de vrienden te voorschijn, die ook allen wraak roepen over de ondragelijke hitte. De passagiers, die dien morgen elkaar voor het eerst ontmoeten, wenschen elkaar een goede Kerstmis. Om haifelf gaan wij allen naar de kerk, die bij deze gelegenheid stampvol is. 's Is er echter zoo warm, dat wij blij zijn, dut zij spoedig uit gaat cn wij naar het dek kunnen. Daar gezeten, wordt onze aandacht getrokken door een groot aantal haaien, die meest paarsgewijze zwemmen. Ook vliegende visschen zien wij in menigte, 't Is een sclioone dag en door de blies dragelijk worm. Onder de ruime zonnetent kunnen wij het best uithouden en zitten wij heel gezellig. Ter eere van het Kerstfeest is liet middagmaal extra fijn. 's Avonds van 8 tot 10'/2 ure is er bal op bot dek. Wij laten die liefhebberij echter aan de Engelschen en blijven toeschouwers 't is ons te warm voor dat werk. Door den tegen wind passceren wij lieden de linie nog niet. Heb ben wij daardoor een dag vertraging, wij wor den ruimschoots schadeloosgesteld door de ver- frissctiundu kussen, die de bries ons bij herha ling op do verhitte slapen drukt. In plaats van op bed, ga ik dien nacht op den stuurstoel liggen met een rolzeil tot hoofdkussen. Ik slaap heerlijk tot vier uren, toen ik gewekt werd door den matroos, die balast was met het schoonhouden van liet dek. Voor het overschot van den nacht ga ik in bed, en ontwaak, geheel verkwikt, op den morgen van den 26ston December. De tweede Kerstdag is voor de Engelschen een echte jnoldag. Als godsdien stige gedenkdag heeft hij voor hen geen waarde. 's Avonds wordt er wear concert gegeven met gunstiger uitslag dan den vorigen keer, als ge volg van hot veel kalmer weer. Na den afloop, haifelf ure, houden wij Hol landers op het dek nog tiaconcert, waarbij Van Rooven zich een meester toont, cn stappen in de armen van den slaap over op den 27bten December. Dezelfde personen, de oneindige zee, de liooge blauwe lucht, die slechts nu eu dan een wolkje te aanschouwen geoft, maken dezen dag tol een voor ons heel gewonen. Do zon rijst loodrecht op den horizont uit het oosten op. en beschrijft boven onze hoofden een hal ven cirkel, om weer loodrecht in liet westen onder te gaan. Schemering hebben wij haast niet. Om zes uren komt de zon op't is dag; om zes uren gaat ze onder't is donker. Neen, toch niet donker. Maan en sterren laten zich bier niet onbetuigd, al zien zij er voor ons, bewoners van het Noordelijk Halfrond, vreemd uit. Onze kleine schitterende Poolster, de fraalfl stenengroepen »ile Groote Beer" en #de Kleine Beer" missen we hier, en de maan lijkt wel op haar rug te liggen. Deze verschijnselen, hoe ver klaarbaar ook, trekken natuurlijk telkenmale weer de aandacht van hen, die, zooals ik, onder een anderen sterrenhemel opgegroeid zijn. Prachtig is vooral 's avonds het weerlichten, dat zich nu nogal voordoet. De eentonigheid van den 28sten Drccmbéf wordt afgebioken dooreen loos brandsignaal, dat de kapitein laat hooien. Ofschoon geheel onvoorbereid, zijn alle matro zen, die met den brandweerdienst belast zijn, oogcnhlikkelijk op htm post en na eenige seconden spuiten twee sterke, ver reikende waterstralen overboord. Alles blijkt in orde te zijn, de onver- wachto brandspuit-exercitie is ufgeloopen en even vlug, als alles voor den dag is gehaald, is liet ook weer opgeborgen. Volgens gewoonte repeteer ik met liet koor de liederen, die morgen gezongen zullen worden. Op den morgen vun den 29sten December begroeten wij onzen derden Zondag, die volkomen op den vorigen gelijkt. Wordt vcrvuhjtl.)

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1