Binnenlandsclie Berichten. dit gedeelte van Afrika behouden wil, moet het zorgvuldig op de gebeurtenissen acht geven. De Standard zegt dat Engeland nooit het geringste zal toegeven ten aanzien van Egypte in ruil voor Frankrijks aanspraken in New-Found'.and. Men gelooft, dat de onderhandelingen tus sehen Frankrijk en Engeland betreflende het recht van visschen in de wateren van New foundland haar beslag zullen krijgen, als de officieele gemachtigde van Newfoundland zal Zijn aangekomen. De Times meldt uit Zanzibar dat onlusten onder de Somaüs gevechten en plunderingen veroorzaakten te Meurka en te Kismayu de sultan van Zanzibar zond troepenver- bterking; de groote inlandsche stam der Yaos verklaarde zich tegen de Europeanen. De gisteren ontvangen JSTorth-Borneo He rald meldt, dal de sultan van Broenei den rand van den gouverneur van Noord-Borneo heeft ingeroepen betreffende de inlijving van Limbang. Verscheidene hoofden ïnLimbang verzetten zich tegen de inlijving bij Sera wak en roepen de tusschenkomst in der koningin, teneinde dit te beletten. Uit Mexico wordt aan de Londensche editie .van den New-York Herald gemeld, dat Engelsche kapitalisten landerijen hebben aan gekocht ten behoeve van lersche kolonisatie, welke door de Mexicaansche regeering aan gemoedigd zal worden door liet verleeneo van fiscale voorrechten. Naar uit Lissabon aan de Times gemeld wordt, heeft de regeering iu het Heerenhuis verklaard, dat het bericht van de ludépmidance Beige, volgens hetwelk Portugal een zeker gedeelte van den oever van het Nyassa-meer aan Duitschland zou hebben afgestaan onjuist is. De Daily JVeios verneemt, dat Duitschland's voorstel op het internationaal tc!egraaf-con- gres te Parijs om de internationale tarieven te verlagen op den grondslag van een uniform tarief, nagenoeg geen steun gevonden heeft. Het voorstel zou daarom tot het volgende telegraaf-eongres verdaagd worden Hetzelfde blad verneemt uit Belgrado, dat er opnieuw een bloedige botsing heeft plaats gehad tusschea Sei'vfërs en gewapende Ar- nauten, nabij Pristina, in Macedonië. Veertig Serviërs zouden gedood, en de meesie overigen gevangengenomen zijn. R A N K R IJ K. De president der republiek heeft andermaal tot eene kwijtschelding van straf besloten, ditmaal aan niet minder dan 72 personen, die verum doeld waren wegens overtredingen, gepleegd bij werkstakingen of demonstraties op 1 Mei. Ook ditmaal zou zeker eerder tot den maatregel zijn overgegaan, ware het niet dat op onhandige wijze tot den president in deze openbare aansporingen gericht werden, waardoor deze, wide hij niet den schijn hebben van onder drang te handelen, wel weer eéne poos wachten moest. De Kamer heeft het eerste artikel aange nomen van het ontwerp betreffende het invoerrecht op rijst. Minister Constans hield Zondag te Peri- gueux eene redevoering, waarin hij zeide, dat het uur van pacificatie thans gekomen was en dat nooit nog Frankrijk in een toestand was geweest van zooveel grootheid en voor spoed, terwijl het beschikt over een sterk en dapper leger en daarbij den vrede wil. Te Agen werd Zondag de republikein Faillières met 457 tegen 231 stemmen tot lid van den Senaat gekozen. De commissie voor het douane-tarief uit den Senaat is samengesteld uit 6 protection- nisten en t vrijhandelaar. De Kamer heeft het wetsvoorstel betreffende de graanrechten in zijn geheel met 343 tegen 168 stemmen aangenomen. OOSTENRIJK. De voorzitters der Hongaarsche delegatSën hebben in hunne toespraken verklaard, dat de 1 Oostenrijksche en Hongaarsche parlement» bereid zijn, om aan het gouvernement de vol strekt noodige geldmiddelen ter handhaving van het prestige eri de verdedigingsmacht der monarchie toe te staan, rekening houdende met de grenzen, binnen welke het land opoffe ringen kan doen. Prins Czartoriski stelde in het licht, dat iedereen naar handhaving des vredes verlangt. Tisza zeide, dat het gemeenschappelijk gouvernement standvastig behoort te waken tegenover de kenteekenen, die zich verleden jaar hebben voorgedaan in de internationale betrekkingen en binnenlandsche zaken van sommige staten. Hij voegde er bij, dat, niet tegenstaande het vriendschappelijk karakter der wederzijdschc betrekkingen, Oostenrijk- llongnrije zijn hechtsten waarborg moet zoeken in eigen kracht. In antwoord op de toespraken van dc voor zitters der Hongaarsche delegation zeide de keizer: sin den algemeenen staatkundigen toestand en in de verhouding der Balkan- staten, welke ons meer bijzonder belang inboe zemen, heeft sedert liet vorig jaar geen belang rijke verandering plaats gehad. De vriend schappelijke betrekkingen met alle mogend- hedeu versterken mjj in de lioop dat de zege ningen des vredes ons ook in de toekomst gewaarborgd zullen blijven. »In het krachtig verbond met onze bond- genooten en in de volkomen betrouwbare samenwerking tot het gemeenschappelijk doel, het behoud des vredes, zie ik ook voor de toekomst een reeds beproefden waarborg, welke injjn streven verzekert naar het welzijn en den voorspoed mijner onderdanen. In de gisteren gehouden zitting der com missie uit de Oostenrijksche delegatie zette de minister van buiteulandsehe zaken, graal Kalrioky, den toestand uiteen en wees er op dat dc algemeene richting en de grondslag der staatkunde van Oostenrijk-Hongarije ge heel onveranderd zijn. Die grondslag welke ook de basis is van het midden-Europeesche verbond, heeft zells niet alleen geeue veran dering ondergaan, maar werd nog inniger en meer gelouterd en gesterkt. Hiertoe heeft hoofdzakelijk bijgedragen de persoonlijkheid van den hoogbegaafden, werkzameu keizer van Duitschland. De verwisseling van rijkskanselier veroor zaakte geenerlei stoornis iu de betrekkingen tot andere mogendhedenterwijl uit den geheel bevredigenden toestand de hoop mag worden geput, dat evontufel rijzende moei lijkheden door gemeenschappelijk overleg zul len worden opgeio&t. De verhouding van tot Oostenrijk-Hongarije nader betrokken staten onderging mede geene verandering. Daarna ging Kaluoky over tot de behan deling van de détails. In den loop van de ontvangst der leden van de Oostenrijksche delegatie heef de keizer herhaaldelijk zijne groote ingenomenheid uit gesproken met liet vergelijk tusschea de Cze- ehen en Duitschers in Bohemen. sliet is inija uitdrukkelijk verlangen, heeft de keizer o. a. gezegd, sdat het vei gelijk ten volle tot uitvoe ring wordt gebracht." Tot den algevaardigde Stöhr zeide de keizer: ilk verheug mij van harte dat de Duitschers weder in den Boheem- schen Landdag zitting hebben genomen." Ook onderhield de keizer zich met dr. Rieger, dien hij gelukweuschte met zijne laatste redevoe ring. De keizer gaf ook zijne tevredenheid te kennen over den toestand in Bosnië en de Herzcgowina. In politieke kringen wordt het aftreden van dr. Rieger als algevaardigde in denBo- heemschen Landdag nog steeds waarschijnlijk geacht, terwijl meu na de ondubbelzinnige verklaringen des keizers ten opzichte van het Duitsch-Czechisehe vergelijk, de volledige uitvoering daarvan als waarschijnlijker be schouwt. De geschillen tussehen Oostenrijk en Hon garije, over wijziging van het muntstelsel, zijn vereffend door de benoeming eener com missie, die de stelsels van den dubbelen en den gouden standaard zal onderzoeken. ITALIË. De regeering heeft een wetsontwerp in gereedheid gebracht, om de gemeente Rome uit hare ünancieele moeilijkheden te redden. De staat zal de rentebetaling der schuld in zooverre op zich nemen, als tot herstel van het evenwicht op de gemeentelijke begrooting noodig is, en verder tot zekere hoogte bijdra gen in de kosten der uitvoering van eenige noodzakelijke gemeentewerken. De voorschol ten der regeering voor de rentebetaling zal de gemeente bij jaavlijksche termijnen alias sen, en voortaan zal de ontwerp-begrooting der gemeente regelmatig aan de goedkeuring van den minister van binnenlandsche zaken onderworpen worden. De koning heeft een besluit geteekend, waarbij het door den heer Fortis gevraagde ontslag als ondersecretaris van staat bij binnenlandsche zaken is aangenomen. Het wetsontwerp tot oprichting van een nationaal gedenkteeken voor Mazzini wordt op het oogenblik in de afdeelingen van den Itallaanschen Senaat onderzocht. De minister van oorlog zal iu de volgende maand verschillende hoofden van de inland sche troepen, in Afrika in Italiaanschen dienst, naar Italië laten komen om hen in te deelen in eenige regimenten infanterie, artillerie en genie, met het doel hen eenige jaren later weder naar Afrika terug te zenden. Met Frankrijk is een schikking getroffen tot wijziging der tol-tarieven. De paus zal de encycliek over de sociale qunestie niet uitspreken op het eerstvolgende consistorie. Hij heeft verschillende onder- deelen opnieuw in behandeling genomen. De Kamer heeft met 140 tegen 126 stem men het voorstel verworpen, strekkende tot goedkeuring van de vrije aanmunting vun zilvergeld. Z Eli)* AMERIKA. De minister van financiën heeft zijn ont slag genomen. Het goud-agio is van '126 tot 150 gerezen. Ofileieele Berichten. Bij kon. besluit is op zijn verzoek, wegens woonplaatsverandering, eervol ontslag ver leend aan M. Heijligers als 2e luitenant bij de dienstdoende schutterij alhier. Bij kon. besluit zijn bij de dienstdoende schutterij alhier benoemd tol 2e luitenants A. Gouka en E. M. Beukeis, beiden thans sergeant. SC111EDAM.10 Juni 1890. De gemeenteraad alhier zal Woensdag den lln Juni a. s,, des namiddags ten kwartier vóór twee uren, eene openbare vergadering houden. De alsdan aan de orde zijnde onderwerpen zijn: Ingekomen stukken, waar onder: lo. üntwerp-besluiten tot betcling uit deu post voor onvoorziene uitgaven van, tot het doen van af- en overschrijvingen op en tot verhooging van of toevoeging aan de gemeente-begrooting voor 1889; alsmede tot betaling uit den post voor onvoorziene uit gaven van en het doen van af- en overschrij vingen op de gemeente-begrooting voor *1890; 2o. missive van den schuttersraad tot het doen van af- en overschrijvingen op de be grooting der dd. schutterij voor 1889; 3o. ontwerp-besluiten tot het doen van af- en overschrijvingen op- en toevoeging aan de begrootingen voor liet burgerlijk armbestuur en bet stads-ziekenhuis voor 18894o. voorstel van burgemeester en wethouders, in overleg met de commissie tot herziening dei- plaatselijke belastingen, tot wijziging vaa art. 3 der verordening regelende de heffing der plaatselijke directe belasting5o. voorstel der commissie van toezicht op het lager onderwijs tot uitbreiding van het hulpper soneel aan de 2e openbare armenschool met den onderwijzer der 3e klassewelke stukkeir allen ter visie zijn gelegd, teneinde te worde» behandeldbenoeming van leden der vaste- raadscommissiönidem van een lid der com missie van toezicht op het lager onderwijsj adres van de afdeeling Schiedam van liet Nederl. onderwijzers-genootschap, om gebruik van het vroegere gymnastiek-loknal achter het postkantoor, des Zaterdags nainiddag- adres van C. Mol te Breda om kwijtschelding van liet nog resteerende bedrag wegens ver beurde boete voor te late levering van hout waren aan de gemeenteadres van II, B, Ileggelman om afstand in eigendom van 4 centiaren gemeentegrond, gelegen aan de Laan. En verdere voorstellen en mededeelingcn. Bij het binnenl. bestuur in Ned. Indië is door den resident van Probolinggo verplaatst, vaa de contröle-afdeeling Gading, afdeeüng Kraksaiin, naar de contröle-afdeeling Klnkohr afdeeling Loemadjang, de controleur 2e klasse J. E. Bijlo. Bij een Zondag te Schiedam gehouden match tussehen de cricketclub ïOlympia", van Rotterdam, en «Achilles", van Leidenr werden twee innings gemaakt, waarbij Rot terdam in de eerste 43 en in de tweede 9 punten maakteen Leiden 52 en 45, zoo dat Achilles", van Leiden, de overwinning, behaalde met 45 punten. Daartoe uitgenoodigd, woonden wij jl. Zon dagavond eene soiree bij ter gelegenheid vaa de opening der tentoonstelling van de prijzen der loterij, ten bate van het welJadigheids- foruls j Weldoen in geheim" in de Doelenzaal te Rotterdam. Nadat de voorzitter van het comité, de heer M. Wolfsbergen, met een enkel woord de aanwezigen had welkom geheeten en den medewerkers en medewerksters had dank gezegd voor hunne hulp tot liet welslagen dezer tentoonstelling, trad de opperrabbijn dr. B. L. Ritter op, die in een kranige doorwrochte feestrede sprak over weldadig heid en weldadigheidszin zoowel in oude tijden als in het heden, en als hoofdthema- behandelde de oud-heidensclie en oud-Israë- lietische denkbeelden en beschouwingen dien aangaande, waarbij spreker de meeningen eu stellingen citeerden der voornaamste schrijvers eu redenaars uit die dagen. Vervolgens sprak mevrouw J. Sualborn De Groot eeu proloog uit van de hand des heeren J. M. Schnitzler, welke door zyn rijken inhoud en de wijze van voordragen algemeen applaus uitlokte. Het overige gedeelte der eerste alsmede de geheole derde afdeeling waren gewijd aan de muze der toonkunst, waarvoor welwillende medewerking was toegezegd door een Rot* terdamseh mannen-quartet, den hl). Egb, Smits, "NV. Soetmulder en eenige heeren van het korps hoornblazers dei dd. schutterij, aldaar, welke krachten ten zeerste werden gewaardeerd. De tweede afdeeling bestond uit een bezoek aan de tentoonstelling, in do kleine boven zaal. De indruk welke wij daar ontvingen- was bijzonder gunstig. De zeer talrijke inzen dingen waren met smaak gerangschikt; ook de darncshand werken waren goed vertegen woordigd en de geheele tentoonstelling werd nog opgeluisterd door de rijk uitgedoste blozende, bloeiende jeugd. "Wij kunnen een bezoek aan deze tentoon stelling ten zeerste aanbevelen, 't Geringe* entree, in vergelijking met het groote genot, zal zeker vele onzer stadgenoolen aansporen* zich daarheen te begeven, te meer, daar er A M E It 1 K A. i i i i. i i p -y i. -Tn „F- nmm-. .niLjiilTi

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2