Geratte ei verwitte ommtóe petoB. vijfjarigen Cursus, (voor Jongens en Meisjes) SCHIEDAM. Gemengde Berichten. PElt TELEGRAAF. V i s s c h e rij. Kerknieuws. Stedelijk Nieuws. ADVERTENTIËN. J. VAN DER BRUIJN. Schiedam, 31 Mei 1890. toudeiï npia", ■eidenr j Rot iede 9 zoo inning .Zon- id van lijzen ïeids- inznat' té, de voord n den Jank- Iagen bbijn anige adig- oude iiema sraë- dien- en en ij vers >rn— l des zijn •agen mede laan lende Rot- Egb, van tterij. irdet» •/zoek iven- ngen- izen- ook gen- iverd loste oon- •inga mot, oren r er ook is ingezonden door Schiedamsche firmanten en particulieren. De tentoonstelling duurt tol en met a. s. Zondag. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 7 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 21,136,790.2378 en by de betaalmeesters - 1,544,588.85 Tc zamen 22,681,379.087, De Staatsct., no. 133, bevat het verslag der rijkscommissie voor graadmeting en waterpassing aangaande hare werkzaamheden gedurende het jaar 1889. De Standaard rneent te mogen voorspellen, dat de spoorwegovereenkomsten aangenomen zullen worden. De minister van waterstaat zal daarvoor in de Tweede Kamer volgens dat blad op bijna de geheele rechterzijde (de anti-liberalen) kunnen rekenen. De Londensehe correspondent der N. JR. Ct. meldt dat de onderhandeling tusschen de Britsche en de Nederlandsche regeering over de grensregeling in oostelijk Borneo, thans te Londen hervat wordt op den grondslag van eene scheidsrechterlijke uitspraak. Debjj deze zaak belanghebbende sultan van Balan- gan neemt, als vazal der Indische regeering, daarmede genoegen. In de Haagsche bladen komt eene adver tentie voor van mevr. Bulkley, waarin zij op komt tegen de beschuldigingen, waarvan in de couranten gewag is gemaakt alsof zij een aanslag legen het leven van haar schoonzoon mr. I. Hoekwelk leven haar vhcilig" is zou hebben gesmeed. De Frciburger Zcitung bevat een schrijven van den heer Hubert A. Federle, advocaat te Freiburg, verdediger van mevr. Bulkley, waar in hij er op wijst dat er tot dusver slechts een vermoeden bestaat, dat deze zich aan het haar ten laste gelegde inisdryf heeft schuldig gemaakt, welk vermoeden hoofdzakelijk ge grond is op verklaringen van twee personen, die aan de politie te Scheveningen moeten ver klaard hebben, dat zij juist door den lieer tegen wien het beweerde misdrijf beraamd zou zijn, waren aangezocht om een zaakgelastigde van mevr. Bulkley onschadelijk te maken. Verder verdedigt mr. Federle mevr. Bulkley op gezag van gegevens uit Nederland, waarin de geheele zaak wordt beschouwd als oen nieuwe intrige tegen mevr. Bulkley, terwijl hij voorts zijne lezing geeft van hpt bekende proces over de poging tot ontvoering te Apel doorn. Volgens hem zouden de twee politie agenten, die zich lieten aanwerven, dit gedaan hebben op last van een hooggeplaatst IIol- landsch politic-ambtenaar, die in de geschie denis der zaak eene groote rol speelt, Eindelijk vestigt mr. Federle er de aandacht op, dat het proces in het banton Tessin ge voerd niets met mevr. Bulkley te maken had, maar gevoerd werd tegen haren schoonzoon door kolonol Knoote, die geheel op hare hand is en die werd bijgestaan door den advocaat Soldati, te Lugano, welke ook voor mevr. Bulk - ley in eene andere procedure optrad en op wien. toen beide processen druk aan den gang waren, een schot werd gelost, aan welken aanslag mevr. Bulkley dan toch zeker part noch deel kan hebben. Sisterochtend vertrok uit de residentie de eerste gezondheidskolonie van dit jaar, teneinde gedurende 3 weken in de ornstre- keu van Prinsenhage van het versterkende klimaat te genieten. De kolonie beslaat ditmaal uit 23 kinderen. De vijf onlangs herkozen leden van den gemeenteraad te Vries (Dr.) hebben allen ge weigerd hun mandaat te aanvaarden. Bij het verven van den binnenkant der kap van het Rijnstation te Utrecht viel Vrij dagmiddag een verfpot om en stortte zijn gelen inhoud over de toiletjes van twee uit een trein komende dames. Aan de gezichten dier dames kon men duidelijk zien, dat »crême" geen mode meer is. In een der wachtkamers werden zij verpleegd, alwaar haar ook schadevergoeding werd toegezegd. Een geweldige ontploffing heeft plaats gehad in het klooster Chartreuse bij Grenoble. Tot nog toe zijn de nasporingeu naar de daders vruch teloos gebleven. Men heeft slechts een brief ge vonden, waarin met vernieling van het klooster en de likeur fabriek gedreigd werd, wanneer bin nen zekeren tijd geen tnUlioen fiancs op een aan gewezen plaats gelegd was. »\Voidt een van ons daarbij betrapt," zoo stond er verder, »dan kost dat tien Churlreuser monniken het leven." De bankier Arrigo, die onlangs bij Palermo door roovers gevangengenomen werd, is thans weder vrijgelaten, maar na liet betalen van 250,000 lire als losprijs. Een aangenaam uurtje In do Plantage. Nauwelijks had Zondagnamiddag de klok den uur geslagen, of de muziek onzer schut terij opende hare tweede openbare uilvoering in dit seizoen. Nu, rnen behoefde waarlijk niet te vragen, of er muziek in de Plantage was, want zoowel in de Lange Nieuwstraat en in de Tuinkan als in de Plantage zelf was een zeer talrijk publiek aanwezig, om naar de muziek te luisteren, en het moet erkend worden, zelden is er bij eene uitvoering met meer aandacht geluisterd, dan dit Zondagjl. het geval was. Tusschen de nummers hoorde men dat zekere gegons, hetwelk de aanwezig heid van een groot aantal menschen verraadt maar nauwelijks had de heer Egener zijn dirigeerstaf opgeheven, ot dit verstomde en men luisterde met de grootst mogelijke aan dacht, En hoeveel prijs er op die openbare uitvoeringen wordt gesteld, hadden wij ge legenheid op ongezochte wijze te vernemen. Om de muziektent, waar eene talrijke schare vereenigd was, die zich liet mag niet worden verzwegen voorbeeldig gedroeg, stonden twee personen uit den werkenden stand over do uitvoering te spreken. Zonder het te willen, vernamen wij, die naast ben stonden, hoe veel genoegen hun die uitvoe ringen Verschafte, want »\vij soort menschen hebben anders niets in Schiedam, en je wilt toch ook eens gaarne mooie muziek hooren er zijn veel te weinig concerten, er moesten er meer zijn". liet zijn juist die woorden, welke ons aan leiding geven hierover iels in het midden te brengen. Nu het publiek zoozeer van die uitvoeringen geniet en in alle opzichten toont ze op prijs te stellen, zouden wy wel willen, dat er in plaats van zes concerten, zooals de gewoonte is, dit aantal minstens verdubbeld werd. Goede muziek werkt veredelend en het bijwonen van zoo'n concert kan niet anders dan een weldadigen invloed uitoefenen op hen, die gedwongen zijn zich aan zulke ge noegens te spenen, omdat hun de middelen ontbreken ook op andere wijze goede muziek te hooren. En het komt ons voor, dat op de meer gegoeden de plicht rust, den majoor der schutterij op een of andere wijze in de ge legenheid te stellen het aantal openbare uit voeringen aanmerkelijk te kunnen uitbreiden, om zoodoende aan dezen volkswensch te vol doen. Te meer reden is hiertoe, nu met gerust heid kan worden getuigd, dat het werkelijk goede muziek is, die men te hooren krijgt. Zonder iemand iets te na te zeggen, zal men het toch wel met ons eens moeten zijn, dat de muziek onzer schuttel ij,- vergeleken met vroeger, enorm is ooruitgegaan, dank zij de Voortreffelijke leiding van den heer Julius Egener. Met groote belangstelling hebben wij het concert van Zondag jl. gevolgd en wij mogen veilig de verklaring afleggen, dat de verschillende nummers goed, enkele zelfs uitstekend werden uitgevoerd. Wij Schiedam mers zijn helaas een beetje al te zeer ge neigd alles goed te vinden, wat Rotterdam aanbiedt, terwijl wy dat, wat wij in eigen stad hebben, dan op den achtergrond plaatsen. Welnu, laat het Rotterdamsch harmonie orkest, dat binnenkort in den Officieren-Tuin een concert komt geven, ook eens de Fan- taisie uit 2>Les Mousquetaires au couvent" hier spelen, en als de onbevooroordeelde die dit nummer Zondag jl. in de Plantage hebben gehoord, moeten zeggen, dat de Rot terdammers liet beter spelen, dan zullen wy gaarne verklaren geen muzikaal gehoor meer 'te hebben. Er waren in de uitvoering van dit nummer passages, die niet correcter uit te voeren zijn dan ons schutterij-korps het deed. Maar ook het geheele zeer populaire programma werd flink ten gehoore gebracht, zoodat wij gaarne erkennen een zeer aange naam uurtje Zondag jl. in onze Plantage te hebben doorgebracht. Ten slotte brengen wij hier den wensch over, dien wij hoorden uiten, dat nog eenige banken in de nabijheid van de muziektent mochten worden geplaatstwij houden ons overtuigd, dat aan dezen wensch gaarne, als dit mogelijk iszal worden voldaan. DEK IliAU, 10 Juui. Tweede Kamer. De heer Seyffardt heelt eene interpellatie aangekondigd over do benoeming van een opperbevelhebber van het leger. Het debat over de spoorweg-overeenkom sten is aangevangen. De heer Farncombe Sanders bestreed ze en verdedigde staats exploitatie als het eenige zekere en juiste stelsel. De heer Mees had vooral bezwaren tegen den grondslag der overeenkomsten: bet gemeenschappelijk gebruik. YLAARDINGEN, Sedert de laatste opgaaf zijn alhier binnengekomen 8 schepen, gezamenlijk aanbrengende 588 zontevisch. PERNIS, Gisteren is alhier binnengekomen 1 sloep met 50 ion zontevisch. KRALINGSCUE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoeld 101 zalmen, die voor f 1.20 tot 1.50 per Va kilo werden ver kocht. Nog weiden aangevoeld 4 steuien. De vorige week werden alhier ter niatkt aan gevoerd en Vei kocht 680 zalmen en 18 steuren 't Is bijna ongeloofelijk, hoeveel ansjovis te Hoorn en in de omliggende plaatsen aan de Zuideizue dagelijks Woldtaangevoeld. Een enkele visscher heeft gedurende éen maand f5000 met de vangst verdiend. Twee landbouwers, tijdelijk tot liet visscheisbedrijf oveigegtian, verdienden in éen week 1400. Geen onder, dat tegen woordig bijna ieder zijn geluk zoekt inde ansjo visvangst. Orgeldraaiers en bedehuis zelf-, laten bun gewone bezigheid varen en bewerken de gevangen ansjovis, svat hun een verdienste van f3 daags oplevoit. Ned. Ilcrv. Kerk. Beroepen: te Langerak b/z. de Lek do heer P. van Willenswuard, cand. te (Schoonhoven; te Giessen en Rijswijk de lieer Th. G. C. Rappard, cand. te Wijk te Woudsund ds. J. Hoek, te Zevenhuizen; le lloogeveen ds J. Bolkensteiu, te Langoraar; te Wissckerke ds. J W. Gunst, te Brouwershavente Urijpskerke de heer P, van Willeuswaard, cand. te Schoonhoven; te Wiigeningen ds. 11, van Guetliuijzen, te Burgvverd c. a.te Oud-Aiblas ds. II, Doorn- véld, te Ruizen, die voor Elburg beettbedankt; te Borselo en Wiiliuhniiiudoi p de heer A. F. Pont, cand. te Utrecht, die voor Oudeiande en Terheideu heeft bedankt. Aangenomen: naar Utirvveneu door den heer A, M. Bloem, cand. te Beekbergen; naar lleemse door den hoor G. Boeisuia, cand. te Utrecht; -te Nieuwpoort a/d. Lek door den heer G. Timmer, cand. to Alkmaar. Bedankt: voor Babiionieiikroet en Uil door den heer F. G. C. Eappard, cand. te "Wijk; voor Hooger Smilde door den heer Chr, Broek huizen, cand, te Neerbosch. Op het zestal te Leiden zijn ook geplaatst: ds. C. J. Leenmans H.Azn., le Overschie, ends. P. S. Meerburg, te Ketel, H. M. do Koningin beeft een gift van f50 geschonken aan de bazaar ten behoeve van de zending in Zuid-Afrika (kerk te Wellington). CUr. Gercf. kerk. Bedankt: voor Brneh-op-Langendijk door ds. K. van Goor, te Schiedamvoor Ierscke- door ds. L. Botitna, te Terneuzen. Roomgele-katholieke Kerk. De bisschop te Roermond heeft benoemd tot directeur van het te Venio te open progymna sium den heer P. Wiminers, professor te Rolduc- Kerkrade. BURGERLIJKE STAND. Geboren7 Juni. Care! Hermanus Catha- rinus, zoon va.. J. Ris en A. C. H. Selhorst, Ffoordvcst. Lourens Cornells, zoon van L. C. Voortman en G. Engelse, Diuarsstvaat, Jan, zoon van C. Slagmoolen en J. Ver meer, Niemosücht. 10. Hendrik, zoon van J. van Breukelen en ,l. Warmerdam, Achter- singel. Overleden: 8 Juni. Johannes Holswilcicr, oud 2i jaar en 11 maanden, Lange Achter weg. Catharina Barbara van Schaiek, oud 46 jaar en 8 maanden, Broersveld. 9. Maria Elisabeth Eikenbroek, oud 40 jaar en 3 maanden, echtgenoote van H. J. Vermu- nieht, Ketholstraat. Verkocht7 Juni. Notaris W. J. A. Roldanus. Een uitgebroken branderij, genaamdbDe Druik", mot pakhuis, open grond en erve, staande aan bet Groene Wcegje, wijk D, no. 133, groot 240 centiaren, in veiling f1300. Een pakhuis en erve, staande aan de Noord- vest, wijk F, no. 314, groot 5 centiaren, in veiling f500. Een perceel bouwgrond, gelegen aan de Wost- vest, groot ongeveer 550 centiaren, in veiling flOOO. Bij verkoop opgehouden. Heden overleed na een langdurig lijden, in den ouderdom \au ruim 63 jaren, onze geliefde Moeder en Behuvvd- moeder, Mejuffrouw MAKIA VAN TUIGT, weduwe van den Heer PI 11 LIP HEN DRIK SCI1EPP. Uit aüer naam, P. II. SCI1EPP, Kethel, 7 Juni '1890. MET TE Voor liet 1ste Toelatlngs-Examcn dat in de maaud Juli a. s. 2al gehouden worden, gelieven belanghebbenden de noodige aangifte voor 3© Juni e. k. te doen aan den waarnemenden Directeur .-

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3